Zastavin punto dobio ljutu konkurenciju

Veliko je pitanje kakva ce buduca prodaja zastavinog punta biti, kada bude u prodaju pusten novi spark,a to je za mesec dana
u svemu je mnogo bolji od punta jedino sto je malo kraci, cena za osnovni model ce biti ispod 7000 evra,
i imace mnogo vise standardne opreme od punta.spark
http://www.chevrolet-spark.eu/index_en_GB.html#
Uopšte nije pitanje, Punto će se uvek bolje prodavati od te nakazice. U čemu je to mnogo bolji, osim što je (tvoje reči) malo kraći, pa nastavak, malo uži, pa slabiji, pa mnoooogo ružniji, pa...liči na kraju na amaterski umuljan ćevap. I to je automobil? Ili mu je najveća prednost što nije NAŠ? Odakle tolika patološka mržnja prema svemu što je NAŠE? Hajde da kupujemo ta Koreanska go*na i hranimo tuđe radnike umesto da zaposlimo hiljade naših i dičimo se time što imamo auto industriju.
 
Španac, sad si malo preterao... ti makar znaš da se Punto samo zove srpskim autom, a sve osim dizalice i guma stiže iz Italije.
Drugo, o ukusima ne vredi raspravljati... Spark ima nekoliko prednosti - za početak, kao i prethodni, izuzetno malo troši. Ko nije vozio Spark / Matiz, ne zna o čemu pričam - za ganjanje po gradu je idealan, ali nije prodičan auto. Za službena vozila, gde se obično vozi jedan do dva čoveka je super. Startan je, na malim brzinama (u gradu), vrlo živahan, da ne kažem besan.
I na kraju, ima svež dizajn.
Ja sam vozio Punta, ali ga sad ne bih kupio jer su me uvek nervirali ti socijalni automobili, kojih ima 3 miliona.Mada i dalje mislim da je za te pare više nego dobar auto.
 
Hajde da rasturimo tu Zastavu (sada FIAT), ostavimo hiljade gladnih i kupujemo Sparkove, snažniju robu inače...

Не кажем то, чак штавише слажем се са твојим претходним постом. Проблем је био у томе што је држава до пре годину дана штитила Кеца коме је место било у музеју још пре 20 година, и што је у време СФРЈ због Заставе такса на страна возила (па чак и она која су долазила из консигнације) била огромна (34,5% код нас, 37% у Словенији итд).
Иначе ја сам за то да ми нешто правимо уместо да увозимо. Једва чекам да се Тесла сијалице опет појаве у трговинама, више ми је мука од ових кинеских Осрама, Усрама, квази Филипса и сличних. Да будем искрен, и Пунто сам купио што се производи код нас, иначе га не би ни погледао (јес' да ми је прва жеља била Флорида дизел или 1.6, ал *** финансијер није даоz:)).
 
Španac, sad si malo preterao... ti makar znaš da se Punto samo zove srpskim autom, a sve osim dizalice i guma stiže iz Italije.
Drugo, o ukusima ne vredi raspravljati... Spark ima nekoliko prednosti - za početak, kao i prethodni, izuzetno malo troši. Ko nije vozio Spark / Matiz, ne zna o čemu pričam - za ganjanje po gradu je idealan, ali nije prodičan auto. Za službena vozila, gde se obično vozi jedan do dva čoveka je super. Startan je, na malim brzinama (u gradu), vrlo živahan, da ne kažem besan.
I na kraju, ima svež dizajn.
Ja sam vozio Punta, ali ga sad ne bih kupio jer su me uvek nervirali ti socijalni automobili, kojih ima 3 miliona.Mada i dalje mislim da je za te pare više nego dobar auto.
U ovoji fazi to je jako dobro. Pokušaću to da objasnim onako logički, inženjerski. Činjenica je da i naša proizvodnja i obučenost naših ljudi posle svih ovih godina kaskaju za svetom. Hajde onda da pustimo te ljude da se pristojno obuče za sklapanje automobila sa sigurno kvalitetnijim delovima iz Italije. A kao što i sam znaš, sve više naših firmi se uključuje u proizvodnju i biće ih sve više kako se budu uhodavali i dostizali standarde koje FIAT zahteva. To su u dogledno vreme hiljade novih radnih mesta. Možda se i ti udeneš u sistem, ko zna? I ne vidim zašto bi ti slinavi Poljaci, kako ih nazva naš drugar odavde, proizvodili i izvozili par stotina hiljada hit automobila umesto nas?
A o kvazi Ševroletu, ex Matizu? Treba li da postavim svoju fotografiju sa pokojnim drugim (prvim) čovekom Koreje Kim Vu Čongom kao jedini čovek sa ovih prostora koji je stigao do njega i napravio intervju? Odlično znam i firmu i vozilo. I kad bih rešio da se oslobodim žene, momentalno bih joj kupio taj Spark!
z:lol:
 
