Komunizam je moguć, ali na papiru-SU

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Kad sam kritikovao neke pojave u komunističko vreme u Srbiji, to jest na nekom zboru radnih ljudi u preduzeću, ovako nešto sam doživeo:

-Direktor-komunista zna se, kaže mi, dobro Mićo, što tako pričaš, što lepo ne udješ u partiju, pa lepo diskutuješ kao čovek, a ne ovako ko slobodni strelac vredjaš sve nas.

He. he, he, nasmejao sam se tada, pa čoveka je očito nerviralo to što kao nepartijca ne može da me kontroliše, da me izbaci iz iste, kad počnem da kritikujem nešto i nekoga.

E to su vam komunisti, žele da vas imaju u partiji,ali kao vernika, a ne kao slobodnog čoveka, jer sloboda misli u partiji je omedjana ideologijom i smernicama koji dobijete na partiskim sastancima...gde vam lepo tamo kažu: šta i kako treba da mislite i odredte se za naredni četvorogodišnji period i plan razvoja drušva u celini celosti.

Dakle, nema ti burazere da mislite nikada i ništa, dobićeš iz komiteta smernice za mišljenje. E tako vam je i u religijama, možeš da imaš stav i mišljenja samo u okviru dogme i svetog pisma i boga im u čije ime nastupaju i pripovedaju ponašanje i delovanje.

I šta misite, da li ovakav sistem ima šanse da napreduje, razvija se, ili nešto uradi na dobrobit civilizacije i društva ? Ima, ali u crtanim filmovima, partizanskim filmovima, partiskim kongresima,, gde se najviše napreduje, ali na terenu to je nemoguća misao.

Kina je najbolji primer šta su dometi komunističkog sistema i kako je on moguće da postoji ?
Lepo na papiru imate komunistički sistem, a praksi se odvija teški neo-liberalno ekonomski kapitalizam u najboljem smislu te reči.
Kako se da videti komunisti ne znaju da razvijaju ekonimiju, razvoj u budućnosti, taj sistem zna jedino da osvojenu proizvodnju drži i čuva je kao kakvo stakleno zvono .

Zato u komunizmu žive dobro samo partijci, vojska, birokratija, svi ostali žive, ali isto i bez perspektive.
 
Poslednja izmena:
Kad sam kritikovao neke pojave u komunističko vreme u Srbiji, to jest na nekom zboru radnih ljudi u preduzeću, ovako nešto sam dožive:

-Direktor-komunista zna se, kaže mi, dobro Mićo, što tako pričaš, što lepo ne udješ u partiju, pa lepo diskutuješ kao čovek, a ne ovako ko slobodni strelac vredjaš sve nas.

He. he, he, nasmejao sam se tada, pa čoveka je očito nerviralo to što kao nepartijca ne može da me kontroliše, da me izbaci iz iste, kad počnem da kritikujem nešto i nekoga.

E to su vam komunisti, žele da vas imaju u partiji,ali kao vernika, a ne kao slobodnog čoveka, jer sloboda misli u partiji je omedjana ideologijom i smernicama koji dobijete na partiskim sastancima...gdevam lepo tamo kažu: šta i kako treba da mislite i odredte se za naredni četvorogodišnji period i plan razvoja drušva u celini celosti.

Dakle, nema ti burazere da mislite nikada i ništa, dobićeš iz komiteta smernice za mišljenje. E tako vam je i u religijama, možeš da imaš stav i mišljenja samo u okviru dogme i svetog pisma i boga im u čije ime nastupaju i pripovedaju ponašanje i delovanje.

I šta misite, da li ovakav sistem ima šanse da napreduje, razvija se, ili nešto uradi na dobrobit civilizacije i društva ? Ima, ali u crtanim filmovima, partizanskim filmovima, partiskim kongresima,, gde se najviše napreduje, ali na terenu to je nemoguća misao.

Kina je najbolji primer šta su dometi komunističkog sistema i kako je on moguće da postoji ?
Lepo na papiru imate komunistički sistem, a praksi se odvija teški neo-liberalno ekonomski kapitalizam u najboljem smislu te reči.
Kako se da videti komunisti ne znaju da razvijaju ekonimiju, razvoj u budućnosti, taj sistem zna jedino da osvojenu proizvodnju drži i čuva je kao kakvo stakleno zvono .

Zato u komunizmu žive dobro samo partijci, vojska, birokratija, svi ostali žive, ali isto i bez perspektive.

Зато ,друже,што комунизам никада није до краја реализован у пракси
Поготово не у Југославији ,она је била демократска земља
 
Kad sam kritikovao neke pojave u komunističko vreme u Srbiji, to jest na nekom zboru radnih ljudi u preduzeću, ovako nešto sam doživeo:

-Direktor-komunista zna se, kaže mi, dobro Mićo, što tako pričaš, što lepo ne udješ u partiju, pa lepo diskutuješ kao čovek, a ne ovako ko slobodni strelac vredjaš sve nas.

He. he, he, nasmejao sam se tada, pa čoveka je očito nerviralo to što kao nepartijca ne može da me kontroliše, da me izbaci iz iste, kad počnem da kritikujem nešto i nekoga.

E to su vam komunisti, žele da vas imaju u partiji,ali kao vernika, a ne kao slobodnog čoveka, jer sloboda misli u partiji je omedjana ideologijom i smernicama koji dobijete na partiskim sastancima...gde vam lepo tamo kažu: šta i kako treba da mislite i odredte se za naredni četvorogodišnji period i plan razvoja drušva u celini celosti.

Dakle, nema ti burazere da mislite nikada i ništa, dobićeš iz komiteta smernice za mišljenje. E tako vam je i u religijama, možeš da imaš stav i mišljenja samo u okviru dogme i svetog pisma i boga im u čije ime nastupaju i pripovedaju ponašanje i delovanje.

