Sveznanje

Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

Sigurno je da je čovek kao takav dosta umešao u prste u interpetaciju Boga, posebno što većina ljudi sebe smatra izuzetnim autoritetima (a nesvesni su sopstvenih ograničenosti, što se tiče poimanja).

Lično, smatram da je potpuno oslanjanje na Božju bolju znak lenjosti da se preduzme odgovornost za svoje postupke. Lakše je samo prepustiti se višoj sili i reći "pa tako je moralo biti".. Jer ako mi ne upravljamo ni jednim svojim gestom, onda nema ni krivice, ni odgovornosti, zar ne?

Ali ja sam samo čovek :) pitanje je šta je tačno i šta je istina...
 
Bog sve moze da vidi i da zna... ali je coveku dao izbore, i na osnovu toga covek snosi posledice svojih izbora...
Bog se moze umesati u neciji zivot i pomoci coveku...

sudbina ne postoji... coveku nije nista zacrtano, on ima izbore...
Mhm.. dakle mogao je sprečiti Adama i Evu da izedu onu glupu jabuku.
Mogao je spečiti bratoubistvo.
Mogao je, mogao..

al izgleda više voli da ne sprečava zločine, već da ih i sam čini...z:cry:
 
Bog ničim ne može biti ograničen, jer u tom slučaju suštinski ne bi bio Bog! Slobodna volja postoji, ali čovek ni u tom slučaju ne stvara sam nove situacije, već pravi izbor između onoga što je Bog već odredio
Odredio?
Ubica, lopov ili silovatelj, kada se odluči da počini zločin zapravo radi nešto što je Bog već odredio?

Pa šta ondak radi đavo? z:(
 
Mhm.. dakle mogao je sprečiti Adama i Evu da izedu onu glupu jabuku.
Mogao je spečiti bratoubistvo.
Mogao je, mogao..

al izgleda više voli da ne sprečava zločine, već da ih i sam čini...z:cry:

Ti nikada neces shvatiti sta je slobodna volja z:cry:

Ako je Bog stvorio ljude sa slobodnom voljom onda je i postuje...

A ljudi moraju snositi posledice svojih postupaka sami...
 
Ti nikada neces shvatiti sta je slobodna volja z:cry:

Ako je Bog stvorio ljude sa slobodnom voljom onda je i postuje...

A ljudi moraju snositi posledice svojih postupaka sami...

Pa što ondak nije poštovao slobodnu volju dece, da se slobodovoljno smeju ćelavoj glavudži
nekog tamo njegovog proroka, nego ih je potepao? z:cry:
 
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

Da je Bog sveznajući sigurno ne bi čoveku "dao" slobodnu volju jer bi unapred znao da će čovek da je zloupotrebi.
Slobodna volja je izmišljena da bi se opravdala Božija nesposobnost, a onda ova izmišljotina o slobodnoj volji ukazuje da Bog nije sveznajući.
Dakle, počev od prve izmišljotine o postojanju Boga, nastaju onda nove, koje treba da krpe logičke rupe u prethodnoj.
 
Aj malo pojasni sta si mislio :confused:

Bog ne moze biti ogranicen niti njegova bilo koja osobina ljudskom voljom ili bilo cime od strane coveka

Bog ne zavisi od coveka, on egzistira nezavisno i ni od koga ne zavisi.. jer je svemocan...


a sve od njega zavisi... :zimag:

jel ti razumes sta pitas :think:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ni on ne moze podici?
Ako moze, nije svemocan.
Ako ne moze, nije svemocan.

Slobodna volja... Ako zna da ce ljudi chiniti zlo, onda nije dobar(kako ga razlikovati od Sotone?). Ako nije znao, onda nije sveznajuci.
 
Da li Bog moze da napravi kamen koji ni on ne moze podici?
Ako moze, nije svemocan.
Ako ne moze, nije svemocan.

Slobodna volja... Ako zna da ce ljudi chiniti zlo, onda nije dobar(kako ga razlikovati od Sotone?). Ako nije znao, onda nije sveznajuci.
Nelogicno ...
A nije ti palo na pamet da Bog nesto ne zeli...
Ne shvatas sta je dobro... Ne shvatas sta zapravo znaci slobodna volja...
Bas je u tome Bozja velicina i ljubav sto coveku dozovljava da se sam, ispolji sto nije robot...
sto je coveka stvorio po svojoj slici a to nije morao..
Dobar je bas zato sto coveku dozvoljava izbor..
Sotona je taj koji se pobunio protiv Boga i koji ima izvrnuta merila i lako ga je razlikovati..
Sveznajuc je i sve zna... i dopusta coveku da se sam opredeli...
Sigurno je predvideo da cim ljudi mogu pogresiti da ce i pogresiti
pa to i ja mogu predvideti a ne Bog :roll:

:zpozdrav:
 
Da li Bog moze da napravi kamen koji ni on ne moze podici?
Ako moze, nije svemocan.
Ako ne moze, nije svemocan.

