Propast vrijednosti - nihilizam

Zvjezdani

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
114
Osjecam se ziv sahranjen, jer svi su se digli samo da odbiju od sebe bilo cij uticaj, i cesto cujem kako je sve vezano za religiju "lazno, pogresno itd" - to se zove nihilizam. Onaj koji odbacuje sve vrijednosti je nihilista. Zapamtite to!
Ja jesam ateista, ali smatram da je nihilizam krajnje stetan, jer unistava drustvo, pa makar se ono sastojalo od samo dvije osobe.

Prema tome, da li neko od vas moze da napravi kompromis sa nekim, ne na osnovu religije, nego na osnovu vrijednosti?

Jer ako to ne uspijes, a nisi vjernik, onda si mrtav covjek!

Da cujem.
 
A mozda ti jednostavno nisi sposoban za vrline? Sta je sa hrabroscu, istinoljubivoscu, pravednoscu, umjerenoscu i mudroscu? Zasto ti ili bilo ko drugi moras prvo ocijeniti kako te vrijednosti stoje u drustvu da bi se onda odlucio da li da ih se prihvatis ili ne? Ko npr. tebi brani da govoris istinu svima i da se istices u tome? Ko ti brani da ides u rat i da dokazes svima svoju hrabrost? Itd. Da li su i to neke "vrijednosti"?
 
Odbacivanje religije i njenih vrednosti je mnogo manja shteta nego vezivati odredjene vrednosti za religiju i negirati postojanje istih van religije .

Hajde ti to dokazi.

Ako odbacis sve vrijednosti, onda ti ostaju samo zivotinjske potrebe, bez ijedne drustvene vrline. Onda se sve pretvara u grubu silu, glupost i primitivizam. Sta se dobija time, a sta gubi?

Onda se sve svodi na hranu i seks, i ljudi postepeno sele na jug, gdje su potrebe za ljudskim vrijednostima i interakcijom manje. Tezi se sakupljackoj privredi ... vraca se na stadij prethodnih evolutivnih stepena.

Pa zar nije stetno doci u situaciju da tebe i tvoje potomke lovi neko ko se organizuje po principu nekog starog zavjeta?

Zasto bi ti odbacio sve vrijednosti ako nisi poludio? Ako nisi odlucio sve da rjesavas silom?
 
Osjecam se ziv sahranjen, jer svi su se digli samo da odbiju od sebe bilo cij uticaj, i cesto cujem kako je sve vezano za religiju "lazno, pogresno itd" - to se zove nihilizam. Onaj koji odbacuje sve vrijednosti je nihilista. Zapamtite to!
Ja jesam ateista, ali smatram da je nihilizam krajnje stetan, jer unistava drustvo, pa makar se ono sastojalo od samo dvije osobe.

Prema tome, da li neko od vas moze da napravi kompromis sa nekim, ne na osnovu religije, nego na osnovu vrijednosti?

Jer ako to ne uspijes, a nisi vjernik, onda si mrtav covjek!

Da cujem.
Pa ako si nihilista, nihilizam ti nije krajnje shtetan nego jednostavno jedina istina. I nije bitno kakve posljedice stvara jer te posljedice tebi nisu znachajne i dugorochne, jer opet, nihilista si :).

Ja sam nihilista samo dijelom da mi je to jedina istina, ali opet zelim bar da uzivam dok sam ovdje :).. Hedonizam beats nihilizam po meni u svako doba :)
 
Pa ako si nihilista, nihilizam ti nije krajnje shtetan nego jednostavno jedina istina. I nije bitno kakve posljedice stvara jer te posljedice tebi nisu znachajne i dugorochne, jer opet, nihilista si :).

Ja sam nihilista samo dijelom da mi je to jedina istina, ali opet zelim bar da uzivam dok sam ovdje :).. Hedonizam beats nihilizam po meni u svako doba :)


Kako nije stetan, je li ti ne citas sta ja pisem? Ako vrijednosti usmjeravaju, odgajaju i odrzavaju covjeka, npr. bez hrabrosti ne mozes biti jak i sposoban za borbu, onda kako te nihilizam, ili kako ti kazes "istina" moze spasiti od slabljenja? Zar nije istinitije da hrabrost kao vrlina jaca covjeka? Zar nije istinitije ono sto jaca, nego ono sto slabi? Isto tako uzivanje slabi covjeka...

