Партизанско комунистичка правда
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Партизанско комунистичка правда

МАЧАК nije na forumu
    ЧУВАР ИДЕОЛОГИЈЕ ЧЕТНИЧКОГ ПОКРЕТА
    Buduća legenda МАЧАК (avatar)
    Učlanjen
    01.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    153
    Reputaciona moć
    2358

Podrazumevano Партизанско комунистичка правда

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/CHekao-64-godine-na-ukidanje-smrtne-kazne.sr.html

Чекао 64 године на укидање смртне казне

Ђорђе Жуњић (85) из Соколића код Чачка 31. децембра прошле године добио решење којим је поништена одлука Војног суда да буде стрељан

Соколићи – Кад му је председник Дивизијског војног суда у Краљеву, 29. јануара 1946. године, саопштио да ће бити изведен пред стрељачки вод, Ђорђе Жуњић имао је 21 годину и један дан.
    – Била је ноћ кад су нам судили, негде код моста преко Ибра. Све је трајало најдуже пола сата и онда је председник Вујадин Ћетковић, ту пред нама, проговорио две-три са члановима већа, па саопштио одлуку. Од дванаест људи у групи, нас двојица осуђени смо на смрт стрељањем – прича Жуњић за „Политику”.
    Недело које му је стављено на терет у пресуди је описано само једном реченицом: „Крив је што је био активни члан наоружаних четничких банди које су пљачкале, убијале и терорисале мирни народ на територији округа Чачанског.” На дну документа стоји: „Образложење се не доставља као непотребно.”
    Бивши добровољац Другог равногорског корпуса живео је са смртном пресудом 64 године, и 31. децембра прошле на капији дочекао решење да је укинута. Старац и његов син Драган (46) изнели су боцу ракије на сто и понудили намернике, колико да обележе догађај, али без нарочитог узбуђења.
    Жуњић се, вели, није много потресао ни кад му је речено да је животу крај.
    – Ћутао сам, шта ту има да се прича. Зато сам и запамтио сваки детаљ. Судија нас је питао да ли смо задовољни изреченом пресудом али се, осетивши шта је казао, одмах исправио. Рече: „Знам да вас двојица нисте, мислим на ове који су добили временске?”
    Како је Жуњић провео ту ноћ?
    – Вратили су нас у затвор и спавао сам само на прескок. Други осуђеник на смрт плакао је читаве ноћи. Имао је жену и децу, а ја сам био момак. У таквом часу, то је огромна разлика.
    Жуњић описује да му је, на свој начин, помогао и командир равногорске чете, Велибор Кољајић из Брђана:
    – Он ме је саветовао да се предам новим властима. Каже: „Можда ће да ти опросте живот. А ако се не предаш, готов си, сигурно.” Зато сам некако био помирен са судбином, ма каква да ме снађе. Десет дана касније одвели су ме у суд и дали да потпишем молбу за помиловање. Секретар Суда била је Милка Јовановић из Мрчајеваца и написала је боље него што бих ја.
    Следећи, такође пресудан дан у његовом животу, била је Лазарева субота, 5. април исте године.
    – У затвору сам чекао да дође стража и поведе ме, а знао сам да могу само на две стране. Или пред зид, или у суд. Један мали, нејаки стражар, наоружан само пиштољем, повео ме те суботе ка Суду и као да ме је сунце огрејало. Ту су ми рекли да сам помилован и робијаћу 20 година. Мислим у себи: две или двадесет свеједно, само нека је глава остала.
    Жуњић се у четнике јавио 1942. године као седамнаестогодишњак, али се пред ослобођење вратио кући у Соколиће, где је мобилисан у народну милицију. Али, после три месеца побегао је у шуму и поново, сада већ 1945. године, отишао у четнике. Четрдесет пете у четнике? То је био скоро сигуран начин да се прекрати животна каријера, али је Ђорђе своју некако ипак наставио.
    Додуше, најпре у затвору у Сремској Митровици, где је спроведен после одлуке Президијума Народне скупштине ФНРЈ о помиловању. Одатле је премештен у Забелу, па на градњу цементаре у Поповац, напослетку у КП дом у Крушевцу где је био слободњак. У међувремену, октобра 1952. године, добио је још једно помиловање (са 20 на 15 година робије са принудним радом) и била је већ 1958. година кад је и он дочекао слободу. Држао се свог затворског заната (армирач) и чак добио ловачку пушку, али су му је брзо узели. На Бадње вече пуцало је цело село, а патрола је на Божић дошла само пред његову кућу.
    Жуњић је рехабилитован на крају прошле године решењем Окружног суда у Чачку, и поништене су пресуда Војног суда о смртној казни и скупштинске одлуке о помиловањима. Веће (Радослав Петровић, председник, Милета Масларевић, Милан Ћурчић) је утврдило да је Жуњић ступио у четнике с намером да се бори против окупатора и да никога није убио нити малтретирао већ да је, као војник, извршавао наређења претпостављених.
    „На смртну казну осуђен је искључиво из политичких и идеолошких разлога, само зато што је био припадник четничког покрета, с обзиром на то да ниједно кривично ни друго кажњиво дело није учинио” – наведено је у решењу.
    Ђорђе Жуњић одлучио је да преко пуномоћника, адвоката из Чачка Славице Крупеж, покрене парницу са државом Србијом, захтевајући накнаду штете на име повреде угледа и части.
    ЗА ПРАВОГ МАЧКА, СВАКИ МЕСЕЦ ЈЕ ФЕБРУАР

