PREDRASUDE
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: PREDRASUDE

Aktivan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano PREDRASUDE

Zanima me vase misljenje o predrasudama, bilo koje vrste, da li onim musko/zenskim, ili vezanim za unapredjenje na poslu, ili politickim, komsijskim...itd....
    ili o predrasudama o netu....
    ili o drugima koje ne poznajemo/poznajemo....
    da li imamo predrasude prema prijateljima....

Kako ih prepoznati i da li zelimo da ih uklonimo?
    Kolike su predrasude u nasem drustvu?
    Koje vrste predrasuda preovladjuju?
    Sta postojanje predrasude govori o licnosti?
    Da li je neko imun na predrasudu?

Pozz. 8)

Aktivan član Hektor (avatar)
    Učlanjen
    14.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano

Mnogo si pitanja postavila.Odgovoricu kratko:na osnovu tvoje postavke i naseg zivotnog iskustva vidimo da su predrasude,generalno,negativne.Ja licno smatram da je neko dobar dok se ne ispostavi suprotno.Posto je oprez majka mudrosti,neko zauzima potpuno drugaciji stav.Tema koju si postavila su predrasude,ali si je toliko siroko postavila i mnogo si pitanja postavila da je potrebno da ti prva das neke odgovore,posto je tema tvoja,pa da se diskusija usmeri u nekom konkretnom pravcu.

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Vec je bilo na ovom forumu

Aktivan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Pa šta mogu kad sam opširna. Mislila sam na čovekovu moć zdravog i nepristrasnog rezonovanja. Ako je tema bila, pa izvucite je, pa ćemo preći tamo.

Aktivan član Garota De Brasil (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

Citat Original postavio Tuzni_patak
    Vec je bilo na ovom forumu
    Patak, hajde molim te izvuci je ili mi poslaji link, ne mogu da je nadjem
    Hvala i pozz

Početnik
    Učlanjen
    14.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Predrasude su sastavni deo svakog coveka!

Predrasude su nesto sto se ne moze izbeci. Iako su predrasude jako cesto i nerealne, one su jednostavno prisutne i neizbezne. Svaki covek ima prema necemo predrasude - neko vece, neko manje, ali svi imaju predrasude. Prema prijateljstvu su predrasude naj opasnije, jer kad se u prijateljstvo umesa sumlja, predrasude su neizbezne.
    Predrasude su cesto korisne.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Ima jedna Rambova pesma "Predrasude"...

Poznat krvolok (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano

[quote="Truman"]Ima jedna Rambova pesma "Predrasude"...

Koji Rambo, 1, 2 ili 3 ???

Podrazumevano Re: Predrasude su sastavni deo svakog coveka!

Citat Original postavio vesna_andjelcic
    Predrasude su nesto sto se ne moze izbeci. Iako su predrasude jako cesto i nerealne, one su jednostavno prisutne i neizbezne. Svaki covek ima prema necemo predrasude - neko vece, neko manje, ali svi imaju predrasude. Prema prijateljstvu su predrasude naj opasnije, jer kad se u prijateljstvo umesa sumlja, predrasude su neizbezne.

Ne bih se složila....
    Predrasude su kočnica u razvoju i sticanju novih znanja a vrlo često vode u ekstrem koji može da ima loše posledice.
    Pisala sam o sinu mojih poznanika(rasista i homofoba) koji se ukombinovao sa skinsima i odležao 52 dana u zatvoru za vreme sablje zbog tuče...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.08.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Shvatamo li šta znači pojam "predasuda" onda možemo reći, da je svaka predasuda štetna.

Ako znamo, kakav nam je pravilan (koristan, dobar, lep, pun smisla...) životni pravac znaćemo da odvojimo predasude od štetnih uticaja po naš životni put.

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

Podrazumevano

Predrasude su odraz našeg vaspitanja. Vrlo je mala uloga nas samih (gena) u formiranju takvih shvatanja. S KIM SI ONAKAV SI.
    Imaju neke svoje pozitivne strane ali, generalno, samo koče, kako razvitak ljudskog roda i odgovarajućeg društva, tako i razvitak ljudskog bića u pogledu njegove psihičke zrelosti.

Ističe se Dlakava_Strvina (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio apotekarka

Ne bih se složila....
    Predrasude su kočnica u razvoju i sticanju novih znanja a vrlo često vode u ekstrem koji može da ima loše posledice.
    Pisala sam o sinu mojih poznanika(rasista i homofoba) koji se ukombinovao sa skinsima i odležao 52 dana u zatvoru za vreme sablje zbog tuče...
    Da me sada ne bi napadali da te podrzavama "zbog onoga" naglashavam da te podrzavam - ZBOG ZDRAVE LOGIKE.
    Nashe poimanje sveta se zasniva na cinjenici KOLIKO SMO SVET UPOZNALI. Sa tom slikom imamo odredjene stavove, a neki od njih mogu biti i - predrasude iliti SUBJEKTIVNO MISLJENJE kao posledicu NEPOZNAVANJA materije...

