Boeing 787 prvi put poleteo

Boeing 787 donosi revoluciju u vazduhoplovstvu. Prvi je avion koji je potpuno napravljen od kompozitnih materijala (što ga čini mnogo lakšim od starijih aviona iste veličine), Motori su novi, troše manje i tiši su (lako ih je prepoznati po reckastom kraju kućišta motora). Avion leti fly by wire sistemom i ima potpuno glass kokpit, bez i jednog mehaničkog instrumenta ili pokazatelja. Boeing je planirao tri verzije ovog aviona: 787-8 (poleteo pre neki dan), 787-9 i 787-3. Avion na svoju veličinu ima relativno jake motore (284,7 kN). Maksimalna uzletna masa je više od dva puta teža nego masa praznog aviona. Omer potisak-težina iznosi 2,55 kod MTOW. Do sada je naručeno oko 800 primeraka, ali se nadamo da ći ih biti više. Aviokompanije Boeing-om 787 prvenstveno hoće da zamene stare DC-10, A300, MD-11...
Nek im je sa srećom!
 
pa pre bih rekao da je ovo zamena za 767 i konkurencija za A350 (koji ko zna kad ce biti gotov). Mada se svakako cilja i na ove avione koje si ti naveo, ali su oni skoro svi vec zamenjeni :)

Nego mene zanima gde si ti nashao da je potisak/masa pri mtow jednaka 2.55, da li si siguran u taj podatak? Ili si hteo da kazesh neshto drugo shto ja nisam shvatio?
 
787 je svakako konkurencija 767, a i 757. Svi ovi avioni imaju funkciju da rade direktne linije za tamo gde veci avioni ne mogu da slete. Moje mishljenje je da 767 odlazi lagano u penziju. Koliko god 787 bio skup, na duge staze je isplativije resenje od 767. Manja potrosnja, veci resursi, manje odrzavanja, racunica je jasna. SAmo je josh pitanje kako ce se ovi kompoziti ponashati na duzi vremenski period.

Za T/W ratio, 2,5 je dosta mnogo, avioni koji imaju blizu jedinice su dosta "jaki", a preko jedan obicno imaju borbeni avioni. Koliko vidim na wikipediji je snaga motora u kilo njutnima, a MTOW u kilogramima, ne moze to da se deli, a kad se podeli ispadne 2.5, tako da pretpostavljam da si tu pogresio ;)
 
Poslednja izmena:

Back
Top