Lavkraft (Ktulu i ostalo)
Prikazujem rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Lavkraft (Ktulu i ostalo)

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    404

Question Lavkraft (Ktulu i ostalo)

Nažalost, nisam ništa od Lavkrafta nikada pročitao. Koliko vidim, kod nas on nije toliko popularan, dok na polju fantastike ima kultni status, pogotovo ovaj tzv. Ktulu legendarij.

Može li me neko malo 'uvesti' u Loverkraftova djela (pogotovo razjasniti malo o tom 'Ktulu'), dati svoje utiske i reći mi šta misli, tj. šta mi preporučuje za pročitati.

Hvala!

Aktivan član
    Učlanjen
    21.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Re: Lavkraft (Ktulu i ostalo)

Ja sam čitala samo roman "Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda" koji mi je bio...onako, ništa posebno, i izabrane kratke priče (mislim da se zbirka zove "S onu stranu sna") i one jesu uglavnom fenomenalne, po atmosferi, stilu i po tome što su uglavnom tako tempirane da te isprepadaju u poslednoj rečenici.

U principu, reč je o baš klasičnom hororu (veštice, čudna bića, mračna atmosfera itd.), pa ako si ljubitelj tih varijanti, svakako preporučujem.

Od Ktulu priča na žalost nisam ništa čitala.

Btw. mislim da Ktulu priče ovde nisu toliko popularne jer mi se čini da su prvi put objavljene na srpkom prošle i ove godine.

Ističe se loki74 (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    58

Najbolje ces se upoznati sa Lavkraftom preko Nekronomikona.
    To delo je priredio Dejan Ognjanovic, 600 strana, kolor, tvrd povez, doduse prilicno je skupo, ali i vredi. Pored nekih 19-20 Lavkraftovih prica , tu je i njegoba biografija, prikaz svega sto je objavio, tekstovi o njegovom pisanju i pogledu na horor i knjizevnost.

Lavkraft se dosta razlikuje od danasnjih horor pisaca. On nema klasicnih podela dobro-zlo, niti tipicnih junaka prica. Sustina njegovog horora je vise psiholoska; covek u njegovoj viziji je u sustini bespomocno stvorenje, prepusten na milost kosmickim silama i drevnim bogovima i stvorovima koji su ovde ziveli pre nas. Njegov strah nije onaj tipa prosutih utroba i strasnih bica, nego ima jedno produzeno dejstvo, strah koji dopire do srzi coveka, do smisla njegovog zivota i postojanja.

Meni su najbolje njegove price ( iz Nekronomikona ) ; Ukleta kuca, Danicki uzas, Snovi u vesticjoj kuci, Pacovi u zidovima, Pikmenov model..

Ktulu je Gospodar Dubokih; njegobo budjenje iz hrama potonulog u Pacifik, izazvace budjenje drevnih bogova.

Da ne otkrivam sve ..

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

"Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda" je majstorsko delo H.P. Lavkrafta, po mom ličnom mišljenju i najbolje. Ali zbirka "S onu stranu sna" nije manje vredna, a nedavno sam u beogradskim knjižarama primetio još jednu zbirku priča čijeg imena ne mogu da se setim
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Citat Original postavio loki74 Pogledaj poruku
    To delo je priredio Dejan Ognjanovic, 600 strana, kolor, tvrd povez, doduse prilicno je skupo, ali i vredi. Pored nekih 19-20 Lavkraftovih prica , tu je i njegoba biografija, prikaz svega sto je objavio, tekstovi o njegovom pisanju i pogledu na horor i knjizevnost.

Lavkraft se dosta razlikuje od danasnjih horor pisaca. On nema klasicnih podela dobro-zlo, niti tipicnih junaka prica. Sustina njegovog horora je vise psiholoska; covek u njegovoj viziji je u sustini bespomocno stvorenje, prepusten na milost kosmickim silama i drevnim bogovima i stvorovima koji su ovde ziveli pre nas. Njegov strah nije onaj tipa prosutih utroba i strasnih bica, nego ima jedno produzeno dejstvo, strah koji dopire do srzi coveka, do smisla njegovog zivota i postojanja.

Meni su najbolje njegove price ( iz Nekronomikona ) ; Ukleta kuca, Danicki uzas, Snovi u vesticjoj kuci, Pacovi u zidovima, Pikmenov model..

Ktulu je Gospodar Dubokih; njegobo budjenje iz hrama potonulog u Pacifik, izazvace budjenje drevnih bogova.

