Kamin - Kaljeva peć

Fug masa za kaljeve peci tog tipa a pretpostavljam da je u pitanju pec ozbiljnih dimenzija kod nas na trzistu ne postoji ima je u Austriji a kod nas mi pravimo kombinaciju maqterijala gde je fug masa bele boje i moze se bojiti na kraju ali je bitno da se i fugne na peci pripreme za posao jer ako nisu ciste i duboke fugiranje nema mnogo uspeha.
 
Na zalost , kod nas na trzistu nema vatrostalnog silikona za fugiranje pei , postoji samo jedna vrsta Den braven silikona ali je crne boje i za 1200 C .
Ranije se uvozio i mislim da se zvao "palesit kit" mozda gresim, uglavnom u Madjarskoj ga ima i Sloveniji kod nas i u Hrvatskoj ga nema u slobodnoj prodaji.
Povremeno ga ima majstor Dejan 063/228-494 - kontaktirajte ga povremeno.
 
SAMOT - mozemo li u ovoj eri modernizacije izbeci tradicionalne proizvode - naravno da ne .Uzaludni su pokusaji da se promene istorijske vrednosti jer je poznato da kad se nesto izmeni tehnoloski to je iskljucivo radi vece zarade nekih grupacija a ne za dobrobit ljudi koji koriste taj proizvod.
Konkretno SAMOT cigle ili ploce koje se izradjuju rucno, imaju sasvim druga svojstva nego presovani industrijski samot , rucno radjeni SAMOT ima grejna svojstva dok industrijski presovani ima u samom nazivu svrhu TERMOIZOLACIONI - znaci sa rucno radjenim samotom se grejete u kaljevoj peci koju ste sazidali a sa termoizolacionim grejete golubove jer vise temperature izlazi kroz dimnjak nego sto ostaje u peci.
Treba , naravno i paziti gde kupujete SAMOT i ko je proizvodjac jer kada neko napravi kao DVA KALJA dobar proizvod mnogi kopiraju i lazno prodaju svoj proizvod pod imenom DVA KALJA to se desilo na mnogo mesta ali treba biti oprezan i od majstora traziti fikalni racun na kome pise sta je od SAMOTA kupio i koliko to kosta i taj racun sacuvati kao dokaz sta je ugradjeno u vasu kaljevu pec, jer postoji stari izraz : MATERIJAL ZA KALJEVU PEC JE SAMO POLA POSLA - DRUGA POLOVINA JE MAJSTOR ZA UGRADNJU KALJEVE PECI. ako on po svaku cenu hoce da ugovori posao skoro je sigurno da ce cenu korigovati na osnovu kvaliteta materijala a ne korekcije cene njegove ugradnje , tako da je bolje da sami kupite materijal a majstor da ga ugradi, onda nema reklamacije tipa: losa kaljeva pec , los materijal za ugradnju vec ostaje samo jedno a to je priucen ili samozvan majstor za ugradnju KALJEVE PECI.
KALJEVA PEC ne trpi lozenje ljuski od oraha , lesnika , kikirikija , badema i druge ljuske koje zbog masnoce koja je u njima zastupljena stvara isparenja i moze prouzrokovati detonaciju u peci a tada stradaju kaljevi , najcesce oko vrata za lozenje u tezoj varijanto strada vise od 50 % peci.
Moramo razlikovati i dve vrste kaljeva za peci a to su RUCNO RADJENI KALJEVI napravljeni od vatrostalnih materijala, kao sto radi firma DVA KALJA i liveni keramicki kaljevi koje rade obicne radnje za keramiku i takvi kaljevi imaju kratak vek trajanja i pucaju na vecoj temperaturi tako da se treba prvo dobro raspitati sta kupujete pa tek onda da donosite sud o proizvodu.
Prva sumnjiva stvar je ako je majstor jeftin to znaci da ce u vasu kaljevu pec ugraditi obicnu gradjevinsku ciglu umesto SAMOTNE i verovatno biber crep umesto SAMOTNIH PLOCA i normalno je da ce tako uradjena kaljeva pec grejati lose i imati kratak zivotni vek.
KALJEVA PEC uradjena iznutra sa rucno napravljenim SAMOTOM ima neogranicen vek trajanja ukoliko je prezidate na 12 - 20 godina to je po isplatljivosti najrentabilnije grejanje na svetu a 100% je domaci proizvod tako da sve rezervne delove imamo za eventualne izmene na KALJEVOJ PECI ako se jednog dana vi ili vasi potomci na to odlucite.
SAMOT rucno radjen spada u stare i retke zanate jer je po recepturi porodicna tajna kao i sastav vatrostalnog materijala za KALJEVE i samo takvi proizvodi treba da budu u vasem domu jer sve sto je moderno vise je ukras nego korist.
Potrosnja goriva, srazmerno prostoru koji se greje je kod KALJEVE PECI u odnosu na druga grejna tela neuporedivo manji a grejna moc i do 10 puta veca , sto je svrstava u najkvalitetnija i najzdravija grejna tela a pritom i u najstedljivija ali [pod uslovom da ju je napravio pravi majstr a ne trkac za parama ili samozvani majstor, kakvih ima dosta a na vama je da ih prepoznate i prekinete dogovore ako osetite da nesto nije kako treba.
postoje ponude koje svakako treba odbiti a to je ponuda kaljeva za peci preko takozvanih "nasih firmi " koje je u stvari kupila Hrvatska kompanija i preko njih prodaje jeftine Rumunske kaljeve za peci najnizeg kvaliteta a sta to znaci vidite idmah po ceni a najgore je sto se ta firma reklamira i dalje kao proizvodjac kaljeva za peci a samo su liferantska maska za uvozne proizvod za koje niste sigurni da li ce se sutra proizvoditi i da li cete ikada dobiti rezervni deo ako vam zatreba.
Ali ne mora sve biti ruzno ima i lepih stvari , ako ste vi zadovoljni nije vazno ciji su proizvod kaljevi ali je bitno kad vam se nesto prodaje da znate poreklo te robe i da to nije nas vec uvozni proizvod i ako ti kaljevi u Hrvatskoj kostaju 12,5 evra po jedinici a u Srbinji ih prodaju po 5 evra po jedinici mislite li da to isti kaljevi ?
Vazno je reci da KALJEVA PEC ima najvisu iskoriscenost iz goriva a to je oko 75 % - ali iskljucivo kod rucno utisnutih kaljeva u gipsane kalupe i to se smatra retkom i gornjom granicom , dok kod livenih kaljeva iskoriscenost ne prelazi 50 % sto je i normalno jer kod livenja imamo oko uproseku 30 % vode sto kada ispari ostavlja sacasto telo a svi znamo da su supljine ispunjene vazduhom izolator, tako da tu trosite vise goriva a imate manji efekat , kod metalnih peci i sporeta iskoriscenost je od 15 - 27 % i to pod idealnim uslovima a jedna od tragedija tih peci je visoko loziste tako da nikad ne greju pravilno prostor vec samo gornju zonu.
Treba reci da postoje i peci zidane samo samotnom ciglom ( rucne izrade) i takve peci mogu grejati velike prostore i radionice a moze se u njih ugraditi izmenjivac toplotr - kotao i onda grejati i do 450 m2 do visine prostora 3 m.
Odgovoricu na sva pitanja koja mi postavite a dacu i savet ako mislite da sam osoba koja vas moze posavetovati , jer mi vec tri generacije proizvodimo i ugraqdjujemo KALJEVE PECI I SAMOTNI MATERIJAL.

