Da li su bolja automobili sada ili pre 20 godina?

Ne znam samo gde tu vidite razliku da ne moze neki noviji auto da predje vise kilome.od kako se ovde u temi spominje 20god pa i 25god, to su automobili koje su 85,90god
pr.znam da mecke cdi motori prelazi po pola miliona i vise bez ikakvih problema, naravno servisi redovni i menjanje potrosnih delova, ne vidim razliku u mecki 124ci sa motorom 250td ili 300td koji je u to vreme vazio za jako izdrzljiv motor pa i taj motor je prelazio pola mili,pa i vise , kao i ovaj cdi, samo sto ovaj cdi leti i potrosnja mu je daleko manja u odnosu na taj stari.
Po meni su bolji novi automobili, ima izizetaka sto se tice unutrasnjosti(pr.wv golf,pasat,bora...sve novo, unutrasnji kvalitet slab, posle 50,100hilj km se izlizu dugmici za prozore,unutr.rukohvatri vrata...), pa ponekad i spoljasnosti, pre je bilo vise hroma, kvalitetnij delovi unutrasnjosti i tako te sitnice inace ostalo po meni su bolji noviji.

I karoserija ima garanciju 10,12god na koroziju to u ono vreme nije bilo, kao i sto su bezbedniji, neko rece plasticni, pa i neka imaju krila,farove,zadnji deo...plasticno ako je bezbedniji sta mu fali.
 
I karoserija ima garanciju 10,12god na koroziju to u ono vreme nije bilo, kao i sto su bezbedniji, neko rece plasticni, pa i neka imaju krila,farove,zadnji deo...plasticno ako je bezbedniji sta mu fali.

Нисам цитирао све али ајд' да покушам да ти одговорим.

Прво, тих 10 до 12 година гаранције на корозију не значи ништа, пошто су аутомобили поцинковани и пластични и неће зарђати ни после 20 година.
Наравно да су сада аутомобили безбеднији, али се претерује у наглашавању безбедности. Јбт кад погледам шта све причају о АБС-у, ЕСП-у и сличним стварима стомак ми се преврне - кад их слушаш помислио би да нема шансе да проклизаш на путу јер ће те ЕСП и АБС сами извући. А дебело нису у праву - возио сам ауто са укљученим и искљученим ЕСП-ом и разлика је 1%, и даље све зависи од возача. Аутомобил са АБС-ом возим повремено, и једино је користан када падне снег и када летиш па онда нагло кочиш, иначе се скоро никад не пали. Не кажем да није користан, али пренаглашава се важност његовог поседовања.

Друго, аутомобили су се пре 20 година много више међусобно разликовали него данас. Сада Рено има исту основу као Нисан, Шкода и Сеат као Волксваген, Ситроен као Пежо... Само накинђуре одозго другачију пластику и то је то, сви срећни и задовољни. Е па није то то, јер се за то у народу каже "исто сра*е друго паковање"! Ако купујем Ситроен очекујем Ситроен, а не замаскирани Пежо. Када купујем Волво очекујем Волво, а не замаскирани Форд. Глобализација је довела до тога да се предузећа боре за опстанак не привлачењем купаца путем различитости својих производа, већ снижавањем цена возила јер користе исте платформе, моторе, делове ентеријера... Дизајн аутомобила од 1995. ми је одвратан, не видим неку мудрост у постављању "надр*аних" фарова и прављењу браника до половине аутомобила (као на Пунту, и зато само чекам да сестра почне да вози па да га се отарасим).

Треће, данашњи аутомобили су предозирани електроником која је прескупа да се мења, а цена целог аутомобила драстично пада из године у годину. После 5-6 година први делови електронике почињу да цркавају, а после 10 настаје катастрофа. У том тренутку ти се више исплати да купиш нови ауто него да поправљаш стари. И онда опет креће круг "купи ново-дрндај-поквари-баци-купи ново" - прави конзумеризам.:bljak::bljak::bljak:

То је то од мене, има још људи на форуму који би могли да ти појасне ове ставове (Стефан и Еспањол), пошто мене више мрзи да пишем. Ја лично преферирам стара возила и пре бих извадио 5000 евра за овај ХМ него за Ц5 6-7 година млађи:

http://www.polovniautomobili.com/oglas209568/citroen_xm_20_16v/
 
Potpuno sam saglasan sa Vuletom.

