Petarde

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Uz svo veselje i slave, neumitno se pojavljuju i one - petarde.
Praskaju, oštećuju sluh, a neretko i povređuju, a opet ih smatraju simbolom veselja i dočeka novog doba.

Evo šta je ranije navedeno u Blic-u:

Sedmogodišnji dečak T.B. našao je ispred kuće na ulici parče petarde. Uzeo je i zapalio ga. Nakon jednog sekunda - ostao je bez čeriti prsta leve šake. Ovaj strašan događaj desio se prošle nedelje u Makarskoj, u susednoj Hrvatskoj. Svake godine u ovo vreme neko dete se povredi petardom, koja je veoma opasna „igračka“.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/170559/Opasne-igre-petardama

Ja sam inače odavno izgubila želju da idem negde za NG, jer uvek postoji rizik da ću biti zasuta petardama na ulici; čak i kada sam u kući, mira nemam, mačke su htele nervni slom juče da mi dožive od praskanja :eek: . Za one sa osetljivim sluhom, to je vrlo neprijatna stvar, da ne spominjem da je i zakonom kažnjiva:

"Prema Zakonu o javnom redu i miru (Sl. gl. RS, br. 51/92,53/93,67/93,48/94,85/05 i 101/05), novčanom kaznom ili kaznom zatvora kazniće se svako ko neovlašćenim paljenjem raketa i drugog zapaljivog ili eksplozivnog materijala (petarde i sl.) remeti javni red i mir ili ugrožava bezbenost građana.".

Pa me interesuje: ako ima na ovom podforumu onih koji bacaju petarde, koja je njihova svrha? Na koji način one bude u vama lepo i praznično raspoloženje? Tako što isprepadate nekoga, oštetite mu sluh? :D
Da li ima drugih načina da se izazove uzbuđenje i praznična radost?

Ako nikako određene osobe ne mogu da se suzdrže od njih, ja bih predložila da naprave snimak jakih praskova, pa da te slušalice sebi stave na uši - pa nek osluškuju zvuke i raduju se, koliko god hoće. A ostale, neka poštede svojih izliva radosti.
 
Svaka čast za temu!!!

Ne bacam ih, niti sam to ikad poželela. Poludeh ovih dana jer mi se pas strašno uznemiri od ovih zvukova z:(( Čim čuje pucanje, počne da laje, zavija, reži, skače...

Pročitala sam taj tekst u novinama i užasnuta sam. Bukvalno se upropasti život deteta (ili odraslog) u sekundi...z:( Ne znam da li je vredno toga. z:hm:
 
petarde-x.jpg

z:(z:(z:(z:(z:(
 
Ja se secam kada sam bio klinac (inace dosta smo bacali petarde) da mi je jedna eksplodirala samo sekund nakon sto sam je upalio. Na srecu tada nisu bile ovako jake, pa mi nista nije falilo.

OK je da se bacaju one slabe (koje sam ja koristio kao klinac, zelene) ali sve jace od toga bi trebalo zabraniti.
 
nisam protivnik koristenja petardi, jesam bacanja istih u blizini ljudi
sto se tice svih nesreca vezanih za iste a koje su posledica pogresnog rukovanja, njihov problem, i njihovih roditelja

Ajde ne lupaj molim teeee!!!! Sta zna klinac od 7 godina, i koliko roditelji mogu da ga kontrolisu?! Pa moji roditelji nisu znali za 99% stvari koje sam radio, a nisam bio ni svestan (zbog godina) koliko su opasne, zato te jos jednom molim da ne se*es.
 
nisam protivnik koristenja petardi, jesam bacanja istih u blizini ljudi
sto se tice svih nesreca vezanih za iste a koje su posledica pogresnog rukovanja, njihov problem, i njihovih roditelja

Upravo to.
Ko hoće da ih baca, nek' ih baca u svojoj dnevnoj sobi, sebi pred noge. Ma nek' ih stavi sebi u usta i zapali, baš me briga. Kad to kažem, posebno mislim na one matore konje od 50 leta koji se "raduju" petardama i koji svakako nisu dovoljno mali da "ne znaju" da to smeta drugima i koliko je opasno.
Samo nek' ne uznemiravaju druge.
 
A i proizvođači ( na našem tržištu ) su krivi između ostalog.

