Mucenje yaoooo xD

zeljko612

Domaćin
Poruka
4.266
Mozda ima ovo a mozda i nema,pa obrisite ako nije dobra tema :)
Cesto sam se pitao sta se desi kad umre osoba.
E sad neki kazu da dusa odlazi u cistiliste,neki u raj ili pakao ima hiljadu stvari jer ima dosta religija.
Neki da leziz 2 metra pod zemlju i to je to.Citao sam ono za trenutnu smrt i price ljudi koji su je doziveli ali opet nzm u sta da verujem tako da se stalno pitam i mucim moj jadan mozak xD
 
Mislim da kada opandrknemo sprovedu nas do prve stanice gde se ceka prevoz.

Onda nas ukrcaju i, zavisno od reputacije stecene za zivota, odvoze ili tamo, ili na drugoi mesto od onoga.

I onda dobijamo zadatke i duznosti... neko prijatne, a neko neprijatne.
To je moj kont.
 
Svi mi prodjemo kroz fazu kada mnogo razmisljamo o smrti i sta dolazi poslije nje. Mislim da je to sastavni dio naseg bivstvovanja. E sada ... nakon tog silnog razmisljanja... neki se opredjele da vjeruju u raj/pakao a neki u '2 metra pod zemljom'.

Ja licno vjerujem u prelazak duse u nekakav sasvim drugi, visi oblik svijesti na kojem se ovoga danas necemo uopste sjecati.
 
Prvih cetrdeset dana dusa pokojnika oblece oko kuce gde je ziveo i nadgleda sta mu ukucani rade. U prozor treba ostaviti po casu rakijice i vina da se pokojnik okrepi. Posle tih cetrdeset dana moze da putuje. Gde? Nemam pojma.
Ovo sam cuo od neke babe iz komsiluka dok smo bdeli pored dedinog kovcega. Ja sam tu noc malo i prilegao i nisam cuo apsolutno nista iako je dedino telo bilo tu u kuci. Dakle nije se povampirio kao ni bilo koji drugli les ikada. Sve te price nastaju jer covek nije sposoban da se pomiri sa cinjenicom da kad rikne, pada zavesa, NEMA VISE NARODE.
 
Sve te price nastaju jer covek nije sposoban da se pomiri sa cinjenicom da kad rikne, pada zavesa, NEMA VISE NARODE.

Predpostvaljam da je po tebi posle smrti subjektivno crna boja oko coveka ili mozda NISTA ???:think:

Steta samo zbog one recce "je"ili jeste nista. Kontradikcija kapiras?

http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4928

Sto se tice te babe. Njen scenario ostaje kao jedna od opcija na pitanje na koje cak ni filozofija nema definitivan odgovor.
Transcedentno i Dostojevski
Svet je idealan. To nije hipoteza vec neposredna cinjenica svesti. Ko se u to nije uverio, neka prouci Barklijevu Korelativnost subjekta i objekta jer psihicki napor potreban za shvatanje toga manji je nego shvatiti da je dva i dva cetiri, i sve ce mu biti jasno. A ko nije, neka izvede ovu prostu "vezbu":

Korelativnost subjekta i objekta - Autobus
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=7505

Iz ovog saznanja nastale se citave filozofije. Sopenhaurova filozofija volje otisla je najdalje i potpuno "iscedila" iz intelekta sve ono sto je u njegovom dometu.... spolja je ostala nespoznajna , transcendentna "Stvar po sebi".

Ali to nije dovoljno ! Pitanja su velika, radoznalost jos veca, mogucnosti ljudskog saznanja nedovoljne, niti kompatibilne sa prirodom "Stvari po sebi". Pa sta onda citniti? Jasno je da moramo cekati da brod života pristane u luku ka kojoj plovi, i jasno je da sa nestankom objektivacije volje (hteti saznati) koju zovemo "mozak", da nestaje i nacin egzistencije gde postoji subjekat i objekat i gde postoji prostor ..samim tim i mnostvo, i sve ono sto poznajemo.

Mozemo li bar naslutiti sta nas ceka posle?

