Rendgenski nalaz

blizance

Ističe se
Poruka
2.391
Molim da mi neko od lekara pojasni rendgenski nalaz koji glasi/Scoliosis thoracalis,Pneumonia lat dex.susp.
Hiperinflacija pl.parenhima obostrano.Smanjena transparencija sa desne strane u donjem pl.polju lateralno.
Ovo je nalaz posle 15 dana jakog kaslja,opste malaksalosti,bez temperature.Od lekova sam koristila Hemomicin kapsule i Doxsiciloin injekcije 3kom,Bronhoklir sirup kao i ostala pomocna sredstva pri kaslju i bolovima u grudnom kosu.
Molim i za eventualnu prognozu bolesti i nastavak lecenja.Hvala!
 
Molim da mi neko od lekara pojasni rendgenski nalaz koji glasi/Scoliosis thoracalis,Pneumonia lat dex.susp.
Hiperinflacija pl.parenhima obostrano.Smanjena transparencija sa desne strane u donjem pl.polju lateralno.
Ovo je nalaz posle 15 dana jakog kaslja,opste malaksalosti,bez temperature.Od lekova sam koristila Hemomicin kapsule i Doxsiciloin injekcije 3kom,Bronhoklir sirup kao i ostala pomocna sredstva pri kaslju i bolovima u grudnom kosu.
Molim i za eventualnu prognozu bolesti i nastavak lecenja.Hvala!

U prevodu: Kriva kičma (u levu ili desnu stranu, ne znam); Sumnjiva (??!) upala pluća sa deysne strane (omg, što bi rekla Parka!)
Opis snimka: opisuje smanjenu transparenciju sa te desne strane...ništa posebno, radiolozi pišu tek da napišu, tebi ništa ne znači...
Elem- pošto si već bila na antibiotskoj terapiji, a pri svemu nisi imala temparaturu, savetujem ti da nakon nedelju dana uradiš KKS i lab. analize, da te neko kasvetan posluša i da (eventualno) uradiš lateralni snimak pluća (tzv.desni profil, što bi rekli doktori) a onda da taj snimak opet pročita neki kasvetan radiolog (još bolje kasvetan pulmolog)
Pozdrav

P.S. Ni kolko godina imaš, ni da li pušiš, ni da li imaš neko plućno oboljenje tipa bronhitis ili astma....ne pitah te.... No, hajde, nek prođe ovog puta ovako...
 
Hvala na javljanju.Zaboravih da napisem jos neke stvarcice na koje me ti podseti.
Nikad nisam bila pusac!Nemam nikakvu hronicnu bolest vezanu za pluca.Sve je pocelo pre 15ak dana sa grebanjem u grlu i nadrazajnim kasljem i malaksaloscu.Temperaturu nisam imala.Sada se kasalj smanjio i postao je zreo/sto bi rekla moja mama/Medjutim javili su se bolovi u predelu rebara a sa donje desne strane imam osecaj skripanja i kao da su mi tu prisutni neki vazdusni mehurici koji kad bi pukli osecala bih se bolje.Eto laicki tako to izgleda.Nemam pojma sto pomenuse u nalazu krivu kicmu.Snimala sam pluca!Kapiram ja da je dijagnoza kao neko zapaljnje pluca ali uz sijaset ovih latinskih izraza zvuci bas,bas ozbiljno.
 
Opet ja sa mojim problemom.Nakon mesec dana lecenja hemomicimom,doxicilinom,longacephom 2gtokom 7 dana,zatim ciprocinalom 2x500,osecam se mnogo bolje.Na pregledu je opste stanje bolje ali na snimku pluca su ostali isti problemi kao i pre lecenja a oni glase,retikulosacaste promene obostrano u srednjim i donjim pol.poljimaperizistiraj/sprec.etiologija?gronhiektazije/dr.eriologija?ARB.sputuma neg.Low u toku.Potrebno uraditi CT pregled grudnog kosa,potom odluka o daljoj dg.Mirovanje i dalje TH Ciprocinal 2x5oo jos 5 dana.Sad sam zbunjena.Ovo je dala kao komentar dr iz zavoda za tuberkulozu i plucne bolesti posle mesec dana lecenja.Da li su te promene toliko ozbiljne da se pominje cak i bolnicko lecenje i bronhoskopija?Ja imam osecaj kao da upala nije potpuno sanirana i da joj treaba vremena.
 