Mi imamo ovakvu peć koju je napravio suprug i vrlo smo zadovoljni efektom....e, sad mi bi da je malo restauriramo i da na prednji deo stavimo velika staklena vrata da se vidi plamen unutra kad ložimo....vrata koja smo do sada videli su mala, a mi bi neka velika....ako znate nekoga ko prodaje i proizvodi staklena vrata napišite mi...z:poz:
100_0924.jpg
 
Ne znam odakle si ali, na primer, u Subotici ima javno preduzeće Dimničar, čije usluge stižu na naplatu sa objedinjenom naplatom za vodu. Oni imaju stakla po meri (vatrostalna) a verovatno bi tako nešto i mogli da naprave. Vidi da li u tvom mestu ima takvo neko preduzeće. Inače, to staklo je grozno skupo, cena jednog stakalca 4x21 cm je od 150-700 dinara, zavisi od debljine. Zato se sva ta staklena vrata prave od delića stakala a ne iz jednog komada, da bi moglo jeftinije da se zameni ako pukne
 
Ne znam odakle si ali, na primer, u Subotici ima javno preduzeće Dimničar, čije usluge stižu na naplatu sa objedinjenom naplatom za vodu. Oni imaju stakla po meri (vatrostalna) a verovatno bi tako nešto i mogli da naprave. Vidi da li u tvom mestu ima takvo neko preduzeće. Inače, to staklo je grozno skupo, cena jednog stakalca 4x21 cm je od 150-700 dinara, zavisi od debljine. Zato se sva ta staklena vrata prave od delića stakala a ne iz jednog komada, da bi moglo jeftinije da se zameni ako pukne

