Srpska nova godina - zar ima ljudi koji je smatraju pravom?!

Uzasno me nerviraju takozvane patriote koje smatraju Srpsku novu godinu "pravom" novom godinom...Ako je tako kao sto kazu, zasto ne racunaju citav zivot po julijanskom kalendaru nego ga se samo sete kad je Srpska nova godina...Uostalom, ko je jos video da nova godina moze poceti 14.-og u mesecu?!?!

А зашто не гледаш то на други начин.....?
Како не рече, да је тог дана светац, који се слави вековима, а код Срба
је представљао почетак Нове године....Него одма удари....Онако мушки...
Па зашто би некоме сметало, да народ слави....?
Како вам не смета што Кинези, Јевреји, ....и неки други народи
славе нову годину, по неким својим календарима....
Људи моји....Српска нова година је повезана са вером...традицијом....
Пустите нас, да чувамо своју традицију и обичаје....
z:hm:
 
Poslednja izmena:
To je, po mom mišljenju, idiotizam. Božić slavimo 7. 1 zbog razlike u kalendarima ali Nova godina je Nova godina, obeležava kraj stare, zna se kada je to ... nije Nova godina verski praznik pa da biramo da li ćemo je slaviti po Gregorijanskom ili Julijanskom kalendaru.

Srbi su odlucili da slave njihovu novu godinu 13tog i nek tako bude
 
А зашто не гледаш то на други начин.....?
Како не рече, да је тог дана светац, који се слави вековима, а код Срба
је представљао почетак Нове године....Него одма удари....Онако мушки...
Па зашто би некоме сметало, да народ слави....?
Како вам не смета што Кинези, Јевреји, ....и неки други народи
славе нову годину, по неким својим календарима....
Људи моји....Српска нова година је повезана са вером...традицијом....
Пустите нас, да чувамо своју традицију и обичаје....
z:hm:

To je, po mom mišljenju, idiotizam. Božić slavimo 7. 1 zbog razlike u kalendarima ali Nova godina je Nova godina, obeležava kraj stare, zna se kada je to ... nije Nova godina verski praznik pa da biramo da li ćemo je slaviti po Gregorijanskom ili Julijanskom kalendaru.

Лепо рекох....
Пустите нас да чувамо своје обичаје и традицију.....
А ти си од своје породице прихватила само ту традицију и обичај...
ДА ПЉУЈЕШ НА СВЕ СРПСКО....
z:hm:
 
Лепо рекох....
Пустите нас да чувамо своје обичаје и традицију.....
А ти си од своје породице прихватила само ту традицију и обичај...
ДА ПЉУЈЕШ НА СВЕ СРПСКО....
z:hm:

A gde piše da je ta Nova godina srpska? Pa i Grci i Bugari i Rusi slave Božić 7. januara pa nisu izmislili tu Novu godinu? Ko je odredio da je to neki praznik i da se to slavi? 13.-ti i 14.-ti su radni dani, uvek su i bili ... :zjelka:

Ne pljujem ja ništa srpsko, samo što tvrdim da je ta Nova godina običan izgovor pojedincima da se još jednom ponapijaju i da veze sa tradicijom nema ... tradicija je kad ti odeš u crkvu, pomoliš se, zapališ sveću a ne kad kod kuće ločeš pivo i izigravaš Srbendu a onda ujutro mamuran ideš na posao :zskace:

A šta sam ja nasledila od porodice to možeš samo da nagađaš budući da ne znaš i zato bih ti bila zahvalna da te prognoze sačuvaš za sebe. Hvala z:lol:
 
opet kazem da sam ateista...ali dok sam ziveo u porodicnoj kuci u sumadiji praznovali smo badnje vece,bozic,srpsku novu godinu i 20.01. svetog jovana krsnu slavu...

i sad ne razumem ovde na forumu zagrizene pravoslavce koji slave novu godinu 31.12. u noc uz prasetinu i sarmu.....a vreme je casnog posta---uzgred post traje sve do bozica kad se ujutro sece pecenica posle verskog obreda...e sad mozda sam ja nesto pogresio---ipak sebe smatram ateistom....al me brinu polovicni ili povrsni vernici...
 