Posle 1995-e (kraj linije W124, sem A124 koji je išao do 1997-e) mi se tu i tamo "onako" svidi dizajn nečega (tj. nije mi odvratan), motori tu i tamo (tj. mehanika, ima dobrih rešenja u poslednje vreme) i to je to.
Nema više duše.

Da u pravu si.Ja ostavio sebi Oktaviu 05` i vozio je par meseci al......nesto fali.I prodam je.
 
Нисам цитирао све али ајд' да покушам да ти одговорим.

Прво, тих 10 до 12 година гаранције на корозију не значи ништа, пошто су аутомобили поцинковани и пластични и неће зарђати ни после 20 година.
Наравно да су сада аутомобили безбеднији, али се претерује у наглашавању безбедности. Јбт кад погледам шта све причају о АБС-у, ЕСП-у и сличним стварима стомак ми се преврне - кад их слушаш помислио би да нема шансе да проклизаш на путу јер ће те ЕСП и АБС сами извући. А дебело нису у праву - возио сам ауто са укљученим и искљученим ЕСП-ом и разлика је 1%, и даље све зависи од возача. Аутомобил са АБС-ом возим повремено, и једино је користан када падне снег и када летиш па онда нагло кочиш, иначе се скоро никад не пали. Не кажем да није користан, али пренаглашава се важност његовог поседовања.

Друго, аутомобили су се пре 20 година много више међусобно разликовали него данас. Сада Рено има исту основу као Нисан, Шкода и Сеат као Волксваген, Ситроен као Пежо... Само накинђуре одозго другачију пластику и то је то, сви срећни и задовољни. Е па није то то, јер се за то у народу каже "исто сра*е друго паковање"! Ако купујем Ситроен очекујем Ситроен, а не замаскирани Пежо. Када купујем Волво очекујем Волво, а не замаскирани Форд. Глобализација је довела до тога да се предузећа боре за опстанак не привлачењем купаца путем различитости својих производа, већ снижавањем цена возила јер користе исте платформе, моторе, делове ентеријера... Дизајн аутомобила од 1995. ми је одвратан, не видим неку мудрост у постављању "надр*аних" фарова и прављењу браника до половине аутомобила (као на Пунту, и зато само чекам да сестра почне да вози па да га се отарасим).

Треће, данашњи аутомобили су предозирани електроником која је прескупа да се мења, а цена целог аутомобила драстично пада из године у годину. После 5-6 година први делови електронике почињу да цркавају, а после 10 настаје катастрофа. У том тренутку ти се више исплати да купиш нови ауто него да поправљаш стари. И онда опет креће круг "купи ново-дрндај-поквари-баци-купи ново" - прави конзумеризам.:bljak::bljak::bljak:

То је то од мене, има још људи на форуму који би могли да ти појасне ове ставове (Стефан и Еспањол), пошто мене више мрзи да пишем. Ја лично преферирам стара возила и пре бих извадио 5000 евра за овај ХМ него за Ц5 6-7 година млађи:

http://www.polovniautomobili.com/oglas209568/citroen_xm_20_16v/


Razume ja sve to, sve ovo sto si rekao je tacno pogotovo ono sto je udebljano, toga pre nije bilo, naravno o ovoj temi moze da se prica koliko hoces i naravno da noviji imaju mane kao sto si naveo.
pr.meni je tako ruzno kada vidim one diode na audiu, pa sada mercedes poceo da stavlja pa lancia, na kindjureno,za moj ukus.
Kao i mercedes sto je uveo u sve nove modele kada skrece levo ili desno tako se pali maglenke, glupost-ciganija, maglenka baca jako nisko tako da nista ne moze da ti pomogne a smesno izgleda kada se vozi po gradu, uospte je glupo, to isto imaju i neki pezoji....da ne nabrajam i meni se ne svidja dosta toga ali sve ukupno kada gledam meni su bolji noviji automobili, prvenstveno zbog motora, snazini, malo trose.
Kao i ovo drugo sto si napisao za elektr.sve je to tako kao sto si rekao, danas se prave automobili da ih vozis 10god pa opet novo, sto u neku ruku i jeste dobro za sve.
 
Kao i ovo drugo sto si napisao za elektr.sve je to tako kao sto si rekao, danas se prave automobili da ih vozis 10god pa opet novo, sto u neku ruku i jeste dobro za sve.

