Predosecanje bliske smrti

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Odavno je poznato kod svih naroda (za to ne trebaju naucni dokazi) da psi predosecaju kada ce neko od ukucana umreti i oglasavaju se jednom specijalnom vrstom zavijanja...
Sto im je taj ukucan bio drazi - zavijanje je bolnije i duze..

Zivotinje predosete i zemljotres, cunami ili bilo kakve velike katastrofe...

Ali i ljudi osecaju smrt....Nekada i svoju...

Moja pokojna baka mi je par dana pred smrt pricala da kada izadje na ulicu "vidi jednog elegantnog i lepog gospodina koji joj mase, smesi se i zove je da podje sa njim".
Kada sam pitao gde ga vidi - pokazala je na neki stari stadion gde nikada nikoga nije bilo..

Rekao sam joj da ne obraca paznju na tog gospodina jer ako je jednom odvede vise se nikada nece vratiti.

Obecala je, klimnula glavom, ali nije bila bas uverljiva..

Kroz par dana je umrla...Ipak je otisla sa tim "gospodinom", nije me poslusala...

Da li ste vi nekada osetili blizinu smrti nekog coveka?
 
Hmm ... Da. Ne znam da li bi se to moglo nazvati predosećanjem, ili sam uočila znake ali sam ih potisnula. Moj otac ... kada sam ga poslednji put videla, delovao mi je drugačije nego inače. Ponašao se isto, ali sam ja na njegovom licu videla nešto što me je zabrinulo; možda je to bila boja lica, umoran pogled, ne sećam se više. Pitala sam ga kako je, a on je nemarno odmahnuo rukom, nasmešio se i rekao da je dobro. Umro je dva dana kasnije, od infarkta. U toku ta dva dana bila sam prilično uznemirena i čak mužu poverila kako mi se čini da je moj otac vidno propao, s čim se muž nije složio (njemu je izgledao uobičajeno). Otac nije bolovao, i bio je u sjajnoj kondiciji.

A jedanput mi se desilo nešto zaista neobično: sanjala sam najboljeg druga kako plače. Ja ga u snu pitam zašto, a on odgovara da mu je umro tata. San me je probudio oko 3 noću, i imala sam intenzivan osećaj teskobe. Kada sam kasnije pozvala druga, ispostavilo se da mu je te noći otac zaista umro ... ne u 3, već ranije - nešto posle ponoći. Ne znam kako bih objasnila svoj san. Činjenica je da sam bila čest gost u njihovoj kući i da mu je otac bio hronični, težak bolesnik, pa je sasvim moguće da sam podsvesno i očekivala da će se to desiti ... a da je morbidni "tajming" puka slučajnost.

Btw, odlična tema.
Preporuka: pročitati Bucatijevu zbirku priča, "Prodavnica tajni".
 
Poslednja izmena:
Hmm ... Da. Ne znam da li bi se to moglo nazvati predosećanjem, ili sam uočila znake ali sam ih potisnula. Moj otac ... kada sam ga poslednji put videla, delovao mi je drugačije nego inače. Ponašao se isto, ali sam ja na njegovom licu videla nešto što me je zabrinulo; možda je to bila boja lica, umoran pogled, ne sećam se više. Pitala sam ga kako je, a on je nemarno odmahnuo rukom, nasmešio se i rekao da je dobro. Umro je dva dana kasnije, od infarkta. U toku ta dva dana bila sam prilično uznemirena i čak mužu poverila kako mi se čini da je moj otac vidno propao, s čim se muž nije složio (njemu je izgledao uobičajeno). Otac nije bolovao, i bio je u sjajnoj kondiciji.

O "pecatu smrti na licu" su mnogo pisali ruski klasici....
 
O "pecatu smrti na licu" su mnogo pisali ruski klasici....

Pa ima istine u tome. Rekla bih da ipak postoji racionalno objašnjenje: mi vidimo promenu ( bolest, ili gubljenje snage) ma koliko ona bila mala.

Životinje mnogo bolje predosete/uoče skoru smrt - i sopstvenu, i smrt druge životinje.
E sad, pitanje je da li je reč o identičnom vizuelnom uočavanju kao kod ljudi, ili je reč o specifičnom mirisu ... ili o instinktu (kojeg smo mi, kao ljudi, potisnuli).
 