Не кажем то, чак штавише слажем се са твојим претходним постом. Проблем је био у томе што је држава до пре годину дана штитила Кеца коме је место било у музеју још пре 20 година, и што је у време СФРЈ због Заставе такса на страна возила (па чак и она која су долазила из консигнације) била огромна (34,5% код нас, 37% у Словенији итд).
Иначе ја сам за то да ми нешто правимо уместо да увозимо. Једва чекам да се Тесла сијалице опет појаве у трговинама, више ми је мука од ових кинеских Осрама, Усрама, квази Филипса и сличних. Да будем искрен, и Пунто сам купио што се производи код нас, иначе га не би ни погледао (јес' да ми је прва жеља била Флорида дизел или 1.6, ал *** финансијер није даоz:)).
Uopšte ne sporim to što iznosiš. Naprotiv, i sam sam bio besan tih godina zbog politike koja se vodila oko Zastave. Ali, vremena su se debelo promenila, sada mi daleko zaostajemo za svetom po protekcionizmu i zaštiti domaće industrije. I ako se svi brane i štite i guraju svoje, zašto bi mi našu Zastavu( kakva je takva je naša je) gurali pod led u korist nekih Paja Patak vozila iz Koreje, Rumunije, Kine... Pa hajde malo da budemo i patriote, na neki rok to mora da se isplati.
 
Espanol... moram da ti protovurecim.
Pod 1 - nijedan komponentas se nije ukljucio u proizvodnju osima Trajala (smace koje inace nema put do kupaca u rednoj trzisnoj utakmici) i neka privatna fabricica koja radi dizalice... Tp sto pricaju politicari "ukljucice se... bice..." je isto kao "prosla je kriza". Pa da li je prosla? Kako ti radi firma? Jel ti deluje da je prosla? Ma daj... nismo deca.
Drugo... Taj Punto iz KG nije ni do kolena Puntu ELX iz 2003. koji sam ja vozio (poredio ih direktno jedan pored drugog). Covece, 2006. januara sam prodao svog sa 190.000 na satu, imao je originalan akumulator, auspuh i amortizere. Paraflu je ostao onaj koji su mu sipali u Italiji...A ovaj mi je ocerupan sa svih strana - za pocetak. pogledaj spojeve plasticnih povrsina enterijera, sve ivice su krzave i ostre. Tacno se vidi da nije ista firma pravila. Dalje, vidi kvalitet sedista i tapacirunga (na untrasnjoj strani haube ga kod Classica ni nema, cak ni u najskupljoj verziji). POgledaj uklapanje i zazore na branicima i farovima.... Mogu da nabrajam jos 20 redova. To su cinjenice.
Mada bih 1.9 JTD vozio opet, ali da se ne sklapa kod nas. Prosto je fuseraj, pogotovo servisna mreza koja je 50% nasledjena Zastavina, pa imas posla sa majstorima koji bez vinjaka ne mogu da disu.

