Ima li Ga ?

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Maks je rekao da je religija opijum za narod, a komunisti su više voleli Kapital od samog Marksa, zato je i uspela onomad ta njihova revolucija, ali ne bi ja o njima, no o onome čega su se oni bojali, a to je da narod može da poveruje više u Bogove sa nebesa, no sa zemlje crnice.

'Ajd na ovaj jedan verski praznik, jedna mega-sega zanimljiva tema:
Kažu neki učeni i rečiti ljudi, da kada bi se dokazalo naučno da nema Boga...pola sveta bi izvršilo samoubistvo.

Medjutim, neke teorije kažu, da kada bi se stvarno dokazalo da ima Boga, u svetu bi nastao pravi haos, ludilo i opstanak civilizacije bi bio ugrožen.

Izgleda, da je ipak najbolje da ostane ovako kako je sada, da jedni misle da Boga ima, a drugi da misle da ga nema, taj Balans verujućih i nererujućih u Boga traje milenijumima, zašto bi se tu nešto menjalo a ?

A vi šta misite o svemu ovome, imate li šta da dodate, oduzmete a ?
 
Ja bih rekao da je nekada bilo mnogo vise vernika ali kako evolucija napreduje...vernika ima sve manje. Medjutim, nauka bi morala jos mnogo, mnogo, mnogo da napreduje da bi totalno oborila ideju postojanja Boga. Jos dugo ce to biti misterija.
 
Ja bih rekao da je nekada bilo mnogo vise vernika ali kako evolucija napreduje...vernika ima sve manje. Medjutim, nauka bi morala jos mnogo, mnogo, mnogo da napreduje da bi totalno oborila ideju postojanja Boga. Jos dugo ce to biti misterija.

Evo kakvi su danas vernici u Srbiji : Evo kod mene bacaju se petarde zbog tog rodjenja, skoro ko za novu godinu...
 
Ja bih rekao da je nekada bilo mnogo vise vernika ali kako evolucija napreduje...vernika ima sve manje. Medjutim, nauka bi morala jos mnogo, mnogo, mnogo da napreduje da bi totalno oborila ideju postojanja Boga. Jos dugo ce to biti misterija.

A šta vredi da nauka obori religiju... kada se atrofirane moždane osobina nasleđuju s kolena na koleno... osim toga, mnogi stavljaju religiju ispred nauke.
 
Ahm, automatski pomislim na ovog koji se kao rodio pre par minuta. z:lol:

Pa taj i nije losh.
Otac je malo hm hmh...z:lol:

Ja iskreno ne bih imala nista protiv da Bog stvarno postoji. Haha. Koja recenica. z:lol:
Ali neki normalan Bog sa bozanskim mocima. Neka kosmicka energija, pravda...
Bog koji nema ljudske osobine i nedostatke.

Ali naravno, Bog ne postoji.
 
Ja bih rekao da je nekada bilo mnogo vise vernika ali kako evolucija napreduje...vernika ima sve manje. Medjutim, nauka bi morala jos mnogo, mnogo, mnogo da napreduje da bi totalno oborila ideju postojanja Boga. Jos dugo ce to biti misterija.


nauka se ne bavi pitanjem postojanja boga. Sa naucne strane, nista se u njoj ne bi promenilo ni kada bi se bog pojavio i rekao: "tu sam".
 
Pa taj i nije losh.
Otac je malo hm hmh...z:lol:

Ja iskreno ne bih imala nista protiv da Bog stvarno postoji. Haha. Koja recenica. z:lol:
Ali neki normalan Bog sa bozanskim mocima. Neka kosmicka energija, pravda...
Bog koji nema ljudske osobine i nedostatke.

Ali naravno, Bog ne postoji.

Jes', jes' tata je malo problematican i pun ljudskih osobina i nedostataka. z:lol:

Pravda mozda......... s' obzirom da je slepa, a slepima treba vodic, a ne mac.

z:shock: Koje bozanske moci? One carobnjacke? z:lol:
 
nauka se ne bavi pitanjem postojanja boga. Sa naucne strane, nista se u njoj ne bi promenilo ni kada bi se bog pojavio i rekao: "tu sam".

