Nacrt zakona o zabrani pušenja

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=12&dd=29&nav_category=12&nav_id=401117

Beograd -- Vlada Srbije usvojila je nacrt zakona o zabrani pušenja kojim su određene kazne od 5 000 dinara za fizička lica do milion dinara za pravna lica.

"Pooštrene su kazne za fizička i pravna lica i obezbeđeni su mehanizmi naplate kazni za nepoštovanje zakona", rekao je ministar zdravlja Tomica Milosavljević agenciji Beta.
Milosavljević je dodao da je Nacrtom zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu predviđena zabrana pušenja u zatvorenom javnom i radnom prostoru i predviđena veća i preciznija nadležnost različitih inspekcija.

"Zakon ostavlja mogućnost da poslodavac odredi posebnu prostoriju namenjenu isključivo za pušenje u kojoj se ne može obavljati delatnost poslodavca", rekao je Milosavljević.

Dodao je, međutim, da se to ne odnosi na državnu upravu i lokalnu samoupravu, zdravstvenu zaštitu, vaspitanje i obrazovanje, društvenu brigu o deci, socijalnu zaštitu, kulturu, sport i rekreaciju, proizvodnju, kontrolu i promet lekova, životnih namirnica, društvenu ishranu, medije i prostor u kojem se obavlja snimanje i javno emitovanje, kao i prostor za održavanje sastanaka i javno okupljanje građana.

"Izuzetak od potpune zabrane pušenja su restorani, dakle, ugostiteljski objekti za ishranu i piće, kojima je ostavljena mogućnost podele prostora na pušački i nepušački, a ukoliko je upotrebna površina objekta ispod 80 kvadratnih metara, onda je mogućnost vlasnika da odredi da je takav prostor pušački ili nepušački", rekao je Milosavljević.

Ministar zdravlja je naveo da je za fizičko lice za kršenje zakona određena kazna od 5 000 dinara na licu mesta.

"Ukoliko se ne sprovede zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru u skladu sa zakonom, novčana kazna za pravno lice je između 500 000 dinara i milion dinara, a za prekršaj se odgovorno lice u tom pravnom licu kažnjava od 30 000 dinara do 50 000 dinara, a preduzetnik od 300 000 dinara do 500 000 dinara", rekao je Milosavljević.

Nacrt ovog zakona naći će se pred skupštinom koja će doneti konaćno rešenje
 
pa i dosada je postojao neki zakon o pusenju...nisam siguran da se potpuno sprovodio...
inace mislim da ovo pitanje treba urediti...pusaci su egoisti po prirodi...puse u svojoj kuci i truju svoju decu...malo je za neverovati da ce biti toliko obzirni prema drugima...znaci drzava jedino moze zastititi nepusace...
 
Danas je vlada usvojila nacrt zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, kaze se kreću od 5 hiljada za fizička , do do milion dinara za pravna lica.
Ko će da se kladi da ovaj zakon neće niko da poštuje.
Ni pušači, ni država, ni inspekcija ni niko.
 
Danas je vlada usvojila nacrt zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, kaze se kreću od 5 hiljada za fizička , do do milion dinara za pravna lica.
Ko će da se kladi da ovaj zakon neće niko da poštuje.
Ni pušači, ni država, ni inspekcija ni niko.
Ако се те казне буду наплаћивале, поштоваће га итекако.

(Увек је већи проблем спровођење закона, него њихова садржина).
 
Danas je vlada usvojila nacrt zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, kaze se kreću od 5 hiljada za fizička , do do milion dinara za pravna lica.
Ko će da se kladi da ovaj zakon neće niko da poštuje.
Ni pušači, ni država, ni inspekcija ni niko.

Sto si bre toliki negativac?

ps jedva sam cekao da se ovaj zakon usvoji....prvo sto ce manje da nas truju...a drugo,za zenske osobe nije opasno,za njih postoji i rezervna varijanta... :zskace:
 
Ако се те казне буду наплаћивале, поштоваће га итекако.

(Увек је већи проблем спровођење закона, него њихова садржина).

Bravo Milunka, u tome je kvaka, no ja ne verujem da će to da se radi.
Lično ću naterati državu da te kazne naplaćuje, čim vidim da se taj zakon ne bude primenjivao, lično neću im plaćati kazne iz saobraćajnigh prekršaja.
 
Hm...
iz iskustva drzava iz okruzenja bih kazao da zakon nece biti ispostovan.
Prvih par dana ce se malo razgovarati po kafanicama i kaficima o tome kako ce se sprovoditi zakon. U tim istim kaficima (isto vazi i za kancelarije) u kojima cete u pocetku imati dio prostora koji je navodno namjenjen pusacima bez jasnog fizickog odjela od nepusaca.
Nakon mozda mjesec dana ce lagano zakon da pada u zaborav.
 
