Potrebna pomoć u gradaciji
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Potrebna pomoć u gradaciji

Početnik
    Učlanjen
    07.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Potrebna pomoć u gradaciji

Imam kovanicu,kataloški je veoma skupa,aluminijumska.Jedna strana je u minimalno XF stanju a druga u F-(G+).Kako procijeniti vrijednost ove kovanice.Vrijednost UNC a kataloški je 275$.Zahvaljujem se svima koji mi mogu pomoći. Pozdrav

MarQss nije na forumu
    "kada bi znao pravu cijenu onoga što nosiš u džepu, ne bi tako mirno spavao"
    Primećen član MarQss (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Re: Potrebna pomoć u gradaciji

UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena. Nije preporuka za sakupljanje, osim ako se ne radi o izrazito rijetkim i vrijednim primjercima.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.

MarQss nije na forumu
    "kada bi znao pravu cijenu onoga što nosiš u džepu, ne bi tako mirno spavao"
    Primećen član MarQss (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

a to sa vrednošću batali...imam i ja 3 x 50 fillera 1948 koji su u Krausu 50e za F pa ne mogu za nju da dobijem ni 1e...kataloška i tržišna vrednost se u mnogome razmimoilaze...jednostavno, ne postoje ljudi koji bi ti na našim prostorima dali cenu iz Krausa ni za zlatnik a kamoli aluminjak (tako oni razmišljaju)....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    10.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Citat Original postavio faris1 Pogledaj poruku
    Imam kovanicu,kataloški je veoma skupa,aluminijumska.Jedna strana je u minimalno XF stanju a druga u F-(G+).Kako procijeniti vrijednost ove kovanice.Vrijednost UNC a kataloški je 275$.Zahvaljujem se svima koji mi mogu pomoći. Pozdrav
    Sad u nedjelju sam razgovarao sa kolegom i pitao ga bas ovo, kaze da se ukupno stanje kovanice gradira prema losijoj strani, nazalost tako je, tako ako imas jednu stranu XF a drugu F, ta kovanica je Fine,,eto ako ovo moze sta pomoci,,pozdrav.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    10.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Citat Original postavio MarQss Pogledaj poruku
    a to sa vrednošću batali...imam i ja 3 x 50 fillera 1948 koji su u Krausu 50e za F pa ne mogu za nju da dobijem ni 1e...kataloška i tržišna vrednost se u mnogome razmimoilaze...jednostavno, ne postoje ljudi koji bi ti na našim prostorima dali cenu iz Krausa ni za zlatnik a kamoli aluminjak (tako oni razmišljaju)....
    Bravo lijepo receno, ali to je samo zato sto na ovim prostorima nema mnogo kolekcionara a kamoli ozbiljnih kolekcionara a samim tim i musterija za te stvari. Rijesenje: sakupljat godinama tako neke raritete i otici u neki svjetski grad na sajam pa tamo pokusat nesto.
    Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    07.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Drage kolege, slažem se sa vama, potpuno ste u pravu.Kada bi ponudili važečih 10 EURa na aukciju dobili bi ponudu od 2 do 3 EURa .A kamo li za stari novac, još ako za nas balkance nije od zlata ili srebra, onda ničemu ni ne vrijedi.Pozdrav

Slične teme

1. potrebna pomoc
    Autor kalikali u forumu Multimedija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.11.2009., 20:55
  2. Potrebna Pomoc
    Autor hypnotoad u forumu Avanture
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.08.2006., 23:21
  3. potrebna pomoc
    Autor MARIO@@@@ u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 20