Ljubav je moja religija

elendil

Aktivan član
Poruka
1.996
Ljubav je lice i telo Univerzuma.Ona je vezni materijal svemira,ona je tvar od koje smo mi stvoreni.Ljubav je iskustvo bica koje je kompletno i povezano sa sveopstim duhom.Istinska ljubav potice od Boga. Punocu te ljubavi mogu da osete samo srca koja su prociscena sospstvenim otvaranjem. Kada se srce otvori, osecanja postaju kanali kroz koje Bozja ljubav tece ka celom svetu.Ljubav dolazi od Boga kroz dusu. Ljubav je slobodna od svih zakona, ljudskih i prirodnih, uzvisenija od svih duznosti.


"LJUBAV je moja religija"
Ljubav je esencijalni element svakog ljudskog bica. Ona je srz Univerzuma,
nase planete. Sveta energija,veliko Srce sveta.Svako ljudsko bice ima razlicita verovanja I filozofske stavove prema zivotu.ali smo svi mi deca jednog Boga I jednog Univerzuma. Pripadamo jednoj univerzalnoj vrsti. Time smo SVI MI POVEZANI I svi smo mi JEDNO.
TI SI JA. JA SAM TI !
Ljubav, Svetlost i Mir svima !
 
POZIV", nadahnut Snevacem iz planine Oraja,
Casni starac americkih indijanaca, maj 1994.


Mene ne zanima kako zaradjujes za zivot.
Ja zelim da znam za cim zudis i da li se usudjujes da sanjas o tome da ispunis
ceznju svog srca.
Mene ne zanima koliko godina imas.
Ja zelim da znam da li ces rizikovati da ispadnes budala zbog ljubavi, snova,
zbog avanture koja se zove biti ziv.
Mene ne zanima koje planete zakriljuju tvoj mesec.
Ja zelim da znam da li si dodirnuo srediste sopstvene tuge, da li su te otvorile izdaje zivota,
ili si se skvrcio i zatvorio od daljeg bola!
Zelim da znam mozes li sedeti sa bolom,
sa bolom mojim ili svojim,
ne meskoljeci se da ga prikrijes ili umanjis ili zatres.
Zelim da znam mozes li drugovati sa radoscu,
sa radoscu mojom ili svojom;
mozes li se prepustiti divljem plesu i dopustiti da te zanos preplavi do samih vrhova prstiju,
i ne upozoravati nas da budemo pazljivi, da budemo realisticni,
niti da se setimo svojih ljudskih ogranicenja.
Mene ne zanima da li je prica koju mi kazujes iskrena.
Ja zelim da znam mozes li razocarati druge da bi bio iskren prema samom sebi;
mozes li podneti optuzbu izdaje i ne izdati sopstvenu dusu.
Ja zelim da znam mozes li biti veran te stoga dostojan poverenja.
Zelim da znam mozes li videti lepotu cak iako nije lepa svaki dan,
i mozes li crpsti svoj zivot iz Bozijeg prisustva.
Zelim da znam mozes li ziveti sa promasajem,
sa promasajem svojim ili mojim,
i jos uvek
stajati na rubu jezera i srebrnastoj mesecini uzvikivati "Da!"
Mene ne zanima gde zivis ili koliko para imas.
Ja zelim da znam mozes li se dici posle noci bola i ocaja,
iscrpljen, satrt do srzi, i uraditi ono sto se mora uraditi za decu.
Mene ne zanima ko si ti, ni kako si se obreo ovde.
Ja zelim da znam hoces li stati u srediste ognja zajedno sa mnom
i ne ustuknuti.
Mene ne zanima gde ili sta ili kod koga si ucio.
Ja zelim da znam sta je to sto te drzi iznutra, kad sve drugo otpadne.
Ja zelim da znam mozes li biti sam sa sobom; i da li zaista volis
Drustvo u kome se nadjes u praznim trenucima.
 