Citat Original postavio Dlakava_Strvina

Ne bih se složila....
    Da me sada ne bi napadali da te podrzavama "zbog onoga" naglashavam da te podrzavam - ZBOG ZDRAVE LOGIKE.
    Nashe poimanje sveta se zasniva na cinjenici KOLIKO SMO SVET UPOZNALI. Sa tom slikom imamo odredjene stavove, a neki od njih mogu biti i - predrasude iliti SUBJEKTIVNO MISLJENJE kao posledicu NEPOZNAVANJA materije...
    "zbog onoga"? Čega?
    Kada smo išli u Tursku, vodič koji nas je sačekao na aerodromu rekao je "Znam da većina ima predrasude prema Turcima i da ima u sebi potrebu da ih bar malo mrzi, ali to će vam se u ove dve nedelje istopiti kada ih budete upoznali"
    Mudar čovek Dimitrije
    Predrasude moraju da imaju podlogu u neiskustvu i neznanju da bi se razvijale.
    A inače Dlakavi, ti i ja imamo dijametralno suprotne stavove što se tiče npr homosexualnosti ali to nije problem da se lepo zabavljamo i igramo sa drugom dečicom :wink:

Početnik
    Učlanjen
    14.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Ne bih se složila....
    "zbog onoga"? Čega?
    Kada smo išli u Tursku, vodič koji nas je sačekao na aerodromu rekao je "Znam da većina ima predrasude prema Turcima i da ima u sebi potrebu da ih bar malo mrzi, ali to će vam se u ove dve nedelje istopiti kada ih budete upoznali"
    Mudar čovek Dimitrije
    A inače Dlakavi, ti i ja imamo dijametralno suprotne stavove što se tiče npr homosexualnosti ali to nije problem da se lepo zabavljamo i igramo sa drugom dečicom :wink:

Mislim da prdrasude mogu da pomognu. U pravu si kad kazes "Predrasude su kočnica u razvoju i sticanju novih znanja a vrlo često vode u ekstrem koji može da ima loše posledice.", ali to ne znaci da mozes imati samo lose posledice. Nekada je bas to neznanje i kocenje u saznanju o necemu dobro. Ne treba uvek sve istrazivati i saznavati, nesto je ipak bolje ostati i bez nekog saznanja, nego da to saznanje bude negativno po tebe. to znam iz licnog iskustva!

Zainteresovan član arttim (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano Re: PREDRASUDE

Citat Original postavio ms
    Zanima me vase misljenje o predrasudama, bilo koje vrste, da li onim musko/zenskim, ili vezanim za unapredjenje na poslu, ili politickim, komsijskim...itd....
    ili o predrasudama o netu....
    ili o drugima koje ne poznajemo/poznajemo....
    da li imamo predrasude prema prijateljima....

Kako ih prepoznati i da li zelimo da ih uklonimo?
    Kolike su predrasude u nasem drustvu?
    Koje vrste predrasuda preovladjuju?
    Sta postojanje predrasude govori o licnosti?
    Da li je neko imun na predrasudu?

Pozz. 8)
    Predrasude nas sprecavaju da vidimo stvari i ljude onakve kakve jesu, zamagljuju istinu...To je zato sto smo skloni da gledamo kroz sebe ...
    Treba se osloboditi toga, izaci iz sebe, svojih predodzba, iskustva i etiketa...
    Niko nije imun na neku vrstu predrasuda zbog iskustva koje ima, vaspitanja itd...
    Bitno je biti svetan toga i raditi na tome, biti otvorenog uma za nove stvari, nove ljude...

U nasem drustvu preovladavaju nacionalne i religiozne predrasude, ono sto sam ja zapazila, a zatim i sve druge...
    Predrasude pocivaju na NEZNANJU...
    ili iskustvu...

Predrasude prema ljudima naravno postoje jer ljude vidimo onakvima kakvi smo mi..

Kao sto predrasude proizilaze iz neznanja, tako iz predrasuda prizilazi mrznja.

" Neke ljude mrzimo zato sto ih ne poznajemo, a ne zelimo da ih upoznamo zato sto ih mrzimo."

Ipak, kao sto se mogu razviti, predrasude se mogu i ukloniti...

Tanja
    8)

Poznat krvolok (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    132

[quote="vesna_andjelcic"]
    Mislim da prdrasude mogu da pomognu. U pravu si kad kazes "Predrasude su kočnica u razvoju i sticanju novih znanja a vrlo često vode u ekstrem koji može da ima loše posledice.", ali to ne znaci da mozes imati samo lose posledice. Nekada je bas to neznanje i kocenje u saznanju o necemu dobro. Ne treba uvek sve istrazivati i saznavati, nesto je ipak bolje ostati i bez nekog saznanja, nego da to saznanje bude negativno po tebe. to znam iz licnog iskustva! [/b]

A šta se to tebi, Vesna, tako strašno desilo, da bi sad da se kočiš, i ostaneš bez znanja ?!?