АХ ДА.... ВИШЕ ОД УСТАША МРЗИМ УСТАШКЕ ЈАТАКЕ

Elita Сталкер (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3339

Podrazumevano Re: Партизанско комунистичка правда

Правда је спора али достижна.
    Срећу за све,бесплатно,и нека нико одавде не оде незадовољан !

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    661

treba ovo pazljivo procitati, a ne samo ono sto hoce da se vidi

sam tekst veoma je afirmativan za te nove vlasti , a i on je lepo poziveo
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Primećen član Kyle Broflovski (avatar)
    Učlanjen
    09.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    38

После када неки крену да плачу за комунистима...треба их послати на психијатрију!
    Don't look so stricken. The first shot will kill you

Veoma poznat
    Učlanjen
    14.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Bash je shmeker ovaj Djordje...

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Pravda četnika i partizana se ne razlikuje mnogo.
    I jedni i drugi su činili zločine, ne zna se ko je više. Ko drukčije misli, u zabludi je.

Primećen član Byrger Tidesson (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    39

kad bi lisicji potok i slicne lokacije govoriti mogle...........

Veoma poznat R.Žiskar (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    233

А онда ће једног дана на власт поново они други и све ове пресуде ће опет бити важеће...
    А сад ми треба да кукамо над судбином овог лика који је можда некога и убио својевремено али ето, суд је после 60 година "открио" истину и сада ће лепо сви остали грађани Србије да плате ту "грешку"...нека сада нађу лепо оног што им је тада пресудио па нека траже одштету. Какве везе има Србија са одштетом?
    "Свим људима вера у Бога усађена је у срце. Лажу они који кажу да не вјерују у Божје постојање"
    Луције Енеј Сенека млађи

Legenda Мишкони (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    386
    Reputaciona moć
    3660

Bitno je da se čuje i druga strana. Batina ima dva kraja. Još ne znamo sve o Golom otoku, o ubijanju ljudi zbog prinudnog otkupa, neki i pred svojom kućom a neki završili u logorima po Srbiji. Šta je bilo i sa njima? Ima dosta toga. A da li će se nastaviti, pa ovde još vladaju komunisti-socijalisti iz senke!
    Мораш се привићи на мало туге у животу...Нећеш знати шта је права срећа - ако је не будеш имао са чиме упоредити.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

Па ово је горе него што је онај црнац у САД осуђен на смртну а уопште није био крив и провео 36 године у ћорки...... и сада му дају 1,500 000 $ одштете... е, ***... и по овом питању смо НАЈГОРИ ... ужас...........
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio miškoni Pogledaj poruku
    Bitno je da se čuje i druga strana. Batina ima dva kraja. Još ne znamo sve o Golom otoku, o ubijanju ljudi zbog prinudnog otkupa, neki i pred svojom kućom a neki završili u logorima po Srbiji. Šta je bilo i sa njima? Ima dosta toga. A da li će se nastaviti, pa ovde još vladaju komunisti-socijalisti iz senke!
    А заправо, скоро чак да нису ни из сенке.
    Емисија "Ниво 23", ТВ СТБ, моје најновије гостовање, 6.март.2017: https://www.youtube.com/watch?v=Fi0fQVqWkD0&index=15&list=PLXQrwQ9iEAP3qti DY3XDgw6ZuFS3GgZgf

mar_comm nije na forumu
    Читам ... чудим се !!! Глупост границе нема !!!
    Elita
    Učlanjen
    15.06.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    449

Неокомунисти никада нису престали да владају,
    а социјалисти су врло значајан партнер на власти неокомунистима
    који су се пресвукли у плаво и подвукли Жутим ...