Sai Baba govori Zapadu

Živjeti u dharmi, ispravnosti, u sayi – istini, premi – ljubavi, u šanti – miru i ahimsi – nenasilju, to bi trebao biti tvoj cilj.
Ponašaj se ispravno, govori istinu, susreći svog bližnjeg s ljubavlju, razmišljaj u miru i prema svimbićima odnosi se neasilno. Pa će tvoje postojanje biti ispunjeno srećom.
Tih pet kardinalnih vrlina trebalo bi biti stalnom niti vodiljom tvog djelovanja. Imaj ih uvijek pred očima, neprekidno ih nastoj dosegnuti, i onda ako misliš da ih ne možeš odmah u potpunosti ispuniti. No, zašto tako razmišljaš? Zašto misliš da tevrline ne bi mogao živjeti sa svim posljedicama? Ne čini sebe takomalim. Tko sebe umanjuje, taj je lijen. A tko je lijen, prije ili poslije će biti ogorčen. Tko je ogorčen, nije sretan. Teži savršenoj sreći. Sagledaj čudesnu snagu koja je u tebi. Ti je imaš, vjeruj mi, jer Ja sam ti je dao.

Kakav treba da bude naš pogled na religije? Šta treba da bude naša svakodnevna molitva?

Volite svoju religiju tako da je možete provoditi s većom vjerom. Kada svako bude s vjerom slijedio svoju religiju, neće biti mržnje u svijetu, jer su sve religije zasnovane na sveopštoj ljubavi. Volite svoju zemlju, tako da ona može postati snažna, sretna i uspješna, i poprište za uvježbavanje svih viših sposobnosti ljudskih bića. Molitva ima veliku djelotvornost. Molite i za one koji su napadnuti pohlepom ili mržnjom; saosjećajte s njihovim neznanjem i molite da se njihovi koraci usmjere ka istini, pravičnosti i ljubavi. Njegujte sveopštu viziju mira i sreće cjelokupnog čovječanstva, svih živih bića i neživih stvari.
 
Gospode ime ti je Ljubav: ne odbaci me zabludeloga. Ime Ti je - Sila: osnaži me jer iznemogavam i padam. Ime Ti je - Svetlost: prosveti dušu moju,pomračenu životnim strastima. Ime Ti je - Mir: umiri pometenu dušu moju. Ime Ti je - Milost: ne prestani da me miluješ. sveti Jovan Kronštatski

Химна љубави - Св. апостол Павле
Прва посланица светог апостола Павла Коринћанима, глава 13

1. Ако језике човјечије и анђеоске говорим, а љубави немам, онда сам као звоно које јечи, или кимвал који звечи.
2. И ако имам дар пророштва и знам све тајне и све знање, и ако имам сву вјеру да и горе премјештам, а љубави немам, ништа сам.
3. И ако раздам све имање своје, и ако предам тијело своје да се сажеже, а љубави немам, ништа ми не користи.
4. Љубав дуго трпи, благотворна је, љубав не завиди, љубав се не горди, не надима се,
5. Не чини што не пристоји, не тражи своје, не раздражује се, не мисли о злу,
6. Не радује се неправди, а радује се истини,
7. Све сноси, све вјерује, свему се нада, све трпи.
8. Љубав никад не престаје, док ће пророштва нестати, језици ће замукнути, знање ће престати.
9. Јер дјелимично знамо, и дјелимично пророкујемо;
10. А када дође савршено, онда ће престати што је дјелимично.
11. Кад бијах дијете, као дијете говорах, као дијете мишљах, као дијете размишљах; а када сам постао човјек, одбацио сам што је дјетињско.
12. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.
13. А сад остаје вјера, нада, љубав, ово троје; али од њих највећа је љубав
 
Svi proroci od postanka vapiju duši mojoj, da se stvori devojkom i spremi za prijem Sina Božanskog u prečistu utrobu svoju.

Da postane lestvica, niz koju će Bog sići u svet, i čovek uzići k Bogu.

Da isuši u sebi crveno more krvnih strasti, te da čovek - rob može preći u zemlju obećanu, zemlju slobode.

Kitajski mudrac opominje dušu moju, da bude mirna i nepokretna i da čeka, da Tao dejstvuje u njoj. Slava neka je Lao - Ceu, učitelju i proroku naroda svog!

