Umiranje

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Pet faza umiranja su:
1. Odbijanje i izolacija
2. Srdžba, ljutnja, protest. Svaki čovjek želi umrijeti brzo, bezbolno i dostojanstveno
3. Nevjerica
4. Depresija
5. Prihvatanje

Palijativna njega je aktivna kompletna njega pacijenta čija bolest ne reaguje na tretman liječenja, a podrazumjeva kontrolu bola, drugih simptoma, psiholoških, socijalnih i duhovnih problema.
Sprovodi se u kućama, prihvatilištima i u bolnici. Timski rad je centralni dio efikasne palijativne njege (med.sestre,ljekari, socijalni radnik, fizeoterapeut, okupacioni terapeut i duhovnici )

- Bolesnikove želje su presudne pri planiranju njege
- Pacijent ima svoja osjećanja i svoje dostojanstvo, svoje želje i mišljenje i pravo da bude saslušan.
- Njegovi bližnji obično misle da bolesnik nema pravo i da drugi trebaju o njemu odlučivati
- Za neke (bolesnike na samrti) život se treba produžiti pa čak i po cijenu boli, a za neke je kvalitet života glavna briga - više vole ugodnu smrt od produžene nesposobnosti i patnje.

Često se dešava baš ovo da se ne brine uopšte o željama osobe koja boluje od teške bolesti. Svi smi imali nekog bliskog ili ćemo imati pri čijem umiranju ćemo biti prisutni ili smo bili prisutni. Ponekad smo bili u takvoj situaciji da ništa nismo mogli učiniti, iako smo vidjeli šta pacijent želi, ali nam najbliža rodbina nije dozvolila da pomognemo.

Ako pacijent, makar bio u delirijumu, želi da mu se produži život, šta vi mislite, da li smo dužni da mu to obezbedimo?
Kakve to osobe mogu preuzeti na sebe odgovornost za nečiji život na ovakav način?
 
...zivot je mio
ma kakav bio
tako kaze Narod

...i onda kad dodje Kosac mora se jos jednom pokusati da se misli Gilgameski, da vjecnosti kamen postoji i ako ne postoji...
ko je taj koji se smrti ne moji
necu da branim ubistva iz milosrdja
ali
zar i uz Ubistvo
dodati milosrdje
...moje su zelje da se ne mirimo sa smrcu jer ja licno nikad necu da umrem ...


" cuj, - nek svi idu u pivsku flasu
nikad druze
ja necu umretu . "
 
...najvaznije je u komunikaciji sa takvim bolesnikom ponasati se prema njemu sa punim uvazavanjem njegove licnosti bez obzira na koji nacin dozivljava svoju bolest - kao izazov, kao slabost ili neuspeh, kao neprijatelja ili napad zlih sila, kao pravednu ili nepravednu kaznu, kao olaksanje ili gubitak a ponekad znaju i promeniti svoj stav tokom bolesti
 
Ja imam drugacija iskustva, kad stara osoba vidi da je na teretu svojoj deci ili unucima i odbije da jede i posle do 7 dana umre , da li od upale pluca ili neceg drugog.

Cudna je ta razlika izmedju sebicnih i coveka, glupih i pametnih...
 
Bol je subjektivni doživljaj objektivne povrede.
Pristup tretmanu bola:
- evaluacija bola po uzroku
- da li smanjiti psihološki efekat bola ( šta vi mislite?Treba li uvoditi sedative,antidepresive)
- individualizacija tretmana
- nadzor
- obraćanje pažnje na detalje

Obratiti pažnju na ono što pacijent kaže da ga boli - ono što on opiše, a ne ono što drugi misle da treba da bude.
Bol je neugodan senzorni i emocionalni doživljaj koji se pojavljuje kod akutnog ili potencijalnog oštećenja tkiva.

Elementi totalne boli:
- socijalni ( gubitak identiteta, prijatelja, samokontrole )
- fizički ( tupa, upalna, grčevita )
- emocionalni ( anxioznost, depresija, uticaj na pacijentovu ličnost )
- egzistencijalni ( briga, strah od smrti )

Osnovna načela palijativne medicine:
1. Brzo i djelotvorno uklanjanje boli
2. Liječenje totalne boli (fizičke, psihičke, socijalne, duhovne )
3. Planiranje liječenja boli

Palijativna medicina djeluje u ovom krugu:
----bol-------strah------žalost-------gubitak nade------depresija--------usamljenost-----bol (opet)

Pitanje: Ima li razlike između fizičke i psihičke boli na psihičkom planu?
Svaku bol ''osjećamo''. Nije li svaka bol psihička?
Razlikuje se samo od izvora nastanka...da li?
 