Зар код нас нису на власти партије чланице Социјалистичке Интернационале ????

"Коме закон лежи у топузу,
    трагови му смрде нечовијештвом ..."

Legenda Мишкони (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    386
    Reputaciona moć
    3660

Citat Original postavio Милунка Савић Pogledaj poruku
    А заправо, скоро чак да нису ни из сенке.
    To je onda još gore. Brzo ćemo mi na grb mesto krune staviti petokraku!
    Мораш се привићи на мало туге у животу...Нећеш знати шта је права срећа - ако је не будеш имао са чиме упоредити.

Elita
    Učlanjen
    10.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ajd što je jedanput otišao u četnike.
    Mladost-ludost!

Ali što je 1945. otišao u četnike, kad su već i vrapci na granama znali ko su četnici i kad su ih već odavno antifašistički Saveznici proglasili suradnicima nacista, e to je već za psihijatriju!

I onda ga komunističke vlasti pomiluju, umjesto da ga fino streljaju kako je red!

Pu, ***** ti takvu narodnu vlast!

Ističe se blockhead (avatar)
    Učlanjen
    30.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    72

Citat Original postavio Appel Pogledaj poruku
    Pravda četnika i partizana se ne razlikuje mnogo.
    I jedni i drugi su činili zločine, ne zna se ko je više. Ko drukčije misli, u zabludi je.
    100% tacno

Buduća legenda Komunistkinja (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    557

Пропаганда!
    Информационное бюро коммунистических и рабочих партий
    Живео Стаљин и светска револуција

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio МАЧАК Pogledaj poruku
    http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/CHekao-64-godine-na-ukidanje-smrtne-kazne.sr.html

Чекао 64 године на укидање смртне казне

Ђорђе Жуњић (85) из Соколића код Чачка 31. децембра прошле године добио решење којим је поништена одлука Војног суда да буде стрељан

Соколићи – Кад му је председник Дивизијског војног суда у Краљеву, 29. јануара 1946. године, саопштио да ће бити изведен пред стрељачки вод, Ђорђе Жуњић имао је 21 годину и један дан.
    – Била је ноћ кад су нам судили, негде код моста преко Ибра. Све је трајало најдуже пола сата и онда је председник Вујадин Ћетковић, ту пред нама, проговорио две-три са члановима већа, па саопштио одлуку. Од дванаест људи у групи, нас двојица осуђени смо на смрт стрељањем – прича Жуњић за „Политику”.
    Недело које му је стављено на терет у пресуди је описано само једном реченицом: „Крив је што је био активни члан наоружаних четничких банди које су пљачкале, убијале и терорисале мирни народ на територији округа Чачанског.” На дну документа стоји: „Образложење се не доставља као непотребно.”
    Бивши добровољац Другог равногорског корпуса живео је са смртном пресудом 64 године, и 31. децембра прошле на капији дочекао решење да је укинута. Старац и његов син Драган (46) изнели су боцу ракије на сто и понудили намернике, колико да обележе догађај, али без нарочитог узбуђења.
    Жуњић се, вели, није много потресао ни кад му је речено да је животу крај.
    – Ћутао сам, шта ту има да се прича. Зато сам и запамтио сваки детаљ. Судија нас је питао да ли смо задовољни изреченом пресудом али се, осетивши шта је казао, одмах исправио. Рече: „Знам да вас двојица нисте, мислим на ове који су добили временске?”
    Како је Жуњић провео ту ноћ?
    – Вратили су нас у затвор и спавао сам само на прескок. Други осуђеник на смрт плакао је читаве ноћи. Имао је жену и децу, а ја сам био момак. У таквом часу, то је огромна разлика.
    Жуњић описује да му је, на свој начин, помогао и командир равногорске чете, Велибор Кољајић из Брђана:
    – Он ме је саветовао да се предам новим властима. Каже: „Можда ће да ти опросте живот. А ако се не предаш, готов си, сигурно.” Зато сам некако био помирен са судбином, ма каква да ме снађе. Десет дана касније одвели су ме у суд и дали да потпишем молбу за помиловање. Секретар Суда била је Милка Јовановић из Мрчајеваца и написала је боље него што бих ја.
    Следећи, такође пресудан дан у његовом животу, била је Лазарева субота, 5. април исте године.
    – У затвору сам чекао да дође стража и поведе ме, а знао сам да могу само на две стране. Или пред зид, или у суд. Један мали, нејаки стражар, наоружан само пиштољем, повео ме те суботе ка Суду и као да ме је сунце огрејало. Ту су ми рекли да сам помилован и робијаћу 20 година. Мислим у себи: две или двадесет свеједно, само нека је глава остала.
    Жуњић се у четнике јавио 1942. године као седамнаестогодишњак, али се пред ослобођење вратио кући у Соколиће, где је мобилисан у народну милицију. Али, после три месеца побегао је у шуму и поново, сада већ 1945. године, отишао у четнике. Четрдесет пете у четнике? То је био скоро сигуран начин да се прекрати животна каријера, али је Ђорђе своју некако ипак наставио.
    Додуше, најпре у затвору у Сремској Митровици, где је спроведен после одлуке Президијума Народне скупштине ФНРЈ о помиловању. Одатле је премештен у Забелу, па на градњу цементаре у Поповац, напослетку у КП дом у Крушевцу где је био слободњак. У међувремену, октобра 1952. године, добио је још једно помиловање (са 20 на 15 година робије са принудним радом) и била је већ 1958. година кад је и он дочекао слободу. Држао се свог затворског заната (армирач) и чак добио ловачку пушку, али су му је брзо узели. На Бадње вече пуцало је цело село, а патрола је на Божић дошла само пред његову кућу.
    Жуњић је рехабилитован на крају прошле године решењем Окружног суда у Чачку, и поништене су пресуда Војног суда о смртној казни и скупштинске одлуке о помиловањима. Веће (Радослав Петровић, председник, Милета Масларевић, Милан Ћурчић) је утврдило да је Жуњић ступио у четнике с намером да се бори против окупатора и да никога није убио нити малтретирао већ да је, као војник, извршавао наређења претпостављених.
    „На смртну казну осуђен је искључиво из политичких и идеолошких разлога, само зато што је био припадник четничког покрета, с обзиром на то да ниједно кривично ни друго кажњиво дело није учинио” – наведено је у решењу.
    Ђорђе Жуњић одлучио је да преко пуномоћника, адвоката из Чачка Славице Крупеж, покрене парницу са државом Србијом, захтевајући накнаду штете на име повреде угледа и части.
    Ово је изузетно позитивно по послератну власт.
    Колико видим не само да је имао суђење него је имао и право жалбе, и још му УНАПРЕД жалбу написала секретар суда- комуниста, опет- а он само да потпише.
    И не само то него је и усвојена, казна умањена , па имао још два помиловања,
    с поврх свега је одмах био слободњак.