Mozemo, ali samo naslutiti, a glavna pitanja ostaju bez odgovora.
Iz onoga sto znamo mozemo reci da je Dostojevski u pravu, i da nas sa nestankom intelekta i njegovih formi ceka ovo:

I ja osetih kako se nebo spusti na zemlju i proguta me. Boga sam osetio kao jednu uzvišenu duboku istinu i osećao sam kako me on prožima. Da, postoji bog, uzviknuh ja. Šta se posle toga desilo, ja ne znam. Vi i ne slutite kako božansko osećanje milja obuzima epileptičara jednu sekundu pre napada. Ja ne znam da li je ovo milje trajalo sekundama ili satima, ali verujte mi da ne bih želeo sve radosti sveta za ovo... Da, isplati se dati čitav Život za jedan takav trenutak... U ovim minutima bila mi je jasna duboka, čudovišno lepa reč: doći će jednom doba kad vreme neće više postojati.
Cristo_degli_abissi.jpg

Ima sekundi kad vi iznenada osetite večnu harmoniju, koja ispunjava čitavo biće: To je kao kad čovek iznenada oseti u sebi celu prirodu i kaže — da, to je istina... to nije samo ljubav, to je više nego ljubav. Užasno je kako su ta osećanja tako jasna, a radost tako ogromna... U ovih 5 sekundi ja preživljujem čitav jedan život, čemu celokupni razvitak, kad je cilj već postignut.
Dostojevski

A mozda nas ceka ovo:

Onda će jedna od pogubnih Furija Gospoda Smrti postaviti konopac oko tvog vrata i tegliće te unaokolo; ono će ti odseći glavu, iščupati srce, prosuće ti utrobu, polizaće ti mozak, popiti tvoju krv, jesti tvoje meso i glodaće tvoje kosti; ali, ti nećeš biti u mogućnosti da umreš. Iako će tvoje telo biti iseckano na komade, ono će opet oživeti. Ponovljeno komadanje izazvaće silovit bol i mučenje.
Bardo thodol - Tibetanska knjiga mrtvih

Takodje sa smrcu mozda ne dolazi do stapanja sa sustinom izvan prostora vec hteti saznati i nacin egzistencije u vidu subjekta i objekta postoji i dalje, i da nas ceka nesto slicno kao do sada, poput ovoga:

Videćeš svoj dom, prisutne, svoje rođake, i leš, i pomislićeš, »Ja sam mrtav! Šta da radim?«, a, budući da će te tištati osećanje silovite tuge, misao će ti se javiti, »O, šta sve ne bih dao da posednem telo!« I, tako misleći, posvuda lutaćeš tragajući za telom.
Čak iako si mogao da uđeš u svoje mrtvo telo već devet puta zahvaljujući dugom vremenskom razdoblju tokom kojeg si boravio u Čonjid Bardou ono se već smrzlo, ako je zima, istrulilo je, ako je leto, ili su ga, pak, tvoji rođaci već spalili ili zakopali, ili su ga bacili u vodu, ili su ga izložili pticama i divljim zverima. Zbog toga što ne nalaziš ni jedno mesto kojem bi se priklonio, ti ćeš biti nezadovoljan i imaćeš osećaj kao da si stisnut u pukotinama i naborima između stenja i kamenja. Iskušavanje ovakve vrste jada odigrava se u Posrednom stanju kada tragaš za ponovnim rođenjem. opet Tibetanska knjiga mrtvih

Ma sta bila luka ka kojoj plovimo to je nasa luka i nas pravi dom izvan iluzije. Posto je veliki Sopenhauer iscrpeo mogucnosti ljudskog saznanja, ono sto ostaje jeste jedno veliko NE ZNAMO jer ne mozemo znati. Ostaju nam samo prolazne intuicije. Bergsonove "maglovite rese"...a sve pomesano sa formama intelekta kojih se jednostavno ne mozemo osloboditi i za koje je svest neodvojivo vezana.

Ipak i ono sto znamo ..mnogo je. Intelekt ne moze otkloniti veo Maje ali ga moze bar delimicno strgnuti a u tome se krije nesto veliko. Veliki dar koji sleduje svakom filozofu....metafizicka uteha.


Narocio obratite paznju na ovaj citat iz Tibetanske knjige mrtvih.

