Samari su iz raja izasli

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Beograd -- Prema rezultatima istraživanja, većina mladića u Srbiji osuđuje silu nad ženama, ali nemaju ništa protiv batina kao "disciplinskih mera", piše"Politika".

Većina analiza rađenih kod nas pokazuje da su kod mladića dominantni staromodni "obrasci muškosti” po kojima "biti muško" znači biti nepopustljiv i agresivan. Gotovo su jednoglasni u osudi nasilja nad lepšim polom, ističući da je neopravdano jer su slabije, ali šamaranje, batine i slične, koje nazivaju "disciplinskim merama", ne doživljavaju nasiljem !

Razmišljanje i ponašanje većine adolescenata i dalje su uslovljeni pripadnošću grupama bilo da je reč o školi, kafiću ili klubu pa je i ophođenje prema vršnjacima i devojkama uslovljeno "kodeksom časti" skupa kojem pripadaju.

Istraživanja usmerena na to šta znači biti mladić na Balkanu govore da momci iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine osobinama koje krase idealnog muškarca smatraju fizičku snagu, odbranu časti, nepopustljivost u stavovima, sklonost ka sportu i alkoholu, heteroseksualnost, odsustvo kukavičluka...

Neobično je što ističu potrebu da brane čast majkama i sestrama, a prema devojkama imaju drukčiji stav. Uglavnom veruju da treba da zadrže postojeću poziciju prevlasti prema ženama.

"Koreni agresivnosti – izloženost nasilju u porodici, ratovi, sankcije, stres izazvan ekonomskom situacijom, mogućnost gubitka radnog mesta, upotreba alkohola i droge, stereotipni pojmovi muškosti – iznedrili su nezadovoljstvo koje se prenosi na mlađe generacije, smatra Jovana Stojanovski, psiholog i istraživač programa "Inicijativa mladića za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja na severozapadnom Balkanu”.

Iako su svi ispitanici u osobine nenasilnih muškaraca svrstali zrelost, sposobnost samokontrole, svest o posledicama vlastitih dela, uvereni su da bi ovakav stav samo povećao rizik da se postane žrtva nasilja, pogotovo u vršnjačkoj sredini.

Zbog toga je bolje nositi epitet "pravog” muškarca po svaku cenu, nego dobiti batine i biti izopšten iz društva.

Ova pravila utiču i na stavove mladića prema devojkama. Tako više nije "in" imati jednu devojku i graditi stabilnu vezu zasnovanu na osećanjima ljubavi i poštovanja, već imati što više "riba" i tako skupljati poene zarad dokazivanja muškosti.

"Od dve i po hiljade anketiranih srednjoškolaca, čak 60 odsto njih smatra da je opravdano nasilje prema homoseksualcima, a manji procenat podržava nasilje nad devojkama. Smatraju da je važno da muškarac bude glavni i da je nasilje opravdano kada se brani čast. Iako živimo u modernom dobu, još vlada patrijarhalno vaspitanje i staromodno, nasiljem protkano, 'mačo ponašanje'”, kaže Stojanovski.

http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=400144
 
Ja nisam primetila da su momci agresivni prema devojkama, bar ne ovi koje ja poznajem. :zgrudvanje:
Nikad ni jedan muškarac nije bio agrasivan prema meni, nikad me niko nije udario. Koliko znam, ni moje drugarice nisu doživele nasilje od strane muškaraca.
Ko će ga znati, možda se ja krećem među nenormalnim ljudima. :zimag:
 
Pazi kad sam znala.....:zskace:

Citam jutros ovaj clanak i kazem koleginici - "Ovo je savrseno za jednog tipa sa foruma (citaj Blajbingera), mogu da se kladim da cu da vidim temu o ovome uskoro!"........z:lol:



Jedino, trebala sam da se kladim :dash: :rotf:
 
nego, drugari...ima mnogo nasilja među nama i oko nas...nije ovo tema za zezanje...

elem, jedna moja poznanica bila skoro 4 godine sa jednim likom...tačnije, klincem...i svima priča kako ima super vezu, on je divan i sve...
da bismo posle svi iz društva bili šokirani kad smo čuli od nje(kad su raskinuli) da je on nju skoro 3 godine gotovo svakodnevno mlatio, nisu to bili samo šamari...:eek::eek::eek:
pa što si to trpela majke ti, pitali mi nju...a ona kaže da on to nije namerno i da je zapravo voli...:eek::eek::eek:

želim reći, živimo u takvoj sredini gde se o tome ne priča glasno jer je to "sramota"z:cry:
 
nego, drugari...ima mnogo nasilja među nama i oko nas...nije ovo tema za zezanje...