Slobodna volja... Ako zna da ce ljudi chiniti zlo, onda nije dobar(kako ga razlikovati od Sotone?). Ako nije znao, onda nije sveznajuci.

Logička zezalica. Bog deluje van svih pravila i principa ljudske logike. U samoj njegovoj svemogućnosti nalazi se objašnjenje nelogičnosti tvog pitanja
 
Bog dozvoljava djavolu da iskušava čoveka i da ga navodi na zlo, ali čovek ima slobodnu volju da odluči koji put će slediti

nema sta da mu dozvoljava kad oba pola imaju sile kojima ostvaruju svoj cilj....

nema slobodnu volju jer samo 10 posto ljudi je samosvesno... ostali su u zabludama ili robovi naviqa....
 
nema sta da mu dozvoljava kad oba pola imaju sile kojima ostvaruju svoj cilj....

nema slobodnu volju jer samo 10 posto ljudi je samosvesno... ostali su u zabludama ili robovi naviqa....

Da, ali đavo svoje sile, kako si rekao, može da upotrebi samo kada mu Bog to dozvoli, odnosno, može se reći da on deluje kao Božje oruđe kojim se kažnjavaju prestupi i gresi
 
nema sta da mu dozvoljava kad oba pola imaju sile kojima ostvaruju svoj cilj....

nema slobodnu volju jer samo 10 posto ljudi je samosvesno... ostali su u zabludama ili robovi naviqa....

Čovek po svojoj suštini, onako kako je stvoren od Boga, raspolaže slobodnom voljom. E sad, da li je koristi ili ne, to je druga stvar
 
Bog dozvoljava djavolu da iskušava čoveka i da ga navodi na zlo, ali čovek ima slobodnu volju da odluči koji put će slediti

I šta onda? Kada se onda uvidi da ljudi koji su se priklonili đavolu lepo žive, ništa im ne fali, onda moraš da izmisliš raj i pakao, pa će ovi đavolovi lepo da žive na ovom svetu ali će duše da im vrište u paklu.
Dakle izmisliš svemogućeg i sveznajućeg Boga.
Onda izmisliš da je Bog stvorio čoveka po sopstvenom liku.
Onda uvidevši jad, bedu, ubistva,ratove zlostavljanja, lopovluk a svemogući Bog ne interveniše, izmišljaš Đavola.
Onda uvidevši da Bog ne može ništa Đavolu, izmišljaš slobodnu volju: čovek se opredeljuje za Boga ili Đavola.
Onda uviđaš da oni koji izabraše Đavola često dobro žive, onda izmišljaš paklene kazne posle smrti.
I nema daljeg izmišljanj tu je kraj.
Mnogo je jednostavnije odbaciti Boga kao ideju, a pristojno živeti u skladu sa društvenim i moralnim zakonima sredine, i ne treba ti nikakvo izmišljanje.
 
I šta onda? Kada se onda uvidi da ljudi koji su se priklonili đavolu lepo žive, ništa im ne fali, onda moraš da izmisliš raj i pakao, pa će ovi đavolovi lepo da žive na ovom svetu ali će duše da im vrište u paklu.
Dakle izmisliš svemogućeg i sveznajućeg Boga.
Onda izmisliš da je Bog stvorio čoveka po sopstvenom liku.
Onda uvidevši jad, bedu, ubistva,ratove zlostavljanja, lopovluk a svemogući Bog ne interveniše, izmišljaš Đavola.
Onda uvidevši da Bog ne može ništa Đavolu, izmišljaš slobodnu volju: čovek se opredeljuje za Boga ili Đavola.
Onda uviđaš da oni koji izabraše Đavola često dobro žive, onda izmišljaš paklene kazne posle smrti.
I nema daljeg izmišljanj tu je kraj.
Mnogo je jednostavnije odbaciti Boga kao ideju, a pristojno živeti u skladu sa društvenim i moralnim zakonima sredine, i ne treba ti nikakvo izmišljanje.


Iskušenje...
 

Back
Top