Epski filmovi

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Kad se radi o ovim filmovima, tu je najbitnije prikazati dinamiku akcije, ali i logiku koja stoji iza svega toga, mada je ovo poslednje zbog kratkoce film uvijek veoma tesko, pa se akcent stavlja na dinamiku, a kod toga su opet najvaznije moderne tehnike izrade filma. Mada redovno pratim medije, promakne mi tu i tamo neki epski film uradjen modernom tehnikom, pa ako ima boljih poznavalaca, neka se jave i napisu neki naslov poput: 300, Troja i Aleksandar.

Znam za Gladijatora i Kralja Artura, ali je tematika tih filmova dosta nepoznata, pa i sami filmovi djeluju dosadno. Znaci, ako ima filmova baziranih na poznatijim dogadjajima.
 
Ne znam zasto ti se ne svidja Gladijator, super je zaista...A King Artur je najbolji film koji sam ikada gledao, a tematika je zaista poznata, govori o istorijskoj pozadini legende o Excaliburu, Arturu, Lanselotu, Merlinu...
Ne zaboravi Gospodara prstenova, i to je epski film, zaista fascinantan.
Nebesko kraljevstvo, Prsten Nibelunga, Apocalypto, 10000 BC, Jelena Trojanska, Hrabro srce, Patriota, Poslednji samuraj su takodje dobri epski filmovi.
 
Ben hur najbolji film svih vremena, kakv crni Kralj Artur!!!

Dobro, svako ima svoj ukus, a i ne treba mnogo raspravljati o istim...z:lol:
Ben Hur je veoma dobar, ali obradjuje potpuno drugo vreme i radnja je potpuno drugacija. A King Arthur mi se svidja jer sam njegov veliki fan, tako da me privlace filmovi sa takvom tematikom. A verzija iz 2004 godine ( mislim da je tada snimljen ) je super, najbolji film koji sam ikada odgledao, zato sto prikazuje istorijsku pozadinu legende o Arturu, prikazujuci, ne zmajeve, carobnjake i vestice, vec prave licnosti koje su zaista postojale, npr. Merlina kao druida i vodju jednog plemena Pikta, a Artura i njegove vitezove kao rimske vojnike, a poreklom varvare.
 
Dobro, svako ima svoj ukus, a i ne treba mnogo raspravljati o istim...z:lol:
Ben Hur je veoma dobar, ali obradjuje potpuno drugo vreme i radnja je potpuno drugacija. A King Arthur mi se svidja jer sam njegov veliki fan, tako da me privlace filmovi sa takvom tematikom. A verzija iz 2004 godine ( mislim da je tada snimljen ) je super, najbolji film koji sam ikada odgledao, zato sto prikazuje istorijsku pozadinu legende o Arturu, prikazujuci, ne zmajeve, carobnjake i vestice, vec prave licnosti koje su zaista postojale, npr. Merlina kao druida i vodju jednog plemena Pikta, a Artura i njegove vitezove kao rimske vojnike, a poreklom varvare.


Ja smatram da su u trenutku preuzimanja hriscanstva sjeverni narodi (pa i drugi, istocni) nacinili veliku gresku, i zato mi Artur djeluje kao jedan od vecih kretena u istoriji. Kao sto sam nagovijestio, filmovi uglavnom sluze da uvelicaju doticnu tematiku, ali preuzimanje hriscanstva je upravo umanjivanje covjeka, pa ga prema tome i ne treba velicati.
 
Ja smatram da su u trenutku preuzimanja hriscanstva sjeverni narodi (pa i drugi, istocni) nacinili veliku gresku, i zato mi Artur djeluje kao jedan od vecih kretena u istoriji. Kao sto sam nagovijestio, filmovi uglavnom sluze da uvelicaju doticnu tematiku, ali preuzimanje hriscanstva je upravo umanjivanje covjeka, pa ga prema tome i ne treba velicati.

Ali u filmu King Arthur o kome ja pricam Artur staje na stranu Pikta koji su pagani, a na samom kraju filma Merlin, koji je inace druid, vencava Artura i Gvinevru, tako da se Artur vraca staroj veri na neki nacin. I takodje su Rimljani prvi put prikazani kao losiji i pokvareniji od nekog varvarskog naroda, a film ima za cilj da prikaze borbu britanskih plemena za slobodnu Britaniju. Artur u drugom delu filma shvata da je Britanija oduzeta pravim Britancima, Piktima, tako da na kraju on ipak staje na njihovu stranu.
 