Da ne idem dalje. Svaka cast Puntu za cenu i uslove prodaje, ali novi Spark prvo ima novu ekstra liniju, kvalitet plastike koji sasvim parira Agili (a to je jedno 2 nivoa iznad bilo kojeg Fiata, ispod klase Brava). Napredak u kvalitetu Chevija se najbolje vidi kod novog Cruze-a kojji u osnovi kosta 11.980, sto je svega 1.400 eur vise od 1.3. JTD Classica, a ima opreme 2 kucane strane, i 45ks vise... uz to je atu 4,60 duzine, i gepek od 450 L.
Spark Motori ne znam koji ce biti, ali ako te zanima da se provozamo jednim Sparkom 0.8 sx (stari model), javi. Iznenadices se kako eksplozivno povlaci. Dere bilo kojeg 1.4 sa semafora garantujem.
 
Poslednja izmena:
Espanol... moram da ti protovurecim.
Pod 1 - nijedan komponentas se nije ukljucio u proizvodnju osima Trajala (smace koje inace nema put do kupaca u rednoj trzisnoj utakmici) i neka privatna fabricica koja radi dizalice... Tp sto pricaju politicari "ukljucice se... bice..." je isto kao "prosla je kriza". Pa da li je prosla? Kako ti radi firma? Jel ti deluje da je prosla? Ma daj... nismo deca.
Drugo... Taj Punto iz KG nije ni do kolena Puntu ELX iz 2003. koji sam ja vozio (poredio ih direktno jedan pored drugog). Covece, 2006. januara sam prodao svog sa 190.000 na satu, imao je originalan akumulator, auspuh i amortizere. Paraflu je ostao onaj koji su mu sipali u Italiji...A ovaj mi je ocerupan sa svih strana - za pocetak. pogledaj spojeve plasticnih povrsina enterijera, sve ivice su krzave i ostre. Tacno se vidi da nije ista firma pravila. Dalje, vidi kvalitet sedista i tapacirunga (na untrasnjoj strani haube ga kod Classica ni nema, cak ni u najskupljoj verziji). POgledaj uklapanje i zazore na branicima i farovima.... Mogu da nabrajam jos 20 redova. To su cinjenice.
Mada bih 1.9 JTD vozio opet, ali da se ne sklapa kod nas. Prosto je fuseraj, pogotovo servisna mreza koja je 50% nasledjena Zastavina, pa imas posla sa majstorima koji bez vinjaka ne mogu da disu.

Da ne idem dalje. Svaka cast Puntu za cenu i uslove prodaje, ali novi Spark prvo ima novu ekstra liniju, kvalitet plastike koji sasvim parira Agili (a to je jedno 2 nivoa iznad bilo kojeg Fiata, ispod klase Brava). Napredak u kvalitetu Chevija se najbolje vidi kod novog Cruze-a kojji u osnovi kosta 11.980, sto je svega 1.400 eur vise od 1.3. JTD Classica, a ima opreme 2 kucane strane, i 45ks vise... uz to je atu 4,60 duzine, i gepek od 450 L.
Spark Motori ne znam koji ce biti, ali ako te zanima da se provozamo jednim Sparkom 0.8 sx (stari model), javi. Iznenadices se kako eksplozivno povlaci. Dere bilo kojeg 1.4 sa semafora garantujem.
Nema potrebe da mi protivurečiš, ovde smo da razmenjujemo mišljenja kao ljudi koji se uvažavaju. Jasno sam naglasio da je dobro što u ovoj fazi montažeri uče i što su delovi iz Italije. Budi siguran da ni FIAT neće još dugo da ih snabdeva delovima koje nabavlja po cenama koje su više od potencijalnih naših, uz cene naše radne snage.
I Poljaci su tapkali dok nisu naučili, pa danas proizvode najprodavanije modele.
O Sparkovoj "ekstra liniji" mogao bih vrlo argumentovano inženjerski i dizajnerski da ti od branika do branika pokažem šta sve ne spada u domen pravog automobila. Ništa ne vredi da u takvu konzervicu uguraš motor i od 150 KS, on ostaje ono što Švabe zovu "špileraj", prevoz po svaku cenu, daleeeeeeeeeeeko od Punta, čak i Zastavinog. Postoji puno važnijih stvari koji čine auto od nagurane opreme za male pare. I dobro znaš da sam na izvoru, čovek kome pravim automobile prodaje baš nazovi Ševrolet. z;)
 
