ИМАЈУ ЛИ СРБИ ПРАЗНИК НАЦИОНАЛНОГ ИДЕНТИТЕТА КАО ШТО ЈЕ ХАНУКА ???

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
U Sinagogi obeležen tradicionalni jevrejski praznik Hanuke
Večni simbol osmokrakog svećnjaka

Autor: M. V. | Foto:Beta | 16.12.2009. - 10:09
U čast tradicionalnog jevrejskog praznika Hanuke sinoć je u beogradskoj Sinagogi održana služba kojoj su prisustvovali pretstavnici svih značajnih verskih zajednica, predsednik Republike Srbije Boris Tadić, kao i ministar vera Bogoljub Šijaković.
sinagoga-x.jpg


Oni su u prisustvu vernika bakljom upalili sveće na osmokrakom svećnjaku, koje se simbolično pale tokom ovog praznika u svim jevrejskim domovima , svih osam dana njegovog trajanja.
- Poruka koju šalje Praznik slobode i svetlosti, kako se još naziva Hanuka , jeste“ sama ideja održanja identita Jevreja kroz sva stradanja koja su ih zadesila kroz istoriju“, poručio je Rabin Isak Asiel.
Hanuka se slavi kao sećanje na trogodišnji oslobodilački rat Jevreja sa Sirijcima i oslobođenje Jerusalima 168. god pre nove ere.
Po legendi posle razar­anja jerusalimskog hrama, u njemu je pronađeno ulje u svećnjaku, dovoljno da održi plamen samo jedan dan, ali je ipak gorelo svih osam dana, što se u judaizmu smatra i čudom, a i pretsta­vlja simbol održanja Jevreja kroz vekove.

--------------------------------------------------------
*Ханука (хеб: “освећење”) је велики јеврејски празник.
Разлог празновања

То је прослава победе Израелаца против хеленистичких завојевача у доба Антиоха IV Епифана. Овај владар је желео да насилним путем хеленизује Јевреје, па их је на многе начине, углавном веома суровим методама, спречавао у вршењу њихових религиозних дужности. Бранио је обрезивање, а на крају је у јерусалимски Храм поставио статуу Зевса Олимпијског, што је за Јевреје представљало чин страшног безбожништва и неционалног понижења. Тај се догађај, према апокрифној Првој књизи Макавејској, догодио 167.г. пре Христа. Тада је свештеник Матија, из Хасмонејске (в. Хасмонејци) династије, са својих пет синова подигао устанак. После његове смрти, команду над устаницима преузима његов син Јуда назван Макавеј (чекић). Након три године ратовања непријатељ је био потиснут из већег дела земље, Јерусалим ослобођен, туђински кипови порушени, а Храм очишћен и освећен (ханука). Победа над непријатељима је слављена током осам дана.
**********************************************************************************************


Срби имају много разлога у својој историји да установе један овакав празник.
Какво је ваше мишљење о томе и имате ли неки предлог који дан би то требало
да буде ?
 
Nasa je istorija bogata ustancima i dogadjajima kojima smo svima dali do znanja da smo narod koji voli slobodu i ne trpi niciju vlast nad sobom.Neki su praznici javno obelezavaju i danas,a neki se ,na zalost i sramotu ,tek spomenu kat-kad,uglavnom u emisijama karaktera kao,,Dogodilo se na danasnji dan".Licno smatram da nam takav praznik ne treba,jer smo takvih situac ija u svojoj istoriji,kao sto se desilo Jevrejima,imali na pretek.
 
nije valjda i gica zidov z:(

Немам појма - мени је ово потпуно НЕЈАСНО... мислим исто као када би ми сваком ко нам дође у посету делили ШАЈКАЧУ и тражили да иде негде испред неког споменика на поклоњење... а можда је гица и Чивутин, ко ће их знати...
 
Немам појма - мени је ово потпуно НЕЈАСНО... мислим исто као када би ми сваком ко нам дође у посету делили ШАЈКАЧУ и тражили да иде негде испред неког споменика на поклоњење... а можда је гица и Чивутин, ко ће их знати...

Није, то је обичај када се посети зид плача и јад вашем.

А ко је нама крив када наши се стиде што су нас хрвати убијали у 2 рата!
 
na ovoj temi provejava antisemitizam, moderatori naravno ne reaguju. A masoni se tako ne pozdravljaju, tako da po običju lupetate.

Но.1 нико није анти семита, јер 50% Срба готиви арапе(семити), а 50% Израелце (семити)

Значи 100% Срба готиви семите!

Немој да лупаш!
 
Samo provejava? Uobicajen izraz je galopirajuci.

OK, onda da kažamo da silovito provejava...iliti divlja. Ali naravno to moderatorima ne smeta. Ja kad nekom na uvredu da sam ***** odgovorim da je ustaša, pazarim ban. A sve te uvrede koje meni upute nisu ni za opomenu. Isto tako i ovo. Ja podržim nešto što Skupština izglasa i ja sam separatista koji zato dobije ban. A antisemite i nacisti ovde orgijaju i nikom ništa. Eremita je, recimo, ovde zaštićen bolje od svetih krava u Indiji.
 
Но.1 нико није анти семита, јер 50% Срба готиви арапе(семити), а 50% Израелце (семити)

Значи 100% Срба готиви семите!

Немој да лупаш!

Antisemitizam se isključivo, kao termin, koristi za mržnju prema Jevrejima.
 
Можда код тебе, али ја када не готивим семите то се односи на мухамеданце арапе!

Ne kod mene već svuda u svetu. Zna se tačno na šta se taj izraz odnosi i to nije zasnovano na etmološkom poreklu te reči.
 

Back
Top