Divlje macke

Problem ugroženosti je prisutan u celom svetu zbog nas, ljudi. Uništavamo im stanište, prirodni plen, njih neposredno jer ih smatramo štetočinama... U Srbiji od divljih vrsta mogu da se pronađu šumska mačka felis sylvestris (koja je u srodstvu sa domaćom mačkom felis domesticus kao i psi i vukovi-parenjem daju plodno potomstvo što znači da su sa aspekta genetike zapravo još uvek jedna vrsta) i evropski ris felis lynx tj. lynx lynx i obe vrste su na "crnoj listi" lovcima jer uništavaju svoj prirodni plen-"plemenitu divljač". :roll:
 
Problem ugroženosti je prisutan u celom svetu zbog nas, ljudi. Uništavamo im stanište, prirodni plen, njih neposredno jer ih smatramo štetočinama... U Srbiji od divljih vrsta mogu da se pronađu šumska mačka felis sylvestris (koja je u srodstvu sa domaćom mačkom felis domesticus kao i psi i vukovi-parenjem daju plodno potomstvo što znači da su sa aspekta genetike zapravo još uvek jedna vrsta) i evropski ris felis lynx tj. lynx lynx i obe vrste su na "crnoj listi" lovcima jer uništavaju svoj prirodni plen-"plemenitu divljač". :roll:

Negde sam nabavila podatak da neki ljudi zive od lova na risove i druge zivotinje, samo zbog krzna, i masivno ubijaju biljojede kojima se risovi hrane... Uzas, time je istrebljen sibirski samur iz Severne Evrope... danas ih ima samo u Severnoj Aziji...

Nimalo humano nije ni to sto neki obecavaju neke posebne zastite, a nikako da ih pokrenu... Jadne neduzne zivotinjice samo trpe bes ljudi...
Treba se samo zamisliti na njihovom mestu... Svakog dana im umre gomila rodjaka a da oni to ni ne znaju, truju i ubijaju zivotinje koje oni love, ubijaju im parove i potomke... A jos, dodatni, ima unistavaju i zivotna stanista! Dokle vise... :roll:

A da se mi vratimo mackama... Unistavanjem njihovih zivotnih stanista, margej je skoro nestao... Sibirski beli tigar i mrezasti jaguar su na granici istrebljenja, kao i njihovi mnogi drugi rodjaci... Ko bi ubio tako lepu zivotinju??? z:(
 
Među najugroženijim mačijim vrstama u divljini je snežni leopard. A zašto? Zbog krzna. Kao u onoj basni o vrani koja se kitila tuđim perjem, samo što ta nesrećna vrana nije nikoga ubila da bi sa njegovog leša odrala kožu i njom se ogrnula.
 
evo jednog tigra
 

Prilozi

  • s614ce2[1].jpg
    s614ce2[1].jpg
    74,8 KB · Pregleda: 10
ja kad vidim onog risa u zooloshkom smorim se
patetichna zhivotinja
i ne samo on
vec gotovo svaka u tom zooloshkom
oni jadni vukovi, samo chekam dan kad ce se raspasti sami od sebe
........
no nije to tema
divlje machke su gotivne, gledao sam slike nekih ocelota i to :D
i nekih pustinjskih malih machaka
mnogo lepshe zhivotinje od ovih budjavih domacih machaka
no meni machke i nisu neshto simpatichne zhivotinje
vishe volim ove iz porodice CANIS :D
 
Među najugroženijim mačijim vrstama u divljini je snežni leopard. A zašto? Zbog krzna. Kao u onoj basni o vrani koja se kitila tuđim perjem, samo što ta nesrećna vrana nije nikoga ubila da bi sa njegovog leša odrala kožu i njom se ogrnula.