Indijski mudrac uči dušu moju, da se ne plaši stradanja, no da se kroz teško i istrajno vežbanje, kroz čišćenje i molitvu, diže Višnjemu, koji će joj izići na susret i pokazati joj lice Svoje i silu Svoju. Slava neka je Krišni, učitelju i proroku naroda svog!

Carski sin Indije uči dušu moju, da se isprazni potpuno od svega semena i useva sveta, i otpadne od svih zmijskih prelesti nemoćne i senovite materije, pa da kao prazna, mirna, čista i blažena Nirvana čeka. Slava neka je Budi, carskom sinu i neumitnom učitelju naroda svog!

Gromoviti persijski mudrac govori duši mojoj, da u svima svetovima nema ništa osim svetlosti i tame, i da se duša mora ocepiti od tame kao dan od noći. Jer sinovi svetlosti začinju se od svetlosti, a sinovi tame začinju se od tame. Slava neka je Zoroastru, velikom proroku naroda svog!

Izrailjski prorok vapije duši mojoj: gle, devojka će začeti i roditi, sina, kome će ime biti - Bogočovek. Slava neka je Isaiji, vidovitom proroku duše moje!

Gospode nebesni, otvori sluh duši mojoj, da se ne ogluši o savete poslanika Tvojih.

Ne ubijaj proroke svoje, dušo moja, jer u grobovima njihovim ne leže oni no ubice njihove.

Umij se i operi se; osvetli se i u svetlosti obuci. Smiri se nasred ustalasanog mora svetskog, i čuvaj u sebi savete proroka svojih. Predaj sebe svu Višnjemu, i reci svetu: nemam ništa za tebe.

I najpravedniji od sinova ljudskih, vernika tvojih, samo su nemoćne senke, koje, kao pravedni Josif, u senci tvojoj hode. Jer smrtnost rađa smrtnost a ne život. Zaista ti kažem: varaju se muževi zemaljski kad govore da oni daju život. Oni ne daju no kvare; i survavaju i tope život u crveno more, i unapred ga uvijaju u tamu i čine obmanom đavolskom. Nema života, dušo, dok od Svetog Duha ne dođe. Niti ima stvarnosti u ovom svetu, dok s neba ne siđe.

Ne ubijaj proroke svoje, dušo moja, jer ubistvo je samoobmana senki. Ne ubijaj, jer nikoga ubiti ne možeš do sebe.

Budi devojka, dušo moja, jer devičanska duša je jedina polustvarnost u svetu senki. Polustvarnost - dok se Bog u njoj ne rodi. Tada duša postaje puna stvarnost.

Budi mudra, devojko moja, i srdačno primi dragocene darove mudraca sa Istoka, namenjene sinu tvome. Ne obziri se na Zapad, gde sunce zalazi i ne lakomi se na darove prizračne i lažne."

"Molitve na jezeru", vladika Nikolaj Velimirović
 
Hvala ti prijatelju na interesovanju za ovu temu,kao i na postu koji ostavi ovde...Ti,kao i svako drugo bice na ovoj divnoj planeti imas dar slobodne Volje i izbor i mozes sa njime ciniti sta te je volja...kako ces shvatiti prenose mojih tekstova,to je stvar tvoje dobre volje i tvojih inutuelektualnih sposobnosti...od mene Blagoslov Gospodnji i svako dobro...Zelim ti sve ono sto se ne moze kupiti novcem.Susret sa ljudima koji te mogu podstaknuti i promeniti.Otvorene oci i usi za mnoge prilike koje se u zivotu nude,a svaka od njih je jedinstvena i dragocena.Ne zelim ti veliku srecu ni ispunjenje svih tvojih zelja,vec sposobnost da prepoznas male redosti i podelis ih sa drugima.Zelim ti nerazorivu nadu koja,urkos svim razocarenjima,daje uvek iznova veru u dobro u ljudima i u samome sebi.Zelim ti vreme za zivot ,da ti susreti sa drugima,ili mirni trenuci sa samim sobom,budu vazniji od zelje za dominacijom.A za svaki dan zelim ti samo nekoliko zrnca mudrosti,par godina dobrote,kap dobre volje I more ljubavi....
 