...
Moja pokojna baka mi je par dana pred smrt pricala da kada izadje na ulicu "vidi jednog elegantnog i lepog gospodina koji joj mase, smesi se i zove je da podje sa njim".
...
Prividjenja (ili ne) ovakve i slicne tematike se vrlo cesto desavaju.
Umiruci ljudi vide ono sto mi ne vidimo ili mozda nismo u stanju da vidimo.

Interesantno mi je i sledece... a ovo iz licnog skustva govorim.
Par dana prije smrti umirucim ljudima jako smeta VODA. Kada sam pokusavao da osvjezim njihova cela vlaznom maramicom njihove reakcije su bile jako bolne. Mogu reci dramaticno bolne. Kasnije sam razmisljao kako i zasto je to tako ali naravno odgovora nema nigdje.

Jos nesto sto je interesantno takodje licno iskustvo.
Par dana prije smrti nama najblizih osoba pocinju da se "slazu kockice" poput mozaika. Ima nesto sto nas vodi a cega u tim trenucima nismo svjesni. Neki ljudi nikada ne budu svjesi sto im se zapravo izdesava i izdogadja tih dana. Niti pokusaju da se sjete.
Recimo... bilo je jutro oko 4 sata ja na groblju provjeravam da li je sve u redu sa grobnicom u koju ce se sahraniti meni najdraza osoba. Hej... ja u 4 sata ujutru na groblju ! ! !
Na povratku prema kuci (isao sam pjeske) iz suprotnog smjera nailazi Golf koji staje. Izlazi moj prijatelj koji zivi i radi u Beogradu. I ja ga pitam gdje je bio tako rano? On kaze: "Bio sam na groblju da posjetim babin grob". Grobnica njegove babe se nalazi u jednom selu u blizini. Rekoh mu:" Neces vjerovati i ja sam sada sa groblja.". Nakon kretkog zadrzavanja i razgovora produzih kuci.
Vec je bilo oko 7 sati. Komsija je vec sjedao na terasi preko puta i upitah ga za flor koji se nosi na reveru obzirom da je nesto ranije umrla njegova supruga. Potvrdno je odgovorio i ja sam otisao i uzeo.
Vratio sam se kuci i kazao sebi da se moram pripremiti za telefonski poziv koji ce ubrzo uslijediti.
Tako se i desilo. Telefon je zazvonio par minuta nakon toga. Bio je to kraj.

Naravno nisam ispricao jos fantastican niz dogadjanja tih dana koje ne mogu nazvati halucinacijama koje mogu da dozive osobe u emocionalnom shoku. Dakle sve se desavalo pri potpunoj kontroli svijesti.
 
Poslednja izmena:
Odavno je poznato kod svih naroda (za to ne trebaju naucni dokazi) da psi predosecaju kada ce neko od ukucana umreti i oglasavaju se jednom specijalnom vrstom zavijanja...
Sto im je taj ukucan bio drazi - zavijanje je bolnije i duze..

Zivotinje predosete i zemljotres, cunami ili bilo kakve velike katastrofe...

Ali i ljudi osecaju smrt....Nekada i svoju...

Moja pokojna baka mi je par dana pred smrt pricala da kada izadje na ulicu "vidi jednog elegantnog i lepog gospodina koji joj mase, smesi se i zove je da podje sa njim".
Kada sam pitao gde ga vidi - pokazala je na neki stari stadion gde nikada nikoga nije bilo..

Rekao sam joj da ne obraca paznju na tog gospodina jer ako je jednom odvede vise se nikada nece vratiti.

Obecala je, klimnula glavom, ali nije bila bas uverljiva..

Kroz par dana je umrla...Ipak je otisla sa tim "gospodinom", nije me poslusala...

Da li ste vi nekada osetili blizinu smrti nekog coveka?

Taj gospodin/gospodja koji predskazuje smrt zove se Banshee...
 
mogu reci da covek bas moze predvideti svoju smrt,to pricam zbog tragicne smrti drugarice koja je poginula ove godine,znaci sa svojih 19 godina...a tokom poslednjih 2 godine je govorila svjoj familiji kako ce umreti mlada...prica nije stala tamo,doso je momenat kad je po rekao da je ona bila andjeo jer su se neki termini polklopili s'njenom smrcu,jernom u 100 godina po nekom starom kalendaru kada je jovan krstitelj uskrsao...a datum je sledeci...
1989-2009 09.09.2009 u 9 h.....veoma tragicna nesreca,gde devojka umire na mestu,a vozac ostaje citav...(da je bilo boga,pa da je suprotno)....
 