Moguce je da si upravu...nisam bas siguran. Ali nauka se time bavi kako bi sve ono sto se prepisuje Bogu koga niko nije video, objasnila. Nastanak sveta, razvijanje, dobro i lose i ostalo....Ako bi se Bog pojavio, takvo istrazivanje bi bilo uzaludno gubljenje vremena. A ako bi nauka naprotiv recimo dokazala kako je na prirodan nacin nastao svet...onda bi bilo glupo i dalje verovati u Boga kao takvog kako ga vecina zamislja....onda bi Bog postao nesto drugo.
 
Kažu neki učeni i rečiti ljudi, da kada bi se dokazalo naučno da nema Boga...pola sveta bi izvršilo samoubistvo.
Gledano iz ochiju vernika, upravo tako. Otuda i ta odbojnost prema ateizmu. Medjutim, to je samo subjektivno mishljenje. Najbolje pitati bivshe vernike da li su ikada pomislili na samoubistvo.
Medjutim, neke teorije kažu, da kada bi se stvarno dokazalo da ima Boga, u svetu bi nastao pravi haos, ludilo i opstanak civilizacije bi bio ugrožen.
Koje teorije? Kafanske?
Da se dokaze postojanje jednog Boga, ostala bi jedna prava religija, ostale bi se ugasile i svi bi ziveli po doktrini te jedne religije.
Mada, lichno sumnjam da je ijedna religija "ona prava".
Izgleda, da je ipak najbolje da ostane ovako kako je sada, da jedni misle da Boga ima, a drugi da misle da ga nema, taj Balans verujućih i nererujućih u Boga traje milenijumima, zašto bi se tu nešto menjalo a ?
Zbog nazadnog/destruktivnog efekta religija, najbolje bi bilo da vremenom izumru.
 
Moguce je da si upravu...nisam bas siguran. Ali nauka se time bavi kako bi sve ono sto se prepisuje Bogu koga niko nije video, objasnila. Nastanak sveta, razvijanje, dobro i lose i ostalo....Ako bi se Bog pojavio, takvo istrazivanje bi bilo uzaludno gubljenje vremena. A ako bi nauka naprotiv recimo dokazala kako je na prirodan nacin nastao svet...onda bi bilo glupo i dalje verovati u Boga kao takvog kako ga vecina zamislja....onda bi Bog postao nesto drugo.
Nauka se ne usredsredjuje na objashnjavanje dela Bozijih. Mozda ti samo tako izgleda... Chinjenica je da nauka "oduzima" sve vishe moci od Boga, te Bog postaje "Bog praznina"(God of gaps) koji uskache tamo gde nauka (za sad)nema odgovor.

Doklegod postoje pitanja na koje nauka moze dati odgovor, nauka ce postojati. Kada bi Bog uveo shalter "postavite pitanje, Bog ce vam odgovoriti", nauka bi bi izgubila smisao.
 
Poslednja izmena:
Moguce je da si upravu...nisam bas siguran. Ali nauka se time bavi kako bi sve ono sto se prepisuje Bogu koga niko nije video, objasnila. Nastanak sveta, razvijanje, dobro i lose i ostalo....Ako bi se Bog pojavio, takvo istrazivanje bi bilo uzaludno gubljenje vremena. A ako bi nauka naprotiv recimo dokazala kako je na prirodan nacin nastao svet...onda bi bilo glupo i dalje verovati u Boga kao takvog kako ga vecina zamislja....onda bi Bog postao nesto drugo.

Zapravo, ko moze da ti tvrdi kako je bog stvorio svet? Biblija? Sumnjam. Nju je kao i svaku drugu knjigu napisao covek, a ne bog. I tu je spakovano kompletno predanje jednog naroda o nastanku sveta, u ovom slucaju Jevrejskog. U tom smislu sumnjam da je verodostojnije od bilo kog drugog mita, i da nas je pomerli sa mrtve tacke po tom pitanju.

Pre bih rekao da ce nauka jednog dana zaista objasniti kako je bog stvorio svet (ako je to bio bog), jer ima do sad najbolji saznajni metod. Pitanje na koje nikad nece dati odgovor je : "zasto?"

Da se nadovezem, moglo bi bez problema i ovako da bude:

evolution2.gif
 
Nauka se ne usredsredjuje na objashnjavanje dela Bozijih. Mozda ti samo to tako izgleda... Chinjenica je da nauka "oduzima" sve vishe moci od Boga, te Bog postaje "Bog praznina"(God of gaps) koji uskache tamo gde nauka nema odgovor.