Па и није баш добро.z:)
То је по мени велико расипање ресурса (о чему нећу да пишем јер ме мрзиz:)) и веће загађење природе. Јесте, мање троше и чистији су им издувни гасови, али нова возила је много теже рециклирати (опет моје мишљење, ако неко има чињенице које говоре другачије нека ме демантује). Лакше је рециклирати 1 тону метала него ј1 тону пластике. Неће се сва нова возила рециклирати како треба (као што се рециклирају у Железнику), већ ће завршити по ливадама неразвијених земаља (Румунија, Бугарска и донекле ми). Један компјутер је препун тешких метала и мора се на посебан начин рециклиратиz:), а не само зафрљачити у ђубре. Е сад шта више загађује природу када му се заврши радни век - возила из 60-их или возила из 2000-тих? Први су већином направљени од метала без електронских додатака а други су полу-пластични са гомилом електронике. Закључак нека извуче свако за себе.
Лично сматрам да на нашим улицама треба да се нађе што више нових возила, иако их не волим. Нису сви људи као нас пар залуђеника који ће дати 400 евра за гуме за аутомобил стар 30 година који вреди 500 евра, већ ће возити на ћелавим док жице не поискачу, па их онда заменити мање ћелавим половним гумама. Ја сам 3 године возио Шкоду 105л из 1979., и иако се могла продати за 400 евра, није ми било жао да за 250 урадим полугенералну мотора, за 200 купим нове гуме и још милион пута купим разне ситнице (лајсне за кров за 20 евра, хром маска хладњака 10 и сл). Али нису сви као ја, и зато сматрам да је добро што нам се возни парк полако али сигурно подмлађује - коме аутомобил не значи ништа већ хоће само да се превезе нека вози нова кола. Али ја знам да вероватно никад нећу купити нови аутомобил - радије ћу уложити 15000 евра у генерално сређивање (да не кажем прављење) неког ВХ-а него исте паре дати за нови Ц4.z:) Филозофија у ауто индустрији је таква каква је и нас пар је не може мењати, али иако доноси профит то не значи аутоматски да је добра (као што нас на факсу уче - "само профит је битан",
TrtMilojka-1.gif
).
 
Poslednja izmena:
Лакше је рециклирати 1 тону метала него ј1 тону пластике.
Неће се сва нова возила рециклирати како треба (као што се рециклирају у Железнику), већ ће завршити по ливадама неразвијених земаља (Румунија, Бугарска и донекле ми).
u dosta stvari se slažemo ali plastikom se bavim godinama a u Rumuniji sam nekoliko puta godišnje
prednost plastike je upravo jednostavna reciklaža uz upotrebu vrlo malo energije.
ni Bugarska i Rumunija nisu više ono što su nekad bile
obe su članice EU...
reciklažu vozila primenjuju odavno
daleko bolje nego mi. na žalost...
 
vd:
u dosta stvari se slažemo ali plastikom se bavim godinama a u Rumuniji sam nekoliko puta godišnje
prednost plastike je upravo jednostavna reciklaža uz upotrebu vrlo malo energije.
ni Bugarska i Rumunija nisu više ono što su nekad bile
obe su članice EU...
reciklažu vozila primenjuju odavno
daleko bolje nego mi. na žalost...

