Kako ste obeležili Božić - korak po korak
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 69

Tema: Kako ste obeležili Božić - korak po korak

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Nisam u Škotskoj, al' znam jednog matorog koji živi tamo
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Kako ste obeležili Božić - korak po korak

Čitam juče, čitam danas, na tone čestitki, pozdrava i lepih želja, sve se kao nešto mnogo volimo, em cenimo međusobno, te kao fol - daj da se bar danas volimo em poštujemo... al' tek što se ispiše komentar-čestitka na jednoj temi, pređe se na vređanje na drugoj posle par minuta. Manimo se, stoga hipokrizije i šatro ljubavi jer je Božić. Vole Srbi da se svađaju i vređaju više no išta, sad će ih šatro, za mnoge, neki odjučerašnji praznik promeniti preko noći

Jasno je da su ga mnogi slavili samo dobrim krljanjem prasetine i litrama alkohola, neki ga nisu uopšte ni obeležavali, sve dok Božić nije "ušao u modu", kao i slava, kolač, kadionica... zlatno kandilo, po mogućstvu od par kila, ikona po principu - što je veća kičerica to veći vernik itd. O petardama i pucanju na verske praznike ne treba trošiti reči. "Pravi" vernici vole da začine velike dane "pucanjem u nebo", valjda simbolično pucaju na onog kog svakodnevno pozivaju, prozivaju, al' najviše psuju, mada im je poručeno da "ne uzimaju zalud u usta ime Božje"...

Dragi moji vernici, ima vas ovde podosta koji se pozivate i na Pravoslavlje i na Svetosavlje i na Boga, mada i slavu neki slave na Forumu...evo, kao pravoverni, pojasnite "kaurima" koje ste to običaje ispoštovali ovog Božića, imaste li polažajnika, bacaste li orahe ili pare u uglove sobe, šta je radio i rekao polažajnik, ko vam je bio polažajnik, treba li da bude muško ili žensko, šta simbolizuje ona slama ispod stola, čime ste darivali polažajnika...i uopšte sve što ste uradili juče i danas po "običajima", možete podeliti s nama.

Ah, da, jeste li išli po badnjak u šumu i kako je to proteklo? kad ste se vratili kući? Verujem da je taj odlazak u šumu nešto što većina vernika najviše voli

Interesantno bi bilo da nam i naši dragi pečalbari kažu kako oni tamo po belom svetu proslavljaju najveći hrišćanski praznik

Čisto da vidimo ko je ovde pravoslavac, a ko paganin još uvek

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Podrazumevano Re: Kako ste obeležili Božić - korak po korak

Citat Original postavio avan-turista Pogledaj poruku
    Čitam juče, čitam danas, na tone čestitki, pozdrava i lepih želja, sve se kao nešto mnogo volimo, em cenimo međusobno, te kao fol - daj da se bar danas volimo em poštujemo... al' tek što se ispiše komentar-čestitka na jednoj temi, pređe se na vređanje na drugoj posle par minuta. Manimo se, stoga hipokrizije i šatro ljubavi jer je Božić. Vole Srbi da se svađaju i vređaju više no išta, sad će ih šatro, za mnoge, neki odjučerašnji praznik promeniti preko noći

Jasno je da su ga mnogi slavili samo dobrim krljanjem prasetine i litrama alkohola, neki ga nisu uopšte ni obeležavali, sve dok Božić nije "ušao u modu", kao i slava, kolač, kadionica... zlatno kandilo, po mogućstvu od par kila, ikona po principu - što je veća kičerica to veći vernik itd. O petardama i pucanju na verske praznike ne treba trošiti reči. "Pravi" vernici vole da začine velike dane "pucanjem u nebo", valjda simbolično pucaju na onog kog svakodnevno pozivaju, prozivaju, al' najviše psuju, mada im je poručeno da "ne uzimaju zalud u usta ime Božje"...

Dragi moji vernici, ima vas ovde podosta koji se pozivate i na Pravoslavlje i na Svetosavlje i na Boga, mada i slavu neki slave na Forumu...evo, kao pravoverni, pojasnite "kaurima" koje ste to običaje ispoštovali ovog Božića, imaste li polažajnika, bacaste li orahe ili pare u uglove sobe, šta je radio i rekao polažajnik, ko vam je bio polažajnik, treba li da bude muško ili žensko, šta simbolizuje ona slama ispod stola, čime ste darivali polažajnika...i uopšte sve što ste uradili juče i danas po "običajima", možete podeliti s nama.

