Zapadni Balkan, definicija

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
32.466
Nije mi sasvim jasno šta podrazumevaju u Briselu pod pojmom Zapadnog Balkana. Našao sam jednu mapu koja se zove "Države zapadnog Balkana":

West-Balkan-States-Tourist-Map.mediumthumb.jpg


pa sam u nedoumici.

Može pomoć?
 
Pod tim pojmom se uglavnom podrazumevaju drzave CEFTA sporazuma, ali bez Slovenije. Mada, CEFTA nije isto sto i Zapadni Balkan, a verujem da ni u Briselu taj politicki pojam bas nije najjasniji. Svodi se na osovinu Zagreb - Sarajevo - Beograd!
 
pa vise politicki naziv nego bilo sta drugo....koliko ja znam srbija,bosna,crna gora,mislim i albanija i hrvatska ali bez slovenije....mozda cak ni hrvatska,jer cesto kad se prica o zapadnom balkanu iskljuci se hrvatska kao avaj zemlja koja je vise napredovala na svom europskom putu nego ostala boranija :)
 
Vestacki pojam koji postoji samo sada, dok hocemo da udjemo ali nismo jos usli u EU...

Npr. kada je neko cuo za istocni Balkan? Ne postoji ni istocni ni zapadni... postoji Balkan, kakav god da je.
Neki su ove prostore nazivali i jugoistok...
Razna imena, za razne namene.
 
pre konacnog raspada SFRJ pojavila se karta po kojoj americka administracija predvidja buducu evropu sa 4 drzavne zajednice ili inetersne sfere. zapadna evropa, balkan sa grckom, bugarskom i albanijom bez slovenije, balticke zemlje i rusija. razmisljalo se da ce se monstrum od eu (a tada jos nisu bile pridruzene balticke i balkanske zemlje. sic!) podeliti po kulturnim, ekonsmkim, verskim i jezickim slicnostima. vise manje ideja o stvaranju politicko-ekonomske celine koja bi se zvala zapadni balkan i okupljala zemlje bivse jugoslavije, sa albanijom, i predvodedjene grckom, provejava na ovaj ili onaj nacin. bdw. SFRJ je bila trziste sa 23 miliona stanovnika i proizvodila je sve ili gotovo sve. moji ispisnici se secaju da je neka hrvatska firma proizvodila i kompove i sklapala aplle! dakle, od tenkova, masina, aviona, brodova, kompovava do automobila (3 fabrike automobila! - u kopru, kikindi i kragujevcu)
 
Sto i nije tako cudno kad se zna da je EU Habzburski projekat:

img.72383_t.jpg

sasvim moguce, ali sam se ja malo zezno, istocna granica bosne nije bila stalna granica dve carevine.

ipak, sve ove zemlje sa mape su bile u sastvau austrougarske pred veliki rat.

gledao sam mapu balkana, da vidim da li su samo ove tri zemlje zaista geografski zemlje zapadnog balkana.
ako je balkan od crnog mora do istre, neka sredisna linija ili pojas podele izmedju istoka i zapada bi doticala ili istocnu srbiju ili zapadnu rumuniju pa dole kroz grcku, ne ocesavsi albaniju. sto ce reci, ove tri zemlje na mapi i jesu geografski zapadni balkan, dok bi srbija bila centralni balkan.

ostaje pitanje onda sta je istocni balkan. delovi bugarske, rumunije, turske i grcke bi ispale da su istocni balkan, ali cele drzave ne.
 

Back
Top