Videćeš svoj dom, prisutne, svoje rođake, i leš, i pomislićeš, »Ja sam mrtav! Šta da radim?«, a, budući da će te tištati osećanje silovite tuge, misao će ti se javiti, »O, šta sve ne bih dao da posednem telo!« I, tako misleći, posvuda lutaćeš tragajući za telom.
Čak iako si mogao da uđeš u svoje mrtvo telo već devet puta zahvaljujući dugom vremenskom razdoblju tokom kojeg si boravio u Čonjid Bardou ono se već smrzlo, ako je zima, istrulilo je, ako je leto, ili su ga, pak, tvoji rođaci već spalili ili zakopali, ili su ga bacili u vodu, ili su ga izložili pticama i divljim zverima. Zbog toga što ne nalaziš ni jedno mesto kojem bi se priklonio, ti ćeš biti nezadovoljan i imaćeš osećaj kao da si stisnut u pukotinama i naborima između stenja i kamenja. Iskušavanje ovakve vrste jada odigrava se u Posrednom stanju kada tragaš za ponovnim rođenjem. opet Tibetanska knjiga mrtvih[/COLOR]
 
Za pocetak nije PREDPOSTAVLJAM nego PRETPOSTAVLJAM (jednacenje suglasnika po zvucnosti).
Crno nije boja.
I jos jednom:
Covek umre.
Njegovi najblizi ga nagizdaju i stave u kovceg.
Povodom te smrti se u nekoliko navrata propisno nazderu i napiju (sahrana, trecina, 40 dana, daca, postavljanje spomenika, prva godisnjica, posle ga se vise i ne sete).
Pocivsi truli i naposletku se komplet raspadne.

E sad, da se razumemo, ako ti verujes da iz lesa izadje bela para i odleti ka nebu odakle posmatra svoje najmilije kako seru, onanisu, igraju kladionicu ili menjaju lanac na biciklu, meni ne smeta. Samo me nemoj zaskakati s tom petparackom filozofijom.
 
Za pocetak nije PREDPOSTAVLJAM nego PRETPOSTAVLJAM (jednacenje suglasnika po zvucnosti).

Za pocetak raspitaj se sta je argumnetum ad hominem

Crno nije boja.

Ma nemoj. Nije boja. Izgleda da nisi imao likovno u skoli i temperu crne boje. Mada posto viidim da si uzivisen verovatno mislis na pozitivne osecaje sa negativnim uzrokom. I sta onda? da li je posle smrti subjektivno crno..ili pozitivan osecaj sa negativnim uzrokom? Ili bese NISTA?

I jos jednom:
Covek umre.
Njegovi najblizi ga nagizdaju i stave u kovceg.
Povodom te smrti se u nekoliko navrata propisno nazderu i napiju (sahrana, trecina, 40 dana, daca, postavljanje spomenika, prva godisnjica, posle ga se vise i ne sete).
Pocivsi truli i naposletku se komplet raspadne.

Gde je subjektivna egzistenncija u svemu tome. Opisao si opazaje u tvojoj svesti. JE LI taj umrli posmatra scenu koju si opisao.I da li ce biti takva scena i kada svako sazxnanuce bice na zemlji nestane. Znam ...recices hoce. Ali to je ....APSURD. a posto vidim da si pazljivi ljubitelj filozoofje evo sve trcim da ti crtam apsurdnost objekta bez subjekta.


Sto se tice pare koja izlazi iz tela..te decje price sacuvaj za sebe anemoj nekome da ih trpas u usta.
 
Od cega ima da se plasis jedino da zjb smrt XD

Pa pakla. Eto upravo sam procitao nekakvu teoriju kako je zemlja suplja, da je tamo pakao a da se gospodari pakla hrane vibracijama koje se dobijaju kada covek dozivljava jak emotivni a i mozda fizicki bol... Mozda su neki od stanovnika primorani da budu ta baterija sto bi znacilo... :zima2:
 
Poslednja izmena:
Mozda ima ovo a mozda i nema,pa obrisite ako nije dobra tema :)
Cesto sam se pitao sta se desi kad umre osoba.
E sad neki kazu da dusa odlazi u cistiliste,neki u raj ili pakao ima hiljadu stvari jer ima dosta religija.
Neki da leziz 2 metra pod zemlju i to je to.Citao sam ono za trenutnu smrt i price ljudi koji su je doziveli ali opet nzm u sta da verujem tako da se stalno pitam i mucim moj jadan mozak xD

nemam pojma...da ti iskreno kazem, a mislim i da niko drugi nema pojma....sve su to nagadjanja....
 
