Tadiceva vlada poklanja hidroenergetske kapacitete na besplatno koriscenje Nemcima

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.024

Чиста енергија из Србије за Италију и Немачку
Најава министра рударства и енергетике Петра Шкундрића да је меморандумом са Италијом предвиђена изградња хидроцентрала на Ибру и средњој Дрини, од којих ниједан киловат неће остати у нашој земљи, узбуркала је „енергетску” јавност


Док конзорцијум „Дезертек”, састављен од 12 углавном немачких финансијских и индустријских компанија, планира да уложи 400 милијарди евра у пројекат снабдевања Европе електричном енергијом добијеном из соларних панела из Африке, а дотле наша земља чисту енергију „поклања” страним државама. Најава министра рударства и енергетике Петра Шкундрића да је меморандумом са Италијом предвиђена изградња хидроцентрала на Ибру и средњој Дрини, од којих ниједан киловат сат неће остати у нашој земљи, узбуркала је „енергетску” јавност. Уколико се са пројектима сложи и Република Српска, укупна снага хидропоетнцијала и обновљивих извора биће већа од 1.000 мегавата, а према речима министра Шкундрића ми ћемо имати корист јер ће наш фирме градити електране.

Слободан Ружић, директор „Енерџи сејвинг групе” и бивши помоћник министра енергетике, претпоставља да је реч о „благом неспоразуму”. Он напомиње да је доста ретка појава да се у једној земљи граде електане, а да се сва енергија извози.

– То су почетни протоколи о којима се мало зна и у овом тренутку то не значи много. На Лиму и Дрини сада нико не гради електране. Од исказивања намере да се иде у пројекат, па све до започињања изградње, потребно је да прође најмање две године, колико треба да се прикупе потребна документација и добије енергетска и грађевинска дозвола – каже Ружић.

Када је реч о Дрини, Ружић констатује да то јесте потенцијал, али да је у питању погранична река. Он подсећа да је још док смо били у заједничкој земљи, бившој великој Југославији, било много дилема колики је удео у укупном потенцијалу.

– Сада је то међународни проблем и то не може да се реши тако брзо, нити је реално очекивати да ће Немци или Италијани брзо изградити на средњем или горењем току реке неколико електрана. Има неколико планова, али претходно треба постићи међудржавни споразум са Босном и Херцеговином, па после тога треба пронаћи инвеститора који ће са обе земље склопити споразуме. То је на тако дугом штапу да није потребно на то трошити превише речи – напомиње Ружић.

Радомир Наумов, бивши министар енергетике, тврди да ће Италијани од 2020. године имати мањак електричне енергије и да је сада грчевито траже у суседству. Уз то, морају да граде далеководе који ће ту енергију да пребацие у Италију.

– Партнери из Италије су долазили на разговоре, када сам био министар енергетике и покушавали да се договоримо о послу. Њихова идеја је била да закупе све наше вишкове електричне енергије и будуће алтернативне изворе, на шта нисмо пристали. Објаснили смо им да прво мора да се направи генерална стратегија у којој би се видело шта можемо сами да урадимо, а за шта су нам потребни стратешки партнери. Уместо непосредним договором, казали смо им да се до тога долази преко лицитације или конкурса, с чим се Италијани нису сложили – истиче Наумов.

Цена електричне енергије је и даље неподношљиво ниска, због чега ЕПС једе своју супстанцу. Када би струја поскупела само 0,5 евро центи по киловат-сату, ЕПС би сам својим парама изградио „Колубару Б”, и то без кредита и стратешког партнера.

– Док се Италијани и Немци боре за наше тржиште и изградњу електрана чисте „зелене енергије”, ми смо пасивни – нагласио је Радомир Наумов.

Зорана Михајловић Милановић, енергетски експерт, тврди да управо потписани меморандуми са немачким и италијанским партнерима говори да Влада Србије нема стратегију шта ће да уради са електроенергетским системом.