Pa ako MSCT koji je potrebno da uradis bude pokazao nesto ozbiljno i ako nalaz sputuma na tuberkulozu koji jos nije stigao budu pozitivni onda se radi o bolestima za koje je potrebna hospitalizacija.
S obzirom da je stavila toliko znakova pitanja znaci da ni ona nije sigurna i zato je dala da se uradi dodatna dijagnostika.
 
Opet ja sa mojim problemom.Nakon mesec dana lecenja hemomicimom,doxicilinom,longacephom 2gtokom 7 dana,zatim ciprocinalom 2x500,osecam se mnogo bolje.Na pregledu je opste stanje bolje ali na snimku pluca su ostali isti problemi kao i pre lecenja a oni glase,retikulosacaste promene obostrano u srednjim i donjim pol.poljimaperizistiraj/sprec.etiologija?gronhiektazije/dr.eriologija?ARB.sputuma neg.Low u toku.Potrebno uraditi CT pregled grudnog kosa,potom odluka o daljoj dg.Mirovanje i dalje TH Ciprocinal 2x5oo jos 5 dana.Sad sam zbunjena.Ovo je dala kao komentar dr iz zavoda za tuberkulozu i plucne bolesti posle mesec dana lecenja.Da li su te promene toliko ozbiljne da se pominje cak i bolnicko lecenje i bronhoskopija?Ja imam osecaj kao da upala nije potpuno sanirana i da joj treaba vremena.

...blizance-jedno je sigurno: DOSTA SA ANTIBIOTICIMA AMAN!!! Šta god da je od "upalnih procesa- bakterijskih" (ako jeste uopšte!!!)- na ovaj impozantan broj i spektar antibiotika-pomrlo je...Sačekaj tak Lowenstain, ako je pozitivan- imaš tuberkulozu i tako će te lečiti. U međuvremenu dok nalaz ne stigne( a bude gotov za 6-8 nedelja), možeš uraditi MSCT pluća da bi se doktorki "razjasnilo pred očima"...z:poz:
 
Jasno je i meni da su se oni malllko zaigrali sa antibioticima.Sta da radim?Staaaa da raaadim?Da im kazem NECU da pijem vise lekove....?Nije mi samo jasno da me salju pod terapijom na skener,pa i on moze dati pogresne signale ako sam nakrkana lekovima.Ja se sasvim dobro osecam.Nista mi nije jasno.Oni kazu da je klinicka slika losa a ja sve bolje i bolje.Povratila sam snagu,nema kaslja,nema slajma,nema zamaranja,dobro jedem,lepo spavam,nema krcanja u plucima/mozda samo malcice ponekad a i to imam osecaj da bi se smirilo za jos neki dan uz ovo sto pijem i mirujem.Ispade da sam tezak slucaj od pre sto godina i niko nece da mi veruje da je pocelo bezazlenim kasljem bez bolova i temperature krajem proslog meseca.U celoj prici niko nije pomenuo da bi mozda trebala da uradim analizu na ovaj meksicki grip ili eventualno neki bakterioloski bris ili sta ja zanm.Zbunjena sam,uzasno!
 
Dg: infiltratio pulm. bil. u prevodu znači "obostrano (i na desnom i na levom plućnom krilu) mrlje ili senke , što bi narod rekao....
1.Da li si imala subfbrilne temperature(do 37,5)
2. Da li se noću preznojavaš i da li si gubila na težini u poslednje vreme?
3.Kakav ti je apetit?
4.Je l si dijabetičar ili piješ neke lekove stalno zbog neke bolesti (npr.Pronison)?
5.Kakav je kašelj:suv ili iskašljavaš? Šta?
 
Neke male temperaturice se jesu valjale na pocetku ali ih vec danima nemam.Nisu isle preko 37 sa 2.Cim sam pocela sa prvim antibiotikom one su se normalizovale.Dobro jedem i imam dobar apetit.Nisam mrsavila ni gram/65kg i 174cm/Nikada nisam imala problema sa plucima niti sam koristila bilo kakave lekove vezane za bolesti pluca.Do sada sam skoro svake zime imala sezonski grip i on je prolazio posle kutije antibiotika.Snimala pluca nisam godinama sve do sada,tj do pre 20ak dana.Jedno vreme sam imala slajm i iskasljavala zrelo zuto bez bilo kakvih drugih primesa.Sada nemam ni kasalj,niti bilo kakve tegobe.Na preslusavanju stetoskopom nalaz je uredan,spriometrija solidna,analize krvi solidne.Jedino sto imam hronicno oboljenje debelog creva/ulcerozni kolitis/i lecim ga vec 3godine,Salofalkom,Orvazilom i Probiotikom.DR Zoric sa TBCa i Dr Rebic sa Kca su trazili snimak skenera i vrlo su zacudjeni nalazom pluca obzirom da su mi svi ostali nalazi u granicama normale i da se ja osecam dobro.
 
Joooj,sta ce mene jos da snadje?Kad sam radila kolonoskopiju bez anestezije htela sam da umrem od bola.Da li se bronhoskopija radi u anesteziji?

Eh,da i hvala sto se javljas i odgovaras na moja pitanja.SRECNA TI NOVA GODINA I DOBRO ZDRAVLJE TI ZELIM!
 
Da li je moguce sam se izjasniti o anesteziji ili to odluce lekari u trenutku?Mislim da nemam snage/psihicki/za tu intervenciju bez anestezije.Prilicno sam uplasena i samim pomenom iste.Nije mi jasno kako uopste dodjoh do te price kada se osecam sasvim dobro posle svega sto mi se izdesavalo munjevitom brzinom.
 
О томе одлучује спецјалиста, али ти га питај за анестезију, реци да се плашиш.
Страх је веома битан фактор који се узима у обзир при разним врстама интервенција.
 
Da li je moguce sam se izjasniti o anesteziji ili to odluce lekari u trenutku?Mislim da nemam snage/psihicki/za tu intervenciju bez anestezije.Prilicno sam uplasena i samim pomenom iste.Nije mi jasno kako uopste dodjoh do te price kada se osecam sasvim dobro posle svega sto mi se izdesavalo munjevitom brzinom.

Fiberoptička bronhoskopija se radi u lokalnoj anesteziji uglavnom...Rigidna u opštoj...E, sad rigidnu cepaju u S.Kamenici uglavnom, jedino kad anesteziolog ne da saglasnost, onda se radi fiberoptička...U ostalim centrima , koliko znam( a znam, veruj...) se radi fiber...

P.S...a možda ti i neće biti potrebna bronhoskopija! z;)
 
Марина, а шта може бити контраиндикација за бронхоскопију?
Моја мајка је ''сумњива'' на саркоидозу.
Има фиброзице у паренхиму, увећане медијастиналне лимфне чворове и повећан ангиотензин конверзујући ензим. И кад је требала да се уради бронхоскопија, нико није пристао то да ради.:think:
Ја сам тад била студент, па ме није баш нико фермао кад сам јој одлазила у посету, само ми је речено да је као ризична у том смислу.

Иначе, кад су јој радили цт, доживела је анафилаксу од јода. Да нема то неке везе?

А радња се одвијала на Институту за плућне болести и туберкулозу у КЦС-е.
 
Марина, а шта може бити контраиндикација за бронхоскопију?
Моја мајка је ''сумњива'' на саркоидозу.
Има фиброзице у паренхиму, увећане медијастиналне лимфне чворове и повећан ангиотензин конверзујући ензим. И кад је требала да се уради бронхоскопија, нико није пристао то да ради.:think:
Ја сам тад била студент, па ме није баш нико фермао кад сам јој одлазила у посету, само ми је речено да је као ризична у том смислу.

Иначе, кад су јој радили цт, доживела је анафилаксу од јода. Да нема то неке везе?