Dusevno jak covjek moze da sagleda vise stvari nego slab, pa je samim tim i istinitiji.
 
Kako nije stetan, je li ti ne citas sta ja pisem? Ako vrijednosti usmjeravaju, odgajaju i odrzavaju covjeka, npr. bez hrabrosti ne mozes biti jak i sposoban za borbu, onda kako te nihilizam, ili kako ti kazes "istina" moze spasiti od slabljenja? Zar nije istinitije da hrabrost kao vrlina jaca covjeka? Zar nije istinitije ono sto jaca, nego ono sto slabi? Isto tako uzivanje slabi covjeka...

Dusevno jak covjek moze da sagleda vise stvari nego slab, pa je samim tim i istinitiji.
Kazem ono gore vaze iskljuchivo ako si nihilista. Onda i hrabrost gubi smisao i snaga uopshte, bilo kakva... Nije bitno, nema smisao. Shvatas?

Zato to nihilisti nije shtetno, iskljuchivo nihilisti, nekom sa takvim shvatanjima da nishta nema smisao i svrhu.

I molim te, ko odredjuje ko je dusevno jak a ko slab..? A ako to ne znamo, ne znamo ko je istinitiji :)
 
Hajde ti to dokazi.

Ako odbacis sve vrijednosti, onda ti ostaju samo zivotinjske potrebe, bez ijedne drustvene vrline. Onda se sve pretvara u grubu silu, glupost i primitivizam. Sta se dobija time, a sta gubi?

Onda se sve svodi na hranu i seks, i ljudi postepeno sele na jug, gdje su potrebe za ljudskim vrijednostima i interakcijom manje. Tezi se sakupljackoj privredi ... vraca se na stadij prethodnih evolutivnih stepena.

Pa zar nije stetno doci u situaciju da tebe i tvoje potomke lovi neko ko se organizuje po principu nekog starog zavjeta?

Zasto bi ti odbacio sve vrijednosti ako nisi poludio? Ako nisi odlucio sve da rjesavas silom?

Te tvoje drushtvene vrline su samo "maske" istih potreba , onde gde fali primitivizma dolazi tashtina , a pak religija iako prechesto negira seks i ostalo ga samo neprimetno uzdizhe , koliko samo nasilja imamo u svetim knjigama , pod maskom svetinje ljudi se vracaju stepen nazad , ubijaju , predaju se istim nagonima koje bi izbegli .
Odbaciti religiju ne znachi odbaciti vrednosti , to je samo prazna predrasuda , jer iako su usta puna vrline kod onih koje odbacujemo , dela su im utoliko animalnija .
Trazhiti balans , biti gospodar nad sobom , to nije bezhanje u abstinenciju , vec u neke razumne granice "animalnih" aktivnosti .
Stoici su bili korak ispred ,kakav korak , daleko ispred hrishcanstva i ostalih religija , vrlina i chast je bila precha od svega , a ne samo sredstvo kojim se danas kupuje "vechni zhivot" .

Svet nije crno-belo, nije samo zhivotinja ili svetac .
Mohda u nashim delima nema nikakve harmonije i balansa , ali ima uslovljenje kakofonije .
 
Kazem ono gore vaze iskljuchivo ako si nihilista. Onda i hrabrost gubi smisao i snaga uopshte, bilo kakva... Nije bitno, nema smisao. Shvatas?

Zato to nihilisti nije shtetno, iskljuchivo nihilisti, nekom sa takvim shvatanjima da nishta nema smisao i svrhu.

I molim te, ko odredjuje ko je dusevno jak a ko slab..? A ako to ne znamo, ne znamo ko je istinitiji :)

Pa odredjuje na kraju i brutalna sila, ako hoces, ali smatram da je nihilista sam po sebi besmislen, pa mu se i ne zivi, prema tome, to izlazi izvan okvira teme, ako nisi primijetio.
 
Pa odredjuje na kraju i brutalna sila, ako hoces, ali smatram da je nihilista sam po sebi besmislen, pa mu se i ne zivi, prema tome, to izlazi izvan okvira teme, ako nisi primijetio.
Naravno. U njegovim ochima i on je besmislen i to mu je jedina istina.

A bek tu sabdzekt: Nihilizam jeste propast vrijednosti, ali da li je to loshe i shtetno, relativno je. Zavisi kroz chije ochi posmatrash.
 