Ah, da, jeste li išli po badnjak u šumu i kako je to proteklo? kad ste se vratili kući? Verujem da je taj odlazak u šumu nešto što većina vernika najviše voli

Interesantno bi bilo da nam i naši dragi pečalbari kažu kako oni tamo po belom svetu proslavljaju najveći hrišćanski praznik

Čisto da vidimo ko je ovde pravoslavac, a ko paganin još uvek
    Ajde ovako... Ja nijesam neki vjerski fanatik, tako da se ne vodim striktno nekim pravilima... Badnji dan se slavi u miru i tišini, bez pucanja, vike i dreke, kao što ga uglavnom ođe slave... Pošto nemamo u kući šporet na drva, nijesmo donosili badnjak, samo se jedna mala grančica ponese kada se ide na nalaganje i tamo se baci u vatru... Bio na nalaganju badnjaka, poslije toga ostatak Badnjeg dana proveo kući.
    Za Božić rano izjutra dolazi polaznik (ili kod vas položajnik)... On je prva osoba koja ulazi u kuću za Božić i na ulasku u kuću pozdravlja se sa svim članovima porodice pozdravom "Mir Božiji, Hristos se rodi" na što mu ukućani odgovaraju "Vaistinu se rodi". Polaznik donosi vino, a njemu se daruje neki poklon i najčešće novac. Nakon toga se pred polaznika iznosi mrsna bogata trpeza i on i ukućani se poslužuju. Kada naš polaznik ode, ja kao polaznik činim isto ovo...
    Što se tiče Božićnog ručka, kod nekih je to u krugu šire rodbine, kod nekih u krugu uže porodice, u zavisnosti od same porodice
    http://www.youtube.com/watch?v=demXE9AFkLg

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Hahhahahahhaahahaha...ulepsao si mi dan...juce sam videla lika u nekom mini kamionetu sa granom badnjaka na prednjem braniku a na zadnjem sedistu ima sigurno pola drveta...gledale smo najpre u neverici a nakon toga smo se iskidale od smeha...

Ja jel nisam krstena, nemam ni slavu, ne idem nesto u crkvu osim kada sam na putovanjima ali i tada ne pravim razliku, ulazim i u katedrale i u nase crkve jednako a usla bih i u dzamije...Za Uskrs i za Bozic mama jel napravi malo lepsi rucak i neke mljac mljac kolace i toliko...za Uskrs imamo farbana jaja, mene zabavlja da ih oslikam a za Bozic kupi maleni badnjak, gurne ga u neku vazu i to je sve...Mama i tata se raduju pecenju, ja kolacima i poklonima...malo mi bude muka od Koka - kole koju pijem za praznike...imam lepu, veliku jelku, nemam slamu i orahe ili sta vec ide, ne postim ( mada su me juce zafrknuli u Costi, ja narucila kapucino oni mi ga napravili sa sojinim mlekom a i u kuci je bilo sve posno pa sam nenadano postila ) ali mi ne smetaju ljudi koji slave i poste, koji osecaju duboko religiju i posvecuju joj se...ja sam dete agnostik...tako mi prija...a i volim vesele stvari koje me ne ogranicavaju...ne volim sputavanja i osecaj da se nesto mora...

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Moj komsija pravio vatromet ispred dvorista
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Buduća legenda dive (avatar)
    Učlanjen
    06.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    5142

nisam zato da se po svaku cenu cuvaju obicaji neprimereni sredini u kojoj se zivi..
    kad sam kao mala u vreme bozicnih praznika bila kod dede na selu, imalo mi je smisla unosenje slame, badnjaka i svega ostalog sto je od obicaja pratilo taj praznik..
    nikad nisam shavtala unosenje i rasprostiranje iste te slame u kucu i stanove onih koji zive u gradu..i kao mala i danas sam uzasnuta klanjem ( zrtvene ?) zivotinja u tolikoj meri..
    sve slave i verski praznici su se pretvorili u povod za prezderavanje, opijanje i zabavu..
    ne zelim na takav nacin da ga obelezim..
    a ja se trudim i svoje dete vaspitavam da bude ispravna prema sebi i onima koji su oko nje. i pre i za vreme i posle bozica.
    Poslednji put ažurirao/la dive : 07.01.2010. u 18:55
    I ve got the Power

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio Jacob Pogledaj poruku
    Moj komsija pravio vatromet ispred dvorista
    Za Božić ili za Badnji dan??

Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Citat Original postavio zike Pogledaj poruku
    Za Božić ili za Badnji dan??
    Sinoc za Badnji dan.

Pravio i za Novu al ga komsija iz susedne ulice nadmasio pa je sad napravio veci
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio Jacob Pogledaj poruku
    Sinoc za Badnji dan.

Pravio i za Novu al ga komsija iz susedne ulice nadmasio pa je sad napravio veci
    Svašta...