ne vredi espanol patriotizam je zamro u srbiji ,
ljudi žele za ono malo novca da kupe maksimalno najbolje
meni je žao samo što se vodi rasprava dal je bolji ovaj shevy ili punto
želeo bih bar za pet godina da se vodi rasprava dal je bolji naš recimo bravo ili neka tekvondo, kungfu konkurencija
 
Uopšte ne sporim to što iznosiš. Naprotiv, i sam sam bio besan tih godina zbog politike koja se vodila oko Zastave. Ali, vremena su se debelo promenila, sada mi daleko zaostajemo za svetom po protekcionizmu i zaštiti domaće industrije. I ako se svi brane i štite i guraju svoje, zašto bi mi našu Zastavu( kakva je takva je naša je) gurali pod led u korist nekih Paja Patak vozila iz Koreje, Rumunije, Kine... Pa hajde malo da budemo i patriote, na neki rok to mora da se isplati.

Hm ... I ja se svakako slažem da imamo svoj proizvod,svoj brend. z:)

Ali oko jedne stvari moramo da se složimo,a to je da su sva ta "Paja Patak" vozila iz Koreje,Rumunije i Kine po performansama ipak bolja od Fiata Punto. :)

Inače,Punto Classic,kog nam predstavljaju kao novopečeni srpski brend je u stvari vozilo predvidjeno za proizvodnju od pre deset godina,budući da je sama platforma dovoljno zastarela,te je na tržište potrebno plasirati potpuno nov model.
A onda se pojavljuje dinkić koji nam svima govori kako se u stvari radi o novom automobilu,a ne o tehnološki zastarelom automobilu.

Mogu odmah sad da ispišem nekoliko strana sa opširnim testovima Puntovih konkurenata,budući da sam ih sve dovoljno istestirao,gde će svaki polupismeni čovek primetiti razliku.Ako neko zahteva,to ću uraditi.

Osim toga,mi ni ovako nemamo više fabriku automobila.Donedavno smo je imali,kakvu tekvu,istina nikakvu,ali smo je imali.

"Zastava" je prodata Italijanima,oni su većinski vlasnik i danas-sutra mogu po sopstvenoj poslovnoj politicu da je zatvore,prodaju ili urade "šta im volja" kao što je to uradio General Motors sa svojim brendovima.
Fiat nije došao u Srbiju da bi pomogao Srpskoj privredi i automobilskoj industriji,već da bi pronašao način za što bolji izlazak iz finansijske krize,tako što će na sirotinjska tržišta plasirati robu.

Proteklih mesec-ak dana sam bio u kontaktu sa pojedinim ljudima iz Fiata,tako da odlično znam kako stoji situacija zvana "Fiat-Srbija". :)

A što se tiče ostalih konkurenata ... Poješće Punta,samo ako se namerače da dodju na Srpsko tržište.To sam spreman da potpišem. z:)
 
OK... ajde redom. Ako je suština "kupujmo domaće", zašto ne stavljaju Tigar Sigura gume umesto Trajal plastičnog đubreta? Pa koga si video da uopšte kupuje Trajal gume tj. pneumatike... (nisu od gume)?
Zašto se uvek domaći proizvod mora štititi cenom a ne kvalitetom? Da li smo mi nesposobni da napravimo normalan, kvalititetan proizvod - očigledno jesmo. A ta inženjerska teorija je super, samo vam je praksa jako slaba. Kao i gomili inženjera in Zastave koji su 30 godina primali plate za "razvoj" a razvijali su dva branika i tri lajsne, koje majstori redovno nisu postavljali kako treba. Evo sad su dobili sve na tacni od Italijana, pa opet ima reklamacija ko pleve (pitaj majstore iz Točka, ZR koji ih prodaje i servisira).
Znači, ne želim da uvredim ni tebe a ni bilo koga, ali realnost je da kod nas inženjera i onih "koji se razumeju" ima za izvoz - a gde su rezultati? Niko ne zna.
Ali ok, svako ima pravo na svoje mišljenje. Nov model, nove generacije za 2010. iz GM-a je sigurno lošiji auto od Fiata iz prošlog veka.
 