Bol je subjektivni doživljaj objektivne povrede.
Pristup tretmanu bola:
- evaluacija bola po uzroku
- da li smanjiti psihološki efekat bola ( šta vi mislite?Treba li uvoditi sedative,antidepresive)
- individualizacija tretmana
- nadzor
- obraćanje pažnje na detalje

Obratiti pažnju na ono što pacijent kaže da ga boli - ono što on opiše, a ne ono što drugi misle da treba da bude.
Bol je neugodan senzorni i emocionalni doživljaj koji se pojavljuje kod akutnog ili potencijalnog oštećenja tkiva.

Elementi totalne boli:
- socijalni ( gubitak identiteta, prijatelja, samokontrole )
- fizički ( tupa, upalna, grčevita )
- emocionalni ( anxioznost, depresija, uticaj na pacijentovu ličnost )
- egzistencijalni ( briga, strah od smrti )

Osnovna načela palijativne medicine:
1. Brzo i djelotvorno uklanjanje boli
2. Liječenje totalne boli (fizičke, psihičke, socijalne, duhovne )
3. Planiranje liječenja boli

Palijativna medicina djeluje u ovom krugu:
----bol-------strah------žalost-------gubitak nade------depresija--------usamljenost-----bol (opet)

Pitanje: Ima li razlike između fizičke i psihičke boli na psihičkom planu?
Svaku bol ''osjećamo''. Nije li svaka bol psihička?
Razlikuje se samo od izvora nastanka...da li?

Mislim da ima razlike, svaku bol "osecamo", ali ne dozivljavamo isto fizicku i psihicku bol..
 
Bol je subjektivni doživljaj objektivne povrede.

Sta bese ono kad neko osjeti bol jos prije nego ga zubar takne? Ili ono kad neko ima histericne bolove koji nisu uzrokovani objektivnim povredama, a psihoanaliza ih mice bez ljekova?

Ili ono o cemu su pisane knjige... covjek je 20 godina imao rak a nije uzimao morfin namjerno. Radi se o "nekom tamo" Frojdu...

Ili ono kad neko meditacijom ili akupunkturom proizvede endogeni (sam-mozak-od-sebe) morfin, ali u mnogo vecoj kolicini nego sto ga proizvodi inace? (Naucno dokazano da se to tako moze)

Pa povrede tkiva ogromne izazvane zracenjem a ne izazovu nikakav bol u povrijedjenih?

To se sve ne uklapa u tgdanijelinu pricu.
 
Poslednja izmena:
Bol je subjektivni doživljaj objektivne povrede.

Sta bese ono kad neko osjeti bol jos prije nego ga zubar takne? Ili ono kad neko ima histericne bolove koji nisu uzrokovani objektivnim povredama, a psihoanaliza ih mice bez ljekova?

Ili ono o cemu su pisane knjige... covjek je 20 godina imao rak a nije uzimao morfin namjerno. Radi se o "nekom tamo" Frojdu...

Ili ono kad neko meditacijom ili akupunkturom proizvede endogeni (sam-mozak-od-sebe) morfin, ali u mnogo vecoj kolicini nego sto ga proizvodi inace? (Naucno dokazano da se to tako moze)

Pa povrede tkiva ogromne izazvane zracenjem a ne izazovu nikakav bol u povrijedjenih?

To se sve ne uklapa u tgdanijelinu pricu.

Ako neko osjeti bol prije nego ga zubar takne...hm, mora da ga boli zub.(somatska bol, prenosi se nervnim putevima za bol)
Histerični bolovi spadaju u psihičke, anksiozne, najvjerovatnije hipohondrijske bolove koji se tretiraju lijekovima za tu vrstu boli (sedativima, antidepresivima)
Ne postoji endogeni morfin, nego endorfini...supstance koje su odgovorne za prijatno raspoloženje kod ljudi...sličnije su benzodiazepinima (bensedinu) nego morfinu.
Pacijent može i ima pravo sam odlučiti hoće li ili neće uzimati lijekove za bolove u slučaju bilo koje bolesti. U slučaju Ca...ne reaguju svi bolovi na morfin - grčevi i glavobolja uopšte, a neki bolovi samo djelimično(koštane i tkivne metastaze gdje se moraju koristiti i neopioidni analgetici), kompresija nerava (kortikosteroidi, neurotska blokada), povišen intrakranijalni pritisak(kortikosteroidi)
Postoje tri stepenice u tretmanu bola
1. korak: Neopijati (aspirin, NSAID- Ibuprofen primjer, Paracetamol)+/- adjuvantni lekovi
2. korak: Neopijati +/- adjuvantni lekovi + slabi opijati (Kodein, Tramadol, Dihidrokodein, Co-codamal)
3. korak: Neopijati +/- adjuvantni lekovi + jaki opijati ( Morfin, Dihidromorfin, Heroin, Fentanil, Metadon, Hidromprfin, Oxycodone)