Poslednja izmena:
2293827-2-he-who-binds-himself-to-a-joy.jpg

.....A Jonathan. Jonathan je u to vreme bio najlepši i najsavršeniji galeb na svetu.....

"Galeb Jonathan Livingston"- Richard Bach
 
Ljubav je jedna...
Ljubav je jedina stvar zajednička svima na svijetu.. ljubav nas oduvijek pokreće i inspirise, daje nam snagu da živimo i kad psihički umiremo. Ljubav je naše nadahnuće i ono što nas čini drugačijima, sretnijima i boljima. Samo malo ljubavi dovoljno je da naš život promijeni iz korijena.. Ljubav i samo ljubav.. iskrena ljubav.. Često sam znao čuti kako ljudi razmišljaju u što su se zaljubili, što ih je toliko privuklo na nekome i osvojilo istog trenutka?? Hiljade je razloga odgovor na to pitanje jer čovjek se od čovjeka razlikuje i svako je od nas poseban na neki specifičan način. No najčešće nas privuku čovjekova posebnost, samopouzdanje, način na koji nas tretira, poštovanje koje pokazuje prema nama i drugima, nježnost i romantična priroda, osjećaj sigurnosti koji pruža i slično..Posebnost je onome koji zaista voli najvažnija.. a ne fizički izgled. Izgled nas ponekad privuče, no posebnost je upravo ona koja će nas kraj nekoga ili zadržati – ili odbiti.. I nisu svi ljudi u stanju iskreno voljeti. Neki za cijelog života ne upoznaju osjećaj ljubavi jer ih kroz život vodi pohlepa i želja za tuđim. Pohlepa je ta koji ih liši strasti koju su mogli uživati umjesto da se miješaju u ljubavi onih koji su ju pronašli. Taj predivan osjećaj privrženosti, taj osjećaj bliskosti i nježnosti nešto je o čemu svako od nas sanjari, svako ga od nas priželjkuje. Kad se dvoje vole osjeća se prisutnost međusobne nesebičnosti.. Kad nekoga volimo u stanju smo sve uraditi za njega. Kad se taj neko naš osjeća loše, sve bismo uradili da ga oraspoložimo, kad plače sve bismo uradili da mu osmijeh vratimo na lice. Dijeljenje emocija i osjećaja čvrsta je veza zaljubljenih.. povjerenje i iskrenost potrebni su kako ta veza nikad ne bi oslabila. Uz svu moguću nježnost, uvijek se javlja i strast.. seksualna želja za partnerom.. Ljubav je odgovor na mnoštvo pitanja. Ljubav je ta čija je moć ogromna i ta koja nas čuva od onoga čega se bojimo.. Sigurnost koju osjećamo prijeko je potrebna da bi se opustili i uživali.. Sve što želimo u životu možemo ostvariti, ali samo ako u životu dovoljnom broju ljudi pomognemo da ostvare svoje želje i snove.. sreća voljenih najvažnija na svi Neki ljubav nazivaju bolešću koja svijetu nameće bol i patnju, a neki na nju gledaju kao najljepše što im se u životu desilo. Mnogi su u svijetu upravo zbog toga mišljenja da nisu vrijedni ljubavi, i da ju nisu u stanju ni davati ni primati. Kad osjećamo tako, to je kao da smo dušom odvojeni od tijela, od svijeta i od sviju. Bezuslovna ljubav prekrasna je.. to je ljubav kojoj težimo. Kad bezuslovno volimo, spremni smo gledati mimo tijela i njegova ponašanja, spremni smo usmjeriti svoju ljubav prema onome što volimo i za čim čeznemo. Ta ljubav nikako ne podrazumijeva trpljenje nečijeg ponašanja.. ako nam nešto smeta i to ne podnosimo, to nije pokazatelj ljubavi.. kad nekoga volimo – volimo ga sa svim manama – jer nitko nije rođen bez njih i nitko nije savršen. Kad čovjeka volimo, brinemo se za njegov život jednako ili još više nego za svoj. Važnije nam je da on bude u redu, nego da u redu budemo mi. Uvijek se borimo ne samo za sebe, nego i za sreću te osobe koja je to zavrijedila. Ljubav je zaista nepredvidiva. Ono što ona stvara – to su čuda najblaže rečeno. Pružanje ljubavi odgovor je na svaki problem s kojim se susrećemo. Kad nas bilo šta muči i zadaje nam glavobolje, jedan topli zagrljaj može napraviti da se osjećamo puno bolje.. Kad imamo neki problem, snagu nam daje ljubav srca. Ljubav je ta koja nas jača i čini hrabrijima. Pružiti ruku nekome da bismo mu pomogli, način je na koji pronalazimo naš unutarnji duševni mir jer na taj će se način rasplinuti svaka negativna misao i sreća je ono što nas počinje zarobljavati. Kad pomažemo drugima, to je više od ostvarenja naših najsmjelijih snova. Takav osjećaj ne može nam pružiti ništa više. Ljubav je odgovor na sve.. na svako pitanje.. na svaki problem.. na svaku depresiju.. na svaku bolest.. na svaku bol.. na svaki strah.. i to upravo zato jer je ljubav sve što postoji.. na svijetu nećete pronaći ništa što s njome nije u uskoj vezi.. stoga, za ljubav živimo i ljubavi se predajmo.. jer niko nikad požaliti neće.. kad se prepusti ljubavi!"
 