Ajde, da je za Božić, ali za Badnji dan...

A, pa to je, nadmašivanje ko ima više i ko može bolje... a obično se tako nadmašuju oni koji nemaju mnogo

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

Vrlo iskreni i fer odgovori - respect

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg
    E vala ja jedino da naložim na sred dnevne sobe...

Veoma poznat Eric Draven (avatar)
    Učlanjen
    31.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    165

Svašta...

A, pa to je, nadmašivanje ko ima više i ko može bolje... a obično se tako nadmašuju oni koji nemaju mnogo
    Rec od cetiri slova za opis takve situacije: _ _ _ _!?
    @ tema
    Po obicajma.

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Prvi put u svom životu Badnji dan i Božić nisam proslavio i obeležio onako kako treba, prema ustaljenim običajima mog kraja, zbog toga što je bezbožni gazda moje majke (koji je navodno veliki pravoslavac i hrišćanin za primer) proglasio ove dane za radne, pa porodica nije bila na okupu, i nismo bili u mogućnosti da odemo u selo gde postoje uslovi da se svi običaji ispoštuju
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Iskusan Wtf Dule (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Ja sam jednom ishao sa ortacima u Shumarice po badnjak,ali iz chisto onako. Nosili smo i rakiju . I to u 8 ujutru

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

E vala ja jedino da naložim na sred dnevne sobe...
    Pa voleo bih da dođu malo naši veliki vernici na temu da ti objasne da ima načina - recimo, imaš ringlu sto posto

Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Grešiš prijatelju, običaji vezani za Božić i Badnji dan jesu paganski po poreklu, ali im je data hrišćanska pravoslavna suština

Zatucani klerofašista!

Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Citat Original postavio Wtf Dule Pogledaj poruku
    Ja sam jednom ishao sa ortacima u Shumarice po badnjak,ali iz chisto onako. Nosili smo i rakiju . I to u 8 ujutru
    Baš ste poranili

Zatucani klerofašista!

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio Eric Draven Pogledaj poruku
    Rec od cetiri slova za opis takve situacije: _ _ _ _!?
    @ tema
    Po obicajma.
    Jadi, tuga...???

Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Svašta...

Kad slepac progleda daleko vidi.

Novokomponovani "bogatas",samo da vidis kiceraj od kuce i dvorista (koje je opasano bedemom od dva metra) i sve ti je jasno

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Pa voleo bih da dođu malo naši veliki vernici na temu da ti objasne da ima načina - recimo, imaš ringlu sto posto
    A imam i rernu

Učlanjen
    31.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    165

Jadi, tuga...???
    Mojne da si smrd!
    Ajde bre lako je!Dobijas bonu ako se shjetish!

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Prvi put u svom životu Badnji dan i Božić nisam proslavio i obeležio onako kako treba, prema ustaljenim običajima mog kraja, zbog toga što je bezbožni gazda moje majke (koji je navodno veliki pravoslavac i hrišćanin za primer) proglasio ove dane za radne, pa porodica nije bila na okupu, i nismo bili u mogućnosti da odemo u selo gde postoje uslovi da se svi običaji ispoštuju
    Prijatelju, misliš li da se običaji ne mogu ispoštovati i u gradu?

Koji konkretno običaj ne može, daj primer?

Crni Dule, kad ste se vratili? A polažajnik?

Iskusan Wtf Dule (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Prijatelju, misliš li da se običaji ne mogu ispoštovati i u gradu?

Koji konkretno običaj ne može, daj primer?

Crni Dule, kad ste se vratili? A polažajnik?
    rate ja sam student,meni je i to prerano S obzirom da uglavnom spavam do podne tako da...potrudio sam se

Buduća legenda *BILJA* (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    72
    Reputaciona moć
    1638

: Kako ste obeležili Božić - korak po korak

Sta je ovo, ispovedaonica?!
    NE KRIVI NIKOG U SVOM ŽIVOTU: DOBRI LJUDI TI DONOSE SREĆU, LOŠI ISKUSTVO..NAJGORI-LEKCIJI, NAJBOLJI-USPOMENE

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Grešiš prijatelju, običaji vezani za Božić i Badnji dan jesu paganski po poreklu, ali im je data hrišćanska pravoslavna suština
    Zanimljivo...zanima me - ko je povezao određene običaje sa hrišćanstvom?

Učlanjen
    31.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    165

Eh srpske tradicije!

Slične teme

1. Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 23.02.2009., 09:48
  2. Korak po korak....
    Autor dejadejka u forumu Žene
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 09.07.2008., 11:21
  3. Filozofija , korak ka vama, ali korak gospodara
    Autor Tuzni_patak u forumu Filozofija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.10.2007., 18:07