Nešto o Morfinu (pošto postoje predrasude u slučaju ovog lijeka):
Među mnogobrojnim lijekovima koji su milošću Boga dati čovjeku da olakša svoju patnju nijedan nije tako univerzalan kao opijum. Postoji da bi bio korišten,a ne uskraćivan. Njegovu upotrebu određuje potreba, a ne kratkoća očekivanog tretmana.(radi se o Palijativnoj njezi; ako nema bola kod umirućeg pacijenta, tako jakog da bi bio potreban morfij, ne treba ga uključivati.S druge strane ima stanja koja nisu terminalna, ali je bol tako jak da je potrebno uključiti morfij)
Nus efekti:
- mučnina, opstipacija, tolerancija, zavisnost, respiratorna depresija
- tolerancija (ne postoji) - potreba za povećanjem doze vezana je za progresiju bolesti, a ne za naviku (znači povećavamo dozu kad se jave jači bolovi, kod progresije bolesti)
- narkomanija (nije poznata) - smanjenjem boli postepeno se smanjuje potreba za morfinom bez apstinencijalnog sindroma

Morfin nije obavezan kod svakog umirućeg pacijenta, niti kod svih Ca bolova.

p.s. kamo sreće da je sve to moja priča z:lol: (to se uči, al treba znati i učiti i moći učiti, da dodam) z:)
 
Vidim da o morfinu zna mnogo manje nego ja, te necu ni komentarisati...


Uglavnom, Frojd je imao rak vilice, nepca, ... (imao je rak koji vazi za vrlo bolan) kod koga su opioidi obicno potrebni i prepisani ljudima (obicno = on je jedini registrovan slucaj koji je mogao takvo nesto da podnosi toliko vremena: tako snazan rak a da se ne trazi morfin).

O tome postoje knjige.


Bolovi histerije, ili konverzivni bolovi, ili (mozda i poznatiji jedan naziv) "umisljeni bolovi" se lijece kako pacijent izabere, a on moze izabrati i psihoanalizu bez ikakvih tableta, a i dokazano je da ona to (statisticki: U VECINI SLUCAJEVA) lijeci... (naravno, zavisi od terapeuta) - Tako bar kazu udzbenici psihologije.


Psihoanaliza (njena ranija varijanta koja se nije tako zvala) se u te svrhe koristila i prije 1900... Frojd u Tumacenju snova I kaze kako je uklonio pacijentkinji pored nadovezanog histericnog bola i prave bolove od raka materice, koji mu je promakao, te ju je tako ... "ubio".

Onda znamo i za fenomene ovih ljudi sto se probadaju iglama za sivenje, te rade i bolnije stvari... kako se oni zvase, Dervisi (ali ima i drugacije da se zovu neki a rede isto takve stvari.) Ljekar kome je Frojd odbijao morfin je znao da je Frojd prevazisao (u autoanalgeziji) i same Dervise, te nije pisao o njima, nego o njemu..., i zavrsio je (jer je vidjeo moc Frojda) psihoanalizu.


Tabela je netacna:
DOPUNICU SAMO JEDNOM IZOSTAVLJENOM STAVKOM:

korak 1.5 odnosno 2.5 (kako kad): Benzodijazepin (IV) + Disocijativ (Ketamin, onda DXM recimo)

Ovaj korak se ne primjenjuje dugotrajno, ali je vrlo zastupljen i "pregazio" je dosta ljudi koji su dosli u hitnu zbog uva, glave, zuba, itd...

[*] Co-codamol je izraz za ljekove paracetamol + kodein, te je upotrebljen glupo.
[**] 10% kodeina se pretvara u morfin, tako da ste morfin (molekul je vrlo slican, tj. skoro isti, pa do toga dodje tokom "obrade" popijenog kodeina) uzeli i ako uzmete tablete kafetin(r).
 
Poslednja izmena:
Ukratko: to sto ti pricas da je (fizicka) bol uvjek signal realne povrede (tkiva) je neobicno velika glupost.

