Ima li Ga ?

Ova priča iz Novog zaveta, naravno nije tačna. To u skorije vreme, mada još uvek dosta stidljivo, priznaje i sama Rimokatolička crkva.
Reč je u drastično preuveličanom stvarnom događaju.
Irod, u poznim godinama, pateći od porfirije, je pogubio svoje sinove zato što su navodno (ili stvarno) učestvovali u zaveri protiv njega.
To su zapravo jedina deca čije je pogubljenje Irod naredio. ;)

Da, jedno sasvim moguce resenje. Mosti te dece su pronadjeni....a sad uzrok za to...ko zna...Nego kazem ono sto stoji u Bibliji. Meni je u potpunosti jasno da se uopste nije sve odigralo kako tamo pise, nego da je to posle naklapano putem metode rekla - kazala i malo zacinila....i da je od toga nastala Biblija. Ali, naravno, puno toga i jeste tacno kako tamo pise.
 
Najpre se zelim zahvaliti svima koji su reagovali na tekst koji sam postavio. Kao sto pise ja nisam njegov autor vec moj dugogodisnji prijatelj prof. dr Radisa Antic.
Nemam nameru braniti ni autorove stavove ni poricati vase. Ja nisam uzverovao na osnovu Radisinog dokazivanja da Bog postoji niti se bavim filozofskim aspektom dokazivanja da Bog postoji ili ne postoji. Za mene je Bozje postojanje dokazano u nekim slucajevima iz licnog zivota gde sam osetio 'Bozju ruku' i zastitu. Da nisam bio pod Njegovom zastitom budite sigurni da vam sada ne bih mogao pisati.
Za mene je Bozje postojanje dokazano jer me je tokom 8.5 meseci ratista stitio tako da niko na mene nije pucao i da ja nisam morao ni jedan jedini put da upotrebim oruzje. og mi je dokazao svoje postojanje i zastitu i nekoliko godina kasnije kada sam kolima leteo pod sleper (sa stetom na kolima od 100%) kada niko nije ne samo stradao nego imao ni jednu jedinu ogrebotinu - sam policajac je rekao "Vas je Bog sacuvao jer ste po svim zakonima fizike trebali da budete mleveno meso". Za mene je Bozje postojanje dokazano jer je toliko puta delovao u mom zivotu da mi ni jedan filozofski dokaz (koji je izneo Radisa Antic) nije potreban da bi verovao ili ne verovao u Bozje postojanje. Za mene je ono nepobitno. z:poz:
 
@Padre
Onda svi koji dobiju na lotou treba da veruju u Boga? Ista shansa, samo nije u pitanju zivot.

Nego ajde ovako da preformulishemo:
Kada prezivish saobracajnu nesrecu - to dokazuje da postoji Bog.
Kada ne prezivish nesrecu, shta to dokazuje? Da ne postoji Bog?
 
@Padre
Onda svi koji dobiju na lotou treba da veruju u Boga? Ista shansa, samo nije u pitanju zivot.

Nego ajde ovako da preformulishemo:
Kada prezivish saobracajnu nesrecu - to dokazuje da postoji Bog.
Kada ne prezivish nesrecu, shta to dokazuje? Da ne postoji Bog?

To kad ne preživiš nesreću je božje iskušenje. Oće da te proveri jesi li kandidat za večni život. z:lol:
 
@Padre
Prvi argument govori da je Bog prapochetak svega.
1. Sve shto postoji mora imati predjashnji uzrok
2. Ako pratish lanac, dolazish do prvog uzroka
3. Taj uzrok ne sme imati predjashnji uzrok
4. Nishta ne moze postojati bez uzroka sem Boga
5. Zato Bog postoji.
--
Ako Bog postoji, i ako sve shto postoji mora imati uzrok, shta/ko je uzrok Boga? Reci da je Bog izuzetak je logichka greshka "nametanje izuzetka"(special pleading).

Drugi argument je argument finog podeshavanja.
Univerzum je tako podeshen da omoguci zivot.
--
Mozemo onda reci da Bog bash voli da traci prostor. Toliko milijardi galaksija sa svojim milijardama zvezda i milijardi planeta samo da bi omogucio pojavu zivota na Zemlji.
U univerzumu najbolje uspevaju crne rupe.
Nego, ko je fino podesio parametre da se nash Bog pojavi?

Treci argument shto je pisac nazvao "ontoloshkim" je u stvari samo zelja za Bogom, a zelja nije argument.

Chetvrti argument je tvrdnja da je moral neshto shto nam je Bog podario.
--
Deo morala dobijamo genetski, a veci deo uchimo odrastanjem u civilizaciji. Shta je moralno, a shta ne se menjalo kroz vreme. Drzati robove je ranije bilo moralno(i Biblija nam chak daje uputstva za drzanje robova), sad nije.
Bog nas kroz Bibliju uchi moralu bronzanog doba koji je prevazidjen. Takodje, Bog sam ima moral jednog tiranina, koji, moramo priznati, nije bash za uzor...

