Sud osudio BIH zbog diskriminacije

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Strazbug -- Evropski sud za ljudska prava u Straburu osudio je BiH zbog zabrane Romima i Jevrejima da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.

Koordinator Veća Roma BiH Dervo Sejdić i predsednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci tužili su BiH Sudu u Strazburu zbog diskriminatornih odredbi Ustava BiH i izbornog zakona kojima se Romima i Jevrejima onemogućava da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.


Sud u Strazburu je, kako se navodi u odluci, ocenio da za tu zabranu nema "razumnog i objektivnog opravdanja" i da je zato u suprotnosti sa Evropskom konvencijom za ljudska prava koja zabranjuje diskriminaciju.

U Ustavu BiH se pominju dve kategorije građana – pripadnici "konstitutivnih naroda", odnosno Bošnjaka, Hrvata i Srba, i "ostali" u koje spadaju Jevreji, Romi i pripadnici ostalih manjinskih zajednica.

Za mesta u Predsedništvu BiH i Domu naroda mogu da se kandiduju samo pripadnici tri "konstitutivna naroda".

Sud u Strazburu je odredio da država BiH isplati Sejdiću 1.000 evra, a Finciju 20.000 evra na ime troškova.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=12&dd=22&nav_category=167&nav_id=399762

Zanimljivo.Nisu hteli da idu u ozbiljniju kvalifikaciju ovog muslimanskog ''dela''.:zimag:
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Strazbug -- Evropski sud za ljudska prava u Straburu osudio je BiH zbog zabrane Romima i Jevrejima da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.

Koordinator Veća Roma BiH Dervo Sejdić i predsednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci tužili su BiH Sudu u Strazburu zbog diskriminatornih odredbi Ustava BiH i izbornog zakona kojima se Romima i Jevrejima onemogućava da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.


Sud u Strazburu je, kako se navodi u odluci, ocenio da za tu zabranu nema "razumnog i objektivnog opravdanja" i da je zato u suprotnosti sa Evropskom konvencijom za ljudska prava koja zabranjuje diskriminaciju.

U Ustavu BiH se pominju dve kategorije građana – pripadnici "konstitutivnih naroda", odnosno Bošnjaka, Hrvata i Srba, i "ostali" u koje spadaju Jevreji, Romi i pripadnici ostalih manjinskih zajednica.

Za mesta u Predsedništvu BiH i Domu naroda mogu da se kandiduju samo pripadnici tri "konstitutivna naroda".

Sud u Strazburu je odredio da država BiH isplati Sejdiću 1.000 evra, a Finciju 20.000 evra na ime troškova.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=12&dd=22&nav_category=167&nav_id=399762

Zanimljivo.Nisu hteli da idu u ozbiljniju kvalifikaciju ovog muslimanskog ''dela''.:zimag:

ta crna Bosna ce puci kao tikva....pitanje je sta ce da povuce sa sobom na dno.....z:(
 
Strazbug -- Evropski sud za ljudska prava u Straburu osudio je BiH zbog zabrane Romima i Jevrejima da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.

Koordinator Veća Roma BiH Dervo Sejdić i predsednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci tužili su BiH Sudu u Strazburu zbog diskriminatornih odredbi Ustava BiH i izbornog zakona kojima se Romima i Jevrejima onemogućava da se kandiduju u Predsedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta.


Sud u Strazburu je, kako se navodi u odluci, ocenio da za tu zabranu nema "razumnog i objektivnog opravdanja" i da je zato u suprotnosti sa Evropskom konvencijom za ljudska prava koja zabranjuje diskriminaciju.

U Ustavu BiH se pominju dve kategorije građana – pripadnici "konstitutivnih naroda", odnosno Bošnjaka, Hrvata i Srba, i "ostali" u koje spadaju Jevreji, Romi i pripadnici ostalih manjinskih zajednica.

Za mesta u Predsedništvu BiH i Domu naroda mogu da se kandiduju samo pripadnici tri "konstitutivna naroda".

Sud u Strazburu je odredio da država BiH isplati Sejdiću 1.000 evra, a Finciju 20.000 evra na ime troškova.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=12&dd=22&nav_category=167&nav_id=399762

Zanimljivo.Nisu hteli da idu u ozbiljniju kvalifikaciju ovog muslimanskog ''dela''.:zimag:

Cista diskriminacija od strane suda.Romu 1000E,a Jevrejinu 20 000Ez:mrgreen:
 
Zanimljivo.Nisu hteli da idu u ozbiljniju kvalifikaciju ovog muslimanskog ''dela''.:zimag:

1. Romi i Jevreji nisu ugroženi samo u nekom dijelu države, nego u cijeloj BiH, pa tako i u RS.
2.. Za Strasbur je sporan ustav BiH i ustavi Federacije i Republike Srpske.
3. Do sada je SNSD odbijao prijedloge da Romi i Jevreji budu birani.
4. Iako mrzim tu stranku, u Silajdžićevoj SBiH, Jevrej iz te stranke je ministar vanjskih poslova BiH, a imaju i Roma iz te stranke u kantonalnoj skupštini.
5. SDP-ov poslanik u kantonalnoj skupštini TK bio je Rom.

Prema tome misoni, prvo malo detaljnije uđi u suštinu problema pa nešto napiši.
Gdje su Romi i Jevreji u vlasti Srbije od 1990.? Nema ih. I onda vi nekome pričate o fašizmu. :zimag:
 
Nisu mogli da budu birani u Predsjedništvo BiH i u Dom naroda BiH jer nisu Bošnjaci, Srbi ili Hrvati.

