Srbija najveći izvoznik oružja u jugoistocnoj Evropi

Danny Elfman

Ističe se
Poruka
2.533
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da je na prostoru jugoistočne Evrope Srbija postala najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme.

On je u intervjuu Međunarodnom radiju Srbije rekao da smo ponovo zemlja o kojoj se priča sa obe strane okeana i da ponovo izvozimo od istoka pa do Sjedinjenih Američkih Država.

Na pitanje da prokomentariše najavu da bi vrednost izvoza sa ovogodišnjih 300 miliona dolara dogodine mogla bude uvećana čak tri puta, on je istakao bitno je da smo se zaista na velika vrata vratili na tržišta onih zemalja gde je bivša Jugoslavija plasirala svoje prozvode.

"Osim toga što izvozimo naoružanje i vojnu opremu, generalno doprinosimo smanjenju spoljno trgovinskog deficita, što je jedan od glavnih prioriteta svake vlade", rekao je ministar odbrane.

On je ukazao da je bitno to što će više hiljada građana Srbije biti u budućnosti uposleno u proizvodnji u namenskoj industriji, a s druge strane i veliki broj kooperanata.


"Činjenica je da kada imate saradnju u oblasti odbrane na visokom nivou, onda je mnogo lakša i sva ostala saradnja", rekao je on, objavljeno je na internet stranici Međunarodnog radija Srbije.

http://vesti.krstarica.com/?rubrika...5706fe848c016455d&dan=29&mesec=12&godina=2009

Da batalimo hvalisanja. Mislite li da je srpska vojna industrija najperspektivnija u nasoj zemlji?
 
ko je ukkrao od DS-ovaca 5-7 miliona 2001 ?

051051051050150.jpg
 
Jugoslavija je bila izuzetno prisutna na medjunarodnom tržištu oružja. Tada smo izvozili oružje i u neke zaraćene zemlje, protesti protiv JNA su i krenuli u Sloveniji zbog toga. Moj profesor ONO i DSZ, mi reče tada kad sam mu pokazao Mladinu sa tim tekstovima, "da je to samo biznis". Kasnije smo kukali kako stranci prodaju oružje Hrvatima, Bošnjacima i ko zna kome sve... ali to je ipak "samo biznis". No, od sankcija i bombardovanja Srbija nije više bila tako dobro pozicionirana, recimo da je racionalno razmišljanje da je bombardovanje odredjenih pogona '99 bilo ne samo u funkciji da oni je prave oružje i streljivo za Vojsku Srbije, već i da što više istisnu Srbiju sa tržišta kao proizvodjača oružja za izvoz. Jer ako Srbija t one radi, neko drugi će to raditi i napraviti profit. Tako da ako je ovo što Šutke kaže tačno onda je to znak da se Srbija polako vraća u prostor na tržištu koji je nekad imala Jugoslavija. Verovatno će se namenska u Kragujevcu radovati ...
 
Jugoslavija je bila izuzetno prisutna na medjunarodnom tržištu oružja. Tada smo izvozili oružje i u neke zaraćene zemlje, protesti protiv JNA su i krenuli u Sloveniji zbog toga. Moj profesor ONO i DSZ, mi reče tada kad sam mu pokazao Mladinu sa tim tekstovima, "da je to samo biznis". Kasnije smo kukali kako stranci prodaju oružje Hrvatima, Bošnjacima i ko zna kome sve... ali to je ipak "samo biznis". No, od sankcija i bombardovanja Srbija nije više bila tako dobro pozicionirana, recimo da je racionalno razmišljanje da je bombardovanje odredjenih pogona '99 bilo ne samo u funkciji da oni je prave oružje i streljivo za Vojsku Srbije, već i da što više istisnu Srbiju sa tržišta kao proizvodjača oružja za izvoz. Jer ako Srbija t one radi, neko drugi će to raditi i napraviti profit. Tako da ako je ovo što Šutke kaže tačno onda je to znak da se Srbija polako vraća u prostor na tržištu koji je nekad imala Jugoslavija. Verovatno će se namenska u Kragujevcu radovati ...

srbija se vraca zato sto su 99 svi kapaciteti nameske sacuvani od tadasnje vlasti
 
to ne znam, daj mi pojasni ?

pa otpisao je ministar odbrane i ministar finansija... a to su ogromne pare.