Da, ta basna mi je danima u glavi... Osim sneznog leoparda, zbog krzna umire i gomila drugih divljih macaka... Neki su probali njihovo meso... Jedno "pleme" se time i hrani... Grozota...
evo jednog tigra

Lep je... Kad ga vidim, samo se setim onih slika na Googleu... sa ulovljenim tigrovima... Crno-bela, tigar prepolovljen... Jeste da ne volim tigrove kao druge divlje macke, ipak... Grozota...
Prelep evropski ris.... Danas se ne zna ni koji je evropski ni koji je azijski... Ipak mislim da je ovo evropski... Pozz :zpozdrav:

ja kad vidim onog risa u zooloshkom smorim se
patetichna zhivotinja
i ne samo on
vec gotovo svaka u tom zooloshkom
oni jadni vukovi, samo chekam dan kad ce se raspasti sami od sebe
........
no nije to tema
divlje machke su gotivne, gledao sam slike nekih ocelota i to :D
i nekih pustinjskih malih machaka
mnogo lepshe zhivotinje od ovih budjavih domacih machaka
no meni machke i nisu neshto simpatichne zhivotinje
vishe volim ove iz porodice CANIS :D

Psi, vukovi, sakali i cagalji... spadaju u Canis. Jesu zanimljivi, ali neki vise vole pse nego macke... Neki obrnuto. Canis najcesce zive u coporima... Ili grupi.
Jedina macka koja zivi u grupi je lav...
 
da to je evropski :) (Lynx pardinus)
danas ga ima samo u Spaniji i Portigalu i jako je ugrozen...(mada to je podatak iz 2003 godine...pitanje je kakvo je sada stanje)




jaguar.gif


http://4.***************/_OhcdaGi2G1I/R04qMnzl7EI/AAAAAAAAA4Q/uG1fkbAzmf0/s400/ocelot.jpg

crni panter :)
Black_Panther_on_mud_hill.jpg



crni leopard :)
nancycatcub2.gif

Vecina ovih macaka je ugrozeno... Osim ove prve... Africke divlje macke...

1F831201-E7F2-99DF-3B23C127DC0F12ED_1.jpg

Evropski ris je poznat i kao Iberian Lynx... Onaj podatak iz 2003. se nije mnogo izmenio... Evo prikaza iz 2003.
240px-Mapa_distribuicao_lynx_pardinus_2003.png

Evo drugug podatka...
240px-Mapa_distribuicao_lynx_pardinus_defasado.png
 
Poslednja izmena od moderatora:

Na gornjoj slici je evropski riđi ris, taj extremno ugrožen?

A ovaj neobični gepard na donjoj slici je poznat pod nazivom kraljevski gepard a ustvari je produkt višegeneracijskog incesta zbog ugroženosi vrste i smanjenja genetskog diverziteta, zato što mačke nisu u stanju da pronađu partnera s kojim nisu u srodstvu.
 
Na gornjoj slici je evropski riđi ris, taj extremno ugrožen?

A ovaj neobični gepard na donjoj slici je poznat pod nazivom kraljevski gepard a ustvari je produkt višegeneracijskog incesta zbog ugroženosi vrste i smanjenja genetskog diverziteta, zato što mačke nisu u stanju da pronađu partnera s kojim nisu u srodstvu.

ne taj.....onaj drugi....gore.....

a za geparda znam
 
Poznato je da se evropski ris u prirodi razmnozavao sa risom drugog "porekla"... Neki ljudi su prebacivali razne vrste na razne kontinente, valjda zbog toga... Za mladunce nisam nista nasla... Valjda se risevi ne razlikuju mnogo...
 
Kod nas zivi Evroaziski ris (Lynx lynx) a ne evropski (Lynx pardinus)
Evropski danas zivi samo u Spaniji, a Evroaziski malo na Balkanu po istocnoj Evropi, Skandinaviji, Rusiji, Sibiru, Kini, Mongoliji Bliskom istoku. Evropski je strahovito ugrozen. Evroaziski manje al ako ovako nastave postace Aziski ris. U Evropi ubijaju sve tako da vukova nema nigde osim u Bosni i Srbiji. Valja zato sto nismo u Evropi.


Evroaziski ris
lynx1.jpg

video
 

Back
Top