Sto je histericni bol,- ti to neznas. To je obican bol sa mjesta gdje nema realne povrede, i to je to. A ovo: "Histerični bolovi spadaju u psihičke, anksiozne, najvjerovatnije hipohondrijske bolove" - to je cista glupost.

Zelena definicija je mnogo korisnija, tacnija od tvoje (one u navodnice), i kraca vjeruj mi! Nije potrebno pominjati hipohondriju i anksioznost da bi se objasnilo sta to oznacavase nekad pojam "histericni bol", i niko to nije ni radio u nauci kad je objasnjavao sta to znaci jedan histericni bol, tj. o cemu se onda govori. Zapravo, niko nije bio lud (bukvalno, lud) toliko od tih ljudi pa da to i uradi.

_________________________________
Zubari, ako vas ima na forumu, ... ustvari nista.
 
Poslednja izmena:
E da, kako se ne sjetih da ispravim i ovu terminolosku:
Opijat je morfin, metilmorfin/kodein, oripavin i tebain, i oni se nalaze u maku (ne svakoj vrsti maka). Sve ostalo sem morfina sto je tgdanijela nabrojala da je opijat je opijoid, a ne opijat.
 
Vidim da o morfinu zna mnogo manje nego ja, te necu ni komentarisati...


Uglavnom, Frojd je imao rak vilice, nepca, ... (imao je rak koji vazi za vrlo bolan) kod koga su opioidi obicno potrebni i prepisani ljudima (obicno = on je jedini registrovan slucaj koji je mogao takvo nesto da podnosi toliko vremena: tako snazan rak a da se ne trazi morfin).

O tome postoje knjige.


Bolovi histerije, ili konverzivni bolovi, ili (mozda i poznatiji jedan naziv) "umisljeni bolovi" se lijece kako pacijent izabere, a on moze izabrati i psihoanalizu bez ikakvih tableta, a i dokazano je da ona to (statisticki: U VECINI SLUCAJEVA) lijeci... (naravno, zavisi od terapeuta) - Tako bar kazu udzbenici psihologije.


Psihoanaliza (njena ranija varijanta koja se nije tako zvala) se u te svrhe koristila i prije 1900... Frojd u Tumacenju snova I kaze kako je uklonio pacijentkinji pored nadovezanog histericnog bola i prave bolove od raka materice, koji mu je promakao, te ju je tako ... "ubio".

Onda znamo i za fenomene ovih ljudi sto se probadaju iglama za sivenje, te rade i bolnije stvari... kako se oni zvase, Dervisi (ali ima i drugacije da se zovu neki a rede isto takve stvari.) Ljekar kome je Frojd odbijao morfin je znao da je Frojd prevazisao (u autoanalgeziji) i same Dervise, te nije pisao o njima, nego o njemu..., i zavrsio je (jer je vidjeo moc Frojda) psihoanalizu.


Tabela je netacna:
DOPUNICU SAMO JEDNOM IZOSTAVLJENOM STAVKOM:

korak 1.5 odnosno 2.5 (kako kad): Benzodijazepin (IV) + Disocijativ (Ketamin, onda DXM recimo)

Ovaj korak se ne primjenjuje dugotrajno, ali je vrlo zastupljen i "pregazio" je dosta ljudi koji su dosli u hitnu zbog uva, glave, zuba, itd...

[*] Co-codamol je izraz za ljekove paracetamol + kodein, te je upotrebljen glupo.
[**] 10% kodeina se pretvara u morfin, tako da ste morfin (molekul je vrlo slican, tj. skoro isti, pa do toga dodje tokom "obrade" popijenog kodeina) uzeli i ako uzmete tablete kafetin(r).

Pa ako ti možeš takve bolove liječiti psihoanalizom, ja nemam ništa protiv, naprotiv bit će mi drago da se lijekovi što manje upotrebljavaju (ne brinite svima kome je potrebno propisat će se potrebni lijekovi).
To što ste naveli nisu nikakvi prelazni koraci niti faze u liječenju bola.
Diazepam u kombinaciji sa Dexasonom i Diklofenom ampularno i.m. se koristi uglavnom kod reumatskih bolova jer diazepam ima miorelaksantno dejstvo i pojačava dejstvo analgetika; u slučaju akutnog otitisa se ne daje zajedno sa analgetikom (akutni otitis je uglavnom pedijatrijsko oboljenje), a niti u slučaju zubobolje; za glavobolju zavisi od slučaja.To su sve akutni slučajevi. Stepenica bola je primjer liječenja bolesnika kojima je potrebna palijativna njega.
Neuropatski bol koji nastaje kod oštećenja nerva, uzroci:
- kompresija nerva
- povreda nerva
- simpatički održavan bol (povreda vegetativnog nerva)
- kvalitet bola: žareći, u vidu uboda, spontan, probadajući ili u vidu udara.
Za ovaj bol koristi se četverostupanjska ljestvica (može sama ili u kombinaciji sa trostupanjskom - SZO, Svjetska Zdravstvena Organizacija)
1. Triciklični antidepresiv ili antikonvulziv
2. TCA i antikonvulziv
3. kardijalni antiaritmici(zbog svog anestetičkog, a s tim i analgetskog dejstva) ili Ketamin
4. spinalna analgezija
 