Te tvoje drushtvene vrline su samo "maske" istih potreba , onde gde fali primitivizma dolazi tashtina , a pak religija iako prechesto negira seks i ostalo ga samo neprimetno uzdizhe , koliko samo nasilja imamo u svetim knjigama , pod maskom svetinje ljudi se vracaju stepen nazad , ubijaju , predaju se istim nagonima koje bi izbegli .
Odbaciti religiju ne znachi odbaciti vrednosti , to je samo prazna predrasuda , jer iako su usta puna vrline kod onih koje odbacujemo , dela su im utoliko animalnija .
Trazhiti balans , biti gospodar nad sobom , to nije bezhanje u abstinenciju , vec u neke razumne granice "animalnih" aktivnosti .
Stoici su bili korak ispred ,kakav korak , daleko ispred hrishcanstva i ostalih religija , vrlina i chast je bila precha od svega , a ne samo sredstvo kojim se danas kupuje "vechni zhivot" .

Svet nije crno-belo, nije samo zhivotinja ili svetac .
Mohda u nashim delima nema nikakve harmonije i balansa , ali ima uslovljenje kakofonije .


Ovo je tema o odbacivanju svih vrijednosti, kao sto to slamdunker pokazuje.
Plus, sto ne mozes imati uslovljeno sazvucje ako nemas zajednicki cilj, a on ne moze biti samo hrana i seks. Mislim, moze biti, ali niko ti ne garantuje da ces postati covjek...
Plus, tamo gdje nedostaje primitivizma, moze postojati ljepota, jer ljepota je prihvatanje cijelog svijeta, a to nije nimalo primitivno.
 
Poslednja izmena:
Ovo je tema o odbacivanju svih vrijednosti, kao sto to slamdunker pokazuje.
Plus, sto ne mozes imati uslovljeno sazvucje ako nemas zajednicki cilj, a on ne moze biti samo hrana i seks. Mislim, moze biti, ali niko ti ne garantuje da ces postati covjek...

Dobro je shto si primetio da idem u drugom pravcu , poshto je pdf religija drzhao sam se religije i vrednosti .
Sazvuchje je moguce , i potrebno , negirati potrebe je posle totalnog prepushtanja najgore , a i najgore potrebe se chesto kriju u najplemenitijim delima .


E tu si u pravu .
Jedna misao Marka Aurelija da kontrira nihilizmu :mrgreen: :
"Бунцају људи и постају уморни од живота кад немају пред собом неки циљ према коме би управили сваки свој напор и сваку своју мисао."
 
Pa i ti su pun izraza "razumne granice" i "treba", ali isto tako nista ne znas ili ne kazujes o opstanku bilo kojeg formata ljudske vrste ili da ne kazem napretka. Sad na primjer zamisli da si svima izbrisao pamcenje i da niko nema nikakve vrijednosti u glavi, a ni znanje o bilo cemu drugom - kao novorodjencad, tako da su svi postali zavisni od tebe. Kako bi ti onda postupio?
 
Pa i ti su pun izraza "razumne granice" i "treba", ali isto tako nista ne znas ili ne kazujes o opstanku bilo kojeg formata ljudske vrste ili da ne kazem napretka. Sad na primjer zamisli da si svima izbrisao pamcenje i da niko nema nikakve vrijednosti u glavi, a ni znanje o bilo cemu drugom - kao novorodjencad, tako da su svi postali zavisni od tebe. Kako bi ti onda postupio?

Nazhalost jesam , mogao bih da probam da pishem nashiroko i nadugachko jer odgovor sigurno nije kratak , ali kad je prezhivaljavanje u pitanju skoro sve radi , pa ljudi su zhiveli i dok nisu znali ni za tochak ni za pismo , a napredak je totalno druga pricha i mnogo komplikovanija , tu nisu samo metode u pitanju, vec i namere , chesto iz najgorih namera pojedinaca ili grupa imamo veoma mnogo koristi , iako su pre toga mnogi patili .


A kako bih postupio , da ti kazhem nisam siguran .
Velika je shansa da bi moj polozhaj u kojem su svi zavisni od mene debelo iskoristio .
Mogu ovde da trubim o vrednostima kolko hocu , ali nikad nisam imao takvu moc i odgovornost o kojoj se ovde govori , pa samo mogu da dajem predrasude , a ne odgovore .
 