Jevreja u cijeloj BiH ima u vrh glave 3 000.

Ma, daj. Cim je stanovnik neke zemlje ima ista prava i obaveze kao i svi ostali.

Uzgred, seca li se neko kad je nase predsednistvo godinama rotiralo, pa je na red da bude predsednik dosao i onaj sto niti je govorio srpski-hrvatski-slovenacki-makedonski, vec samo albanski, niti je cak bio drzavljanin tadasnje SFRJ!
 
Nisu mogli da budu birani u Predsjedništvo BiH i u Dom naroda BiH jer nisu Bošnjaci, Srbi ili Hrvati.

Jevreja u cijeloj BiH ima u vrh glave 3 000.

:hahaha1::rotf::hahaha1::rotf::hahaha1:

КОЈИ СУ ТИ ТИ БОШЊАЦИ!:think::dontunderstand:
ОДАКЛЕ СУ!?:think::dontunderstand:
КАДА СУ ДОШЛИ!?:think::dontunderstand:
КАКВИ СУ К'О ЉУДИ!?
:think::dontunderstand:

"Dervis i smrt" od Mese Selimovica

Najzamrseniji ljudi na svijetu. Ni sa kim istorija nije napravila takvu salu kao sa nama. Do juce smo bili ono sto danas hocemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nesto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mozemo vise nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac sto ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema vise ni toka ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo u naprijed, zato zadrzavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rijesenja. Preziru nas i braca i dosljaci, a mi se branimo ponosom i mrznjom. Htjeli smo da se sacuvamo a tako smo se izgubili, da vise ne znamo ni sta smo. Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa pa i ova ljubav.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10406234&postcount=88
Meni je najzanimljivije bilo kada sam bio BiH pre rata, negde osamdesetih godina...
Planinario sam sa nekim društvom i na planini Zlovrh (relativno blizu Žepe i Srebrenice) pozove nas neki starac na kafu i rakiju...

Mi sednemo i tako nešto pričamo... on musliman...
Jedan moj kolega (među tom našom ekipom nije bilo muslimana) hteo onako da ispadne "Politički korektan" pa počeo nešto pozitivno da priča o muslimanima... kad će ovaj starac...

E moj sine, nije to baš tako... Mi muslimani smo ti ljudi najčistije guzice i najprljavijeg obraza na svijetu...

Mi ostali šokirani...
 
1. Romi i Jevreji nisu ugroženi samo u nekom dijelu države, nego u cijeloj BiH, pa tako i u RS.
2.. Za Strasbur je sporan ustav BiH i ustavi Federacije i Republike Srpske.
3. Do sada je SNSD odbijao prijedloge da Romi i Jevreji budu birani.
4. Iako mrzim tu stranku, u Silajdžićevoj SBiH, Jevrej iz te stranke je ministar vanjskih poslova BiH, a imaju i Roma iz te stranke u kantonalnoj skupštini.
5. SDP-ov poslanik u kantonalnoj skupštini TK bio je Rom.

Prema tome misoni, prvo malo detaljnije uđi u suštinu problema pa nešto napiši.
Gdje su Romi i Jevreji u vlasti Srbije od 1990.? Nema ih. I onda vi nekome pričate o fašizmu. :zimag:

Значи,засадили сте у саксију пар Јевреја и Рома??Нека,нека,то је прави начин да покажете своју мултиетничност и поштовање људских права.
 
Mene je ovo podsjetilo na Dodikovu izjavu prije godinu dana da u RS ne mogu sudije biti muslimani:
'“To je za Republiku Srpsku neprihvatljivo da nam sude sudije muslimani i da odbijaju žalbu koja je pravno utemeljena. I mi mislimo da je to samo zato što su oni muslimani – Bošnjaci i da su negativno nastrojeni prema Republici Srpskoj, a mi vidimo ujdurmu koja je tamo napravljena”, kazao je Dodik.'
http://www.seebiz.eu/bih/politika/dodik-muslimani-nece-suditi-u-pravosudu-rs-a,32445.html

Poslije vadio kestenje iz vatre :
'Premijer Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da se izvinjava svima koji su pogrešno shvatili njegovu izjavu o sudijama Bošnjacima u BiH - "da su ostrašćeni prema RS" - ali i da se "ne izvinjava i onima koji su izjavu tendenciozno shvatili".

Dodik je, posle razgovora sa ruskim ambasadorom u BiH Konstantinom Šuvalovim, rekao da nije šovinista i ponovio da je i dalje uveren da su "sudije Bošnjaci u BiH ostrašćeni prema RS".'
http://www.palelive.com/novosti/rs-bih/2013-dodikovo-izvinjenje-zbog-izjave-o-muslimanima-.html

Ukratko - u RS Srbi ili neće ili ne smiju mijenjati postojeće stanje , a drugi se začas diskvalifikuju po nacionalnoj ili vjerskoj osnovi.
 
Sam pojam 'konstitutivni narod' je i diskriminatorki, i tekovina je predrzavnih uredjenja.(osim ako se pod njim ne podrazumevaju svi gradjani jedne drzave, sto na Balkanu nije slucaj).

Ali to i tako nije bitno, bitno je da imamo na hiljade pravnika iz bivse SFRJ koji ce da objasnjavaju svakakve gluposti oko tog pojma, koga treba izbaciti iz pravne upotrebe kao retardiranu konstrukciju. Ali, to bi bio pametan postupak, a pamet na Balkanu nije na ceni.
 

Back
Top