Ukratko: to sto ti pricas da je (fizicka) bol uvjek signal realne povrede (tkiva) je neobicno velika glupost.

Sto je histericni bol,- ti to neznas. To je obican bol sa mjesta gdje nema realne povrede, i to je to. A ovo: "Histerični bolovi spadaju u psihičke, anksiozne, najvjerovatnije hipohondrijske bolove" - to je cista glupost.

Zelena definicija je mnogo korisnija, tacnija od tvoje (one u navodnice), i kraca vjeruj mi! Nije potrebno pominjati hipohondriju i anksioznost da bi se objasnilo sta to oznacavase nekad pojam "histericni bol", i niko to nije ni radio u nauci kad je objasnjavao sta to znaci jedan histericni bol, tj. o cemu se onda govori. Zapravo, niko nije bio lud (bukvalno, lud) toliko od tih ljudi pa da to i uradi.

_________________________________
Zubari, ako vas ima na forumu, ... ustvari nista.

Histerija je vrsta neuroze kod koje su dominantni raznovrsni telesni, senzorni, motorički i mentalni poremećaji sa psihogenim poreklom.
Pošto je histerija vrsta neuroze, ona spada u psihičke i anxiozne, a moguće i hipohondrijske bolove.
Postoji nešto što se zove Totalna bol (navela sam već, vjerujem), dio te boli je i psihička, emocionalna i ona povlači sa sobom i socijalnu i fizičku i egzistencijsku. Tako da i Histerija obuhvata sve ove bolove.Histerija se liječi kao i svi ostali neurotski poremećaji, nije to ništa novo.
 
E da, kako se ne sjetih da ispravim i ovu terminolosku:
Opijat je morfin, metilmorfin/kodein, oripavin i tebain, i oni se nalaze u maku (ne svakoj vrsti maka). Sve ostalo sem morfina sto je tgdanijela nabrojala da je opijat je opijoid, a ne opijat.

Opijati su sve supstance koje se vežu za opioidne receptore. Morfin, kodein i tebain su prirodni opijati,a postoje i polusintetski kao Heroin (diamorphine), Oksikodon, Hidrokodon, Dihidrokodein, Hidromorfin, Oksimorfin, Buprenorfin, Etorfin, Naloxon and Nikomorfin.Papaverin, alkaloid, koji se recimo nalazi u Opijumu nije opijat jer se ne veže za opioidne receptore.Tako da su opijati i opioidi sinonimi.
 
Hmm..
Nisam sigurna da li sam razumela temu...
Da li je tema umiranje, susret tj. nega bolesnika sa terminalnim oboljenjem ili nega bolesnika sa izuzetno jakim bolovima i olakšavanje istih...

Nedavno sam imala smrtni slučaj u bližoj okolini.
A pre toga bolest.
Tešku.
Strašnu.
Iscrpljujuću.
I bolesnika koji do samog kraja nije odbio nadu.
I želju za pomoći.

U nekoliko sam navrata želela da vrištim kako ja više ne mogu da izdržim.
A sad bih sve dala samo da mogu da vratim vreme i da se te emocije i misli u meni nikad nisu ni desile...
Iako jesam pružila i učinila sve što je bilo u mojoj moći da mu pomognem.

Nekako... uvek se sve svodi na bolesnika.
Jer je on/a taj/ta koji odlaze.
I koji žive sa spoznajom o više nego izvesnom i nimalo lepom kraju...

I šta god da je u pitanju, ma koja bolest...
Uvek treba pitati obolelu osobu i pružiti pomoć...

Jer su oni takođe ljudi...
Ali sa samo jednom željom koja im se ispuniti ne može...

Zato treba učiniti sve što se može učiniti da se olakša preostalo vreme...
 
