Za šta se danas vrijedi boriti?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Ljudi su umorni od rata, od ideala,plitka politička prepucavanja rijetko koga mogu zapravo natjerati na neko ozbiljnije angažovanje...ljudi su sve više okrenuti konformizmu..da je meni dobro, a za drugog me baš briga. Neke nacije sa oduševljenjem izgovaraju ja sam Talijan, ja sam Francuz..itd. ...da li mi to možemo reći za sebe..osim kad nisu u pitanju regionalne netrepeljivosti. Naši pretci su se borili za slobodu..1.svjetski rat, 2. svjetski rat ...ginuli su ''vjerujući'' da daju svoj život za istinsko vrijednu stvar. Postoji li danas neki ideal, nešto u šta vjerujete, za šta bi bili spremni da date dio sebe.
 
Ljudi su umorni od rata, od ideala,plitka politička prepucavanja rijetko koga mogu zapravo natjerati na neko ozbiljnije angažovanje...ljudi su sve više okrenuti konformizmu..da je meni dobro, a za drugog me baš briga. Neke nacije sa oduševljenjem izgovaraju ja sam Talijan, ja sam Francuz..itd. ...da li mi to možemo reći za sebe..osim kad nisu u pitanju regionalne netrepeljivosti. Naši pretci su se borili za slobodu..1.svjetski rat, 2. svjetski rat ...ginuli su ''vjerujući'' da daju svoj život za istinsko vrijednu stvar. Postoji li danas neki ideal, nešto u šta vjerujete, za šta bi bili spremni da date dio sebe.

Za početak ne bi bilo loše boriti se za pravopis... :zelenko:
 
Ljudi su umorni od rata, od ideala,plitka politička prepucavanja rijetko koga mogu zapravo natjerati na neko ozbiljnije angažovanje...ljudi su sve više okrenuti konformizmu..da je meni dobro, a za drugog me baš briga. Neke nacije sa oduševljenjem izgovaraju ja sam Talijan, ja sam Francuz..itd. ...da li mi to možemo reći za sebe..osim kad nisu u pitanju regionalne netrepeljivosti. Naši pretci su se borili za slobodu..1.svjetski rat, 2. svjetski rat ...ginuli su ''vjerujući'' da daju svoj život za istinsko vrijednu stvar. Postoji li danas neki ideal, nešto u šta vjerujete, za šta bi bili spremni da date dio sebe.

Covjek treba da se bori oruzjem za svoje vrline. Te vrline nikako ne smiju biti kolektivne. Npr. ako uzmes "slobodu" kao motiv, onda se trebas boriti iskljucivo za vlastitu slobodu, jer u protivnom si ludak koji ide da gine za druge, dakle, za ideologije. Isti slucaj je sa "precima". Tesko se njihov motiv moze podudariti sa tvojim.
Jedino sto je danas tesko doci do oruzja i borbe. I zato smatram da su najveci neprjatelji upravo oni koji su dosli na vlast, pa silom nametnuli mirovanje.

A ko god se okrenuo komformizmu i miru, taj ionako nema vrlina.
Samo velicanje i slavljenje sportista i glasanje na izborima nista ne unapredjuje, nego samo postepeno umrtvljava i volje i umove svih pojedinaca, jer su oba ta dijela duse postala robovi. Sve sto je danas od duse ostalo slobodno je obuhvaceno izrazom "mozes slobodno da se ebes".

Onaj ko je ginuo da bi dozivio komformizam, taj je ginuo da postane rob. Komformizam i sloboda nemaju nista zajednicko. U komformizmu covjek robuje najnizim "potrebama", jer su one najbespotrebnije.
 
Poslednja izmena:
Covjek treba da se bori oruzjem za svoje vrline. Te vrline nikako ne smiju biti kolektivne. Npr. ako uzmes "slobodu" kao motiv, onda se trebas boriti iskljucivo za vlastitu slobodu, jer u protivnom si ludak koji ide da gine za druge, dakle, za ideologije. Isti slucaj je sa "precima". Tesko se njihov motiv moze podudariti sa tvojim.
Jedino sto je danas tesko doci do oruzja i borbe. I zato smatram da su najveci neprjatelji upravo oni koji su dosli na vlast, pa silom nametnuli mirovanje.