Ali u filmu King Arthur o kome ja pricam Artur staje na stranu Pikta koji su pagani, a na samom kraju filma Merlin, koji je inace druid, vencava Artura i Gvinevru, tako da se Artur vraca staroj veri na neki nacin. I takodje su Rimljani prvi put prikazani kao losiji i pokvareniji od nekog varvarskog naroda, a film ima za cilj da prikaze borbu britanskih plemena za slobodnu Britaniju. Artur u drugom delu filma shvata da je Britanija oduzeta pravim Britancima, Piktima, tako da na kraju on ipak staje na njihovu stranu.

Nisam bas siguran da je to tako. U jednom dijelu filma on spasava hriscane i mislim da je on omogucio da hriscanstvo uopste opstane u Britaniji. To ko ga je vjencao ima za njega znacaj isto kao i ima li vode na mjesecu, toliko je imao smisla za religiju.
 
Kad se radi o ovim filmovima, tu je najbitnije prikazati dinamiku akcije, ali i logiku koja stoji iza svega toga, mada je ovo poslednje zbog kratkoce film uvijek veoma tesko, pa se akcent stavlja na dinamiku, a kod toga su opet najvaznije moderne tehnike izrade filma. Mada redovno pratim medije, promakne mi tu i tamo neki epski film uradjen modernom tehnikom, pa ako ima boljih poznavalaca, neka se jave i napisu neki naslov poput: 300, Troja i Aleksandar.

Znam za Gladijatora i Kralja Artura, ali je tematika tih filmova dosta nepoznata, pa i sami filmovi djeluju dosadno. Znaci, ako ima filmova baziranih na poznatijim dogadjajima.

Zasto tako za Gladijatora? Meni se jako dopao taj film...divno je snimljen, volim Marka Aurelija, jedini filozof od svih rimskih careva...Kralj Artur sa Klajv Ovenom mi se takodje dopao...

Troju ne volim nikako, smotali su je na brzinu, em je netacna sto mi se nije dopalo jer volim Ilijadu...

Ukoliko nisi gledao Quo Vadis iz 1951. obavezno pogledaj, sigurna sam da ce ti se dopasti...okosnica price je progon hriscana od strane Nerona i njegovo paljenje Rima...

Vidim da su drugi nabrojali zaista sjajne filmove...ja bih preporucila Sindlerovu listu, seriju Rat i secanja (svaka epizoda traje 1,5h uvela bih je u skole kao obaveznu lektiru da mogu), Elizabeth, Spartak, Lorens od Arabije (prati ga odlicna reputacija a meni se eto nije dopao), seriju Rim ( jako mi se svidela i prilicno je istorijski tacna), Stradanje Isusovo ( Mel Gibsona), ukoliko volis Istok onda je Poslednji kineski car Bernarda Bartolucija dobar izbor, Ples sa vukovima (film Kevin Kostnera o stradanju amrickih Indijanaca)...nadam se da sam bar malo pomogla:zpozdrav:
 
Batice,gledam i neverujem kak'e si nebuloze nalup'o?!
Kontradiktoran si debelo.Kazes da su epski filmovi kratki?!Pa,oni su sinonim za duge filmove.
I zasto je tu najbitnije prikazati dinamiku akcije???I zasto si nabrojao samo istorijske spektakle medju tim "epskim" filmovima??
Jedino je "vazdusasta" bila raznovrsnija pri selekciji istih.
Once Upon A Time In America
Das Boot
Amadeus....itd,itd.Sve su to epski filmovi.
E'o,poslednji dobri koji sam gled'o je ruski "Mongol".Bez trunke patetike i preterane sentimentalnosti,odlicne scene borbi,zanimljivi likovi - jako profesionalno i vesto odradjen film.
 
Hoces da ti filozof objasni zasto su mu epski filmovi kratki?
Ima za epsku fantastiku poseban forum.
A epski je isto sto i herojski, a herojski nije nista sto je moderno.
I oprezno sa tim rijecima kad ne znas tacno sta da kazes.
 