Nema ja šta da se pojašnjava. Kad su u medijima objavili koga jesve Irak finansirao, a to B92 bio preneo, pisalo je koliko je barela nafte dobio DSS.
A što se tiče duga to je oko 2,4 milijarde. Ne tri. I uz otpust duga išlo je potpisivanje sporazuma o izvozu u Irak. A otpust ne ja dugove na konto gradjevinskih radova i vojnih usput. Srbija im je, recimo, projektovala skloništa.
 
Nema ja šta da se pojašnjava. Kad su u medijima objavili koga jesve Irak finansirao, a to B92 bio preneo, pisalo je koliko je barela nafte dobio DSS.
A što se tiče duga to je oko 2,4 milijarde. Ne tri. I uz otpust duga išlo je potpisivanje sporazuma o izvozu u Irak. A otpust ne ja dugove na konto gradjevinskih radova i vojnih usput. Srbija im je, recimo, projektovala skloništa.

irak ?
iraku je oprostio pare kadar DS,tako da ne znam sta sada ovo ima veze sa tim.
Ali ako je neko jos nesto mazno,daj da vidimo ? pa da etiketisemo bagru...
Ne, dugovi su bili prema SDPR-u, a oni ne vrse gradjevinske radove :-)
Grdaila su tamo srpska preduzeca svasta,ali jedino je ovo ostalo ne naplaceno...
 
irak ?
iraku je oprostio pare kadar DS,tako da ne znam sta sada ovo ima veze sa tim.
Ali ako je neko jos nesto mazno,daj da vidimo ? pa da etiketisemo bagru...
Ne, dugovi su bili prema SDPR-u, a oni ne vrse gradjevinske radove :-)
Grdaila su tamo srpska preduzeca svasta,ali jedino je ovo ostalo ne naplaceno...

Otpis duga je bio uslovljen jer je to bio uslov za potpisivanje ugovora o izvozu oružja u Irak. Ne znam tačno koja je cifra u pitanju, ali silni su milioni dolara u pitanju. Oprost dugova je tražila Amerika, a isto su tako nama 2000. oprostili skoro 70% duga kod Pariskog kluba.
 
Otpis duga je bio uslovljen jer je to bio uslov za potpisivanje ugovora o izvozu oružja u Irak. Ne znam tačno koja je cifra u pitanju, ali silni su milioni dolara u pitanju. Oprost dugova je tražila Amerika, a isto su tako nama 2000. oprostili skoro 70% duga kod Pariskog kluba.

Dali bi ti otisao dug od 3 miliarde $ , zbog ugovora od 200 miliona ? gde je makap, oko 25%,dakle zarada je 50miliana!
gde je tu logika ?
mi smo iraku oprostili 98% duga

nama pariski krug nije oprostio nista,jer nista nismo ni bili duzni :-) neku sicu koja je bila zamrznuta...
ali drugo je kada oprosti nemacka,drugo je kada to ucini siromasna srbija.
 
Dali bi ti otisao dug od 3 miliarde $ , zbog ugovora od 200 miliona ? gde je makap, oko 25%,dakle zarada je 50miliana!
gde je tu logika ?
mi smo iraku oprostili 98% duga

nama pariski krug nije oprostio nista,jer nista nismo ni bili duzni :-) neku sicu koja je bila zamrznuta...
ali drugo je kada oprosti nemacka,drugo je kada to ucini siromasna srbija.

Amerikanci od svih traže oprost tog duga, a ako te bap interesuje mislim da ova vlast tipuje da bi naše firme mogle da rade na obnovi Iraka što je mnogo veći biznis od tih par stotina milion. Daš ovde, dobiješ onda... tako to ide...
 
Amerikanci od svih traže oprost tog duga, a ako te bap interesuje mislim da ova vlast tipuje da bi naše firme mogle da rade na obnovi Iraka što je mnogo veći biznis od tih par stotina milion. Daš ovde, dobiješ onda... tako to ide...

nema od toga nista, mi smo oprostili 3 miliarde, a sada sve firme da oni angazuju,za 10 godina ne mozemo toliko cistog novca zaraditi.

Sta nas briga sta traze amerikanci, mi trazimo nase pare,a oni nek smisle kako ce da vrate...
 

Back
Top