Zupcanici

Paganko

Elita
Poruka
16.640
Imam mali problem. Treba da izradim konusni zupcasti par. Naso sam firmu i sve to, ali ne znam kako da isprojektujem sve to. Konkretno, ne proracun sila na zupcanicima, vec konstruktivnih parametra, kao i izrada radionickih crteza.

U pitanju je konusni par modula m=1.5 prenosnog odnosa 1:4. Unutraasnje osovine su 6 na pogonskom i 8mm na gonjenom zupcaniku.

Ja imam neki par iz Maedler-ovog kataloga, koji bi odgovarao tome....
 
Koristim SW2009, ali daleko je moje znanje (jos uvek) od takvih proracuna. AD nije j**ene bolonje mozda bih i znao kao se to sve proracunava, crta i kotira, a ovako sam samo pretrcao preko cele price, i davno zaboravio sve.

Imam ja i te zupcnaike (skino sam STEP modele sa neta) ali je profil zupca aproksimiran, a drugo, mnogo bitnije:

cak i da imam sve mere ili iskoristim onaj alat u SW za generisanje zupcastih parova, ne znam sta sve treba da nacrtam, oznacim i navedem majstoru koji to izradjuje....
 
Ne razumem u potpunosti,znaci ti ne znas ni proracun,ni da nacrtas,ni da izkotiras odredis tolerancije,naleganja.....Pa gde si ti zavrsio studije. Mera preko tri zupca ,na primer podseti se.Iz cetvrtog puta sam polozio kolokvijum iz merenja i kontrole koliko je cupavo bilo.

Mislim zbog toga sto sigurno ima i zbirka i knjiga pa tu obicno imas primere grafickih radova.

Dobar SW2009,mada za ovakve stvari INV takodje ima dobre alate.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem u potpunosti,znaci ti ne znas ni proracun,ni da nacrtas,ni da izkotiras odredis tolerancije,naleganja.....Pa gde si ti zavrsio studije.

Mislim zbog toga sto sigurno ima i zbirka i knjiga pa tu obicno imas primere grafickih radova.

Dobar SW2009,mada za ovakve stvari INV takodje ima dobre alate.


E da pojasnim. Opterecenje zupcanika znam da proracunam. A to je i najjkomplikovaniji deo, jer su u pitanju pogonski zupcanici na robotu, i rade u izrazito dinamickim uslovima. Da budem precizan, nisam nikad imao prilike da crtam radionicki crtez zupcanika, niti sam posmatrao postupak izrade, tako da nemam predstavu sta sve treba da navedem od kota i podataka pa da majstoru bude jasno sta mi treba.
 
cekaj bre polako...jesi radio reduktor iz osnova kontruisanja? crtao, modelirao, proracunavao itd?
Ne znam koja si godina fakulteta, ali ako si radio recimo puzni prenosnik, vidi kod nekog kolege koji je radio sa drugim vrstama zupcanika (konusni). Samo hocu da kazem da mora da ima sablon uradjen kod starijih kolega iz prethodnih godina...ili idi lepo na smer za konstrukcije i priupitaj kako...svaki student zavrsne godine trebalo bi da zna kako da te usmeri oko ovog problema..
 
Pogledaj na netu da li neko ima knjigu iz masinskih elemenata, tamo bi trebao da imash od a do š, sve o projektovanju zupčanika. Ako nađem link do knjige na netu, postovaću ti na temi.

Pozz
 

Back
Top