Ovde se nameće jedno veoma važno pitanje:zar je moguće da je jednom svemogućem Bogu potrebno da namešta uslove da bi stvorio život? Kao svemogući mogao je da ga stvori i na Merkuru, na Suncu, u crnoj rupi, bilo gde. A zamisli, stvorio je život baš na Zemlji, jer su tako fino podešeni uslovi. Nije nego.
 
Ovde se nameće jedno veoma važno pitanje:zar je moguće da je jednom svemogućem Bogu potrebno da namešta uslove da bi stvorio život? Kao svemogući mogao je da ga stvori i na Merkuru, na Suncu, u crnoj rupi, bilo gde. A zamisli, stvorio je život baš na Zemlji, jer su tako fino podešeni uslovi. Nije nego.

A odakle vama da zivot postoji samo na Zemlji? Prema najstarijoj biblijskoj knjizi - Knjizi o Jovu, jasno je da nismo jedina naseljena planeta.
 
. Za mene je Bozje postojanje dokazano jer je toliko puta delovao u mom zivotu da mi ni jedan filozofski dokaz (koji je izneo Radisa Antic) nije potreban da bi verovao ili ne verovao u Bozje postojanje. Za mene je ono nepobitno. z:poz:

Takodje :zpozdrav:

Bozje dejstvo sam puno puta osetila u svom zivotu i imam duhovan dokaz da on postoji...

Takodje osecam sveti duh koji mi on daje kao i zastitu koju mi pruza... :)

Takodje me usmerava u zivotu... svojim duhom...
 
Takodje :zpozdrav:

Bozje dejstvo sam puno puta osetila u svom zivotu i imam duhovan dokaz da on postoji...

Takodje osecam sveti duh koji mi on daje kao i zastitu koju mi pruza... :)

Takodje me usmerava u zivotu... svojim duhom...

O licnim dozivljajima koji su rezultat duhovne vezbe ne treba govoriti. Zasto? Prvo zato sto taj koji slusa ne moze da veruje u takve stvari koje nije doziveo. Drugo zato je zato sto je i veliko pitanje da li je to sto ti dozivljavas istina tako da mozes drugog da uputis na los put. I trece zato je zato sto je i veliko pitanje da li ti dobro razumes odakle potice i kakav je stvarno tvoj licni dozivljaj.
Treba pricati o putu, usmeriti ljude...ali licni dozivljaji treba da budu samo licni dozivljaji. I jedan savet....kada nesto dozivis, ne zatvaraj se u taj dozivljaj i ne izazivaj ga ponovo....ne veruj u ono sto si osetila juce, vec dozivi novi dozivljaj. Pusti da stvari teku svojim tokom. To je put ka duhovnom uspehu.
 
O licnim dozivljajima koji su rezultat duhovne vezbe ne treba govoriti. Zasto? Prvo zato sto taj koji slusa ne moze da veruje u takve stvari koje nije doziveo. Drugo zato je zato sto je i veliko pitanje da li je to sto ti dozivljavas istina tako da mozes drugog da uputis na los put. I trece zato je zato sto je i veliko pitanje da li ti dobro razumes odakle potice i kakav je stvarno tvoj licni dozivljaj.
Treba pricati o putu, usmeriti ljude...ali licni dozivljaji treba da budu samo licni dozivljaji. I jedan savet....kada nesto dozivis, ne zatvaraj se u taj dozivljaj i ne izazivaj ga ponovo....ne veruj u ono sto si osetila juce, vec dozivi novi dozivljaj. Pusti da stvari teku svojim tokom. To je put ka duhovnom uspehu.
pa nisi u pravu... :lol:
mozemo dosta uciti iz tudjih iskustava o Bogu :zpozdrav:
 
Ne radi se o tome, nego ako ja nesto posmatram iz drugog ugla ne znaci da to potire tvoj ugao gledanja ili obratno...
to nije neslaganje ako svako kaze svoj ugao gledanja... :)

Nisam to ni rekao. Ne kazem da ja govorim istinu a ti laz...samo zbog razlicitih perspektiva ne mozemo da kazemo isto....sto uoopste nije bitno niti presudno.
Mozemo se sloziti oko osnove ucenja morala...ali ako zadjemo dublje, tu cemo zaglaviti z:lol:z:lol:z:lol:
 
Nisam to ni rekao. Ne kazem da ja govorim istinu a ti laz...samo zbog razlicitih perspektiva ne mozemo da kazemo isto....sto uoopste nije bitno niti presudno.
Mozemo se sloziti oko osnove ucenja morala...ali ako zadjemo dublje, tu cemo zaglaviti z:lol:z:lol:z:lol:

pa mozemo raspravljati uvek.. ipak se slazemo u nekim stvarima....tj principima
 

Back
Top