Da ne otkrivam sve ..
    Nisam čitao Ktulu-a, ali vidim da se nadovezuje na priču "Hram" iz zbirke "S onu stranu sna"

Ako se ne varam, taj tip horora koji je pisao Lavkraft zove se gotski horor
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    58

Da, gotski horor. Objavljeno je kod nas par njegovih manjih zbirki, ali je u Nekronomikonu najvise toga objedinjeno na jednom mestu. Doduse, jeste skup, knjiga kosta oko 20 evra.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio loki74 Pogledaj poruku

Da ne otkrivam sve ..
    A za Nekronomikon odlične ilustracije uradio Nikola Vitković. I kad se sve sabere kadse kupi u knjižari izdavača, meni prilično omraženog, nije ni tako skupo. Recimo oko 15 jura, možda i manje, što je za knjigu takve opreme i obima niska cena i u svetskim okvirima. A vredi svaki dinar koji se za nju da. BTW, Dejan Ognjanović ostao bez posla na niškom univerzitetu na način koji je sumnjiv. Da li je našao novi posao ne znam.

Domaćin dan555 (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

Horor ne volim pa ni Nekronomikon neću čitati, ali u knjižari Tardis (Kneza Miloša 2) sam ga pregledao i oduševio se opremom i ilustracijama. Boban je kao izdavač odradio tako dobar posao da mi je došlo da kupim knjigu samo zbog njenog izgleda. Fantastično je urađena!

Uzgred, a šta će Gulu posao kad može da se izdržava od pisanja, što kritika, što knjiga... A sada ima i vremena da piše doktorat. (očekujem da dođe ovde i reaguje )
    Non refert quis sed, quid dicat.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dan555 Pogledaj poruku
    Horor ne volim pa ni Nekronomikon neću čitati, ali u knjižari Tardis (Kneza Miloša 2) sam ga pregledao i oduševio se opremom i ilustracijama. Boban je kao izdavač odradio tako dobar posao da mi je došlo da kupim knjigu samo zbog njenog izgleda. Fantastično je urađena!

Uzgred, a šta će Gulu posao kad može da se izdržava od pisanja, što kritika, što knjiga... A sada ima i vremena da piše doktorat. (očekujem da dođe ovde i reaguje )
    Ništa ti ne brini, ima Ghoul drugare za koje i ne znada mu pomažu. Možda uskoro dobije ponudu za posao na jednoj katedri u drugom gradu

Domaćin dan555 (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

Znači, vidimo ga u BG?

Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    58

Ma ne brinem se ja za Ghoula, on ima znanja iz dosta oblasti, a znanje se uvek može naplatiti. Elem, isti izdavač je mislim skoro izdao poveliku knjigu o Konanu varvarinu, ali nije tvrdi povez i za sada ga ima samo u BG.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dan555 Pogledaj poruku
    Znači, vidimo ga u BG?
    Mislim da nisam na BGD mislio

Domaćin dan555 (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

А није ни битно, важно је да добије посао.

Zainteresovan član Elan Morin Tedronai (avatar)
    Učlanjen
    29.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Ja sam procitao Ktulu price u izdanju Tabernakla, Sena iz drugog vremena i Kroz kapije Srebrnoga kljuca su me najvise zainteresovale. Koliko sam razumeo, ima jos prica o Randolfu Karteru, koji je glavi lik kkSk...?

Poznat VisionOfDisorder (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    143

Neverovatno dobar horor.
    Preporuchujem.... verovatno niko posle njega nije pisao takvim stilom.
    I got it 'cause I always took the long way home...

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1712

Božanski horor.

Zainteresovan član Makazont (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Ja ga svrstavam u omiljene anglosaksonske autore i mislim da se njegove knjige mogu uzeti kao primer ozbiljnog štiva u oblasti fantastike. Malo mi je čudno što su mu kod nas naklonjeni samo ljubitelji fantastike, dok neke moderne horor autore čitaju svi redom. Biće da je zbog toga što se on ne bavi nama toliko srodnim temama.

Primećen član Goldengaidin (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

CD Word je slicno Dorijanu Greju, malo mracnije i manje filozofsko delo.
    ``S onu stranu sna`` sadrzi moju omiljenu pricu - ``Snovi u vesticijoj kuci``. Imao sam par finih kosmara nakon nje. Tabernakl je izdao pre par godina

Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    58

Snovi u veštičjoj kući- i meni omiljena priča.

Slične teme

1. SMS, gas i ostalo..
    Autor bob63 u forumu Politika
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 09.01.2009., 15:27

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •