Dug nakon smrti

pull wings of flies

Primećen član
Banovan
Poruka
576
Nakon smrti neposrednog srodnika za njom su ostali dugovi bankama na ime pozajmica sa računa (kreditne kartice). Koje su sada tačno moje obaveze sa tim? Treba da vratim, ali me zanima, pre nego što odem u banke da razgovaram sa njima, na šta moram i na šta ne moram da pristajem (nemam sredstava da vratim celokupne iznose, barem ne skoro, a preuzimanje dugova na moje ime, npr, bi me učinilo kreditno nesposobnim, što mi nikako nije u interesu).
 
Koliko ja znam, većina banaka danas, prilikom odobravanja pozajmice po tekućem računu ili izdavanja kreditne kartice, ima i ugovor o osiguranju, gdje klijent potpisuje da je saglasan da mu se sa računa odbija neki simboličan iznos za osiguranje na ime smrti sl. Na osnovu toga ni srodnici nemaju obavezu vraćanja duga, u slučaju nastupanja smrti. Trebate provjeriti da li je Vaš pok. srodnik uplaćivao to osiguranje, za početak.
 
Nakon smrti neposrednog srodnika za njom su ostali dugovi bankama na ime pozajmica sa računa (kreditne kartice). Koje su sada tačno moje obaveze sa tim? Treba da vratim, ali me zanima, pre nego što odem u banke da razgovaram sa njima, na šta moram i na šta ne moram da pristajem (nemam sredstava da vratim celokupne iznose, barem ne skoro, a preuzimanje dugova na moje ime, npr, bi me učinilo kreditno nesposobnim, što mi nikako nije u interesu).

ne potpisuj nista a i sto bi ti vracao tudje dugove
 
prema zakonu o nasleđivanju naslednici odgovaraju za dugove ostavioca do visine nasleđene imovine.
ti dugove nema potrebe da preuzimaš, naslednici su na osnovu zakona pravni sledbenici prava i obaveza ostavioca.
 
Nasleđena imovina bi trebalo da je jedna neisplaćena penzija i besplatne akcije, dok su dugovanja desetak puta veća (od te penzije, akcije ne računam), da li to znači da sam u obavezi da vratim samo do tog iznosa koji se nasleđuje? I ako da, kako se određuje kome koliko vraćam (postoje više banaka, tj računa, kao i nekoliko pozajmica i kredita od privatnih lica, sa ugovorima). Ako ne, da li sam ja prinuđen da vraćam dugovanja po modalitetu koji je važio za nju (brine me jer to nisam u mogućnosti, mesečne obaveze bi mi prelazile iznos trenutnih prihoda)?
 
Nasleđena imovina bi trebalo da je jedna neisplaćena penzija i besplatne akcije, dok su dugovanja desetak puta veća (od te penzije, akcije ne računam), da li to znači da sam u obavezi da vratim samo do tog iznosa koji se nasleđuje? I ako da, kako se određuje kome koliko vraćam (postoje više banaka, tj računa, kao i nekoliko pozajmica i kredita od privatnih lica, sa ugovorima). Ako ne, da li sam ja prinuđen da vraćam dugovanja po modalitetu koji je važio za nju (brine me jer to nisam u mogućnosti, mesečne obaveze bi mi prelazile iznos trenutnih prihoda)?

To ko ce dobii novac odlucuje sud prilikom ostavinske rasprave i to samo u visini ostavstine. Ukoliko pokojnica nije imala nekretnine i sl. onda samo od iznosa te penzije i sl.
 
Nasleđena imovina bi trebalo da je jedna neisplaćena penzija i besplatne akcije, dok su dugovanja desetak puta veća (od te penzije, akcije ne računam), da li to znači da sam u obavezi da vratim samo do tog iznosa koji se nasleđuje? I ako da, kako se određuje kome koliko vraćam (postoje više banaka, tj računa, kao i nekoliko pozajmica i kredita od privatnih lica, sa ugovorima). Ako ne, da li sam ja prinuđen da vraćam dugovanja po modalitetu koji je važio za nju (brine me jer to nisam u mogućnosti, mesečne obaveze bi mi prelazile iznos trenutnih prihoda)?

Pa ako je tako (da nista prakticno ne nasledjujes), odreci se nasledja na ostavinskoj raspravi. Obzirom da joj nisi bio zirant, nema sanse banka da te natera da joj ti vratis to.
 
da, ako nije već sproveden ostavinski postupak naslednici će biti oni koji su oglašeni za naslednike u postupku tj. ostavinskom rešenju.
u zakonu eksplicitno piše i to što kaže uz, da naslednik koji se odrekne nasleđa ne odgovara za dugove ostavioca.
 
ako imaš dece tvoja deca po pravu predstavljanja, u suprotnom bračni drug ostavioca kao drugi naslednik. ali i bračni drug može da se odrekne nasleđa... ako ne može ili neće da nasledi pozivaju se roditelji ostavioca. ako roditelji ne mogu ili neće njihova deca i redom ostali potomci... i tako dalje.. a što vi pokrećete uopšte ostavinski postupak? nek ga pokrene onaj kome je to interes, vas će svakako zvati.

e sad, tu sam ja sama sebi postavila jedno drugo pitanje o kome razmišljam. da li je nešto vredno (neka nekretnina npr.) stečena u braku. ako jeste onda se smatra zajedničkom imovinom supružnika. i da li će onaj ko bude oglašen za naslednika pretendovati na to.
 
Poslednja izmena:
Nem pojma, meni je objašnjeno da mi to pokrećemo, još su se pojavili iz banaka sa ponudama da preuzmem dugovanja na svoje ime, tu sam negde i saznao za još neka dugovanja i sam iznos je trenutno takav da sam se pogubio sav i najradije bi da sve to okončam i vidim koje su mi dalje obaveze.
 
Nasleđena imovina bi trebalo da je jedna neisplaćena penzija i besplatne akcije, dok su dugovanja desetak puta veća (od te penzije, akcije ne računam), da li to znači da sam u obavezi da vratim samo do tog iznosa koji se nasleđuje? I ako da, kako se određuje kome koliko vraćam (postoje više banaka, tj računa, kao i nekoliko pozajmica i kredita od privatnih lica, sa ugovorima). Ako ne, da li sam ja prinuđen da vraćam dugovanja po modalitetu koji je važio za nju (brine me jer to nisam u mogućnosti, mesečne obaveze bi mi prelazile iznos trenutnih prihoda)?

....., а будући да наследници одговарају за дугове само до висине наслеђене имовине, овде нема потребе за даљу дискусију.z;)
 

Back
Top