Krvavljenje - cir na dvanastopalacnom crevu

milka canic

Zainteresovan član
Poruka
123
Ocu (60 godina) je juce bilo jako lose. Kada smo rekli simptome hitnoj pomoci (malaksalost, vrtoglavica, crna stolica, nizak pritisak i temperatura) odmah su dosli. Ne znam kako se tacno kaze, elem, imao je unutrasnje krvaranje od cira na 12pal.crevu. Na endoskopiji je utvrdjeno to i jos jedan cir na zeludcu.

E, sad verovali ili ne, on nije imao pojma da ima cir, samo kaze da ga je ponekad zigao stomak. Mi mislimo da je ludak cutao i trpeo bolove. Nije pusac i alkoholicar, srce, pritisak, pluca u odlicnom stanju s obzirom na godine. Bas dan pre nego sto mu je pozlilo je preplivao 2km na bazenu (ide 2x puta nedeljno) i jos je uvek je u odlicnoj kondiciji (morao je zbog prirode svog do penzije posla). Sumnjamo da je to uradio sa svojim cestim uzimanjem aspirina i zato sto je imao i previse stresa u zivotu.

Trenutno je na intezivnoj nezi, bolje se oseca, jasnije i glasnije prica, moze da ustane na kratko i ode sam do wc-a, mada uglavnom spava. Hemoglobin mu je jutros posle davanja infuzije bio 99. Da li je to OK vrednost s obzirom na situaciju? Dati su mu adrenalin, antibiotici i infuzija, transfuziju kazu da ne mora (mozda jos nesto, ali ovo znam).

Naravno sledeca stanica je ako sve prodje OK, gastroenterolog.

Sta hocu da pitam, ne znam ni sama. Prvi put znam osobu koja ima cir, a kamoli jos i ovo. Strasno mi je jer znam da je covek do juce po svemu bio bukvalno mladic, a sad smo srecni sto moze da stoji. Kakve su prognoze, da li je on jos zivotno ugrozen tj. jos koliko on sa terapijom koja (ako) deluje moze da krvari? Jos koliko ce morati biti minimum u bolnici posto mislimo da laze o rezultatima i sta mu je dr. rekao, jer je umislio da mu je puno bolje i da ce da potpise da ide napolje i ovo predstavlja kao da nije nista, ma kao dete je. Da li bi se na endoskopiji videlo ne daj Boze da je neki rak u pitanju?

Uopste me zanimaju iskustva ljudi koja su sama ili sa nekim kroz slicno prosli. Sta dalje?

z:kiss:
 
Poslednja izmena:
Дешава се да пукне чир и чим се крварење заустави човек више није животно угрожен.
То је стање које се често виђа и среће тако да су хирурзи извештени.

Он има, вероватно, један чир на самом почетку дванаестопалачног црева, а други на изласку из желудца и настају под утицајем хлороводоничне киселине из желудца- стрес је најчешћи узрочник.(то је типизација и не значи ништа посебно, да се не збуниш или уплашиш).

Лечење чира је увек прво лековима. Ако терапија лековима не успе, онда се ради операција.

Ендоскопски преглед подразумева и биопсију (бар би требало), а биопсија је кључна за доказивање карцинома. Самим тим, ако је преглед темељно одрађен, сигурно ће се знати или се већ зна има ли разлога за ту врст бриге.
 
Може да се докаже рентгеном уз гутање контраста (попије се као сокић).
Али пошто чир желудца има канцерогени потенцијал, бира се ендоскопија тј. гутање сонде да би се одмах урадила биопсија.

Кад је у питању чир на дванаестопалачном цреву, пошто нема малигни потенцијал, онда је довољан рентген уз гутање контраста.
 
Може да се докаже рентгеном уз гутање контраста (попије се као сокић).
Али пошто чир желудца има канцерогени потенцијал, бира се ендоскопија тј. гутање сонде да би се одмах урадила биопсија.

Кад је у питању чир на дванаестопалачном цреву, пошто нема малигни потенцијал, онда је довољан рентген уз гутање контраста.

Uh..
Hvala na odgovoru :cmok:
 
posle davanja infuzije bio 99. Da li je to OK vrednost s obzirom na situaciju? Dati su mu adrenalin, antibiotici i infuzija, transfuziju kazu da ne mora (mozda jos nesto, ali ovo znam).
to su OK vrednosti ali se na tim vrednostima ne sme stati.ako se krvarenje nastavi a ukoliko oni odluce da ce ga konzervativno leciti, dobice dodatne transfuzije krvi.
 
Hvala na puno, puno na odgovorima.

Njemu je danas bolje, moze malo duze da stoji, nije vise ni crn ni zut u licu i nazalost umesto da miruje stalno se setka po malo i non stop visi na telefonu i svadja se sa sestrama.

Dobio je danas caj i kazu da ce ga sutra pustiti sa dijetnom listom (pricali sa dr.) ukoliko mu krvna slika bude dobra i sutra. Hemoglobin je jos uvek na 99.

Meni je malo cudno da se covek pusta direktno sa intezivne nege kuci ili mozda nije?


Dr. kaze da je za njegov slucaj bolje da ne dobije transfuziju vec da nesto pusti svoju kostanu srz da radi, da je dovoljno ovako zdrav i jak.

Dobijao je u ampulama (sorry ako pogresim) inhibitor proton pumpe, sad ce to dobiti u tabletama. Na koliko se pilule uzimaju, za svaki slucaj da pitam, otkud znam da li ce to pisati na otpusnoj listi. Kad bi trebala biti kontrola kod gastro?

Drugo pitanje je kako da mu uvodimo hranu, posto nije jeo skoro 72 sata?
 
Drugo pitanje je kako da mu uvodimo hranu, posto nije jeo skoro 72 sata?

Било би логично започетак са супом и ретким куваним пиринчем и неким пресним поврћем које не изазива киселину као што је шаргарепа или цвекла. Боље је да супа буде од пилета, а не из кесе јер су оне пуне разних концентрата. Ланено уље и ланено семе је врло корисно, али се узима одвојено од уобичејне хране
 
Poslednja izmena:
Greska lekara je ako pravo iz sok sobe pacijent pusti kuci i zbog toga mogu da odgovaraju pred zakonom ako se tom pacijentu bilo sta desi kuci a sto je posledica bolesti.
Terapija ce biti na otpunoj slici detaljno napisana,,,sta kako i koliko.
Sto se tice ishrane, zavisi dokle je stigao sa njom u bolnici,,,najpre tecna par dana (caj,bistra supa) a posle se uvodi kasasta (pasirano kuvano povrce,naravno NEZACINJENO !!! ) koliko tako dugo,to ce zavisiti od njega ali bi za mesec dana ishrana trebala da se unormali s tim sto zauvek moze da zaboravi na aspirine,andole,acisale,diklofene,brufene,kombinovane praskove sa acetilsalicilnom kiselinom a u ishrani da zaboravi na zacinjeno,ljuto,kiselo.
Posto je krvna slika losa tome treba posvetiti paznju,ja verujem da ce dobiti neke preparate gvozdja koje ce da pije ali i u okviru ishrane je potrebno na to misliti,,,pa se savetuje crveno meso,dzigerica,a od povrca vec sve ono sto "podize krvnu sliku" narocito zeleno lisnato povrce.
 
Greska lekara je ako pravo iz sok sobe pacijent pusti kuci i zbog toga mogu da odgovaraju pred zakonom ako se tom pacijentu bilo sta desi kuci a sto je posledica bolesti.
Terapija ce biti na otpunoj slici detaljno napisana,,,sta kako i koliko.
Sto se tice ishrane, zavisi dokle je stigao sa njom u bolnici,,,najpre tecna par dana (caj,bistra supa) a posle se uvodi kasasta (pasirano kuvano povrce,naravno NEZACINJENO !!! ) koliko tako dugo,to ce zavisiti od njega ali bi za mesec dana ishrana trebala da se unormali s tim sto zauvek moze da zaboravi na aspirine,andole,acisale,diklofene,brufene,kombinovane praskove sa acetilsalicilnom kiselinom a u ishrani da zaboravi na zacinjeno,ljuto,kiselo.
Posto je krvna slika losa tome treba posvetiti paznju,ja verujem da ce dobiti neke preparate gvozdja koje ce da pije ali i u okviru ishrane je potrebno na to misliti,,,pa se savetuje crveno meso,dzigerica,a od povrca vec sve ono sto "podize krvnu sliku" narocito zeleno lisnato povrce.

Ja i nisam neki klasični primer, jer je i ceo moj boravak i u bolnici i u urgentnom zbog nemara lekara (duga je to priča i sa tužnim krajem po mene), pa mi je i bilo logično da će me prebacivati ko vruć krompir, samo da se reše odgovornosti (čak je i moj medicinski karton "izgubljen").A što se tiče odgovaranja pred zakonom, svima je poznato koliko je naš pravosudni sistem ažuran. Ali nećemo o tome, da ne spamujemo, samo sam htela navesti da je moj primer specifičan.
 
Hvala ljudi na pametnim i opsirnim savetima, samo sto nema pametnih ljudi i da ih poslusaju.

Od lekova je dobio pantoprazol-Na...2x1 nedelju dana i 1x1 pet nedelja i to je to. Cak nije ni napisano da bi trebalo da vidi GEloga. Dijetna lista je ona standardna.

A ni on (moj otac) nije nista bolji, danas je isao da puni akumulator i namesta svecice, ne mozes mu objasniti. Valja se podu sa unukom. Molim ga, otimam mu hranu, da ne preoptereti zeludac, ali barem postuje sta treba da jede. Trenutno smo sitgli do kasaste hrane. Sad sam mu rekla za gvozdje, nece, kaze, sta ce mu...

Bez zezanja,. jel smem da mu ubacim jednu za smirenje (ono na slovo B ili D, 1mg) u pire krompir, da makar malo lezi i dremka?

Nisu mu radili biopsiju, to cu juriti za koju nedelju, citala sam da treba 6 nedelja da prodje. Tacno?
 
Poslednja izmena:
Bez panike. Imala sam čir na dvanaestopalačnom crijevu. Imala sam povremene bolove i mučnine, ali sve se završavalo pitanjima dr šta sam jela, pila..E kada sam imala 26 godina, jako me zaboljelo i stolica je bila crna a i povraćala sam. Nisam otišla kod dr jer sam imala loša iskustva sa njihovom površnošću ranije. Na sreću za dan-dva sam povratila snagu i nastavila normalan život. Nakon više godina na rendgenu sam, radi neke druge pretrage, saznala da imam ožiljak od čira koji mi je pukao i očistio se sam. Tako da ne brineš, otac ti je u bolnici i sve će mu riješiti a reći će i šta da jede. U svakom slučaju da izbjegava začinjena jela, kiselo, papreno i alkohol, naravno. Ja kafu nisam nikad prestala da pijem pa ni tih dana kad mi je bilo loše. Sve je to OK, vidjećeš.
 

Back
Top