Божићно примирје
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Божићно примирје

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Podrazumevano Божићно примирје

"Божићно примирје" је израз који се користи да опише неколико кратких незваничних прекида непријатељстава који су се догодили на Бадње вече и Божић између немачких и британских и француских трупа у Првом светском рату, а посебно да између британских и немачких војника стационираних дуж Западног фронта током Божића 1914. У 1915 је слично Божићно примирје било између немачкких и француских трупа, и током Ускрса 1916 примирје је било и на Источном фронту.

Британски и немачки војници на ничијој земљи током незваничног примирја (британске трупе из Нортамберланд Хуссарс, 7. дивизија, Бридоукс-руж Банц сектор)

http://www.christmastruce.co.uk/

http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_truce
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    290

Podrazumevano Re: Божићно примирје

Zanimljivo je uporediti međusaoban odnos neprijatelja, Nemaca sa zapadnim nacijama sa jedne, i Nemaca i naroda Balkana i Istočne Evrope sa druge strane. U oba rata više poštovanja i ljudskosti pokazivali su Nemci prema svojim neprijateljima sa zapada, mada tokom Velikog rata ne malo pohvala i poštovanja izrečeno je i prema nama

PS Fina tema
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Zanimljivo je uporediti međusaoban odnos neprijatelja, Nemaca sa zapadnim nacijama sa jedne, i Nemaca i naroda Balkana i Istočne Evrope sa druge strane. U oba rata više poštovanja i ljudskosti pokazivali su Nemci prema svojim neprijateljima sa zapada, mada tokom Velikog rata ne malo pohvala i poštovanja izrečeno je i prema nama

PS Fina tema
    Pa to je razmuljivo,Nemci i Englezi su u Viktorijansko doba delili slicnu kulturu,pesme koje su pevali za Bozic bile su iste samo na razlicitim jezicima,cak su im kraljevske dinastije bile u rodjackim vezama.
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Zainteresovan član
    Učlanjen
    17.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Изгледа да је мало познато да је сличан догађај постојао измеђуа Срба и Бугара, свакако на Солунском фронту пошто иначе не знам када би друго могло бити. Бугарски војници су, вероватно у шали, у божићно јутро извикивали честитке српским војницима у противничким рововима. Срби, са своје стране, опет вероватно у шали, питали су их што не дођу лично да им честитају. Изгледа да су се договорили да се сретну на ничијој земљи да се изгрле и изљубе.

Српски командант на том делу фронта (некако ми је у сећању да је то био Крста Смиљанић) који је то гледао из даљине мислио је да је реч о јуришу Бугара и наредио је артиљерији да стави терен под ватру, на шта су српски и буграски пешадинци заједнички спас потражили у српским рововима. Када је артиљеријска ватра престала, Бугари су се неометани вратили на своје положаје.

Апсолутно не могу да се сетим одакле ми ова прича, али сам је у сваком случају негде прочитао. Захвалан сам сваком ко може да ме упути где је то могло бити записано.
    "Илијаду" није написао Хомер, него један други песник који се исто тако звао.

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    290

Citat Original postavio plageton Pogledaj poruku
    Изгледа да је мало познато да је сличан догађај постојао измеђуа Срба и Бугара, свакако на Солунском фронту пошто иначе не знам када би друго могло бити. Бугарски војници су, вероватно у шали, у божићно јутро извикивали честитке српским војницима у противничким рововима. Срби, са своје стране, опет вероватно у шали, питали су их што не дођу лично да им честитају. Изгледа да су се договорили да се сретну на ничијој земљи да се изгрле и изљубе.

Српски командант на том делу фронта (некако ми је у сећању да је то био Крста Смиљанић) који је то гледао из даљине мислио је да је реч о јуришу Бугара и наредио је артиљерији да стави терен под ватру, на шта су српски и буграски пешадинци заједнички спас потражили у српским рововима. Када је артиљеријска ватра престала, Бугари су се неометани вратили на своје положаје.

Апсолутно не могу да се сетим одакле ми ова прича, али сам је у сваком случају негде прочитао. Захвалан сам сваком ко може да ме упути где је то могло бити записано.
    Imam jedan časopis koji je čitav broj na velikom broju strana posvetio sedamdesetogodišnjici proboja Solunskog fronta, i sad mi se čini da sam tu priči pročitao tamo. Pogledaću večeras
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Slične teme

1. Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 19.11.2009., 19:29

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •