Duzina/presek kablova za zvucnik

Oggy

Domaćin
Poruka
3.723
Imam AV risiver Yamaha rx-v463 koji je 5 X 105W,
prednje zvucnike 4-8 ohms, 89 dB, 150 watts RMS, 3way- 4 driver(2xbass).

Planiram da kupim dodatni set od 3 surround zvucnika (2 zadnja i 1 centralni) i to
25-40W (100-120W max), 88-90dB, 4-8Ohm, 2way, zadnji dipol (2x tweeter+2xbass), centralni (tweeter+2xbass)

Za zadnje mi treba 10m kabla, za prednje 10m za jedan i ~3m za drugi, pitanje je:
Za 10m duzine kabla koji presek da uzmem za prednje a koji za zadnje.

Cini mi se da bi za prednje bilo dovoljno 2X2,5mm^ a za zadnje 2X1,5mm^, ili da stavim svuda 2x2,5 ili mi treba veci presek?
Pricam o obicnim kablovima, nikakve pozlate, tefloni i sl. I da li je bolje da ima tanju ili deblju licnu. Sa tanjom (R=0,1mm X45X7=2,472mm^) je skuplji i to duplo od deblje (R=0,15mm X21X7=2,596mm^) koja ima neznatno veci presek(bar po racunu).
 
Nemoj stavljati različite dužine za iste parove zvučnika. Ja bih ti prije savjetovao da uzmeš nekoliko vrsta jeftinijih (i manjeg presjeka), pa da probaš razlike mogu biti znatne, ja sam nešto petljao i sa žicama sa punim presjekom, ali bilo je loše.
 
Mozes slobodno da stavis prvu kombinaciju, mada za sateliye bi odradilo 2x0.75. Bolji su kablivi sa tanjim licnama. Izvini a sta ce ti za prednji toliko dugacak 10m

Raspitajte se po netu sta je to "biwiring" i skin efekat i obratite paznju na objasnjenja, sta kako i zbog cega. Biwiring ima efekta i to je moje trajno opredeljenje ( Yamaha RX-V363 )z:lol: .
Za woofere se koriste sto deblji kablovi a za srednje i visoke sto tanji. Kombinuj nesto, i stvarno gledajte da kablovi ipak budu iste duzine bez obzira na konfiguraciju sobe. Visak kabela ne motati u bunt, jer time stvarate stetnu zavojnicu i opterecenje.
Naravno neka svako radi po svome. Meni su kablovi bili dostupni pa sam se razmahao i eto...
Sretna Vam Nova !!!!!
 
Struje visoke frekvencije se prostiru povrsinom provodnika (Tesla imao znatno iskustvo), medjutim, za frekvencije do 20kcps ili cak i do 100kcps (kojebaga ultra-Hi-Fi), pletenice tankih zica nemaju nikakvu prednost koja se moze izmeriti a kamo li cuti.
Licnasta zica ima prednost jer je savitljiva i pravi bolji kontakt u prikljuccima.

Opste pravilo je deblje=bolje. Svaka zena zna ;)
 
Ne mesam se u zenske sportove...z:lol:
Ima ima razlike medju kablovima, ali nek covek sam proba pa neka javi. Ja sam imao cudna iskustva sa skretnicama menjajuci blok kondenzatore od istog proizvodjaca i tipa 4,7 mF/63V i 4,7 mF/200V da ne poverujes. A po proracunu i merenju ne bi covek nikad rekao da faktor radnog napona ima toliko uticaja. Upotreba shiljaka ( spajkova ) takodje...Unutrasnje ozicenje u pojacalima je tek prica za sebe, recimo. Ali ajde, voleo bih da cujem i druga misljenja.
 
Pazario sam Wharfedale WH2 set 2 zadnja i centar.Meni su strava, posebno sto zadnji nisu kocke vec bipolarni(svaki zvucnik ima dve kosine sa 2 drajvera-4ukupno) pa vizualno ne strce na zidu.
Mozes slobodno da stavis prvu kombinaciju, mada za sateliye bi odradilo 2x0.75. Bolji su kablivi sa tanjim licnama. Izvini a sta ce ti za prednji toliko dugacak 10m
Uzeo sam za zadnje i centar 2x1,5mm2 licnasti. Probao sam njih od 10-11m i stare 8m 6mm2, nikakve razlike...
Za prednje sam planirao 2x2,5mm2 ali nisu imali pa mi sluze ti stari 6mm2.
Taj front od 10m mi je potreban zbog buduceg razmestaja, malo dislociran zvucnik.
Nemoj stavljati različite dužine za iste parove zvučnika. Ja bih ti prije savjetovao da uzmeš nekoliko vrsta jeftinijih (i manjeg presjeka), pa da probaš razlike mogu biti znatne, ja sam nešto petljao i sa žicama sa punim presjekom, ali bilo je loše.
Iste su duzine zadnji, isti su i prednji. Kabl sam uzeo neki kineski transparentni za 29din\m, licnasti...ma sasvim ok.
Raspitajte se po netu sta je to "biwiring" i skin efekat i obratite paznju na objasnjenja, sta kako i zbog cega. Biwiring ima efekta i to je moje trajno opredeljenje ( Yamaha RX-V363 )z:lol: .
Za woofere se koriste sto deblji kablovi a za srednje i visoke sto tanji. Kombinuj nesto, i stvarno gledajte da kablovi ipak budu iste duzine bez obzira na konfiguraciju sobe. Visak kabela ne motati u bunt, jer time stvarate stetnu zavojnicu i opterecenje.
Naravno neka svako radi po svome. Meni su kablovi bili dostupni pa sam se razmahao i eto...
Sretna Vam Nova !!!!!
E sad. kao el.tehnicar ne vidim efekat...BiAmpin mogu da razumem , ali biwire nikako, sve je to ista tacka, nemam pojma deluje mi kao marketinska fora(kao i jos dosta stvari). Posebno sto mi zvucnici imaju samo po jedan + i -, znaci i da ocu-ne mogu ;)
Za skin efekat sam upoznat i zato su licnasti bolji i to sa sto vise licni da bi povrsina bila sto veca(ne preseka vec obima)
Visak kabla sam po savetu motao "u harmoniku" ne u krug da ne pravim zavojnicu.

Zakljucak koji sam izvukao(ili nisam dovoljno zaludjen) je da je sve to isto. Ne ici na extra tanke kablove 0,75 i 1mm2 i to je to.
Kad su se usvirali zvucnici podesim sve, skinem DTS 5.1 Lady Gaga AudioCD(jedini koji sam nasao- a i nije los:) ) pustim, a ono sve cujes iza sebe sta sapuce i nesto trtlja :zskace:

Hvala svima i sretna Srpska nova!:zjelka:
 
E sad. kao el.tehnicar ne vidim efekat...BiAmpin mogu da razumem , ali biwire nikako, sve je to ista tacka, nemam pojma deluje mi kao marketinska fora(kao i jos dosta stvari).
Hvala svima i sretna Srpska nova!:zjelka:

u sustini ima efekta ali malog za bass se preporucuje sto deblji kabel a za visoke sto tanji pa se zbog toga i koristi biwire mada se ne isplati kod jeftinih zvucnika a ako su vec skupi logicnije je da se koristi i bi amping kad se vec daje gomila para na zvucnike
 
Slazem se za biamping ali to je jos ludja ideja od biwiringa ako je budzet u pitanju. Ono sto je mene opredelilo da probam, je zbir nekih iskustava licnih i iz literature koji nisu naskodili, a sto ne skodi...zna se..Dalje, imam kutije gde je bas u kompresionoj kutiji poseban, a visoki i srednji u kupoli, pa mi biwiring ide na ruku.
Inace kod biwiringa kazu da je finta (teorija) u tome da kad Bas odradi svoje, membrana se vraca u mirno stanje, a tada (posto zavojnica prolazi kroz magnetno polje) indukuje struju i vraca je u skretnicu. Koliko god bili mali signali, kazu zaludjenici da "muti zv. sliku". Posto kod duplog ozicenja, visokotonac i bas su udaljeni recimo 3 m zice od 4mm i jos 3m od 1,5mm a to mu dodje kao prirodna skretnica. Debeli kabel je otpor za vise frekvencije, a tanki kabel otpor za basove. Dobija se bolja separacija zvuka.
Koliko u ovome ima merljivih rezultata i opipljivih ne vredi raspravljati. Vec sam napisao da slicno vazi i za spajkove itd. Slazem se takodje da nece biti smak sveta ako neko ozicenje odradi ili sa debelim ili tankom zicom. Samo je stvar izbora. Sad samo treba slusati i uzivati u muzici...
E, da...i SRETNA VAM NOVA !!!
 
Inace kod biwiringa kazu da je finta (teorija) u tome da kad Bas odradi svoje, membrana se vraca u mirno stanje, a tada (posto zavojnica prolazi kroz magnetno polje) indukuje struju i vraca je u skretnicu. Koliko god bili mali signali, kazu zaludjenici da "muti zv. sliku". Posto kod duplog ozicenja, visokotonac i bas su udaljeni recimo 3 m zice od 4mm i jos 3m od 1,5mm a to mu dodje kao prirodna skretnica. Debeli kabel je otpor za vise frekvencije, a tanki kabel otpor za basove. Dobija se bolja separacija zvuka.
Ima smisla...Kako neki napon pogoni bass isto se i indukuje pri povratku membrane, jer ima zavojnicu i stalni magnet....
 
ja bih rekao da je prednost duplog podeljenog ozicavanja ponajvise u tome sto pad napona koji u zicama prouzrokuje NT sa velikim strujama nema uticaj na ST/VT jer oni, sa manjim strujama, imaju svoj posebni provodnik.

To sa indukcijom i vracanjem signala... VT ne interesuje da li je neki signal dosao iz pojacivaca ili se vratio iz NT, on ima svoj filter otsecanja niskih ucestanosti. Sve i da NT idukuje/prouzrokuje nekako visoke ucestanosto koje bi mozda prosle VT filtre/skretnice, on ima svoj filtar visokih ucestanosti pa ih ne propusta nazad u provodnike.
 
Tacno, ali taj filter, skretnica ima svoje granice u okviru 6-12-18 ili 24 db slabljenja. Ko bi sad znao. Kad slusas prave entuzijaste, i polozaj lustera ima svojih uticaja...z:lol: Ja sam davno prestao da se sekiram oko toga.


to su dB po oktavi koji se umnoze sa svakom novom oktavom.

Slazem se da sve ima uticaj pa cak i to da li je CD idealno ravan ili je malo talasast. Sustina je koliko sta ima uticaja. Moja je ocena da duplo ozicenje ima najvecu (ili skoro jedinu) prednost u smanjenju naponskog gubitka za ST/VT (zbog NT) ako idu kroz poseban kabli. Ovo posebno za one sa 6 i 4 oma zvucnicima sa <90dB/m zvucnicima jer moraju da grunu 100W (struja je reda 5A) za normalno slusanje.

Ustvari, za katke a debele kablove i 40tak W na >90dB/m 8oma zvucnicima ne mislim da je prednost duplog ozicenja moguce cuti u prosecnom kucnom HiFi sistemu jer su struje kroz provodnike male (ispod 2.5A) da bi proizvele znacajan pad napona. Naravno, ne negiram da nema uticaja, cenim da je uticaj neznacajan, mali.
Setih se da san nasao nekakav dizajn strujnog pojacivaca sa FET tranzistorima koji ima napajanje 6.3V za izlazni stepen u kombinaciji sa 50V za naponski deo signala i taj korejanac je savetovao zvucnike od oko 2oma i kablove preko 6mm2 ne duze od 1m inace su gubici u kablu znacajni.

Mozda zato sto zvukove na koje je moje uvo najosetljivije najmanje su pod uticajem duplog ozicenja. ;)
 
Poslednja izmena:
Moja je ocena da duplo ozicenje ima najvecu (ili skoro jedinu) prednost u smanjenju naponskog gubitka za ST/VT (zbog NT) ako idu kroz poseban kabli. Ovo posebno za one sa 6 i 4 oma zvucnicima sa <90dB/m zvucnicima jer moraju da grunu 100W (struja je reda 5A) za normalno slusanje.
Da li si probao umesto 2,5mm2 za NT i 1,5 za VT pri BiWireing-u da stavis 4mm2 iste duzine, po logici i to bi smanjilo pad napona na koji utice duzina, presek,napon, struja, a posto je sve konstantno sem preseka...
Hocu reci, ako su mi zvucnici povezani sa 2,5 i dodam jos 1,5 za BW, i kazem sad bolje zvuci, da li je to zbog BW ili povecanog preseka do zvucnika sa 2,5 na 4?
 
Ako umesto 2.5mm^2 uradis BiWi sa jos 1.5mm^2 za ST/VT ti nisi povecao ukupnu kvadraturu na 4mm^2 nego si podelio struje tj dobio si razdvajanje frekvencija (slicno kao razdvajanje/izolacija kanala nekog ulaza u pojacivac ili razdvajanje/izolacija stereo kanala). Vise prednosti, po meni, od takvog BiWi ima ST/VT ali vecina zvuka dolazi iz NT (<3kcps)...

Ako pak stavis duple zice ali su ti NT i ST/VT spojeni i dalje kod zvucnika tek onda si povecao kvadraturu. Probaj, igraj se malo... oslusni sta tvoje uvo vise voli. Mora da imas nekakav CD sa proverenim >15kcps ucestanostima.

Moje je misljenje da 4mm^2 (2.5+1.5) daju bolji efekt nego BiWi sa takvim zicama jer je pojedinacna kvadratura mala pa ce gubitak u zici na basu da se cujno smanji ako povecas 2.5 na 4 u odnosu na posebno kanalisanje ST/VT kroz 1.5mm^2.

2.5mm^2 je, po meni, dovoljno tek za snage < 20-30W.
 

Back
Top