Selektivno verovanje

imam jedno pitanjce za sve

da li verujete u sve ono sto "prepisuje" vasa religija ili ste pak selektivni i nepoverljivi prema nekim stvarima?

na primer da li verujete u bezgresno zacece device marije ali recimo ne u vaskrsenje hristovo? ili obrnuto?...ovo je samo primer cisto da skiciram temu
da li recimo ne verujete u duhove ali verujete u andjele...takodje primer

kako objasnjevate cinjenicu da postoje ljudi koji sebe smatraju vernicima ali ne veruju bas u sve ono sto ide uz taj pojam vernik, jeli pojam vernik potcenjen u danasnje vreme...jer nekada su ljudi verovali u sve i svata, posebno u ono sto im crkva kaze...jesu li oni veci vernici od danasnjih koji u vecini slucajeva selektuju i probiraju sta im se svidja pa ce u to da veruju...ili su ljudi poceli da upotrebljavaju logicko razmisljanje i prosto ih je nemoguce vise ubediti u postojanje necega jer je po njima to nemoguce i nema naucnih dokaza i sl...jeli to doslo do modernizacije vere...da ne kazem njene evolucije z:mrgreen::lol:

sta je sa ljudima koji sebe karakterisu kao ateiste a veruju u postojanje duhova i tvrde da su tako nesto doziveli...primer takodje

jel to znaci da danas svako sebi moze da nalepi etiketu vernika/ateiste... a ni sam nije siguran sta mu se od svega ponudjenog cini istinitim a sta ne

jedan od meni posebno zanimljivih primera su ljudi koji se pridrzavaju posta s ciljem da se priceste u crkvi ali zato upraznjavaju sex...mislim jos jedan primer koji mi je pao na pamet i koji ide u prilog da danas ljudi prosto veru smatraju kao tanjir sa ponudjenim kolacicica raznih vrsta pa ce da probiraju koji ce da jedu a koji ce da zaobilaze jer im se prosto ne svidja ukus....

nije cilj da se striktno drzite primera koje sam nabrojala i o njima caskamo...cilj je nesto mnogo sire z:) ...zapitajte se u sta stvarno verujete i jeste li vi jedan od tih probiraca

ps: ako je bila tema izvinjavam se... vi je onda spojite, brisite... kako vam drago

Veoma dobra tema...skoro negde cuh bas za taj izraz "selektivno verovanje'...i sama sam se zapitala jesam li takva i ja?
A onda sam "uhvatila" sebe da naravno jesam, a "naravno' kazem zato sto ne postoji covek koji u potpunosti razume pravoslavlje, to je nemoguce; cak ni najveci duhovi i duhovnici nisu to za sebe mogli da kazu.

Dakle, da, "selektivni" sam vernik iz razloga sto mi nije sve logicno cak i kad se upinjem da to shvatim na najrazlicitije i najapstraktnije nacine - jednostavno, nemoguce je.

Osim toga, ima mnogo kontradikcija, a u predanjima i razlicitih prica...bar meni je tesko da sve to prihvatim kao celinu, kao jedno; zato polazim od najjednostavnijeg ka slozenijem, pa kad prihvatim - prihvatim....ne "silim" sebe da mi sve bude jasno.
 
ateisti ne citaju svete knjige....

oni ih prelistavaju po potrebi....
To je relativno banalna (i netačna) generalizacija.... mnogi ateisti čitaju "svete knjige", mada ih mnogi i ne čitaju. Suština je prosta, ne moraš pročitati celu grčku mitologiju da ne bi verovao u Zevsa na vrhu Olimpa, ali ako te to interesuje i ako si okružen ljudima koji u njega veruju i donose odluke na osnovu njegovih "želja", onda je u tvom interesu da saznaš više o tome.
 
Pa se ja cesto zapitam koliko je zaista deklarisanih hriscana procitalo Bibliju od pocetka do kraja? I kad bi je stvarno bas svi procitali, koji procenat bi, posle toga, i dalje tvrdio da veruje u Jehovu, Isusa, Devicu i kompaniju. Zmije i zbunove koji govore da ne pominjem.