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

Ne bih se složila....
    "zbog onoga"? Čega?
    Mudar čovek Dimitrije

Mislim da prdrasude mogu da pomognu. U pravu si kad kazes "Predrasude su kočnica u razvoju i sticanju novih znanja a vrlo često vode u ekstrem koji može da ima loše posledice.", ali to ne znaci da mozes imati samo lose posledice. Nekada je bas to neznanje i kocenje u saznanju o necemu dobro. Ne treba uvek sve istrazivati i saznavati, nesto je ipak bolje ostati i bez nekog saznanja, nego da to saznanje bude negativno po tebe. to znam iz licnog iskustva!
    Pa, dobro, očpigledno je da imaš primer. HAJDE DA GA ČUJEMO...

Veoma poznat T-Zex (avatar)
    Učlanjen
    12.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    225

Podrazumevano

Primer predrasude : bio sam ubeđen, pre cca 15-ak godina, da su mršave i ružnjikave cure bolje u krevetu od onih "rasnih" lepotica. O, kako sam bio u zabludi! Sve se u stvari odvija u glavama ljubavnika, a fizička forma je samo puka slučajnost koju smo rođenjem dobili!

Aktivan član Garota De Brasil (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

aktiviram...

Zainteresovan član arttim (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano PREDRASUDE

8)

Predrasude su vrsta emocionalnog obrazovanja koje se stice rano u zivotu, uslovljavajuci reakcije koje je tesko u potpunosti otkloniti, cak i kod odraslih ljudi koji su svesni koliko grese.
    ”Emocionalno, predrasude se stvaraju u detinjstvu, dok uverenja koja ih opravdavaju nastaju kasnije”.

“Kasnije u zivotu vi mozda zelite da se oslobodite predrasuda, ali je mnogo lakse promeniti intelektualna uverenja nego duboko usadjena osecanja."

Na primer mnogi “juznjaci” su priznali da iako vise nemaju predrasuda prema crncima, ipak imaju osecanje gadjenja kada se sa njima rukuju.
    Osecanja su deo zaostavstine koju smo prihvatili kao deca u svojim porodicama.

Predrasude se tesko mogu iskoreniti, ali moze se promeniti stav prema njima.
    Predrasude se sporo menjaju, ako se uopste menjaju.

Tanja 8)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

8)

Radzes zivi u Indiji i poput mnogih "nedodirljivih"- Indijaca iz najnize kaste-on mora da pesaci 15 minuta kako bi doneo vodu za svoju porodicu. "Nije nam dozvoljeno da koristimo cesme koje koriste oni iz visih kasti".

Koiciro Matsura, generalni direktor UNESKO-a kaze: "Stotine miliona ljudskih bica pate zbog rasizma, diskriminacije, ksenofobije i uskracivanja nekih prava. Takvo nehumano postupanje, pothranjeno neznanjem i predrasudama, u mnogim zemljama je izazvalo unutrasnje sukobe i prouzrokovalo ogromnu patnju".

Osoba koja ima predrasuda moze to da otkrije na sledeci nacin:

1.Negativne primedbe.Osoba uvredljivo govori o grupi koju ne voli.

2.Izbegavanje.Kloni se bili koga ko pripada toj grupi.

3.Diskriminacija.Clanovima omrazene grupe onemogucava se dobijanje odredjene vrste posla, stanovanje na odredjenim mestima ili ostvarivanje socijalnih prava.

4.Fizicki napadi.Osoba ucestvuje u nasilju s ciljem da zastrasi ljude koje mrzi.

5.Istrebljenje.Ucestvuje u lincovanjima, masakrima ili istrebljenjima.

Svako od nas poseduje izvesnu dozu predrasuda. Pogresno je da pomislimo da smo bez predrasuda. Gore navedeni pokazatelji mogu nam pomoci da otkrijemo predrasude i borimo se protiv toga koliko je god to moguce.

:wink:

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Izvinite ali PREDRASUDA I DISKRIMINACIJA nisu isto...

Htedoh da napishem
    Predrasuda je realizovana intuicija.

Ali to nije tacno.
    Iako u intuiciji ima klice za nastanak predrasude,
    ipak je neophodan uslov realno iskustvo i osecaj o objektu predrasude...

Tako da predrasude mogu da budu i dobre i loshe...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Tuzni_patak
    Izvinite ali PREDRASUDA I DISKRIMINACIJA nisu isto...

Htedoh da napishem
    Predrasuda je realizovana intuicija.

Ali to nije tacno.
    Iako u intuiciji ima klice za nastanak predrasude,
    ipak je neophodan uslov realno iskustvo i osecaj o objektu predrasude...

Izgleda da ti volis mnogo da komplikujes! Jednom sam ti predlozio da budes jednostavniji u izrazavanju, mnogo je lepsi zivot kad si jednostavan, svi te razumeju, ovako-izgleda kao da pricas sam sa sobom!

:?

Koje su to dobre predrasude?

Poznat zainteresovana (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    147

Podrazumevano

Cini mi se pogresnim razvrstavati predrasude na dobre i lose. One su stalno prisutne u svakom od nas, nekad nam pomognu a ponekad odmognu u istoj situaciji. Sve je relativno.
    Predrasude po meni predstavljaju balast koji vucemo kroz zivot. Ukoliko smo ih svestni, izuzetno su korisne, jer nas nagone da se nanovo preispitujemo.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

8)

Kako nam pomazu predrasude?

Slične teme

1. Predrasude