Doklegod postoje pitanja na koje nauka moze dati odgovor, nauka ce postojati. Kada bi Bog uveo shalter "postavite pitanje, Bog ce vam odgovoriti", nauka bi bizgubila smisao.

Gledah i ja to u 22h. Koliko se slazem sa tobom, toliko se i ne slazem. Emisija je toliko dobro odradjena, da u njoj svako moze da vidi ono sto zeli da vidi. Oni koji tvrde da Bog ne postoji, oni to mogu da pronadju u ovoj emisiji. Oni koji veruju, mogu da pronadju dokaze za svoje verovanje. Veoma pametan koncept emisije. Obrati paznju na voditelja...judeista koji veruje ali ipak juri nauku i trazi sredinu....Emisija nam nista ne dokazuje, vec nas samo tera na razmisljanje (pod uslovom da imamo sa cime to da radimo).
 
Zapravo, ko moze da ti tvrdi kako je bog stvorio svet? Biblija? Sumnjam. Nju je kao i svaku drugu knjigu napisao covek, a ne bog. I tu je spakovano kompletno predanje jednog naroda o nastanku sveta, u ovom slucaju Jevrejskog. U tom smislu sumnjam da je verodostojnije od bilo kog drugog mita, i da nas je pomerli sa mrtve tacke po tom pitanju.

Pre bih rekao da ce nauka jednog dana zaista objasniti kako je bog stvorio svet (ako je to bio bog), jer ima do sad najbolji saznajni metod. Pitanje na koje nikad nece dati odgovor je : "zasto?"

Da se nadovezem, moglo bi bez problema i ovako da bude:

evolution2.gif

Ako je sama priroda stvorila svet, onda je pitanje "zasto" suvisno. Tu dolazi budizam do izrazaja sa teorijom procesa...nastajanja i nestajanja, radjanja i umiranja. A ako ga je stvorio Bog kako ga vecina zamislja....onda pitanje dobija na tezini.

Za sada niko ne moze da tvrdi kako je nastao svet ali ce to mozda vremenom da se promeni.
 
Gledah i ja to u 22h. Koliko se slazem sa tobom, toliko se i ne slazem. Emisija je toliko dobro odradjena, da u njoj svako moze da vidi ono sto zeli da vidi. Oni koji tvrde da Bog ne postoji, oni to mogu da pronadju u ovoj emisiji. Oni koji veruju, mogu da pronadju dokaze za svoje verovanje. Veoma pametan koncept emisije. Obrati paznju na voditelja...judeista koji veruje ali ipak juri nauku i trazi sredinu....Emisija nam nista ne dokazuje, vec nas samo tera na razmisljanje (pod uslovom da imamo sa cime to da radimo).

Shta si gledao? Poshto ne gledam TV.
Verujuci nemaju dokaze. Da imaju, ne bih bio ateista.
 
God of gaps....bilo je malopre na B92...nisi gledao? Kakva koencidencija z:lol:
Eto, chudo! "I josh kaze da nema Boga"... :D
Znam da nemaju dokaze...ali istina je da ni ateisti jos uvek nemaju dokaza za svoje neverovanje
Teret dokazivanja je na onome ko tvrdi. Ateisti ne moraju da dokazuju jer se negativna tvrdnja ne dokazuje, dakle, vernici su duzni da dokazu svoje tvrdnje.
 
Poslednja izmena:
Eto, chudo! "I josh kaze da nema Boga"... :D

Teret dokazivanja je na onome ko tvrdi. Ateisti ne moraju da dokazuju jer se negativna tvrdnja ne dokazuje, dakle, vernici su duzni da dokazu svoje tvrdnje.

Znam za teret dokazivanja...ali mislim da ono sto vazi u pravnom sistemu bas nije primenjivo na religiju. Ali, to je samo moje misljenje....Nekako mi se cini da ako ne verujem u nesto kljucno za covecanstvo a to je postojanje Boga...trebam da imam dovoljno dobar povod da ne verujem. Isto tako ako neko veruje, treba da ima dovoljno dobar povod da veruje. Povod moze biti dokaz. Koristeci se razumom i logikom, mozemo zakljuciti da Bog ne postoji....ali ne mora da znaci da smo upravu.
 

Back
Top