Poslednja izmena:
Onda da odmah kazem da se ne slazem ni sa jednim od vas dvojice, jer kod SD se vidi zasicenost zivotom i suicidalne tendencije, a kod BD se vidi da covjek nema kolektivnu svijest i da ga motivisu najgore stvari, mada ih pokusava opravdati bljestecim izrazima, ali ili je zbunjen pa ne zna sta prica, ili ne bi znao da objasni u kakvom uzajamnom odnosu stoje najgore i najplemenitije, ili kolektivna korist sa najgorim namjerama pojedinaca.

On ocigledno ne smatra da se istorija moze tumaciti iskljucivo na jedan odredjen nacin, nego kao i vecina da svako moze da pjeva svoju pjesmu. Ali to samo govori o tome kolio malo cestitosti ljudi nose u svojim glavama.
 
Evo nekoliko banalnih primera , prvi avioni na raketni pogon bili su napavljeni u nacistichkoj nemachkoj , internet je razvila americhka vojska ( a kako su nastale americhke drzhave ? na istrebljenju celih naroda , na profitu , zagadjenju ) , moc antichke grchke je lezhala na ledjima robova , a time i njena dostignuca , prvi svetski rat je odneo milione zhivot a koristio je jachanju feministichkog pokreta jer su zhene masivno ukljichene u prozivodnju , pa nekad i u upravljanje .
Civilizacije se grade na ruinama i nasiljem isto koliko i plemenitoshcu .
Nisam advokat nasilja , ali nisam ni slep za neke boje koje krase ovaj svet .
A kolektivna svest se bazira na tome " da ako ja nekome ne chinim zlo , nece ni on meni " i "to shto drugima koristi , koristi i meni " .
 
Poslednja izmena:
Osjecam se ziv sahranjen, jer svi su se digli samo da odbiju od sebe bilo cij uticaj, i cesto cujem kako je sve vezano za religiju "lazno, pogresno itd" - to se zove nihilizam. Onaj koji odbacuje sve vrijednosti je nihilista. Zapamtite to!
Ja jesam ateista, ali smatram da je nihilizam krajnje stetan, jer unistava drustvo, pa makar se ono sastojalo od samo dvije osobe.

Prema tome, da li neko od vas moze da napravi kompromis sa nekim, ne na osnovu religije, nego na osnovu vrijednosti?

Jer ako to ne uspijes, a nisi vjernik, onda si mrtav covjek!

Da cujem.

naravno da je nihilizam stetan....

i sta dalje?

Ja sam protiv kompromisa :zpozdrav:
 
Osjecam se ziv sahranjen, jer svi su se digli samo da odbiju od sebe bilo cij uticaj, i cesto cujem kako je sve vezano za religiju "lazno, pogresno itd" - to se zove nihilizam. Onaj koji odbacuje sve vrijednosti je nihilista. Zapamtite to!
Ja jesam ateista, ali smatram da je nihilizam krajnje stetan, jer unistava drustvo, pa makar se ono sastojalo od samo dvije osobe.

Prema tome, da li neko od vas moze da napravi kompromis sa nekim, ne na osnovu religije, nego na osnovu vrijednosti?

Jer ako to ne uspijes, a nisi vjernik, onda si mrtav covjek!

Da cujem.

Prvo... religija sama po sebi nije nikakva vrednost.

Poremećen ti je sistem vrednosti, možda se zato tako osećaš. z:)

Život se i sastoji od kompromisa... kako drugačije funkcionisati u društvu... religija sa tim nema nikakve veze.
 
Sila nikad nije stetna sama po sebi, a BD smatra da je vojna sila ili robovlasnistvo nasilje, a ja ne.

Kompromisi se mogu voditi samo oko jednog utvrdjenog plana i programa, a ne oko necije tiranske volje. Ove dvije "zenke" govore o tome kako zena nema smisla ni za vrijednost ni za kompromis, pa me zanima ima li izuzetaka da potvrde pravilo?
 
Sila nikad nije stetna sama po sebi, a BD smatra da je vojna sila ili robovlasnistvo nasilje, a ja ne.

Kompromisi se mogu voditi samo oko jednog utvrdjenog plana i programa, a ne oko necije tiranske volje. Ove dvije "zenke" govore o tome kako zena nema smisla ni za vrijednost ni za kompromis, pa me zanima ima li izuzetaka da potvrde pravilo?

Sila je uvek štetna... tvoja je autodestruktivna.

Koje dve ženke? z:hm:

Ništa ja tebe ne razumem.. :lol:
 

Back
Top