– Нити граде објекте, нити знају на који начин ће да приватизују ЕПС, ако се одлуче за ову варијанту. Претпостављамда то није случајно. Чим нема јасних правила, онда свако „черупа” како стигне. Електроенергетски сектор је још једино што је преостало да се прода и на чему можемо добро да зарадимо – каже Михајловић Милановић.

Она додаје да разуме што се Италијани и Немци интересују за чисту енергију из Србије, јер на тај начин задовољавају потребе, као што су то урадили и Руси који су за мале паре добили НИС.

– Енергетски споразум са Италијанима је врло необичан из два разлога. Занимљиво је да он још није објављен на сајту Министарства рударства и енергетике, а министар Шкундрић иде корак даље и каже да ће то урадити када се то објави у неком Службеном гласнику у Италији, што је неозбиљно. То је енергетски споразум Србије и Италије и морамо да знамо шта је садржај тог споразума. Невероватна је та прича да ће Италијани градити електране и да ће добити локације за мале хидро потенцијале и фарме ветрењача, а да ми од тога готово да нећемо имати користи, јер ће сва енергија да иде у Италију. Ми ускоро нећемо имати довољно електричне енергије и први задатак државе јесте да задовољи потребе домаће тражње, а добро је познато да за десет година имамо повећање увоза струје за 200 до 300 одсто да би се задовољиле потребе. Србија је земља која има дефицит електричне енергије. На овај начин задовољавамо туђе потребе – упозорава Зорана Михајловић Милановић.

-------------------------------------------------------------------------------------

Концесија, а не договор министара

Зорана Михајловић Милановић каже да се у свим земљама у свету обновљиви извори енергије не дају на овакав начин, преко директиних преговора, због чега је донет Закон о концесијама. Она истиче да су секундарне регулативе унутар Министарсва енергетике направљене дан после пошто је потписан енергетски споразум са Италијанима, што је занимљиво.

– Логично је да се расписују концесије и да се онда инвеститори надмећу од чега би наша земља имала велике користи. То је већ урађено у Македонији и Албанији. Само је код нас примењен директан договор министра, којим се даје део обновљивих извора енергије, што он нема право да уради – закључује Зорана Михајловић Милановић.

Дејан Спаловић
[објављено: 22/12/2009]

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/CHista-energija-iz-Srbije-za-Italiju-i-Nemachku.sr.html

----------------

Znaci nasa vlast je dala Nemcima i Italijanima hidroenergetske kapacitete Srbije na besplatno koriscenje , a oni ce nam se oduziti tako sto ce njihove hidrocentrale u Srbiji graditi nasi srpski radnici - za nadnicu.

A svaki kilovat struje dobijen i proizveden od hidro kapaciteta srpskih voda - ici ce u Nemacku i Italiju.

SRECNA NOVA 1941 GODINA!
 
Poslednja izmena:
lose si razumela . po ovom dilu srbija nema nista od toga - onaj ko investira taj i kupi kajmak - a srbi samo kao crnci u africi ce imati tu cast da ucestvuju u izgradnji objekta za bogate belce.

Da, ali to je presedan, sigurna sam da ce se taj "dil" izmeniti bar malo u nasu korist kao sto to misle i ostali energetski strucnjaci iz teksta. Mislim, neverovatno je i neodgovorno...pa cak i da je koncesija.
 