Али рециклажом пластике се све више и више смањује квалитет пластике, и на крају остаје гомила шкарта који треба на неки начин уништити. И приликом рециклаже метала се губи на квалитету, али много мање него што је случај са пластиком.
Румуни и Бугари можда и јесу у ЕУ и примењују боље начине рециклаже возила, али нису испред нас - када се зна да нису имали ни санкције, ни ратове а ни бомбардовање - ми смо за њих и даље запад, после свега. Више пута сам на граничном прелазу Товарник гледао која кола возе бугарски шлепери за домовину - Корсе, Пасате 3 и 4, Рено Клио 1, Голф 3... И то све разваљено до даске, али буквално разваљено, као да су их из мочваре извлачили! Постали су европски ауто-отпад, јер је јефтиније извести кршеве сиротињи него рециклирати их у Немачкој, Аустрији или Француској. Зато ми је и драго да је код нас увоз ограничен (иако мени лично то не одговара) на Евро 3 возила, јер би се у супротном сви "одлични а јефтини" кршеви из ЕУ преселили код нас. Када сам гледао ВХ-а у Немачкој - цена доброг примерка је као и код нас (само се код нас за те паре продаје леш), око 1500-1800 евра. Другар је купио Пасат Б2 за 1100 евра, иако је било и оних за 200 евра. Проблем је што ће наш човек купити рецимо Голф 2 за 300 евра у који треба уложити још 700 да би био супер а не онај од 1500 који је као из фабрике. У овај крш од 300 сигурно неће уложити потребан новац да га доведе у скроз исправно стање, и онда ће га после 2-3 године бацити и све почети испочетка. А олупине остају да се држава бакће с њиховом рециклажом, а то је скуп и прљав процес. Да се ја питам - потпуно бих забранио увоз половних возила, јер ово што сад долази код нас је све разваљено, бивша службена возила, благо хаварисана па поправљана у Босни и скинута са лизинга. И држао бих забрану све док се возни парк не обнови НОВИМ аутомобилима, а не "новим"-половним кршевима из ЕУ. Треба да се учимо на грешкама других.z:)
 
Pa kad bi se zabranio uvoz tek onda se ne bi obnovio vozni park jer se realno proda vise polovnjaka nego novih auta.Uostalom dali bi ti pre vozio nov Zastavin Punto ili Lagunu 2007 za iste pare.Mislim da je komentar suvisan.z:)

Проблем је што се овде не увозе аутомобили до 3 године стари који су у добром стању, већ кршеви стари 5-10 година. Имао сам прилику да детаљно видим половњаке из увоза пре "третмана", када су скидани са шлепера - благи ужас!:thumbdown: То је изгребано, излепљено налепницама фирми, прљаво, гажено до даске... А после 100 евра улагања цена скаче више него дупло, и наравно лаковерни конзументи се одмах одлучују за куповину јер "види како је очуван!".:mazipsa:

Што се тиче поређења Лагуне и Пунта - да се ја питам не би возио ни једно ни друго, мени је све то исто с*ање. Вероватно бих узео Пунта само зато што се склапа код нас, али да долази из Италије било би ми потпуно свеједно.
 
Проблем је што се овде не увозе аутомобили до 3 године стари који су у добром стању, већ кршеви стари 5-10 година. Имао сам прилику да детаљно видим половњаке из увоза пре "третмана", када су скидани са шлепера - благи ужас!:thumbdown: То је изгребано, излепљено налепницама фирми, прљаво, гажено до даске... А после 100 евра улагања цена скаче више него дупло, и наравно лаковерни конзументи се одмах одлучују за куповину јер "види како је очуван!".:mazipsa:

Што се тиче поређења Лагуне и Пунта - да се ја питам не би возио ни једно ни друго, мени је све то исто с*ање. Вероватно бих узео Пунта само зато што се склапа код нас, али да долази из Италије било би ми потпуно свеједно.
Postujem ja mladost i godinez:lol: ali covece ja prodajem Lagunu 07` u fulu i bas je lep auto i dajem je za 9000 a po tvojoj logici sam je sa 100 eura sredio sve i duplo zaradjujem? Izasla me laguna sve sa carinom i porezom i dovozom jedno 4500 po tvojoj prici? Samo pogledas na stranim sajtovima posto su kola pa cete plakati za tim losim kolima i izvozanim jer ovakva laguna kao moja kosta preko i do 13500 eura i isto su presle preko 100000 kim.Pa jel postavljena tema za uvoz iz Fr ikaze covek da ima zanimljivih havarisanih auta na sta sam mu ja rekao da kupi ceo auto pa onda da vidi posto su.Sta fali ako je auto malo zacesan pa se ofarba. Preko ni ne smeju da popravljaju skrljana kola nego rade samo mala ostecenja.A posto nas kupac hoce nov auto po ceni polovnog moras onda da ga sredis da se to njemu svidi .
 