Hm...
iz iskustva drzava iz okruzenja bih kazao da zakon nece biti ispostovan.
Prvih par dana ce se malo razgovarati po kafanicama i kaficima o tome kako ce se sprovoditi zakon. U tim istim kaficima (isto vazi i za kancelarije) u kojima cete u pocetku imati dio prostora koji je navodno namjenjen pusacima bez jasnog fizickog odjela od nepusaca.
Nakon mozda mjesec dana ce lagano zakon da pada u zaborav.

Мислим да грешиш....
Кад се донесе закон, који удара по новчанику, он се поштује...
Погледај мало, овај о саобраћају....z:hm:
 
Bilo je i kod nas sumnje da će taj zakon uspjeti.

Ali da vidiš kako fino funkcionira.
Nema pušenja ni u jednoj javnoj ustanovi, niti bilo gdje osim u kafićima u kojima je zakonski dozvoljeno.

Mislim da u srbiji ovaj zakon neće da funkcioniše.
Tro miliona pušača u srbiji krši taj zakon, a uhvate jednog nedeljno.
Dakle farsa u najavi, zato je bolji predlog od ovog zakona povećati cene:

Najeftinija pakla neka košta 5 evra, najskuplja 10 evra, pa neka puše do poslednjeg centa.
 
Мислим да грешиш....
Кад се донесе закон, који удара по новчанику, он се поштује...
Погледај мало, овај о саобраћају....z:hm:

Jeste Mačak, ali garantujem životom da neće ovaj zakon da funkcioniše, jer inspektori pušači to neće da rade.
Nego, ajde da spojimo nekako ovu životnu temu, jer sam ja otvorio istu malo pre tebe.
 
Мислим да грешиш....
Кад се донесе закон, који удара по новчанику, он се поштује...
Погледај мало, овај о саобраћају....z:hm:

Zakon o sabracaju je nesto drugo. U saobracaju jako puno ljudi gine. Mnogi od njih gube glavu zahvaljujuci nepostovanju pravila koja vaze u saobracaju.
Logicno je da najvise boli kada se udari po novcaniku ali...
zar mislis da Vlada ne osluskuje "zivac" naroda i da ne zna koliko narod moze da podnese. Mislim na materijalnu stranu. Ako bi se kaznjavalo sve i svasta narod nebi imao za hleb. I ovako je pitanje na kojem nivou zivi prosjecan gradjanin u Srbiji.
 
Mislim da u srbiji ovaj zakon neće da funkcioniše.
Tro miliona pušača u srbiji krši taj zakon, a uhvate jednog nedeljno.
Dakle farsa u najavi, zato je bolji predlog od ovog zakona povećati cene:

Najeftinija pakla neka košta 5 evra, najskuplja 10 evra, pa neka puše do poslednjeg centa.

Kod nas je paklo 3 eura. Ne pomaže.

Nije metoda hvatati pušače i kažnjavati ih.
Treba kažnjavati ustanove i objekte u kojima nije spriječeno da neko zapali cigaru.
Pa kad bolnica ili sud ili škola dobije kazno od 5 ili 10 hiljada eura što im je neko zapalio cigaru u prostorijama, da vidiš kako će da paze da se ne puši.
 

A nije diskriminacija što su pelene za Bebe u srbiji najskuplje na planeti zemlji. Ali briga tebe za BEBE, vašno je da se furnja svuda i bilo kud.
Nemoj da me teraš da se zameram moderatorima, inače bi ti ja odgovorio da se pušiš.

ma naravno da je to ok............znam ja koko to izgleda, čak ni u kafani nema pušenja............to zaista može imati efekta kod mladih ljudi....a mi.......kako se snađemo
 
Ма, људи све је то у реду, забрана и све то, али будимо реални. Помало све иде у лицемерство. Као, овамо забранићемо пушење, а алкохол се рекламира на сваком кораку, и то је ок. Па, мислим стварно...:smrcka:
 
Цела Шведска сви иду напоље да пуше , једино место где се пуши унутра и да има чак и посебан бокс за пушење је на Штокхолмском аеродрому на терминалу за Балкан

U Srbiji brale se puši na ulici, parkovima, apotekama, porodilištama, pekarama, ordinacijama, kancelarijama, hodnicima, meserama, mlečnim zatvorenim pijacama, cvećarama, parfimerijama i čekaonicama, autima...itd.
Dakle, sloboda do neba, Rak do jednjaka, a karcinom do srca.
 
U Srbiji brale se puši na ulici, parkovima, apotekama, porodilištama, pekarama, ordinacijama, kancelarijama, hodnicima, meserama, mlečnim zatvorenim pijacama, cvećarama, parfimerijama i čekaonicama, autima...itd.
Dakle, sloboda do neba, Rak do jednjaka, a karcinom do srca.

Па немој да идеш на места где се пуши једноставно и лако:zimag:
 

Back
Top