...slicne psiholoske tegobe kroz koje bolesnik prolazi i koje se naizmenicno javljaju(sok i neverovanje, poricanje, gnev, strah, nada, ocaj, depresija....) prozivljava i njegova porodica...razgovor je veoma vazan jer pomaze ublazavanju patnje...ocaj je najteze stanje ali ne treba podsticati laznu nego realnu nadu i drzati se stvarnosti koliko je najvise moguce(npr. da ce bol ostati pod kontrolom, da nece biti sam, da ce sacuvati dostojanstvo i kvalitet zivota do kraja, da ce se postovati njegove zelje)

ako kaze "umirem a nisam spreman da umrem" ne mozete mu reci da cemo svi jednom umreti ili da svi kad napune 50 god imaju pravo da umru(to ima obicaj da kaze jedna moja tetka)...bolje je pitati cega se najvise plasi ili ne govoriti nista, samo ga drzati za ruku.....ili ako kaze "bice mi uskoro bolje" ne mozete mu reci da hoce ako nece a ne mozete reci ni da nece...bolje je reci nadam se ali ne znam ili videcemo
 
boze dragi...

DXM ti nije skracenica za DeXaMethasone, nego za DeXtroMethorphan. I prestani vec jednom da pricas gluposti!


linkovi da ne vladas skracenicama i terminima opiopid/opijat, DXM....

http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=33 - Ime podforuma: Opium, opiates & opioids.
http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=80 - Ime podforuma: DXM (u sklopu podforuma: Dissoociatives).
http://en.wikipedia.org/wiki/Dextromethorphan
http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=92 - Ime podforuma: Ketamin ( - | | -).
http://en.wikipedia.org/wiki/Ketamine
Sad pazi ovo: Ketamin -- koji takodje moze da se veze za mu-opioid receptore, ako se da u kolicini u kojoj se i dariva za bolove (daje se u hitnoj zajedno sa nekim od benzodijazepina koji je ijekcijabilan, i obicno dugodjelujuci, ali ti mozes i krace da probas), ali nije opijat ni opioid, ni opijum nego je disocijativ.
Evo hvataj i ovo sad: Ketamin, za razliku od opijata i opioida nikad ne izaziva fizicku zavisnost. Da o razlikama u efektu (efektima) i ne pricam?? Jel sad dosta!


(mogla si bar wiki.org da pogledas prije nego sto napises glupost, ali internet je cio pun linkova koje mogu da ti dam da je prilikom tvoga postavljanja mnogih tvojih postova to radila osoba koja tad nije dovoljno sposobna da zna sto je java/realnost a sto n bila.)
 
Poslednja izmena:
boze dragi...

DXM ti nije skracenica za DeXaMethasone, nego za DeXtroMethorphan. I prestani vec jednom da pricas gluposti!


linkovi da ne vladas skracenicama i terminima opiopid/opijat, DXM....

http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=33 - Ime podforuma: Opium, opiates & opioids.
http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=80 - Ime podforuma: DXM (u sklopu podforuma: Dissoociatives).
http://en.wikipedia.org/wiki/Dextromethorphan
http://www.drugs-forum.com/forum/forumdisplay.php?f=92 - Ime podforuma: Ketamin ( - | | -).
http://en.wikipedia.org/wiki/Ketamine
Sad pazi ovo: Ketamin -- koji takodje moze da se veze za mu-opioid receptore, ako se da u kolicini u kojoj se i dariva za bolove (daje se u hitnoj zajedno sa nekim od benzodijazepina koji je ijekcijabilan, i obicno dugodjelujuci, ali ti mozes i krace da probas), ali nije opijat ni opioid, ni opijum nego je disocijativ.
Evo hvataj i ovo sad: Ketamin, za razliku od opijata i opioida nikad ne izaziva fizicku zavisnost. Da o razlikama u efektu (efektima) i ne pricam?? Jel sad dosta!


(mogla si bar wiki.org da pogledas prije nego sto napises glupost, ali internet je cio pun linkova koje mogu da ti dam da je prilikom tvoga postavljanja mnogih tvojih postova to radila osoba koja tad nije dovoljno sposobna da zna sto je java/realnost a sto n bila.)