moja baka je, treci dan pred smrt, ustala iz kreveta
iako jako bolesna, tog dana je bila sasvim normalna, smehotresna i zdrava, pravila je svoje predivne krompirice i kolace sa pudingom
deda je taman pomislio da se oporavlja...

ali ja sam znala da tu nesto ne stima, ono sto vidim nije se poklapalo sa onim sto u srcu znam
bio je to jedan cudan dan, naizgled srecan, ali tuzan skoro do plakanja iz neobjasnjivih razloga
sve je mirisalo drugacije i sve je bilo kao da su se osecaji svih dana provedenih sa njom spojili tog dana
i nacinili poslednji trzaj
najsnazniju i najdivniju zivu manifestaciju moje bake ikada...
ceo zivot u trenutku postaje kristalno jasan

sutradan je opet bila u krevetu, nemocna, prekosutra je umrla meni na rukama
a pre toga sam odsekla nokte, koje sam pustala i brizljivo gajila par meseci i rekla da nikada necu odseci
sekla sam ih histericno i u agoniji, cvokocuci zubima
kao da su nesto divno, ali nesto ostro i previse bolno sto mora da ode

sa bakom mi je jedan deo srca i odleprsao...

druga baka mi kaze da su oni u bolnici tacno znali kada neko umire
jer neki dan pred smrt taj neko ustane, cudesno se oporavi, bude srecan
a onda se sledeceg dana vraca u svoje stanje i onda umire...

i kazu da covek kada umire menja svoj miris
i da psi po tome prepoznaju umiruceg coveka...
 
moja baka je, treci dan pred smrt, ustala iz kreveta
iako jako bolesna, tog dana je bila sasvim normalna, smehotresna i zdrava, pravila je svoje predivne krompirice i kolace sa pudingom
deda je taman pomislio da se oporavlja...

ali ja sam znala da tu nesto ne stima, ono sto vidim nije se poklapalo sa onim sto u srcu znam
bio je to jedan cudan dan, naizgled srecan, ali tuzan skoro do plakanja iz neobjasnjivih razloga
sve je mirisalo drugacije i sve je bilo kao da su se osecaji svih dana provedenih sa njom spojili tog dana
i nacinili poslednji trzaj
najsnazniju i najdivniju zivu manifestaciju moje bake ikada...
ceo zivot u trenutku postaje kristalno jasan

sutradan je opet bila u krevetu, nemocna, prekosutra je umrla meni na rukama
a pre toga sam odsekla nokte, koje sam pustala i brizljivo gajila par meseci i rekla da nikada necu odseci
sekla sam ih histericno i u agoniji, cvokocuci zubima
kao da su nesto divno, ali nesto ostro i previse bolno sto mora da ode

sa bakom mi je jedan deo srca i odleprsao...

druga baka mi kaze da su oni u bolnici tacno znali kada neko umire
jer neki dan pred smrt taj neko ustane, cudesno se oporavi, bude srecan
a onda se sledeceg dana vraca u svoje stanje i onda umire...


i kazu da covek kada umire menja svoj miris
i da psi po tome prepoznaju umiruceg coveka...

Ovo je tačno..kad sam bila u životnoj opasnosti, tik pre nego što sam završila na aparatima za održavanje života, ja sam se osećala fantastično, jako mirno :) , spokojno.. (iako sam pre toga bila u vrlo lošem stanju u svakom smislu).
Druga stvar je što sam se ja ipak vratila posle izvesnog vremena.
Ali verujte, mnogo je teže živeti nego umreti.
 
mene je mucila ptica.i sad me muci.
jos su mi kao maloj pricali da postoji ptica koja oseti neciju smrt,tako cudno cak pomalo tuzno peva i tako oglasava dolazak smrti..meni su licno sve to bile gluposti...vise nisu.volela bih da je vise nikad ne cujem.
 
http://www.foxnews.com/story/0,2933,290840,00.html
PROVIDENCE, R.I. — Oscar the cat seems to have an uncanny knack for predicting when nursing home patients are going to die, by curling up next to them during their final hours. His accuracy, observed in 25 cases, has led the staff to call family members once he has chosen someone. It usually means they have less than four hours to live.

"He doesn't make too many mistakes. He seems to understand when patients are about to die," said Dr. David Dosa in an interview. He describes the phenomenon in a poignant essay in Thursday's issue of the New England Journal of Medicine.