A ko god se okrenuo komformizmu i miru, taj ionako nema vrlina.
Samo velicanje i slavljenje sportista i glasanje na izborima nista ne unapredjuje, nego samo postepeno umrtvljava i volje i umove svih pojedinaca, jer su oba ta dijela duse postala robovi. Sve sto je danas od duse ostalo slobodno je obuhvaceno izrazom "mozes slobodno da se ebes".

Onaj ko je ginuo da bi dozivio komformizam, taj je ginuo da postane rob. Komformizam i sloboda nemaju nista zajednicko. U komformizmu covjek robuje najnizim "potrebama", jer su one najbespotrebnije.


^this
 
Ljudi su umorni od rata, od ideala,plitka politička prepucavanja rijetko koga mogu zapravo natjerati na neko ozbiljnije angažovanje...ljudi su sve više okrenuti konformizmu..da je meni dobro, a za drugog me baš briga. Neke nacije sa oduševljenjem izgovaraju ja sam Talijan, ja sam Francuz..itd. ...da li mi to možemo reći za sebe..osim kad nisu u pitanju regionalne netrepeljivosti. Naši pretci su se borili za slobodu..1.svjetski rat, 2. svjetski rat ...ginuli su ''vjerujući'' da daju svoj život za istinsko vrijednu stvar. Postoji li danas neki ideal, nešto u šta vjerujete, za šta bi bili spremni da date dio sebe.

Kako to znash , mozhda na nekom forumu kod njih neko govori isto kao i ti ?
I u tvom uvodnom postu se vidi predrasuda da je kod drugih sve bolje , a kod nas ne valja .
 
A "dupe" je oznaka za komformizam.

Naravno... Što svi misle da je konformizam tako loš? Ma koliko kontradiktorno zvuči...ja jesam i filantrop, ali pomažem samo odabranima, za koje procenim da su moju pomoć zaslužili. Jer sam x puta bio u situaciji da isti oni koji kukaju i traže pomoć, posle se prave toše kada tebi nešto treba. Od tada više nema....i takođe me nerviraju ljudi koji kukaju ko p*čke kako nemaju ništa kako se njima treba pomoći, a pritom su full sposobni i ništa im ne fali samo su lenji i naučili da žive na tudjoj si.si. Oduvek su me izluđivale levičarske ideje....
 
Kako to znash , mozhda na nekom forumu kod njih neko govori isto kao i ti ?
I u tvom uvodnom postu se vidi predrasuda da je kod drugih sve bolje , a kod nas ne valja .

..gledam TV z:lol:

..ne čitala sam nedavno jednu knjigu o 2. svjetskom ratu i ostavilo je na mene utisak koliko su ljudi tada vjerovali u ''dobro'' koje će im donjeti njihova borba...
...danas ne postoji neki opšti cilj, ideologija koja bi ujedinila narod...
...i dalje vjerovatno ljudi vjeruju, bore se ali za lične, porodične stvari...
..o tempora, o mores...
..ne sumnjam da će istorijska zbivanja u budućnosti opet pokrenuti ljude da se zajedno bore za slobodu pod nekakvom ideologijom..
..jesmo li mi slobodni ?....
..šta je sloboda..?
..da bi vladao, bio slobodan moraš li istovremeno i slušati, pokoravati se...
..jeste li vi slobodni..?
 
Poslednja izmena:
..gledam TV z:lol:

..ne čitala sam nedavno jednu knjigu o 2. svjetskom ratu i ostavilo je na mene utisak koliko su ljudi tada vjerovali u ''dobro'' koje će im donjeti njihova borba...
...danas ne postoji neki opšti cilj, ideologija koja bi ujedinila narod...
...i dalje vjerovatno ljudi vjeruju, bore se ali za lične, porodične stvari...
..o tempora, o mores...
..ne sumnjam da će istorijska zbivanja u budućnosti opet pokrenuti ljude da se zajedno bore za slobodu pod nekakvom ideologijom..
..jesmo li mi slobodni ?....
..šta je sloboda..?
..da bi vladao, bio slobodan moraš li istovremeno i slušati, pokoravati se...
..jeste li vi slobodni..?


Drugi svjetski rat su vodili robovi, jedni protiv drugih.
Tu je u igri samo glad i robovanje.
 