I šta misite, da li ovakav sistem ima šanse da napreduje, razvija se, ili nešto uradi na dobrobit civilizacije i društva ? Ima, ali u crtanim filmovima, partizanskim filmovima, partiskim kongresima,, gde se najviše napreduje, ali na terenu to je nemoguća misao.

Kina je najbolji primer šta su dometi komunističkog sistema i kako je on moguće da postoji ?
Lepo na papiru imate komunistički sistem, a praksi se odvija teški neo-liberalno ekonomski kapitalizam u najboljem smislu te reči.
Kako se da videti komunisti ne znaju da razvijaju ekonimiju, razvoj u budućnosti, taj sistem zna jedino da osvojenu proizvodnju drži i čuva je kao kakvo stakleno zvono .

Zato u komunizmu žive dobro samo partijci, vojska, birokratija, svi ostali žive, ali isto i bez perspektive.

nemoj da vrsis lobotomiju nad decom. tvoja generacija nije placala ni uzinu u skoli! a danas ce poceti i vazduh da nam naplacuju :( muka mi je vise od tih prica. zivo me interesuje kako objasnjavas deci da si besplatno isao na zimovanje i letovanje, imao uzinu, nisi placao faks? kao sto vidim bio si bez perspektive pa nisi mogao da nadjes posao, direktor te maltretirao, pretio ti uclanjnjem u kpj! ajde danas pljuni po stranci vlasnika ili direktora? ima da izgubis i one 22 plate koje ti duguju! :(
 
Izgleda da sam Ja i Dragoslav Mihajlović krivi, što kominizam nikada nije realizovan u praksii?

1. Šta je komunizam?

Komunizam je doktrina uslova oslobođenja proletarijata.
2. Šta je proletarijat?

Proletarijat je klasa u društvu koja živi isključivo od prodaje svog rada i ne prisvaja profit od bilo koje vrste kapitala; čija dobrobit i nesreća, čiji život i smrt, čija gola egzistencija zavisi od tražnje za radom - stoga, od promenljivog stanja biznisa, od odnosa ljute konkurencije. Proletarijat, ili klasa proletera je, u par reči, radnička klasa 19. veka.
3. Proleteri, onda, nisu uvek postojali?

Ne. Uvek je bilo siromašnih i radničkih klasa; i radničke klase su uglavnom bile siromašne. Ali nisu oduvek postojali radnici i siromašni ljudi koji žive u današnjim uslovima; drugim rečima, nije oduvek bilo proletera, kao što nije oduvek bilo slobodnih nemilosrdnih konkurenata.

7. Na koji način se proleteri razlikuju od robova?

Rob se prodaje jednom i zauvek; proleter mora sebe prodavati dnevno i na čas.

Individualnom robu, svojini gospodara, egzistencija je obezbeđena, ma kako mizerna ona mogla biti, jer je to u gospodarovom interesu. Individualni proleter, koji kao da je vlasništvo cele buržoaske klase koja kupuje njegov rad kada je on nekome potreban, nema obezbeđenu egzistenciju. Egzistencija je osigurana samo klasi kao celini.

Rob je van konkurencije; proleter je u njoj i oseća svu njenu žestinu.

Rob predsavlja stvar, nije član društva. Stoga, rob može imati bolju egzistenciju nego proleter, dok proleter pripada višoj fazi društvenog razvoja, i stoji na višem društvenom nivou od roba.

Rob se oslobađa kada od svih odnosa privatnog vlasništva ukine samo robovski odnos i time postane proleter; proleter se može osloboditi samo ukidanjem privatne svojine uopšte.

Ја само тражим мало више едукације када се говори о озбиљној тему ,да би се у њој учествовало .Треба се познавати !

Требаш знати оно што мрзиш да би та мржња престала!
Јер се мрзи само када се не познаје довољно градиво!
 
1. Šta je komunizam?
2. Šta je proletarijat?

Proletarijat je klasa u društvu koja živi isključivo od prodaje svog rada i ne prisvaja profit od bilo koje vrste kapitala; čija dobrobit i nesreća, čiji život i smrt, čija gola egzistencija zavisi od tražnje za radom - stoga, od promenljivog stanja biznisa, od odnosa ljute konkurencije. Proletarijat, ili klasa proletera je, u par reči, radnička klasa 19. veka.

Nemaš pojma, ili namerno mašiš temu, šta je himna proleterijata:

Proleteri svih zemalja ujedinite se ! To čak piše na onoj zastavi.

Što bi se proleteri ujedinjavali ? Da beru jagode, lubenice, maline, kupine ?

Jok, oni su se udružili onomad da bi udruženi oteli kapital, nekretninu, bilo šta od onih koji ga imaju više no što oni misle da je preporučljivo.

Šta je proleter ?
Neko ko nema ništa, a to može da ga zadesi, jer je vucibatina, lenština, kockar, ili prosto nesposoban za nešto napraviti u životu,. ali je sposoban da nekome nešto otme udružen po pravilu.

Znam drugarice da su objašnjenja komunista bila ko rodjena za ljude bez mozga, jer već sam napisao, ko hoće da bude komunista, nema potrebe da isti išta misli
.
 
ti brkas pojmove. ujedinjenje proletirijta je borba protiv tirana i eksploatatora, a ono sto ti pricas, jeste diktatura proletirijata nad eksloatatorima, tiranima, ratnim zlocincima i domacim izdajnicima. kao satro zaradili posteno svojim radom? i trebalo im je sve oduzeti, kao sto ce se oduzimati i ovim tajkunima
 
Poslednja izmena:

Back
Top