Da, ali to je presedan, sigurna sam da ce se taj "dil" izmeniti bar malo u nasu korist kao sto to misle i ostali energetski strucnjaci iz teksta. Mislim, neverovatno je i neodgovorno...pa cak i da je koncesija.

izmenice se sipak. . . pa sta je to cudno za ovu vlast, ovo je u rangu debilskog jednostranog primenjivanja ssp-a
 
Santa Maria della salute


Oprosti, majko sveta, oprosti,
sto nasih gora pozalih bor,
na kom se, ustuk svakoj zlosti,
blazenoj tebi podize dvor;
prezri, nebesnice, vrelo milosti,
sto ti zemaljski sagresi stvor:
Kajan ti ljubim preciste skute,
Santa Maria della Salute.
Zar nije lepse nosit' lepotu,
svodova tvojih postati stub,
nego grejuci svetsku lepotu
u pep'o spalit' srce i lub;
tonut' o brodu, trunut' u plotu,
djavolu jelu a vragu dub?
Zar nije lepse vekovat' u te,
Santa Maria della Salute?
Oprosti, majko, mnogo sam strad'o,
mnoge sam grehe pokaj'o ja;
sve sto je srce snivalo mlado,
sve je to jave slomio ma',
za cim sam cezn'o, cemu se nad'o,
sve je to davno pep'o i pra',
na ugod zivu pakosti zute,
Santa Maria della Salute.
Trovala me je podmuklo, gnjilo,
al' ipak necu nikoga klet';
stagod je muke na meni bilo,
da nikog za to ne krivi svet:
Jer, sto je dusi lomilo krilo,
te joj u jeku dusilo let,
sve je to s ove glave sa lude,
Santa Maria della Salute!
Tad moja vila preda me granu,
lepse je ovaj ne vide vid;
iz crnog mraka divna mi svanu,
k'o pesma slavlja u zorin svit,
svaku mi mahom zaleci ranu,
al' tezoj rani nastade brid:
Sta cu od milja, od muke ljute,
Santa Maria della Salute?
Ona me glednu. U dusu svesnu
nikad jos takav ne sinu gled;
tim bi, sto iz tog pogleda kresnu,
svih vasiona stopila led,
sve mi to nudi za cim god ceznu',
jade pa slade, cemer pa med,
svu svoju dusu, sve svoje zude,
-svu vecnost za te, divni trenute!-
Santa Maria della Salute.
Zar meni jadnom sva ta divota?
Zar meni blago toliko sve?
Zar meni starom, na dnu zivota,
ta zlatna vocka sto sad tek zre?
Oh, slatka vocko, tantalskog roda,
sto nisi meni sazrela pre?
Oprosti meni gresne zalute,
Santa Maria della Salute.
Dve u meni pobise sile,
mozak i srce, pamet i slast.
Dugo su bojak strahovit bile,
k'o besni oluj i stari hrast:
Napokon sile sustase mile,
vijugav mozak odrza vlast,
razlog i zapon pameti hude,
Santa Maria della Salute.
Pamet me stegnu, ja srce stisnu',
utekoh mudro od srece, lud,
utekoh od nje - a ona svisnu.
Pomrca sunce, vecita stud,
gasnuse zvevde, raj u plac briznu,
smak sveta nasta i strasni sud. -
O, svetski slome, o strasni sude,
Santa Maria della Salute!
U srcu slomljen, zbunjen u glavi,
spomen je njezim sveti mi hram.
Tad mi se ona od onud javi,
k'o da se Bog mi pojavi sam:
U dusi bola led mi se kravi,
kroz nju sad vidim, od nje sve znam,
za sto se mudracki mozgovi mute,
Santa Maria della Salute.
Dodje mi u snu. Ne kad je zove
silnih mi zelja navreli roj,
ona mi dodje kad njojzi gove,
tajne su sile sluskinje njoj.
Navek su sa njom pojave nove,
zemnih milina nebeski kroj.
Tako mi do nje prostire pute,
Santa Maria della Salute.
U nas je sve k'o u muza i zene,
samo sto nije briga i rad,
sve su miline, al' nezezene,
strast nam se blazi u rajski hlad;
starija ona sad je od mene,
tamo cu biti dosta joj mlad,
gde svih vremena razlike cute,
Santa Maria della Salute.
A nasa deca pesme su moje,
tih sastanaka veciti trag;
to se ne pise, to se ne poje,
samo sto dusom probije zrak.
To razumemo samo nas dvoje,
to je i raju prinovak drag,
to tek u zanosu proroci slute,
Santa Maria della Salute.
A kad mi dodje da prsne glava
o mog zivota hridovit kraj,
najlepsi san mi postace java,
moj ropac njeno: "Evo me, naj!"
Iz nistavila u slavu slava,
iz beznjenice u raj, u raj!
U raj, u raj, u njezin zagrljaj!
Sve ce se zelje tu da probude,
dusine zice sve da progude,
zadivicemo svetske kolute,
zvezdama cemo pomerit' pute,
suncima zasut' seljanske stude,
da u sve kute zore zarude,
da od miline dusi polude,
Santa Maria della Salute.
 