Дакле изузетно позитивно за послератне власти!

П.С.
    Волео бих да ми постављач теме покаже неку пресуду и жалбу коју су донели четници приликом неког изрицања казне партизанима....

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio Komunistkinja Pogledaj poruku
    Пропаганда!
    Isto što i ti radiš kad pišeš o Staljinu i generalno o komunizmu.

Zato se meni ti i MAЧАК ne razlikujete mnogo.

Buduća legenda cizmice (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    616

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    Па ово је горе него што је онај црнац у САД осуђен на смртну а уопште није био крив и провео 36 године у ћорки...... и сада му дају 1,500 000 $ одштете... е, ***... и по овом питању смо НАЈГОРИ ... ужас...........
    Ispada da je dnevnica lezanja u zatvoru nesto visa od 100 US Dollars sto i nije tako los0.
    Nekada sam bio uobrazen - sada sam savrsen

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    Mito nisi čitao a pričaš unapred. Ovo je izuzetno POZITIVAN slučaj gde su se založili za optuženog i gde je dobio prilično fer presudu, i dva pomilovanja i sve.

Elita
    Učlanjen
    12.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Aktivan član
    Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Poznat
    Učlanjen
    23.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Citat Original postavio Kyle Broflovski Pogledaj poruku
    После када неки крену да плачу за комунистима...треба их послати на психијатрију!
    ma za..yebavali se komunjare a on oma napunio gace. da su stvarno teli da ga ukokaju ne bi taj docekao ni 30 januar 1946 a kamoli danasnji dan.

Buduća legenda
    Učlanjen
    10.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1649

ovde još vladaju komunisti-socijalisti iz senke!

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Streljati ne osloboditi

Pa kako kome drago on ce da procita
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Slične teme

1. Правда за Лужичке Србе
    Autor Marty Misterija u forumu Politika
    Odgovora: 261
    Poslednja poruka: 12.10.2012., 18:12
  2. Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 27.11.2009., 15:38
  3. Правда: Убијте Легију
    Autor Parsifal u forumu Politika
    Odgovora: 172
    Poslednja poruka: 10.04.2009., 15:43
  4. Odgovora: 69