"Many family members take some solace from it. They appreciate the companionship that the cat provides for their dying loved one," said Dosa, a geriatrician and assistant professor of medicine at Brown University.

The 2-year-old feline was adopted as a kitten and grew up in a third-floor dementia unit at the Steere House Nursing and Rehabilitation Center. The facility treats people with Alzheimer's, Parkinson's disease and other illnesses.

After about six months, the staff noticed Oscar would make his own rounds, just like the doctors and nurses. He'd sniff and observe patients, then sit beside people who would wind up dying in a few hours.

Dosa said Oscar seems to take his work seriously and is generally aloof. "This is not a cat that's friendly to people," he said.

Oscar is better at predicting death than the people who work there, said Dr. Joan Teno of Brown University, who treats patients at the nursing home and is an expert on care for the terminally ill

She was convinced of Oscar's talent when he made his 13th correct call. While observing one patient, Teno said she noticed the woman wasn't eating, was breathing with difficulty and that her legs had a bluish tinge, signs that often mean death is near.

Oscar wouldn't stay inside the room though, so Teno thought his streak was broken. Instead, it turned out the doctor's prediction was roughly 10 hours too early. Sure enough, during the patient's final two hours, nurses told Teno that Oscar joined the woman at her bedside.

Doctors say most of the people who get a visit from the sweet-faced, gray-and-white cat are so ill they probably don't know he's there, so patients aren't aware he's a harbinger of death. Most families are grateful for the advanced warning, although one wanted Oscar out of the room while a family member died. When Oscar is put outside, he paces and meows his displeasure.

No one's certain if Oscar's behavior is scientifically significant or points to a cause. Teno wonders if the cat notices telltale scents or reads something into the behavior of the nurses who raised him.

Nicholas Dodman, who directs an animal behavioral clinic at the Tufts University Cummings School of Veterinary Medicine and has read Dosa's article, said the only way to know is to carefully document how Oscar divides his time between the living and dying.

If Oscar really is a furry grim reaper, it's also possible his behavior could be driven by self-centered pleasures like a heated blanket placed on a dying person, Dodman said.

Nursing home staffers aren't concerned with explaining Oscar, so long as he gives families a better chance at saying goodbye to the dying.

2_61_072607_nursing_home_cat.jpg
 
  • Podržavam
Reactions: O
Ljudi možda mogu da predosete.

Ne treba zaboraviti činjenicu da se na sahranama mnogo priča o detaljima smrti i o tome šta se pre dešavalo.

Onda se to sve poveže i dobije savršeno "Predosećao sam, znao sam."

Kada slomimo čašu koja je stajala na ivici stola, isto tako će neko reći "Pa naravno, bila je na ivici."

Ono što zabrinjava je vreme u koje se to desi.

Čuo sam dosta priča. Neke znače, ali neke su samo "rekla, kazala".
 
Meni je baš bio gadno kad mi je umro Stric i veče posle toga sam ga sanjao i pitao ga u snu kako ti je ''Tamo'' i on je rekao Dobroz:cry:z:cry:z:cry:Tu se san i završio,kao da je trebao da služi samo za to pitanje.

Ali to nije nista cudno, cesto sanjamo mrtve koji su nam bili dragi, a druge, opet, ne. Sve je to psiha i neko sesto culo koje jos niko lepo nije umeo da objasni.

Imala sam i ja snove, predvidjajuce, i te kako, ali ako bih se sad s tim zanosila, dokle bih stigla? Zivot je ionako suvise slozen da bih ga dodatno opterecivala svojim (cestim i misticnim) snovima.z;)z:)

picolo kakav ti je feeling u vezi menez:cry:
ja predosecam da mi se smrt shunja i vreba me

Draga, to vazi samo za one koje licno poznajem i koji su mi jako bliski.z;)z:)z:poz:
 
Ali to nije nista cudno, cesto sanjamo mrtve koji su nam bili dragi, a druge, opet, ne. Sve je to psiha i neko sesto culo koje jos niko lepo nije umeo da objasni.

Imala sam i ja snove, i predvidjajuce, i te kako, ali ako bih se sad s tim zanosila, dokle bih stigla? Zivot je ionako suvise slozen da bih ga dodatno opterecivala svojim (cestim i misticnim) snovima.z;)z:)



Draga, to vazi samo za one koje licno poznajem i koji su mi jako bliski.z;)z:)z:poz:

z:lol:
 

Back
Top