Prvih cetrdeset dana dusa pokojnika oblece oko kuce gde je ziveo i nadgleda sta mu ukucani rade. U prozor treba ostaviti po casu rakijice i vina da se pokojnik okrepi. Posle tih cetrdeset dana moze da putuje. Gde? Nemam pojma.
Ovo sam cuo od neke babe iz komsiluka dok smo bdeli pored dedinog kovcega. Ja sam tu noc malo i prilegao i nisam cuo apsolutno nista iako je dedino telo bilo tu u kuci. Dakle nije se povampirio kao ni bilo koji drugli les ikada. Sve te price nastaju jer covek nije sposoban da se pomiri sa cinjenicom da kad rikne, pada zavesa, NEMA VISE NARODE.

Koliko sam ja upucen, tih 40 dana se coveku sudi... Vaga se dobro i lose cinjeno u zivotu i odlucuje se da li se covek salje u pakao ili raj....
E sad... Skoro sam pricao sa jednim pravoslavnim svestenikom koji kaze da su pakao izmislili napaljeni popovi da bi lakse kontrolisali narod (strahom)... Kasnije mi je i rekao da ako se covek moli za dusu pokojnika koja je mozda u paklu, ona moze da iz pakla predje u raj?!?! Uopste ne shvatam... Da predje iz pakla koji ne postoji u neki raj? I oni su jadni zbunjeni...
Znaci, nemoj da slusas bilo koga, veruj u ono u sta ti je najlakse da verujes. Ne lupaj glavom mnogo, ionako nista bitno ne mozes da uradis u svom zivotu, tako da nema potrebe ni da se mrcvaris....
Zivi sto lakse, kad ionako nema smisla...
 
Ja nekako verujem da ovde nije kraj, ali sa druge strane opet nemam nekih mnogo jakih dokaza. Svedok sam regresije, ali pitanje je koliko je to realno oslikavanje "proslog zivota" a koliko samo psihicko stanje.

Nisam pristalica one teorije da posle vecno rmbamo ili se zahebavamo zavisno od zivota. Karma mi mnogo bolje zvuci. z;)
 
Ja nekako verujem da ovde nije kraj, ali sa druge strane opet nemam nekih mnogo jakih dokaza. Svedok sam regresije, ali pitanje je koliko je to realno oslikavanje "proslog zivota" a koliko samo psihicko stanje.

Nisam pristalica one teorije da posle vecno rmbamo ili se zahebavamo zavisno od zivota. Karma mi mnogo bolje zvuci. z;)

A ono sta bolje zvuci je tacno? z:ddm:
 
Boze me sacuvaj, ti se navrz'o na mene ko krme na masan dzak. Iskuliraj malo:zimag:z:poz:

Ne se sekirati za tog lika... tako on svakoga salece da mu prosipa svoju instant kvazi filozofiju, da negira postojanje tudjeg, drugacijeg misljenja i usput sebe postavlja kao gurua teme... :):)

Dosada nam je bio smesan, sada postaje dosadan tako da ga svi odreda ignorisu... :):)

Usput, i ja sam tog misljenja da kada otalaprchimo, otalaprchili smo ga za vek vekova.

Sa ili bez filozofije. :)
 
Fronzi ne moze drugde da prosipa znanje pa dolazi ovde u pokasaju da nabije komplekse klincima i ispadne baja, mada mu tesko nesto ide.

Elem, ovo je jedna od tema u kojoj mozemo samo nagadjati, nagadjati, nagadjati... A mozda je ovo jos samo jedan proces, pa nastavljamo negde drugde nakon njega, na nekom drugom nivou... Ne znam, niti bilo ko drugi zna, kao sto rekoh mozemo samo da nagadjamo...
 

Back
Top