Nigdje nisam napisala da je Ketamin opijat.
Ketalar (Ketamin) je nebarbituratni anestetik i najčešće se koristi za izazivanje opšte anestezije,a također ima i analgetsko djelovanje i miorelaksantno djelovanje te omogućuje intubaciju blokirajući normalni faringealno-laringealni refleks,a izaziva minimalnu respiratornu depresiju.Kao anestetik daje se intravenozno ili intramuskularno.Dakle on je prvenstveno NMDA receptor antagonist.A mnogi neželjeni efekti ovih antagonista uključuju halucinacije, paranoidne deluzije, konfuziju,probleme sa koncentracijom, agitaciju, noćne more, ataksiju.Korišteni u subanestetičkim dozama ove supstance imaju blagi stimulativni efekat, a u većim dozama izazivaju disocijaciju i halucinacije.Kada se koriste u ove svrhe, a ne u svrhu anestezije i analgezije koje im je primarna indikacija nazivaju se disocijativnim lijekovima. I baš kad je ''disocijativ'' on je opijat.Već sam napisala da još nismo u stanju proizvesti lijekove koji djeluju isključivo na jedan receptor.Primarna funkcija NMDA receptor antagonista, među kojima i ketamina je izazivanje anestezije i analgezije; njegovi neželjeni efekti su vezivanje za ostale receptore zbog čega se zloupotrebljavaju. Upravo zbog ove primarne funkcije on se može koristiti kao treća stepenica kod neuropatskog bola (oštećenja nerva).
Treba znati učiti kao što sam već rekla. Linkovi vam ne znače mnogo, ako ih ne znate upotrebljavati; ali mene zapravo zanima šta vas brine?
p.s. Dugo sam radila u hitnoj i ketamin se ne daje rutinski, a niti dextrometorfan (lijekovi za kašalj se ne daju u hitnoj). Nasuprot toga dexason se, pa mogu sa sigurnošću reći, daje svakog dana u hitnoj; kao inflamatorni lijek u i.v. i.m. ili inhalacionoj formi.
 
Napisala si: "Opijati su sve supstance koje se vežu za opioidne receptore.", i time rekla da je i NANA puna opijata
Vjeruj mi. A nije, ali ti si tako napisala.

Treba znati uciti, a tebi to ocigledno isuvise tesko ide?

A kamo li ketamin. U LINKU TI PISE DA SE ON VEZE (u dozama koje se daju u hitnoj) ZA MU OPI RECEPTORE.- "Opijati su sve supstance koje se vežu za opioidne receptore"?

Pa si onda napisala da je STEROID ustvari DISOCIJATIV, itd.. :(

Pa si rekla da znas da nabrojis sve opijate (maka), a neznas... gdje ti je Oripavin? A da, on se ne koristi u medicini... ili se ipak koristi, od njega se prave druge stvari, a i sam se "zloupotrebljava".

Jel ti ne trebaju linkovi za Oripavin, za koji si rekla (samim tim sto si rekla da si nabrojala sve prirodne opijate maka, NJEGA nisi nabrojala) da nije opijat? - Treba znati uciti danijela.

Pa onda da u vecim dozama izaziva disocijaciju Ketamin jeste i nije tacno. Ako ga das (kao u hitnoj) sa dijazepamima ne izaziva.
 
Poslednja izmena:
Napisala si: "Opijati su sve supstance koje se vežu za opioidne receptore.", i time rekla da je i NANA puna opijata
Vjeruj mi. A nije, ali ti si tako napisala.

Treba znati uciti, a tebi to ocigledno isuvise tesko ide?

A kamo li ketamin. U LINKU TI PISE DA SE ON VEZE (u dozama koje se daju u hitnoj) ZA MU OPI RECEPTORE.- "Opijati su sve supstance koje se vežu za opioidne receptore"?

Pa si onda napisala da je STEROID ustvari DISOCIJATIV, itd.. :(

Pa si rekla da znas da nabrojis sve opijate (maka), a neznas... gdje ti je Oripavin? A da, on se ne koristi u medicini... ili se ipak koristi, od njega se prave druge stvari, a i sam se "zloupotrebljava".

Jel ti ne trebaju linkovi za Oripavin, za koji si rekla (samim tim sto si rekla da si nabrojala sve prirodne opijate maka, NJEGA nisi nabrojala) da nije opijat? - Treba znati uciti danijela.

Pa onda da u vecim dozama izaziva disocijaciju Ketamin jeste i nije tacno. Ako ga das (kao u hitnoj) sa dijazepamima ne izaziva.

:eek: nisam napisala da je steroid disocijativ ....
nisam rekla da znam nabrojati sve opijate maka
...nisam rekla za Oripavin ....
..trebali bi paziti na indukciju ''i time rekla''
..i na predrasude .....
imam ja pacijenata kao što ste vi, nije to meni ništa novo..
Ajd bit ću dobra pa ću vam reći da sam završila medicinski fakultet 5. u generaciji sa 24 godine i bila najbolji đak u gimnaziji u svom razredu.
Meni možete sve reći. Bar to možete, a onda ćemo polako dalje.
 