Procitajte Tukididovu istoriju, pa vidie sta bi valjalo snimiti...

Sta, Peloponeski rat?
Mslim, o tome je Tukidid pisao.
Ipak mislim da treba da se snimi neki dobar film o britanskim plemenima i njihovoj borbi protiv Rimljana, ili o krstaskim ratovima nedostaje dobrih filmova, znam samo za Nebesko kraljevstvo, a ne bi bilo lose da se snimi i nesto o praistoriji, kao sto je 10000 BC...
 
Pa i jesu, mac, sandale i oklop, jer upravo citam Makijavelijevu vjestinu ratovanja i vidim da su za svoje vrijeme neprevazidjeni, ne samo po ratovanju, nego i po drzavnom uredjenju, a ono je bezvremeno.
Ne znam zasto neko ne bi stavio Rimljane na prvo mjesto, ali mogu da zamislim da nam oni mogu biti nejasni. Ali ipak Grci su moranje. A sjeverni narodi su uvijek bili u defanzivi, i derali su ih Rimljani iz prostog razloga sto su ovi bili lijeni da nabave oklope.

Sto se tice 10000BC ono je karikatura, jer su svi likovi predstavljeni kao moderni ljudi, sa svim modernim empatijama i predstavama o bogu i religiji. Imas tu multikulturizam, ateizam, demokratiju, liriku do boli, ma sve isto sto i danas.

Treba samo shvatiti da je svaki veliki kulturni pokret (Renesanse) ujedno bio i povratak ka Grcima, pa i Rimljanima, da se shvati sta podrazumijevam pod "epskim". Sve ostalo je ok, ali nije savrseno.
 
Pa i jesu, mac, sandale i oklop, jer upravo citam Makijavelijevu vjestinu ratovanja i vidim da su za svoje vrijeme neprevazidjeni, ne samo po ratovanju, nego i po drzavnom uredjenju, a ono je bezvremeno.
Ne znam zasto neko ne bi stavio Rimljane na prvo mjesto, ali mogu da zamislim da nam oni mogu biti nejasni. Ali ipak Grci su moranje. A sjeverni narodi su uvijek bili u defanzivi, i derali su ih Rimljani iz prostog razloga sto su ovi bili lijeni da nabave oklope.

Sto se tice 10000BC ono je karikatura, jer su svi likovi predstavljeni kao moderni ljudi, sa svim modernim empatijama i predstavama o bogu i religiji. Imas tu multikulturizam, ateizam, demokratiju, liriku do boli, ma sve isto sto i danas.

Treba samo shvatiti da je svaki veliki kulturni pokret (Renesanse) ujedno bio i povratak ka Grcima, pa i Rimljanima, da se shvati sta podrazumijevam pod "epskim". Sve ostalo je ok, ali nije savrseno.

Film ne mora da odgovara realnoj situaciji da bi bio epski. Naravno da 10000 BC nije istorijski verodostojan, naravno da mamuti nisu pravili piramide, naravno da piramide nisu gradjene u praistoriji, ali 10000 BC i ne bi bio epski film da nisu uneti elementi lirike, poetike i cega sve jos.

I epski filmovi ne moraju za tematiku da imaju samo istoriju, vec i mitologiju, knjizevnost itd. Primer za to su Narnija, Gospodar prstenova...

Sto se tice pocetka tvog posta, ne znam zasto smatras da su Grci i Rimljani imali bezvremeno i savrseno uredjenje, zaista volim istoriju Rima i Grcke, ali ne velicam njihova uredjenja. Postojalo je ropstvo, drzava je previse ograniacvala ljude, nije postojao ustav...
Mada Grcka i RIm mogu posluziti kao dobra tema za neki epski film.
 
he he. Jedno je epska, a drugo lirska umjetnost. Te raznorazne Narnije i sl. spadaju u epsku fantastiku. Rim i Grci su imali ustave i to je ono najbolje kod njih, jer pokazuje koliko koji ustav vrijedi.
Ali danas su se svi ljudi uprli da dokazu vrijednost ljubavi, jer je tako Isus htio, pa, ko prezivi pricace.
 

Back
Top