Kao i gomili inženjera in Zastave koji su 30 godina primali plate za "razvoj" a razvijali su dva branika i tri lajsne, koje majstori redovno nisu postavljali kako treba..

Имао сам прилике да изнутра погледам све идеје које су развијане у Застави у последњих 15 година, било је ту добрих идеја АЛИ ем није било пара да се реализују, ем су и оне које су се могле реализовати често стопиране јер некоме из власти/неком тајфунуz:D то није одговарало. 2004. или 2005. је стигао налог Застави да се сви делови који стигну у фабрику морају уградити па макар били и шкарт, нема враћања. Такође нико не зна да је било заинтересованих фирми које су хтеле да продају Југа и Флориду са ПСА моторима у пар европских земаља (али не бих о томе, обећао сам да нећу много да то помињем), па је опет неко из власти то без разлога стопирао. Та Застава, каква је била да је била, је служила и кусом и рогатом као крава музара до завршетка производње старог програма, а и сад је музара само што је музе Фијат. Ни мени није јасно зашто се Шунто рекламира као домаћи ауто а нема ни један део из домаћих фабрика. Које су то препреке да се у Класик, који се продаје само код нас, уграђују Блек Хорс акумулатори који се продају и на западу, или да панчевашка стаклара испоручује ветробране, или Тигар гуме? А сви ти произвођачи су били укључени у производњу Заставе 10, која је била БОЉЕ ОПРЕМЉЕН Класик! Али ето, кад већ нисам могао да купим Флориду било је дај било шта само да нису косооки, а нисам хтео ни да не будем као "татин син" који је купио бесног половњака (таква врста ми, јел'те, иде на живце). Хоћу свој први скупљи аутомобил да купим САМ, а не да ми га купе мама и тата.
Што се тиче квалитета - Пунто из Италије не може бити боље склопљен од Класика, јер су га у Италији склапали на линији на којој су склапани још Ритмо и Страда, а у Застави се налази нова, најмодернија линија стара 4 године (таква се користи и у Аудију, веровали или не, са неким ласерским мерењима и штајазнам шта још). И сами италијански инжењери су извршили мерења и рекли - па ово је боље склопљено него у Италији. Проблем са Класиком је што нам Италијани шаљу шкарт делове, произведене још пре 5-6 година (мени је рецимо оквир радија направљен 2004.), и што онако говнарски отежу са увођењем домаћих компоненташа у производњу да би потрошили своје залихе. Што се тиче опреме Класик се не може поредити са италијанским Пунтом, али да се разумемо - тај Пунто је као нов коштао 9000 најјефтинији(можда и више), а овај кошта 7000. Наравно да су узели и поскидали све од опреме шта су могли, јер су багра.
Што се тиче ЏМ-а, не бих ништа коментарисао - они су се показали ко су и шта су, коју год фабрику да су узели пропала је. А квалитет на САД тржишту им је катастрофалан - другар који студира у ЛА је купио Хонду Сивик уместо неког Шевролета јер је Шевролет био склопљен као Југо! Иначе ми каже да јапанских возила има на све стране, стиче се утисак да их има више него свих других заједно.
Проблем нашег Пунта, као и Флориде, лежи у томе што су то скупи аутомобили направљени на јефтин начин, док су корејски јефтини аутомобили направљени на јефтин начин. Надам се да ме разумете.z:)
А за фушерисање у склапању старог програма се слажем - било га је доста, јер су поред обучених радника радили и буквално неписмени људи, доведени преко везе и без икакве воље за послом.
И за крај, што се тиче Заставе - има у Застави још способних људи, што инжењера што менаџера, али је проблем у томе што има и гомила балавурдије, којој ови први попуштају јер се воде оном "паметнији попушта". Зато се и дешава да склапамо уместо да производимо возила, јер балавурдија не зна да направи ваљане уговоре, какве је својевремено правио Првослав Ранковић.