A nisi rekla ni da je sve sto se veze za opioidne receptore opijoid (opijat)?

..pa i jeste, ali to mu može biti sporedno dejstvo; i to dejstvo se itekako uzima u obzir u nauci, čak se i iskorištava.Otprilike to ovako ide: Naprave lijek za jednu svrhu, prilikom upotrebe otkriju da ima još neko dejstvo, zatim se to dejstvo pokušava iskoristiti na najbolji način. A postoje i zloupotrebe tog dejstva.
U medicini također 1+1 nisu uvijek jednako 2.Zašto? Upravo zato jer efekat kod jednog čovjeka istog lijeka ne mora izazvati isti efekat kod drugog. Simptomi koje toliko učimo recimo kod infarkta: bol u grudima duže od 20 minuta koji se širi u vrat i ruku, nesvjestica..kod drugog pacijenta mogu se manifestovati samo GIS simptomima, simptomima gastrointestinalnog trakta, mučninom,bolom u stomaku.
Zašto često u knjigama naletimo na nešto što nije objašnjeno, a pojavljuje se u praksi?Upravo zbog toga, i onda retrogradno pokušavamo otkriti mehanizam dejstva.
 
  • Podržavam
Reactions: O
Pet faza umiranja su:
1. Odbijanje i izolacija
2. Srdžba, ljutnja, protest. Svaki čovjek želi umrijeti brzo, bezbolno i dostojanstveno
3. Nevjerica
4. Depresija
5. Prihvatanje

Palijativna njega je aktivna kompletna njega pacijenta čija bolest ne reaguje na tretman liječenja, a podrazumjeva kontrolu bola, drugih simptoma, psiholoških, socijalnih i duhovnih problema.
Sprovodi se u kućama, prihvatilištima i u bolnici. Timski rad je centralni dio efikasne palijativne njege (med.sestre,ljekari, socijalni radnik, fizeoterapeut, okupacioni terapeut i duhovnici )

- Bolesnikove želje su presudne pri planiranju njege
- Pacijent ima svoja osjećanja i svoje dostojanstvo, svoje želje i mišljenje i pravo da bude saslušan.
- Njegovi bližnji obično misle da bolesnik nema pravo i da drugi trebaju o njemu odlučivati
- Za neke (bolesnike na samrti) život se treba produžiti pa čak i po cijenu boli, a za neke je kvalitet života glavna briga - više vole ugodnu smrt od produžene nesposobnosti i patnje.

Često se dešava baš ovo da se ne brine uopšte o željama osobe koja boluje od teške bolesti. Svi smi imali nekog bliskog ili ćemo imati pri čijem umiranju ćemo biti prisutni ili smo bili prisutni. Ponekad smo bili u takvoj situaciji da ništa nismo mogli učiniti, iako smo vidjeli šta pacijent želi, ali nam najbliža rodbina nije dozvolila da pomognemo.

Ako pacijent, makar bio u delirijumu, želi da mu se produži život, šta vi mislite, da li smo dužni da mu to obezbedimo?
Kakve to osobe mogu preuzeti na sebe odgovornost za nečiji život na ovakav način?

Mi zdravstveni radnici moramo uciniti sve da pacijent ostane ziv a s obzirom da je zabranjena eutanazija mi se svakako moramo boriti za pacijenta do kraja.....z:)
 
:eek: nisam napisala da je steroid disocijativ ....
nisam rekla da znam nabrojati sve opijate maka
...nisam rekla za Oripavin ....
..trebali bi paziti na indukciju ''i time rekla''
..i na predrasude .....
imam ja pacijenata kao što ste vi, nije to meni ništa novo.. Ajd bit ću dobra pa ću vam reći da sam završila medicinski fakultet 5. u generaciji sa 24 godine i bila najbolji đak u gimnaziji u svom razredu.
Meni možete sve reći. Bar to možete, a onda ćemo polako dalje.

A nisi rekla ni da je sve sto se veze za opioidne receptore opijoid (opijat)?
Poslednji put ažurirao/la Borac za prava zivotinja : 03.01.2010. u 23:56 Razlog: neprikladno

mogu li ja na ovom usranom forumu ista da napisem a da mi ova budala Borac ne cenzurise.
 
treba biti svjestan da zivot u kome se sada nalazimo(fizicki) nije vjecan.kada razmisljam o smrti prekinem isto zamisljanjem gradjevine u gotskom stilu kraj nekog jezera na nekoj nedodjiji i sa jakim toplim vjetrom sa juga... jednostavno ta misao mi je jaca i onda se osjecam potpuno slobodno
 

Back
Top