Nisi prva koja je to primetila. ;)

"American Atheists has always encouraged the public to read both the Old and New Testaments from cover to cover. Many people become atheists after reading the bible."
American Atheists President Ellen Johnson

“A thorough reading and understanding of the Bible is the surest path to atheism.”
Donald Morgan

“Thank God that the Bible cannot possibly be the word of God”
Donald Morgan

"Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived."
Isaac Asimov


"It ain’t those parts of the Bible that I can’t understand that bother me, it is the parts that I do understand."
Mark Twain

"If the Bible is mistaken in telling us where we came from, how can we trust it to tell us where we're going?"
Justin Brown

"The inspiration of the Bible depends on the ignorance of the person who reads it." Robert G. Ingersoll


"…the Bible is such a book of lies and contradictions there is no knowing which part to believe or whether any."
Thomas Paine

"No man ever believes that the Bible means what it says; he is always convinced that it says what he means."
George Bernard Shaw


"It will yet be the proud boast of women that they never contributed a line to the Bible." George W. Foote



...da,da....zajebano je biti zena u bilo kojoj religiji...stvarno ne znam sta to veliki,milostivi Bog ima protiv nas pa nam naredio takve gluposti...strasno.

Bilo kojoj avramskoj religiji.
Zašto vam je teško da napišete još samo jednu reč? :dontunderstand:


ateisti ne citaju svete knjige....

oni ih prelistavaju po potrebi....

Na osnovu mog poznavanja nekolicine ateista, moram ti skrenuti pažnju da si debelo pogrešio.
Vrlo često, skoro po pravilu se dešava da ateista bolje poznaje litaraturu neke verske zajednice nego pripadnik te verske zajednice. ;)
Osim toga:
"American Atheists has always encouraged the public to read both the Old and New Testaments from cover to cover. Many people become atheists after reading the bible."
American Atheists President Ellen Johnson
 
@Sizif

mnogi ateisti citaju svete knjige ... mada ih mnogi ne citaju.... citajuci ovo osecam se kao pionir sa crvenom maramom na atenskom trgu gde cika sa bradom i nosom ko onaj mori kante od juce sa afrike pripoveda svoju mudru ironiju.... ti imash tvoju bandu koja chita ja imam moju koja ne chita, chija je jacha to zna samo onaj odozgore u kog ti verujesh onako mozda selektivno a ja uopshte ne iako nisam od tih tvojih koji pomno chitaju.. :roll:


@Caliburn

slazem se da mišel onfre poznaje mnogo bolje no mnogi... :roll:
 
nish cekacu sizifa kad dodje.. a ja vam opet lepo dao mogucnost da se izvuchete elegantno... :(

selektivno verovanje je da korisnik moze da bude divan i da bude zao....

on je ili divan ili zao. ako to ne shvatite kom polu se treba privoleti onda cete videti kakao vasha druga strana moze biti divna ili lazhna... bez mnogo selektivnih argumenata jer zlom ili divnom je to piece of cake...
 
na primer ko veruje da Bog postoji i da je stvorio coveka logicno je da veruju u vaskrsenje... tj ponovno stvaranje coveka itd... vaskrsenje je temeljna nauka hriscanstva kao i vera u vecni zivot...
Biblija o tome govori kao i o andjelima o Sotoni i demonima kao i o Bogu, znaci nemoguce je to selektovati ...
Na primer, vernici Jevreji, muslimani, budisti (i još poneki) veruju u Boga, ali ne veruju u vaskrsenje.
Što će reći da ti je teza u samom korenu pogrešna.

a neki i to selektuju.... delove Biblije tj Biblijske nauke, neke prihvataju neke ne...
Delove Biblije koji logički ne mogu da se objasne može da prihvati samo onaj ko isključi logiku.

A, postavio bih ti pitanje šta je to Biblijska nauka?
 