2293827-2-he-who-binds-himself-to-a-joy.jpg

.....A Jonathan. Jonathan je u to vreme bio najlepši i najsavršeniji galeb na svetu.....

"Galeb Jonathan Livingston"- Richard Bach

"Trenutak kasnije Dzonatanovo telo zaleprsa vazuhom,svetlucajuci,i skoro posta posve nevidljivo.
"Ne dopusti da sire glupe glasine o meni,niti da me proglase Bogom.Jasno,Fletche?Ja sam galeb.Volim leteti,mozda..."
"Dzonatane!!"
"Jadni Fletche!Ne veruj svojim ocima.Njihove su mogucnosti ogranicene.Gledaj s pomocu razumevanja, istrazi ono sto vec znas i tada ces shvatiti kako se leti."
Svetlucanje prestane.Galeb Dzonatan iscezne u vazuhu.
 
Ne traži ljubav ljudi. Ne dozvoli da te zbuni nedostatak njihove ljubavi. Čovjeka često vole zbog zla i mrze zbog dobra. Ne trudi se da se dopadneš ljudima, nego Bogu.
Nebo se ljuti na nas zbog naših grjehova, svijet zbog naših vrlina.“

Tolstoj

Četiri sveće
ČETIRI SU SVEĆE POLAGANO GORELE.
Bila je tišina i mogao se čuti njihov razgovor.
Prva je sveća rekla:
"JA SAM MIR.
NAŽALOST, LJUDI ME NE USPEVAJU SAČUVATI, MISLIM DA ĆU SE UGASITI."
I odmah se ugasila.
Druga je sveća rekla:
"JA SAM VERA.
NAŽALOST, MNOGI LJUDI IMAJU POVRŠNU VERU I JA IH NE ZANIMAM. NEMA SMISLA DA I DALJE GORIM."
Tek što je to izgovorila, puhnuo je lagani povetarac i ugasio ju.
Treća je sveća žalosno progovorila:
"JA SAM LJUBAV.
NEMAM VIŠE SNAGE. LJUDI ZABORAVLJAJU NA MENE, I TO KOLIKO SAM IM POTREBNA. ONI NE LJUBE NI SVOJE NAJBLIŽE."
I bez oklevanja se ugasila.
ODJEDNOM JE UŠLO JEDNO DETE I UGLEDALO TRI UGAŠENE SVEĆE.
"ŠTA JE TO?" upitalo je dete.
"VI STE TREBALE SVETLITI DO KRAJA."
I rekavši to, počelo je plakati.
U to je progovorila četvrta sveća:
"NE BOJ SE, DOK JA GORIM MOĆI CEMO UPALITI UGAŠENE SVEĆE. JA SAM NADA."
Detetu su zablistale oči od radosti dok je s upaljenom svećom vraćalo svetlo ugašenim svećama..
NEKA NIKAD NE PONESTANE NADE U SRCIMA NAŠIM!
 

Back
Top