elem, jedna moja poznanica bila skoro 4 godine sa jednim likom...tačnije, klincem...i svima priča kako ima super vezu, on je divan i sve...
da bismo posle svi iz društva bili šokirani kad smo čuli od nje(kad su raskinuli) da je on nju skoro 3 godine gotovo svakodnevno mlatio, nisu to bili samo šamari...:eek::eek::eek:
pa što si to trpela majke ti, pitali mi nju...a ona kaže da on to nije namerno i da je zapravo voli...:eek::eek::eek:

želim reći, živimo u takvoj sredini gde se o tome ne priča glasno jer je to "sramota"z:cry:

Apsolutno se slazem da tema nije za zezanje. Jedino sumnjam u motive onog koji je postavlja. z:hm:

Ima mnogo nasilja, mnogo vise nego sto znamo i nego sto se prica, nazalost z:cry:

Vidjala sam primere tvoje drugarice, mogu da shvatim da zene trpe iz raznoraznih razloga...mnogo je tu faktora ukljuceno, zato muskarcima to i prolazi, ali to je druga prica. Jedino ne mgu da shvatim tu izjavu "on mene voli, nije namerno"....koga lazu, sebe ili druge? z:(
 
nego, drugari...ima mnogo nasilja među nama i oko nas...nije ovo tema za zezanje...

elem, jedna moja poznanica bila skoro 4 godine sa jednim likom...tačnije, klincem...i svima priča kako ima super vezu, on je divan i sve...
da bismo posle svi iz društva bili šokirani kad smo čuli od nje(kad su raskinuli) da je on nju skoro 3 godine gotovo svakodnevno mlatio, nisu to bili samo šamari...:eek::eek::eek:
pa što si to trpela majke ti, pitali mi nju...a ona kaže da on to nije namerno i da je zapravo voli...:eek::eek::eek:

želim reći, živimo u takvoj sredini gde se o tome ne priča glasno jer je to "sramota"z:cry:

Veoma malo parova i brakova postoji gde bas nikada nije doslo do nasilja (sa bilo koje strane).

Drugo je to sto o tome niko ne voli da prica javno.

Bio sam prisutan sledecoj situaciji: jedna devojka je imala momka sa kojim se zabavljala par meseci.

Rasparavljali smo nesto u jednom uskom drustvu o nasilju nad zenama...
Ona tada rece (kao i vecina sto kazu ovde):

"Sta! Da on samo stavi prst na mene otisla bih bez pozdrava za uvek! Ni sekunda se ne bih dvoumila".

Uto stize njen momak....Ja sam se kartao sa drustvom, a njih dvoje su se scucurili na obliznjem kaucu i nesto saputali....

Odjednom, kao grom iz vedra neba, PUCE SAMARCINA! I to ne bilo kakva vec ona debela, masna...

Ja tada ustadoh i upitah ga zasto je to ucinio, a on cuteci ode i nasu sebi kafe..Ona je razrogaceno sedela i gledala..

Pomislih: "Sada ce da skoci, obuce se i ode.." i vec sam se spremio da je otpratim...Kad ono nista se ne desi...

Vratio sam se kartama...

Kroz jedno pola sata vidim njih kako ponovo sapucu na krevetu KAO DA SE NISTA NIJE DESILO...

Zene su cudo...

PS To se desilo u Vrscu, u Vojvodini.
 
Ja ne mogu da shvatim : "on je to SLUČAJNO". Čuj, slučajno mogu da razbijem čašu dok je perem, al slučajno ne mlatim :dash:

Ma da, omaklo mu se, po stoti put :roll:

Ja mislim da mnogo zena trpi, (ne racunajuci finansijsku situaciju i ono "nemam gde") zato sto svesno ili nesvesno misle da one to i zasluzuju, ili da su manje vredne. U to su ih ubedili, okolina, gde se to stalno desava, a komsinica alapaca kaze za drugu komsinicu, pa tako joj i treba, kad voli da ogovara, to je zla zenaili nesto slicno :eek:.