@Sizif

mnogi ateisti citaju svete knjige ... mada ih mnogi ne citaju.... citajuci ovo osecam se kao pionir sa crvenom maramom na atenskom trgu gde cika sa bradom i nosom ko onaj mori kante od juce sa afrike pripoveda svoju mudru ironiju.... ti imash tvoju bandu koja chita ja imam moju koja ne chita, chija je jacha to zna samo onaj odozgore u kog ti verujesh onako mozda selektivno a ja uopshte ne iako nisam od tih tvojih koji pomno chitaju.. :roll:
Ko kaže da je "moja banda ona koja čita"? Kakvi pioniri na atenskom trgu? Ko veruje "selektivno"? Ne znam uopšte o čemu (ili protiv čega) govoriš...
 
Bozja rec je logicna kada se razume....Tj ko zeli da je razume...

Biblijska ucenja
Na prvi deo posta nisi odgovorila. Doduše i nemaš šta da odgovoriš osim da priznaš da si pogršila.

Pravoslavci proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Katolici proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Evangelisti proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Adventisti proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

I još mnogo drugih proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Dakle, šta je tu Biblijska nauka?
 
Na prvi deo posta nisi odgovorila. Doduše i nemaš šta da odgovoriš osim da priznaš da si pogršila.

Pravoslavci proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Katolici proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Evangelisti proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Adventisti proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

I još mnogo drugih proučavaju Bibliju, žele da je razumeju i imaju svoje stavove.

Dakle, šta je tu Biblijska nauka?

ne proucavaju je nego imaju svoje crkvene knjige.. a Bibliju drze po starani, mislim na crkvu...
malo ko od njih imalo zna Bibliju...niti je primenjuje ...
vec se praktikuju paganska ucenja i obicaji

ostali je proucavaju cisto intelektualno... tako da je malo i znaju...

i selektivno je i primenjuju....
 
ne proucavaju je nego imaju svoje crkvene knjige.. a Bibliju drze po starani, mislim na crkvu...
malo ko od njih imalo zna Bibliju...niti je primenjuje ...
vec se praktikuju paganska ucenja i obicaji

ostali je proucavaju cisto intelektualno... tako da je malo i znaju...

i selektivno je i primenjuju....
Teolozi ne znaju Bibliju a ti je znaš? z:D

Ljudi samo imaju imaju škole, zvanične i priznate, a vi se skupljate po iznajmljenim ''dvoranama''.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Drugim rechima dobar vernik racionalizuje nelogichno u logichno.

izvini al ovo je u koliziji...to mozaq treba da radi...to moze da radi mozaq svakog od nas za bilo koju stvar.... npr udjes u sobu a zena ti se npr. krese sa nekim i ti blejis a ona kaze ma nije to dragi moj samo izgleda on pao na mene i spotako se bio go i tako jedno dva sata i 40 puta..a ti u mozgu skontas da nije logichno ali je razumljivo je jer mi moja verna zena to kaze pa moram da verujem...

kod vernika je drugaciji princip...oni sumnjaju bas kao rdeki sto je rekao... u stalnoj su blagoj formi neuroze i zele da ih uvek nesto potvrdi u tom njihovom verovanju...to je ok i to razumem jer kako objasniti nemoguce koje ni sami oni koji tu postavku propagiraju ne sagledavaju na pravi nacin citajuci bibliju kako treba izmedju redova.... iskren i studiozan vernik koji zna o cemu je rec mogao bi da kazem i analitican verujuci um ne sumnja apsolutno ni u sta..on ima racio i iracio smesten u istu komoru i oni se ne razlikuju nimalo...

otprilike uzmi paralelizam u muziici... ne moze npr barok da sviraju isto britanski muzicari ili sloveni iako su iste note... nije stvar samo u noti tj. tonu vec u milion stvari koje su vezane za konkretno. i tako sve sxa jedno najmanje 30 godina iskustva... tad mozes da dokucish boga da ga ovlas dodirnes ako ti je ostalo malo mozga u glavi...
 

Back
Top