A gde piše da je ta Nova godina srpska? Pa i Grci i Bugari i Rusi slave Božić 7. januara pa nisu izmislili tu Novu godinu? Ko je odredio da je to neki praznik i da se to slavi? 13.-ti i 14.-ti su radni dani, uvek su i bili ... :zjelka:

Ne pljujem ja ništa srpsko, samo što tvrdim da je ta Nova godina običan izgovor pojedincima da se još jednom ponapijaju i da veze sa tradicijom nema ... tradicija je kad ti odeš u crkvu, pomoliš se, zapališ sveću a ne kad kod kuće ločeš pivo i izigravaš Srbendu a onda ujutro mamuran ideš na posao :zskace:

A šta sam ja nasledila od porodice to možeš samo da nagađaš budući da ne znaš i zato bih ti bila zahvalna da te prognoze sačuvaš za sebe. Hvala z:lol:

Мисли својом главом, али не причај увек онако како мислиш....
.Мало је компликовано.
Причај како пишеш, читај како је написано и не зановетај много.
 
Мисли својом главом, али не причај увек онако како мислиш....

To ne može ... uvek pričam onako kako mislim z:lol: I uz dužno poštovanje, gade mi se ljudi koji za Božić nisu otišli u crkvu a sad kao poštuju tradiciju i slave izmišljenu Novu godinu z:shock: Svi su deklarativno veliki Srbi i vernici, sve dok to mogu da budu od svoje kuće i uz svoj monitor, da slučajno malo ne prošetaju. z:D Nemam ništa protiv, neka se slavi, ali moje je pravo da kažem ono što mislim a mislim da je to jedna notorna glupost ... većina se ne ponaša po tradiciji ni u postojećim praznicima i prvo bi trebalo to da savladaju a onda da traže nove :D
 
A gde piše da je ta Nova godina srpska? Pa i Grci i Bugari i Rusi slave Božić 7. januara pa nisu izmislili tu Novu godinu? Ko je odredio da je to neki praznik i da se to slavi? 13.-ti i 14.-ti su radni dani, uvek su i bili ... :zjelka:

Ne pljujem ja ništa srpsko, samo što tvrdim da je ta Nova godina običan izgovor pojedincima da se još jednom ponapijaju i da veze sa tradicijom nema ... tradicija je kad ti odeš u crkvu, pomoliš se, zapališ sveću a ne kad kod kuće ločeš pivo i izigravaš Srbendu a onda ujutro mamuran ideš na posao :zskace:

A šta sam ja nasledila od porodice to možeš samo da nagađaš budući da ne znaš i zato bih ti bila zahvalna da te prognoze sačuvaš za sebe. Hvala z:lol:

Grci i Bugari slave verske praznike po Gregorijanskom kalendaru tj 25.12 a ne 7.januara!
 
Po kalendaru koji je u upotrebi u SPC,božić je 25 decembra a nova godina 1 janura.Što nema nikakve veze sa službenim - svetovnim kalendarom koji je usput rečeno u Srbiji uveden u upotrebu tek posle I svetskog rata.
Onima kojima smeta tzv.srpska nova godina nisu normalni.To je isto kao da im smeta neki drugi crkveni praznik.Takvi treba da se obrate specijalizovanim ustanovama kakvih u našoj zemlji ima.
 
Po kalendaru koji je u upotrebi u SPC,božić je 25 decembra a nova godina 1 janura.Što nema nikakve veze sa službenim - svetovnim kalendarom koji je usput rečeno u Srbiji uveden u upotrebu tek posle I svetskog rata.
Onima kojima smeta tzv.srpska nova godina nisu normalni.To je isto kao da im smeta neki drugi crkveni praznik.Takvi treba da se obrate specijalizovanim ustanovama kakvih u našoj zemlji ima.

U mom verskom kalendaru nema Nove godine z:p z:D To nije verski praznik :sanke::bob:
Piše lepo sv. Vasilije :D
 

Back
Top