E baš ti hvala, baš ću se raspitati...z:poz:
 
Oni tu peć sigurno ne koriste. Nije izvodljivo da staklo ostane tako čisto prilikom upotrebe. Čak je više stakla crno a vatra se nazire iza stakala, bar je tako kod nas. Možda i može ako imate mnogo jak dimnjak, ali onda taj dimnjak izvuče i svu toplotu. Raspitaj se kod dimnjičara.
 
Oni tu peć sigurno ne koriste. Nije izvodljivo da staklo ostane tako čisto prilikom upotrebe. Čak je više stakla crno a vatra se nazire iza stakala, bar je tako kod nas. Možda i može ako imate mnogo jak dimnjak, ali onda taj dimnjak izvuče i svu toplotu. Raspitaj se kod dimnjičara.
ahahahah....ovo je slikano leti, a ja sam brisala staklo i iznutra šanot šmirglala.....leti tako sredimo da bude čisto pa stavimo sveće i kamenčiće unutra za dekoraciju...z:lol:
 
Za kaljevu peć grejanu elektrogrejačima, cigla smanjene specifične toploprovodnosti je idealna, jer zazidavanjem dimnjaka, praktično sva toplota, koja se nalazi u samoj pećki ne izlazi kroz dimnjak, nego postepeno izgreva. U takvom slučaju idealna kaljeva peć sa električnim grejačem treba da ima šamot od boljih termoizolacionih svojstava (drugim rečima manje od 1W/mK).

Što se tiče vatrom grejanih kaljevih peći, veća termoprovodnost je idealan slučaj, ali i pored svega toga, najbolje rezultate bi dao još i dugačak, krivudav dimnjak, koji bi ugrejao sve zidove usput, a dim napolje da izlazi maksimalno ohlađen. Ovakav slučaj postoji u dvorcu Engelman blizu Svetićevskog jezera u opštini Bačka Topola. Centralna peć je ukopana u najdublje mesto u podrumu, a prostorije se greju razgranavanjem dima na četiri dimnjaka, koji "putuju" duž dvorca.
 
Interesantne Kraljice peci treba videti u funkciji.
Do sada su se pokazale kao najmanji potrosac goriva (ispod 1m3 drva mesecno) a imaju neverovatan efekat .
Rade se u dve varijante , manja je 43cmx43cmx1 metar i jedna veca 43cmx43cmx125cm i pokazale su se idealne za montazne kuce jer greju manja od 35-50m2 a veca od 60-90m2 i pritom se na njima moze i skuvati hrana , zato su i idealne za vikend kuce, kod njih je najbolje sto ih samo mozete odrzavati i ne treba vam majstor ako imate malo smisla za neke radove.
Izmedju dva svetska rata su ovakve peci bile hit i sve kuce su imale ovakve peci isprva kao pomocno a kasnije i kao glavno grejanje i potiskivale su tradicionalne kaljeve peci jer su multifunkcionalne i trose malo goriva , vazno je reci da se za te peci gorivo sece na 20 cm , sto znaci iz metarske cepanice se dobija 5 delova i tada gorivo daje najveci efekat a najmanje se trosi.
Na sva pitanja oko kraljica peci , mogu dati savet ili primer.
 
Da se nadovezem na temu,dok smo imali kucu,imali smo tri kaljeve peci,svake godine smo kupovali oko 12m drva i uvek je bilo dovoljno.Kad je zapocela moda uvodjenja gasa,uveli smo i gas,ali kamine nismo dirali,uspela sam da ubedim moje da su odlicni ukras kuce.Onda je gas lagano poceo da poskupljuje,pa se skupili racuni,jer smo ostali samo na jednom primanjuz:(,onda su dosli i iskljucili nas.Naravno kasnije su nas ponovo ukljucili,ali tek na leto.A mi smo zahvaljujuci kraljici uspeli da prezivimo zimu,a i sledece, i naredne dve tri,jedino za cega smo trosili gas je bilo kuvanje.Na kraju,preselili smo se iz kuce u stan,kaljeve smo prodali za lepe pare.
Savet onima koji imaju kraljicu neka je ne diraju,uvek moze da zatreba,a i jeste lep ukras u domu.z:poz:
 

Back
Top