Ne, najviše je kriva država što ne primenjuje zakon koji je donela, iliti policija koja ne reaguje. Nije izgovor to da je premalo policajaca na toliko preprodavaca petardi. Nek ' uhapsi dvadesetak njih, nek naprave primer od njih, nek' im odrežu kaznu, pa da vidiš kako bi se sve rešilo..

.. ko što sada ljudi pažljivije voze posle novog drakonskog zakona o saobraćaju.

Zakon jačeg.
 
Ne, najviše je kriva država što ne primenjuje zakon koji je donela, iliti policija koja ne reaguje. Nije izgovor to da je premalo policajaca na toliko preprodavaca petardi. Nek ' uhapsi dvadesetak njih, nek naprave primer od njih, nek' im odrežu kaznu, pa da vidiš kako bi se sve rešilo..

.. ko što sada ljudi pažljivije voze posle novog drakonskog zakona o saobraćaju.

Zakon jačeg.

Slažem se, ali to opet proizilazi zbog proizvođača, jer ima jako mnogo petardi koje su neispravni ili im je istekao rok trajanja, i onda umesto da puknu za 5 sekundi, puknu za 2 sekunde.
 
Ajde ne lupaj molim teeee!!!! Sta zna klinac od 7 godina, i koliko roditelji mogu da ga kontrolisu?! Pa moji roditelji nisu znali za 99% stvari koje sam radio, a nisam bio ni svestan (zbog godina) koliko su opasne, zato te jos jednom molim da ne se*es.
neodgovornost roditelja da na vrijeme informisu djete i neodgovorno ponasanje pojedinaca nemaju opravdanja
sto ranije se opeku to bolje
 
Ja mislim da bi trebala da postoji kontrola jacine petardi!

Pre nekoliko godina, doneo moj kum dinamitare nekem mi gurnuli u gelender. Ono nije bilo normalno koliko je bilo jako, tresao se kao da smo bacili bombu na njega, poceli su ljudi da izlaze na prozore.

E takve bi ja zabranio.
 
Ja mislim da bi trebala da postoji kontrola jacine petardi!

Pre nekoliko godina, doneo moj kum dinamitare nekem mi gurnuli u gelender. Ono nije bilo normalno koliko je bilo jako, tresao se kao da smo bacili bombu na njega, poceli su ljudi da izlaze na prozore.

E takve bi ja zabranio.

I slabe, i jake i srednje jake petarde - sve to treba ili zabraniti, ili eventualno dozvoliti da ih ljubitelji petardi koriste u svojoj (zvučno izolovanoj) sobi, pa nek' ih bacaju sebi pod noge..
 
Pa mogu roditelji da pricaju koliko hoce, ali mislim da to slabo dopire do dece.

Da, bas je lepo da se neko opece i izgubi nekoliko prstiju. Fino, fino.
bolje da ostane bez nekoliko prstiju nego da nekoliko ljudi ostane bez zivota, ukljucujuci i njega samog
nakon sto ta nekaznjena anarhija uzme maha sa godinama
 
PROBLEM JE STO JE PRODAVANJE PETARDI LEGALNO...
PRODAJU SE U RADNJAMA ZA ORUZIJE,ALI NE MALOLETNICIMA!

Petarde su ne samo opasne, već i uznemiravaju, oštećuju sluh i izazivaju paniku kod dece i životinja, bilo da ih koristi punoletnik ili maloletnik.
Zato ih sve treba zabraniti, a preprodavce i korisnike najstrože kažnjavati.
 
Lično imam puno razloga da se ne slažem sa korišćenjem
petardi i slične halabuke oko svake nove godine...pre par godina života su koštale
moju prelepu dalmatinku Taru koju sam našla na ulici, izlečila, odnegovala....Vet je rekao da joj je puklo srce...bila je u boksu i nije jadna znala šta je snašlo....a ja sam bila kod prijatelja na tzv. dočeku. Preselo mi je.
Zato sam ove godine sišla do boksa kod Lise i:mazipsa:
 
Upravo tako, Mari, svi šokovi u vidu prejakih zvukova mogu koštati života ljude i životinje sa slabim srcm. Zato se i treba primenjivati već propisan član zakona o izazivanju opšte opasnosti.
 

Back
Top