Forbsova Politička Ekonomija...

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Tri igrača malo jača, sede iza upravljača, to jest iza 200 milijardi dolara, evra sve jedno.

Tri najbogatija čoveka na svetu, imaju toliko kapitala u apsolutnom iznosu, kao 45 % stanovništva planete zemlje.
Ili prevedeno u brojke i na srpski: da ta tri najbogatija čoveka na svetu ima novca ko što ih ima 3 milijarde stanovništva na svetu.


Deluje ta spoznaja zastrašujuće, ali je takva i tačna. Isto tako ta spoznaja deluje i logički, jer da takav odonos u procentima nije toliki, oni ne bi ni bili toliko bogati.


Logički je da u svetu budu bude 2-3 % extra bogatih, da ima 5-10 ekonomski nezavisnih...30 % srednje klase. Svi ostali su siromašni i preživljavaju od danas do sutra, a tih je bezmalo pola planete.


Ovo nije tekst kritika ta tri bogata čoveka-taman posla, no samo konstatacija stanja stvari.

Inače, kada bi ceo imetak i bogastvo ova tri čoveka od oko 200 milijardi dolara,evra... podelili na tri milijarde tih siromaha, znate šta bi se desilo: ovi siromasi bi i dalje ostali siromasi, i za deceniju-dve, sve te pare bi inače opet došle u ruke i posed ta tri čoveka ili njihovih kolega bogataša.

Šta je poenta ? Nisu ti ljudi slučajno bogati, niti su te tri milijarde ljudi slučajno siromašni.

Igrajući se ovim spektakularnim brojevima, meni je stvarno fascinantno da tri čoveka budu bogatija od gotovo pola planete zemlje. To me je i potaklo da ovo napišem, bez pretenzija i ozbiljnih zaključaka koliko je to dobro, čudno ili je nepravedno.

Neki zaključkak sam gore izneo, ali ne kao kritiku, jer niko nije kriv što je bogat, a pitanje je veliko, koliko neko sam želi da to nije, ili da bude deo običnog sveta.

Mnogi ljudi bi želeli da budu bogati, ali ne svojom zaslugom, svojim angažovanjem, već bi to želeli tako-što bi uzeli neki Loz, uplatili Loto, ušli u kladionicu recimo. To ne biva, odnosno biva, ali svakom milionitom čoveku se to desi da bude bogat zbog izazivanja sreće, a ne zbog izazivanja svoje sposobnosti da sam nešto zavredi i uspe.

Ovo je tema iz ekonomije, ali bez dobre političke potpore i zakonodovstva u političkoj sferi, bogastva i nema, sem onog ilegalnog, kojeg Srbija recimo ima ponajviše od svih.
 
Poslednja izmena:
svuda ima para samo ih treba znati pokupiti,najbogatij covek do skora je bio onaj meksikanac,a meksiko tuga jedna

Ko doktorira pojam velikih brojeva, taj je nabliži da bude enormno bogat bez neke velike filosofije i truda. Zato je ovaj tvoj primer iz Mexika ko rodjen za ovo šta tvdim.
Kad od miliona siromašnih uzmeš male količine novca, ti si po automatizmu milioner.
Niko nije na svetu postao bogat što je uzeo od 3 % bogatih neke pare za neki projekat, nikad se to nije desilo, niti će.
 

Back
Top