А радња се одвијала на Институту за плућне болести и туберкулозу у КЦС-е.

Postoje relativne i apsolutne kontraindikacije...Mada- neki kažu da za fiberoptičku bronhoskopiju gotovo da nema apsolutnih kontraidikacija...
Kod tvoje majke , iz ovog što si napisala, ne vidim problem- baš je bronhoskopija dijagnostička metoda za potvrđivanje/dokazivanje sarkoidoze: radi se bronhoalveolarna lavaža i uzimanje biopsija sa sluznice ili transbronijalno- još bolje...

P.S. relativne : srčane aritmije, smanjena EF, plućna funkcija narušena ( teška opstrukcija , astma...); poremećaji gasova u krvi (kiseonik niži od 50mmHg- a pod kiseonikom), pa smanjeni trombociti ili poremećaj faktora koagulacije, tromolitička terapija...bla..bla..bla..z;)
 
Онда ми стварно није јасно у чему је била фора. Она има поремећај коагулације крви у смеру згрушавања и посттромбофлеботички синдром, али многи имају па им се одради интервенција.:think:

Хвала. :)
 
Онда ми стварно није јасно у чему је била фора. Она има поремећај коагулације крви у смеру згрушавања и посттромбофлеботички синдром, али многи имају па им се одради интервенција.:think:

Хвала. :)

...ako je pacijent na antikoagulantnoj terapiji (oralnoj), ide tri dana preklapanja sa Fraxiparinom i intervencija se odradi kao od šale...Ne znam šta je bio problem??!
 
Мени тек сад није јасно шта је био проблем. Моја мајка је била на антикоагулантној терапији само онда кад су јој и вене биле упаљене, а то је било (колико ја памтим) три до четири пута и то много пре него што је доспела на плућне.
Неких других здравствених тегоба није имала, ани нема.

Имам ја неку другу идеју шта је могао бити разлог, али није за форумско писање. Не би било лепо.:)
 
Postovana Sofija,nisam sigurna da sam te dobro razumela gde je tvojoj majci radjena intervencija koju pominjes.Ako je u pitanju Institut u bivsoj ul Rifata Burdzevica jedino te mogu upozoriti da moja majka ima jako,jako,jaaaako lose iskustvo sa njima.Pre 15 godina joj je tamo neka tamosnja prof,dr Slavica/prezime sam zaboravila/upropastila zdravlje dijagnozom koja glasi sarkoidoza i radila je sve moguce analize kao i bronhoskopiju.Lecena je cas od tuberkuloze cas od sarkoidoze itd...najvise joj je zla naneo pronizon koji je morala da pije u uzasnim kolicinama,koliko se secam oko 12kom dnevno.Uzgred se i ugojila sa 57kg na vise od 100kg i to je trajalo punih 7god.Jednom je sasvim slucajno dosla do dr Rebica i stvari su se razjasnile.Nije bilo reci o pomenutim bolestima,tek poneki oziljak ko zna od cega,mozda od upale pluca prelezane na nogama itd.Danas posle vise od 15god ona nema nikakve probleme sa plucima.Vreme je proslo i pogresna dijagnoza i lekovi su sada doveli do niza drugih zdrav.problema.Kilaza se vrlo malo smanjila itd....
Savet/ konsultuj vise lekara na vise mesta ....
 
Dobila sam rezultat skenera i on glasi,intersticijalni plucni crtez je difuzno naglasen sa prosirenim pojedinim bronhioloma a posebno i intezivno u vecem delu anteriornog segmenta gornjeg reznja levog plucnog krila i pretezno u medijalnom segmentu srednjeg reznja desnog plucnog krila.
Traheja sa glavnim bronhima su pravilnog lumena i polozaja.Nema znakova atelektraze i konsolidacije.Restroternalini prostor je slobodan.Nema efuzije pleure.Na skrenocima kroz gornji abdomen u jetri se ne diferenciraju fokalne promene.Nadbubrezne zljezde su normalne velicine istrukture parenhima.Na kostanom sistemu toraksa se ne defirenciraj patoloske promene.

Moze li malo tumacenja?
 

Back
Top