..ne čitala sam nedavno jednu knjigu o 2. svjetskom ratu i ostavilo je na mene utisak koliko su ljudi tada vjerovali u ''dobro'' koje će im donjeti njihova borba...
...danas ne postoji neki opšti cilj, ideologija koja bi ujedinila narod...
...i dalje vjerovatno ljudi vjeruju, bore se ali za lične, porodične stvari...
..o tempora, o mores...
..ne sumnjam da će istorijska zbivanja u budućnosti opet pokrenuti ljude da se zajedno bore za slobodu pod nekakvom ideologijom..
..jesmo li mi slobodni ?....
..šta je sloboda..?
..da bi vladao, bio slobodan moraš li istovremeno i slušati, pokoravati se...
..jeste li vi slobodni..?

Vidi sve zavisi kako čovek sagledava Svet. Subjektivno ili objektivno? Recimo serijski ubica subjektivno doživljava slobodu, mišljenjem da treba da ubija, to je za njega normalno. Ne doživljava svako Svet isto. Nemoj se naći uvređena, ali mislim da mnogo maštaš o nekim prošlim vremenima....ratovima itd. Ako misliš, na klasnu neravnopravnost i te vidove slobode, to ti je pitanje ne za milion ne za milijardu, već za sve pare ovog Sveta... z;)
Činjenica jeste da mnogi nemaju danas elemntarnu slobodu...dok neki....pomeraju granice u okorelu dekadneciju.....
Svet nije pošteno mesto....
 
Vredi se boriti da nadjemo mesto za zivot, koje ce biti najbolje tle za nasu narav, osobine i talente.
Kad si u okruzenju koje te hrabri i motivise, iznova ces nalaziti nesto novo za sta ima svrhe boriti se.

Kada počinje ta borba za ''mesto za zivot, koje ce biti najbolje tle za nasu narav, osobine i talente'' ?

Kad si u okruženju koje te hrabri i motiviše....( ako bi se motivacija okoline potpuno poklapala sa tvojim motivima) ...iznova ces nalaziti nesto novo za sta ima svrhe boriti se (da li je borba kratkotrajan pojam?)...svaka borba nosi posljedice ...u životu po meni i nema mnogo ''pravih'' borbi ...dugotrajnih borbi ....Kako pronaći onu pravu?....
..kratkotrajne, svakodnevne borbe nasuprot egzistencijalnih, trajnih i njihovo prožimanje ...z:hm:
 
Vidi sve zavisi kako čovek sagledava Svet. Subjektivno ili objektivno? Recimo serijski ubica subjektivno doživljava slobodu, mišljenjem da treba da ubija, to je za njega normalno. Ne doživljava svako Svet isto. Nemoj se naći uvređena, ali mislim da mnogo maštaš o nekim prošlim vremenima....ratovima itd. Ako misliš, na klasnu neravnopravnost i te vidove slobode, to ti je pitanje ne za milion ne za milijardu, već za sve pare ovog Sveta... z;)
Činjenica jeste da mnogi nemaju danas elemntarnu slobodu...dok neki....pomeraju granice u okorelu dekadneciju.....
Svet nije pošteno mesto....

..ne sad sam mislila na svakodnevnu slobodu....svi ovisimo jedni o drugima....mislila sam na kompromis...niko od nas nije u suštini slobodan...samo je pitanje koliko je ko spreman i sposoban da to prizna i pravi kompromise....
 
..ne sad sam mislila na svakodnevnu slobodu....svi ovisimo jedni o drugima....mislila sam na kompromis...niko od nas nije u suštini slobodan...samo je pitanje koliko je ko spreman i sposoban da to prizna i pravi kompromise....

Pa da sve se u suštini svodi na to koliko je ko objektivan....i koliko sagledava cinjeve van svoje perspektive....kažem ti ja sam dugo bio objektivan....i trudio se da uvek pravim kompromis...i znaš šta...onda mi je dosadilo i da izvineš do*rčilo da to radim, jer sam video da niko to više ne poštuje....I od tada pa na dalje rešio sam da pažljivo i selektivno pomažem...A i kada pomažem nikada ne radim ništa na gotovs, već mora malo i ona strana koja je tražila pomoć da se potrudi, da ja vidim da to zaista vredi i da će imati efekta....I mislim da je to ključ....ljudi su dnas zapravo previše navikli na slobodu i shvataju je zdravo za gotovo....ne doživljavaju je kao nešto što se na najkvaviji mogući način zarađuje....
 

Back
Top