Prodajem Mercedes W124, 200D (!?!?) Full oprema, sve sem klime kože i šibera...kad nisam umro kad sam vidio oglas.
Druga stvar, djed mi je opsjednut Passatima B2 Variantima 1.6TD...i, ganjam ja tako njemu jedan (otprilike, 76. po redu...nikako čovek da nauči), bilo to pre neke 2 godine, mada su i tad cene bile iste...i, vidim jedam ga prodaje, 2.500€ i reko' haj' da pogledam, za te pare mora da je Apollo 746, a i piše full oprema (!?, govorimo o VW iz '80-ih)...
Obilazim ja njega, nije čak ni loš, ima jedno 1.000€ ("seleni", amortizeri, radlageri...) uložiti da bude "pravo dobar", ali mi jedna stvar nije jasna...pitam ja njega: "Dobro, bre, a gde ti je ta full-oprema?"
-"Kako gde, vidi šta sve ima..."
"Pa, ja od opreme za sad jedino vidim šiber, i to sa 7 slojeva silikona zaljepljen..."
-"Eee, EEEE"
"?"
"Pa, ovo ti je Turbodizel, 4 brzine, (imao djed isti, 5 brzina...) najbolji što je u njih išao, '87 je zadnja godina (pa šta? I ima ih i '88), ima centralnu bravu, (uuu, šta li je to... :lol:), šiber (nema veze kaj ne radi...?), kuku (speechless...), termometar (stvarno, naljepljen tamo na tabli, kod rupa za eventualne prekidače zadljih e.p.s.) i, zaš, ovo ti je GT (oprema, ***...)...

Srpska definicija full opreme.
 
Jos kada spomenu menjac od 6 brzina, a sa 5 i ne postoje u dizel varijanti(sto se tice lagune, pa i vecini novijih vozila), to je valjda isto ful nama srbima heheehe z:D

***,ja kad imam sa 5 brzina svi hoce sa 6,kad imam punto 1,9JTD svi hoce 1,3MJT,kad imam 1,9D svi hoce 1,4HDI,kad imam auto u beloj boji svi hoce neku metalik,kad imam megan 1,9Dci svi hoce 1,5Dci,sad kad imam letnje gume svi me pitaju jel ima zimske.......svi sve hoce al niko nece to da plati nego kao GEDZE jos hoce nizu cenu.
 
***,ja kad imam sa 5 brzina svi hoce sa 6,kad imam punto 1,9JTD svi hoce 1,3MJT,kad imam 1,9D svi hoce 1,4HDI,kad imam auto u beloj boji svi hoce neku metalik,kad imam megan 1,9Dci svi hoce 1,5Dci,sad kad imam letnje gume svi me pitaju jel ima zimske.......svi sve hoce al niko nece to da plati nego kao GEDZE jos hoce nizu cenu.

Narodu je teško ugoditi. Onaj ko hoće da kupi vozilo, on ga kupi pa posle kupuje zimske gume i slično.
 
Prodajem Mercedes W124, 200D (!?!?) Full oprema, sve sem klime kože i šibera...kad nisam umro kad sam vidio oglas.

Pa moze da bude. Ima moj drugar W124 200D sa kozom, klimom, podizacima, siberom itd.


a i piše full oprema (!?, govorimo o VW iz '80-ih)...

A da li znas da je Golf II mogao da ima, pored podizaca, centralne, sibera i serva, i klimu, grejana sedista, ABS i stosta ;)


A i mnogo si ocekivao od ful opreme, da je pisalo ful fulova, to bi vec bilo to :lol:
 
Vule ti si moj čovek, doslovno si upravu za sve što si gore naveo :D

Vozim mazdu 323F '90 godište (Ako neko ne može da se seti modela, auto ima farove na podizanje). Auto sam kupio u poprilično potrošenom stanju i rešio sam da ga kompletno restauriram. Što se mehanike i elektrike tiče, fabrički je sve odrađeno perfektno.

Za mene su SVI automobili japanske proizvodnje (krajem '80-ih i početkom '90-ih) neprikosnoveni što se tiče kvaliteta izrade i žao mi je što se takvi automobili više ne prave.

Neki od primera:
Toyota corolla 1.3XL, Mazda 323 i 626, Honda Civic, Nissan primera, Mitsubishi lancer)

Drugar je nedavno pazario od taksiste Toyotu corollu 1.3XL (legendarna siva) od taksiste koja trenutno na cajgeru ima 422.000km, auto ide kao zmaj, nema zabrinjavajuću potrošnju ulja i preći će barem još 60-70.000km bez otvaranja motora.

Tačno je da treba skloniti tehnički ne ispravne i stare krševe sa ulica radi bezbednosti, ali lepo očuvane i održavane punoletne ljubimce nikako ne.
 

Back
Top