Onda i porodica, sira ili uza, gde se to gleda, a majka je tesi recima, "ma nije to nista pile, to je normalno, eto..tata to slucajno", ili muz manipulator (sad ce muski deo da me lincuje), koji stalno nalazi razloge, zasto je ona to zasluzila, sa sve teorijama, ako pricas, zasto pricas, a ako cutis, zasto cutis, ali on nju voli, samo ga nervira, pa on mora da joj razbije nos sta ce jadan....z:hm:
 
pa baš da se bilo kakav vid nasilja dešava u skoro svakoj vezi il braku, nije baš verovatno...malo mi je to preuveličano...z:hm:

Skoro svakoj, je oko 80% a to je dovoljno...z:(

Zene ne pricaju, a muskarci misle da samar i batine jednom nedeljno nisu nasilje.... u stilu: pa nije svaki dan i nije zaglavila u urgentni, ima samo par modrica, sta ces kad joj je osetljiva koza, i samo jedan polomljen zub... ebes ga jedan ko nijedan, sta sad pravi dramu oko toga...z:hm: itd, itd.
 
Poslednja izmena:
i?
sta je tvoje misljenje o vrsenju nasilja nad zenama, kao postavljaca teme?
da li si i ti vrsio nasilje nad svojim zenama kao iracionalnim bicima(za kakvim si rekao da ih smatras) ili si konacno dosao do stadijuma da si poceo da osudjujes nasilje?
 
Mada ja nekako imam utisak da su žene krive za to dobijanje batina.
Čula sam X slučajeva da je tip mlatio ženu u prvom braku, a u drugom bio uzoran muž.
Kao i da ima žena koje je svaki muškarac sa kojim su bile tukao.
Meni tu nešto ne štima, majke mi...

e vidiš...ovo i ja mislim...dobro, donekle...s tim što ima i mnogo slučajeva gde se muškarci istresaju na ženama iz čista mira...neko ih iznervirao na poslu pa ajd da umlatim svoju ženu...da se oslobodim negativne energijez:hm:
il veoma često nasilje nad ženama od strane hroničnog alkoholičara...itd...

elem, nasilje bilo kakve vrste se dešava u afektu...al do tog stadijuma treba doći...neko ima kratak fitilj, neko čelične živce...
i najčešće žena/devojka nasilnika zna sa kim ima posla...i ako već želi da bude sa njim, bar neka nauči kad sme a kad ne da mu se "suprotstavi"...za njeno dobro...z:(

p.s. što ne znači da ja odobravam nasilje nad ženama...z:((
 
i?
sta je tvoje misljenje o vrsenju nasilja nad zenama, kao postavljaca teme?
da li si i ti vrsio nasilje nad svojim zenama kao iracionalnim bicima(za kakvim si rekao da ih smatras) ili si konacno dosao do stadijuma da si poceo da osudjujes nasilje?

Ne osudjujem tudje nasilje jer ne znam cime je bilo prouzrokovano.

Jako je tesko naci se u tudjoj kozi i gledati na situaciju tudjim ocima.

Mi sve stvari vidimo iz nase prespektive (i na osnovu toga sudimo) koja ne mora uopste da bude validna u pojedinim slucajevima.

Iza sebe imam tri braka i samo jedan jedini put digao ruku na zenu.

Tada je debelo zasluzila i ne kajem se uopste.

Kajem se jedino sto je vise nisam istukao.

U principu sam svakako protiv nasilja.

Nasilje je samo produzetak diskusije kada reci vise ne pomazu. z:mrgreen:
 
...Iza sebe imam tri braka i samo jedan jedini put digao ruku na zenu.

Tada je debelo zasluzila i ne kajem se uopste.

Kajem se jedino sto je vise nisam istukao.

U principu sam svakako protiv nasilja.

Nasilje je samo produzetak diskusije kada reci vise ne pomazu. z:mrgreen:

kakvo zasluzivanje, o cemu ti govoris?
cime neko moze da zasluzi da nad njim bude (iz)vrseno nasilje?
sta mislis da si time postigao? jesi resio problem? mislis da si joj pokazao da si veliki dasa s kojim ona 'ne moze da se za'ebava' ili sta?
i sta znaci "U principu sam svakako protiv nasilja."?
poslednju recenicu ne zelim ni da komentarisem.....i to sa sve zelenim smajlijem..tuga..
 
Naravno da ni ja ne odobravam. Na nasilje uvek bih uzvratila nasiljem, ali tako se ništa ne rešava.
Samo što sam nekoliko puta prisustvovala situaciji gde žena bukvalno "ispira mozak" mužu svojim zvocanjem i vidi da ovaj kipi u sebi, ali kao da želi da ga izazove i ne zna kad treba stati nego tera do kraja dok ovaj stvarno više ne može da se kontroliše.
Mislim da to zvocanje stvarno može jako da iritira i ja ga izbegavam maksimalno jer po mom iskustvu tako se postiže samo kontra efekat. Ja sam živ primer - čim neko počne da mi zvoca ja više ne slušam i nemam nameru da se upuštam u raspravu...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top