Чиста енергија из Србије за Италију и Немачку
Најава министра рударства и енергетике Петра Шкундрића да је меморандумом са Италијом предвиђена изградња хидроцентрала на Ибру и средњој Дрини, од којих ниједан киловат неће остати у нашој земљи, узбуркала је „енергетску” јавност


..............
...

– Енергетски споразум са Италијанима је врло необичан из два разлога. Занимљиво је да он још није објављен на сајту Министарства рударства и енергетике, а министар Шкундрић иде корак даље и каже да ће то урадити када се то објави у неком Службеном гласнику у Италији, што је неозбиљно. То је енергетски споразум Србије и Италије и морамо да знамо шта је садржај тог споразума. Невероватна је та прича да ће Италијани градити електране и да ће добити локације за мале хидро потенцијале и фарме ветрењача, а да ми од тога готово да нећемо имати користи, јер ће сва енергија да иде у Италију. Ми ускоро нећемо имати довољно електричне енергије и први задатак државе јесте да задовољи потребе домаће тражње, а добро је познато да за десет година имамо повећање увоза струје за 200 до 300 одсто да би се задовољиле потребе. Србија је земља која има дефицит електричне енергије. На овај начин задовољавамо туђе потребе – упозорава Зорана Михајловић Милановић.

-------------------------------------------------------------------------------------

...
Дејан Спаловић
[објављено: 22/12/2009]

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/CHista-energija-iz-Srbije-za-Italiju-i-Nemachku.sr.html

----------------

Znaci nasa vlast je dala Nemcima i Italijanima hidroenergetske kapacitete Srbije na besplatno koriscenje , a oni ce nam se oduziti tako sto ce njihove hidrocentrale u Srbiji graditi nasi srpski radnici - za nadnicu.

A svaki kilovat struje dobijen i proizveden od hidro kapaciteta srpskih voda - ici ce u Nemacku i Italiju.

SRECNA NOVA 1941 GODINA!



На жалост, зато су морали Устав из 1990-те да мењају,..
Сада са овим Уставом све им је омогућено, дозвољено!!!

.
 
Ovo je više pitanje oko EPS i njihovog lopovluka i pljačke gradjana Srbije ( da ne zaboravimo da naplaćuju preko računa za struju i tv pretplatu za jadni rts 1 i 2 )
Drugo, ni dinar neće da ulože u nove i obnovljive tehnologije za proizvodnju struje u Srbiji ali će srdačno da nam naplate račune za ne baš toliko stabilnu struju ( stalni padovi napona el mreže )
 