ПС. иначе на линији за Пунто је направљено пар Југића за пробу линије, разлике између њега и оног прављеног на старој линији су огромне.
 
Poslednja izmena:
Ja zaista ne bih da se ubeđujem ni sa kim.
Samo odeš u Fiatov salon i sedneš u Grande Punto koji košta koliko košta. POgledaj enterijer. Posle otiđi i pogledaj Cruze za iste pare pa mi reci ko ima kvalitetniji enterijer i bolju ponudu.
Ništa više od toga. Ja ne ulazim ko je kriv i zašto, ali to je ono što se odmah vidi.
 
za sad kupujem svoje automobile, za svoje novce
ko želi da kupi Punta clasic iz bilo kojih pa čak i patriotskih razloga, nemam ništa protiv
ko je dobar a ko loš odlučiće tržište.
ne razumem zašto neko očekuje da finansiram bilo koju fabriku
čini mi se da Rumuni, Poljaci, Česi, Slovaci... nemaju svoju fabriku automobila
 
Uopšte nije pitanje, Punto će se uvek bolje prodavati od te nakazice. U čemu je to mnogo bolji, osim što je (tvoje reči) malo kraći, pa nastavak, malo uži, pa slabiji, pa mnoooogo ružniji, pa...liči na kraju na amaterski umuljan ćevap. I to je automobil? Ili mu je najveća prednost što nije NAŠ? Odakle tolika patološka mržnja prema svemu što je NAŠE? Hajde da kupujemo ta Koreanska go*na i hranimo tuđe radnike umesto da zaposlimo hiljade naših i dičimo se time što imamo auto industriju.

Ovde ne pricamo o patrijotizmu, mi i nemam fabriku automobila, odakle ti to da mi imam fabriku automobila? Imali jesmo ali vise nemamo.
Covek je prokomentarisao da li ce biti prodavaniji auto od punta a ti ga udario po patriotizmu, i napao coveka a stvar je ukusa, tebi je ruzan sevrlet meni je lep.
Sto se auta tice, a to je stvar ukusa, mnogo je lepsi od punta, sto se tice unutrasnjosti takodje.
Cena jeftina za takvu opremu, ja mislim da taj slabiji ima 64ks , znam da ce jaci sa istom kubikazom od 1.2 imati 84ks i kostace ce nekih 8300e
Da li ce biti prodavaniji, nece, jer drzava kao i sto se zna, daje povolje kredite za punta da bi nas narod koji nema konacno i mogao da kupi dobar auto za male pare.
 
911s [SK];12255356:
Dobar auto za male pare nema nigde - pa čak ni u zemlji Srbiji.
Gde nešto ima dobro za male pare?

Dobro za male pare ,naravno da ima u Srbiji.Kako ovako, pr.do sada si vozio raspalog juga,keca,peglicu a takvih je mnogo u srbiji i sada drzava jos pripomogne sa malom kamatom i das tog krsa koji ne vredi ni 400e a racunaju ti 1000e dobacis jos 5hilj.ili na kredit, i eto za tog coveka je taj auto odlican a ne dobar, jer boljeg nije ni vozio i da je vozio bolje za te pare je dobar.
Da kazem i drugi pr. bez pomoci drzave za te pare 6,7hilj.covek ne moze nista vise ni da ocekuje, ne znam sta si ti ocekivao za te pare,evo spark ima olicnu cenu.
To pitanje sto si postavio moze da bude razlicito od ljudi do ljudi.
Dzabe-jeftino da ti da auto neko nece sigurno, za toliko para i nije lose, ,mada evo vidi se iz prilozenog da ima i boljeg (meni bar) za iste pare,slicne.
 

Back
Top