pa jesmo li zaboravili zahtev od pre nekoliko godina privatnog sektora da se zakonski uredi mogucnost da privatnici prave kako mini tako i velike hidrocentrale...ne rece li kostunicina vlada da je nacrt zakona napravljen...zar ne bi javna studija izvodljivosti....zar ne tvrdise da na teritoriji srbije moze da se izgradi na stotine mini hidrocentrala i da za mnoga mesta postoji tehnicka dokumentacija....u toj emisiji na TV ako se dobro secam bilo je dosta privatnika koji su vlasnici minihidrocentrala i koji su ukljuceni u EPS...jos tad rekose da se sa 10.000 evra pravi minihidrocentrala od 32 KW...ona se isplati i donosi profit u prvoj godini rada...znaci...zbog licnih i stranih interesa u stanju smo da prodamo najperspektivniji resurs---vodni potencijal....
i jos nesto...MISLIM DA SRBIJA NI SAD NEMA DOVOLJNO ELEKTRICNE ENERGIJE...ljudi srpska privreda stoji...a nas drzava cesto moli da smanjimo potrosnju jel energokapaciteti ne mogu da izdrze...pa sta bi bilo da srpska privreda radi punim kapacitetom i to jos da se razvije vise...??? DAL BI BILO EL.ENERGIJE DOVOLJNO...????
 
А шта ће нам струја када се не планира никаква индустрија? Нека се брину за струју они који су покуповли ово око нас, њима она треба. А ако им треба нека се и брину одакле да се намире. Ето видите, наши ће градити те бране и хидроцентрале. Куд ћеш боље? А замислите још и ову комбинацију: Немци и Талијани би могли ту струју да употребе за призводне процесе у фирмама које су покуповали по Србији. А, шта мислите на ту могућност? И ко би радио у тим фирмама? Погађате, наравно наш свет. Ево, рецимо Фијат. Њима ће у Крагујевцу требати струја. И зар није најрациналније него да је узму одавде. И ко зна каквих проницљивих комбинација се наши брижни владари нису досетили, само неће одмах да нам све кажу. Хоће да нас изненаде. Ехеј, није све тако црно како изгледа, јок!
А нама ће бити довољно само нешто мало, за осветлење. И ту смо на коњу јер су већ у примени ове нове сијалице што мало троше. Како год окренеш, све је смишљено како треба.
 
mislim da je milosevic svojevremeno kad su uvedene sankcije grdno pogresio sto nije otvorio javne radove po srbiji gde bi zaposlio celu srbiju..umesto sto su deljene plate mesecima a nije se ni islo na posao....vec tad smo mogli sopstvenim sredstvima izgraditi koridor 10....tako i sad mislim da srbija ima veliku sansu da u okviru nacionalnog plana krene u izgradnju hidro i termo elektrana....eto izvozne sanse srbiji...a do zavrsetka izgradnje zaposlila bi svoje stanovnistvo----kamo lepe srece da je na ovo potrosila pare od privatizacije i od kredita....
 
mislim da je milosevic svojevremeno kad su uvedene sankcije grdno pogresio sto nije otvorio javne radove po srbiji gde bi zaposlio celu srbiju..umesto sto su deljene plate mesecima a nije se ni islo na posao....vec tad smo mogli sopstvenim sredstvima izgraditi koridor 10....tako i sad mislim da srbija ima veliku sansu da u okviru nacionalnog plana krene u izgradnju hidro i termo elektrana....eto izvozne sanse srbiji...a do zavrsetka izgradnje zaposlila bi svoje stanovnistvo----kamo lepe srece da je na ovo potrosila pare od privatizacije i od kredita....

Zato je tajno prebacivao pare od zajma za preporod Srbije.
 
mislim da je milosevic svojevremeno kad su uvedene sankcije grdno pogresio sto nije otvorio javne radove po srbiji gde bi zaposlio celu srbiju..umesto sto su deljene plate mesecima a nije se ni islo na posao....vec tad smo mogli sopstvenim sredstvima izgraditi koridor 10....tako i sad mislim da srbija ima veliku sansu da u okviru nacionalnog plana krene u izgradnju hidro i termo elektrana....eto izvozne sanse srbiji...a do zavrsetka izgradnje zaposlila bi svoje stanovnistvo----kamo lepe srece da je na ovo potrosila pare od privatizacije i od kredita....

Ko hitler, jelda? Da pravimo tenkove i bombe pa onda juriš okolo sve da ih obrstimo z:D
 

Back
Top