Tarot - ezoterična slikovnica malih i velikih tajni

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Želela sam da otvorim temu za one koji se bave Tarotom, gde bi mogli razmeniti iskustva i ideje ...
Sam Tarot je daleko više od "sredstva za gatanje", mada svakako ima i divinacijski aspekt, ali sposobnost preciznog predviđanja tokova koji slede je tek nuspojava dugotrajnog rada na sebi ( dakle, i uz pomoć Tarota). On sadrži tajne kosmosa, ali i uobičajene slike iz života, kao i glavne tipove ličnosti...

Svaka Arkana ima kako opšte značenje, tako i individualno, posmatrano kroz prizmu našeg mikrokosmosa.

Evo, krenimo od Lude.

23upuec.jpg


Kada pogledam u nju, asocira me na put koji se neizostavno mora dobro završiti, jer ona kreće na taj put sa potpunom verom u srcu, sama duša (Luda) je preuzela primat nad umom (pas) koji non stop nešto čangrlja, ali koji je ovog puta ostao u zapećku.
Luda je za mene znak da, ako budem imala poverenja u svoje najdublje, suptilno ja, da će na kraju biti sve u redu, da "neću pasti u provaliju" i da je vreme za neke potpuno nove tokove...

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/luda-pocetak-spiralnog-plesa.html

Kakva su vaša iskustva?
 
Poslednja izmena:


Valeria, bas lepa tema! :)


Karta LUDA je karta velike Arkane

Kako je ja dozivljavam...?

Osoba pocinje da radi nesto sto nije planirala...
vise je to kao iznenadjenje za sve, nesto van protokola i dotadasnjih sablona
.....u ocima posmatraca i okoline njen postupak deluje kao ludost,
a ...tako mozda... i u sopstvenim ocima izgleda....

O moj Boze,....sta je to radim? :eek:

Pas je nesto animalno, "zivotinjsko" u coveku u najpozitivnijem smislu,
nesto sto ce intuicijom osetiti eventualnu opasnost,
spreciti da LUDA upadne u nevolju...
prosto ce "zgrabiti" Ludu za nogavicu i povuci da ne upadne u provaliju...

Luda je detinje bezbrizna i vesela,
a i obucena je u odecu veselih boja,
u jednoj ruci drzi cvetic~pa time pokazuje da ima dobre namere,
drugom rukom pridrzava stap sa svojom "imovinom"
kao da je krenula u "beli svet".

U odnosu na dotadasnji nacin posmatranja zivota, mozda i jeste "krenula u beli svet"?
Oznacava promenu stava, makar dotadasnjeg razmisljanja,
ali i promenu postupaka, delanja,
....a sve iz "stomaka" , iz srca, :heart:
kako bi smo rekli, intuitivno.
prosto osecamo da tako treba,
bez da imamo objasnjenje ZASTO?

No, kako god na samom pocetku taj "put" ili akcija delovali kao ludost,
za osobu je to pravi put
i koji se zavrsava sa uspehom. :)

 
Dodala bih, između ludosti i genijalnosti, linija je tanka :).
Mnogi prosvetljeni gurui sa istoka, nama zapadnjacima izgledaju kao potpuno ludaci.
A šta jeste ludost, nego drugačije poimanje onoga što nas okružuje?

Ruža koju Luda nosi je bele boje, još se nije obojila crvenom bojom strasti, što će se neminovno desiti kod Maga..Još je čista i neopterećena!! Spremna da se upusti u nov ciklus svoje evolucije...

Meni je meditacija na Ludu pomogla da hrabro idem napred, čak i kada su svi ostali govorili da je čista ludost to što radim :mrgreen: , posebno ako je u pitanju neka ne toliko društveno prihvatljiva stvar.
 
Inače, kažu da je autor špila, Artur Edvard Vejt ( u špilu čiju sam Ludu postavila, Universal Rider Waite) ostavio mnoštvo skrivenih simbolia, potonjim ezoteričarima... :) .




Zašto Luda na ovoj slici nije ni muško ni žensko?
Jedno od tumačenja je to zato što ona predstavlja samu esenciju naše duše, a ona u sebi poseduje i muški i ženski kvalitet, a ne samo jedan od njih.
Ta karakteristika ukazuje da se Luda ističe i među samim Velikim Arkanama ili velikim tajnama, jer ona predstavlja suštinu koja će se dalje oblikovati kroz faze Maga, Prvosveštenice, Carice ...

Zašto je nula bitna u celoj toj priči, nula koja numeorloški označava Ludu? Ona joj daje aspekt univerzalnosti, večnosti... i na neki način i mi smo kao i Luda, večito iz života u život idemo iz ciklusa u ciklus, pogleda uprtog u daljine.
Zato se može reći u duhovnom smislu da Luda može predstavljati i sam početak putovanja duše.
 
Poslednja izmena:
Nastavljamo dalje!!! Mag!

w0rp0g.jpg


Ovde više ne vlada energija Lude, koja je i Jin i Jang i muško i žensko... u ovoj fazi je Luda skinula svoj prtljag, otvorila ga i izvadila ispred sebe četiri predmeta.

Štap, Pehar, Mač, Pentakl, koji simbolizuju četiri osnovna elementa, Vatru, Vodu, Vazduh, Zemlju.

Kod njega samog preovladava primarni muški princip. On u ruci drži magijski štap kojim priziva više sile, a drugom rukom ih prizemljuje, čineći da se njegove želje (koje simbolizuju crvene ruže) materijalizuju.
Praktična magija! :)

Položaj njegovih ruku ukazuje i na osnovno hermetičko načelo "kako gore, tako i dole". To ukazuje na činjenicu da je naš sopstveni mikrokosmos odjek makrokosmosa i obratno. Zato svaki iskusan mag zna koliko je bitno držati u redu i poretku svoj vlastiti mikrokosmos, jer sve njegove misli, dela, reakcije..nailaze na odjek i na globalnom planu, kao i obrnuto.

Mag je jako dobar i za učenje (njime vlada Merkur), i za delatnosti gde je potrebna akcija.

Mene lično podstrekuje na akciju i daje mi neophodan elan da savladam sve prepreke i podseća me na to da sve što je uloženo, na kraju mi se vrati na ovaj ili onaj način - čak i u ezoteričnoj sferi.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/mag.html
 
Poslednja izmena:
Prvosveštenica!!!!


...Skriveno... podsvesno...mistično...
Njen pogled otkriva drevna znanja, no ona neće tako lako otkriti svoje tajne ..

Njena kruna šapuće o drevnoj tajni i tri faze meseca i o Trostrukom Licu Boginje... Boginja kao mlada devojka.. Boginja kao Zrela Žena... Boginja kao Starica....Poruka koju nam Prvosveštenica nosi jeste da osetimo iskru Boginje u sebi i da poštujemo svaku fazu života, i da čak i star odoba nosi dostojanstvo mudrosti i duhovne zrelosti.
Ona sama je uravnotežena, Prvosveštenica koja stoji između dva stuba kabalističkog Drveta Života - Stuba Strogosti i Stuba Milosti...

Uz nju možemo naučiti kako da stupimo u kontakt sa našom posvešću.

2qsujnp.jpg


Za mene ona znači signal da moram poslušati svoju intuiciju!!

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/prvosvestenica.html
 
Poslednja izmena:
Carica!!

Ona predstavlja otelovljenje same Majke Prirode, u vidu plodne žene, koja je senzualna i koja je okružena obiljem. Poruka koju ona nosi jeste da ne zaboravimo da smo i mi deo Prirode, i da je moramo negovati, da moramo shvatiti koliko nam ona omogućava bogato da živimo (na više načina). Inače, sama Carica je arhetip bogatstva, ali kada je negativna i - rasipništva.

Na njenoj kruni su zvezde, kao podsetnik da su tu one da nam isporučuju karmu, i svojim aspektima da ukažu šta nam sleduje u ovoj inkarnaciji, a to je istovremeno i poziv da se prilagodimo kosmičkim tokovima!

2qsz4h5.jpg


Za mene, ona je signal da je vreme da odem u prirodu, da malo pobegnem od urbane sredine :) ...

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/carica.html
 
Poslednja izmena:
Priroda želje oslikana u nekim Tarot Arkanama

Do sada smo imali Ludu, Maga, Prvosveštenicu i Caricu.
Luda drži belu ružu - simbol čistoće; njene želje se nisu manifestovale, ona je tek na samom početku putovanja. Istovremeno, bela ruža bi mogla predstaviti i želje koje su se preobrazile, pročistile, jer Luda je ta koja sa potpunim poverenjem stupa u nepoznato, njen put nije opterećen igrama ega :).

A onda je stupio na scenu Mag!

Svuda po slici su prisutne ruže crvene bolje - jarke želje koje jedva čekaju da se usliše. Tu su i ljiljani kao protivteža ružama, ali... ne može se ugasiti plamen crvenih ruža!
Svima nama je u praksi poznata priroda želje.

Poželiš jednu stvar i ostvariš je; ubrzo nakon toga se pojave još tri želje. Ispuniš tri želje, pojavi se još 5 :eek: ."Hoću nove čizme, hoću na večeru, hoću da letujem tu i tu.." .. Želje se nižu, menjaju oblike i jedini način da se uništi želja jeste -da se unište čula (dakle nemoguće je).
Pa šta mi kao ezoterici možemo učiniti po tom pitanju?

Možemo istraživati šta je u korenu te želje. Možemo produhoviti tu želju, baveći se ezoterijom, misticizmom, smeravajući naš (večito razuzdani um) u tom smeru. To je jedini način, jer želje se ne mogu uništiti. To ćemo morati da shvatimo i kada je u našem životu prisutan arhetip Maga - jer Mag želi sve odmah i sad - i mora da shvati da mora pronaći dublji smisao u svemu, umesto da slepo juri za željama.

Kod Prvosveštenice uranjamo duboko u podsvest, napuštamo površinu uobičajenih aktivnosti da bismo spoznali podlogu mnogih stvari. Čini se da želja nema, ali su zapravo one usmene ne spolja (na određena ostvarenja u materijalnom svetu) nego iznutra, želja za samospoznajom, želja za duhovnošću ...

I kod Carice su ruže ponovo procvetale, ovog puta na njenoj haljini.
I pored introspekcije Prvosveštenice, želje su tu, rascvetale su se kod Carice, ponovo se nižu, a na njoj je da odabere u kom će pravcu da ih usmeri. Da li će to biti plodonosna Carica, koja je bogata i koja šapuće tajne majke Prirode, ili rastrošna i previše uljuljkana u ostvarenju čula - to zavisi od toga šta sam Tarot želi da nam saopši, a u konkretnom slučaju, kako je postavljena karta u rasporedu.
 
Car

mh8x6o.jpg


Posle dominirajuće ženske energije kod Carice, dolazi do potrebe da se stvari struktuiraju, regulišu - tu nastupa energija Cara. Muška energija, probojna (nosi simobliku znaka Ovna), predvodnička i sposobna da pokrene mase, ali i da precizno reguliše stvari i dovede ih u red.

Ako Carica predstavlja majčinsku energiju, Car predstavlja očinsku energiju, potencijal očinstva.

Važna opomena koju nam Tarot donosi jeste - da bi upravitelj (Car) bio zaista u skladu sa kosmičkim pravilima, i da bi bio pravedan upravitelj, nije dovoljno da spoznaje samo vojne strategije i proste metode upravljanja. Potrebno je da spozna i duhovnu ezoteričnu stranu svega, jer u drevna vremena se smatralo da kralj svog naroda (poglavar) preuzima deo karme svog naroda, i samim tim da je dovoljno uzvišen i obučen u duhovnom smislu da može nositi teret tog tipa na plećima, pa čak i da ga preobrazi.

Dakle, za pravilno vladanje i usmeravanje, potrebno je znanje ne samo materijalnih nauka, nego i duhovnih. Tada će Car biti osoba od autoriteta, očinska figura u pozitivnom smislu, regulator i podrška. A ako to nije slučaj, onda se pojavljuje tamna strana Cara, u vidu despotske figure, koja se ograničava na puko donošenje propisa i vladanje, bez svesti o dubljim posledicama svojih postupaka.

Naravno, ovde ne govorimo toliko o ličnosti (jer za ličnosti su - dvorske karte), već više o energiji koju nosi ova Arkana.

Prema mom iskustvu, kod mene se uglavnom u rasporedima pojavljuje arhetip Cara u negativnom smislu. Na neki način mi je upozorenje da može doći do nekog vida despozitma, ma kako ispoljenog (dalje tumačenje zavisi od konkretnog pitanja i drugih Arkana koje ga okružuju).

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/car.html
 
Poslednja izmena:
Prvosveštenik

Dolazimo do sledeće faze Ludinog hoda. Ona je prvo bila bezbrižna Luda, i sa punim poverenjem se upustila u svoje pustolovine. Zatim je stupila u akciju u vidu Maga, da bi potom potražila smiraj i oslušnula sebe kao Prvosveštenica. Zatim je spoznala bogatstvo kao Carica i autoritet i regulaciju kao Car.

A onda je shvatila da joj treba nešto više.
Da joj nije dovoljno samo da putuje unaokolo, od iskustva do iskustva.

Potrebna joj je inicijacija u misterije koje će sve što se dešava učiniti smislenim i potreban joj je savet od učitelja.
Tada Luda dobija potrebu da se obrazuje na više nivoa i da na taj način upotpuni svoja saznanja, pre nego što krene u nove poduhvate.

Prvosveštenik ukazuje i na potrebu za grupnim radom; grupa je ta koja nas "gura" napred, jer individualni rad je uvek pod većim opasnostima da se prekine - kada se sami bavimo nekim tehnikama, često znamo biti lenji i nedisciplinovani.

Naravno, to je mač sa dve oštrice, jer preveliko utapanje u grupu može doprineti smanjenju individualnosti, i to je jedna od tamne strane Prvosveštenika.

op6xbm.jpg


Za mene lično, Prvosveštenik ukazuje da je vreme da proširim svoje znanje, da više poradim na tome.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/prvosvestenik.html
 
Poslednja izmena:
Ljubavnici

Luda je sada je shvatila, da bi dalje napredovala, potrebno joj je da izgradi odnos.
Upravo se ova Arkana odnosi na odnose; oni se ne moraju odnositi usko na ljubavničke osnose, kako naizgled ova karta nalaže, već na bilo koju sferu odnosa. Njome vladaju Blizanci.

Kroz nju izgrađujemo svoja lična verovanja. Kod Prvosveštenika smo prošli kroz zvanično učenje, naučili smo se na grupni rad ... a sada je potrebno da malo raširimo krila i da oformimo i vlastita verovanja.

Ova karta se odnosi i na ljubav. U najjednostavnijem vidu se odnosi na seks, kao telesno ispoljenje iste, a na najvišem nivou predstavlja misteriju ljubavi prema samom Svevišnjem. Negde tu " u sredini" je ljubav jedne osobe prema drugoj, karmička, sudbinska (pošto je ovo ipak Velika Arkana).
Kroz ovu Arkanu mi moramo naučiti kako da volimo, kako da razlikujemo različite vrste ljubavi i kako da prepoznamo kada se naš sopstveni ego poigra i ljubavlju nazove nešto što to nije.


14vtid2.jpg


http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/ljubavnici.html
 
Poslednja izmena:
Kočija

35by3xl.jpg


Iako Kočija asocira na kretanje, juriš.. kad malo bolje pogledamo, videćemo da - kočijaš uopšte ne drži uzde u ruci, kojima bi kontrolisao sfinge. Kako se onda on uopšte kreće?
Luda na ovoj tački shvata da je za kontrolisanje situacije potrebno mnogo više od ispunjenih materijalističkih uslova - potrebna je duhovna snaga. Kočijaš je toliko uznapredovao da je u stanju usmeriti svoju volju na sfinge, a da ih ne kontroliše uzdama!
I kuda će putovati takva neobična kočija, spoj materijalnog i duhovnog?
Pomoću te kočije ćemo istraživati razne sfere postojanja, putovaćemo tom kočijom i istraživati do sada neistražene predele i otkrivati duhovne tajne...
Kočijaš je heroj koji ima visoke ideale, i sprema se da krene na put kojim će dostići svoje najviše ideale.

Inače, u rasporedu predstavlja odlučnost da se uspe (volju), samopotvrđivanje, zauzdavanje impulsa, iskazivanje autoriteta, pobedu. Uči nas da odlučnost moramo usmeriti ka preobražaju sopstvenog ega, a ne na spoljašnju manifestaciju preterane odlučnosti, koja može dovesti do delovanja na svoju ruku i megalomanije.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/kocija.html
 
Poslednja izmena:
Snaga

qx5ldg.jpg


Kod Kočije smo se naučili gruboj kontroli, ukoliko smo dobro naučili lekciju, znamo da se ona mora koristiti pre svega za kontrolisanje i preobražavanje nas samih.. a onda će se i okolina promeniti, jer ipak - slično privlači slično. I znamo da čak i za tu vrstu kontrole je neophodna duhovna energija i snaga, inače, kako bi kočijaš usmerio sfinge bez uzda?

Međutim, ovde kod Snage, prelazimo na sledeću lekciju koju moramo naučiti, a to je - kako primeniti prefinjenu kontrolu, suptilnu kontrolu. Devojka na slici pridržava čeljust lava, i vidi se da ga drži pod kontrolom, a to radi veoma nežno. Iznad njene glave je simbol beskonačnosti (kao i iznad glave Maga), što ukazuje na kontakt sa saznanjima iz viših sfera. Kod Maga je to tek u začetku, i on se još bori sa svojim željama, tj. sa njihovim preobražajem, a kod Snage ova osoba je već dostigla određenu veštinu, te sa lakoćom može kontrolisati i moćnog kralja životinja - lava.

Smisao te Arkane se može videti u jednoj priči koju je ispričao Tajsen Dešimaru u knjizi "Zen i borilačke veštine". Ja ću je sada prepričati, dakle nije citat...
Jedan momak je vežbao borilačke veštine i bio je pun snage, siguran u majstorstvo i prilično nadobudan. Igrom slučaja, obreo se u vozu, kada je jedan pijani i besni putnik počeo da uznemirava ostale u kupeu. Momak je bio željan da pokaže svoju veštinu i da ga u dva tri poteza "sredi" i prekine tu torturu na taj način (ovde se vidi ispoljenje Kočije u negativnom smislu - gruba kontrola bez prethodnog razmišljanja, delovanje na svoju ruku bez sagledavanja posledica..).
A odjednom je čuo glas starca iz ugla kupea koji se najljubaznijim tonom obratio pijancu. Primetio je da je pijanac povredio ruku. Obratio mu se sa brižnim stavom. Pijanac se zatim slomio, prestao je da bude agresivan i iz njega je prokuljala tužna priča o tome kako ga prati teška sudbina...Nije više maltretirao okolinu.
Starac je inače bio majstor borilačkih veština, ali je naučio da postoje i drugi vidovi kontrole i usmeravanja događaja od puke fizičke manifestacije spektakularnih udaraca i blokova. Momak je tog dana naučio bolnu lekciju, a to je da postoje i suptilniji vidovi ispoljavanja veštine (Snaga).

Prelaz iz Kočije u Snagu sam uvidela i tokom godina bavljenja borilačkim veštinama.
U početku se u nedogled ponavljaju određeni pokreti, forme (kate), razvija se izvanredna fizička snaga, izdržljivost.. (Kočija). Međutim, da bismo izdržali sve to, npr. ponavljanje jednog pokreta i po desetine hiljad puta dok se skroz ne usvoji, razvile su se i druge osobine, kao što su koncentracija, strpljenje, sposobnost vizuelizacije... što dalje dovodi i do fine kontrole, (Snaga) a ne samo grubog tela (Kočija).
Tačno se kroz bavljenje borilačkim veštinama može videti prelaz iz Kočije u Snagu, iz učeništva u majstorstvo.

U praktičnoj primeni, ova Arkana predstavlja finu kontrolu, saosećanje, toleranciju, strpljivost, istrajnost, sposobnost da se utiče na druge ...

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/snaga.html
 
Poslednja izmena:
Pustinjak

2qjxbhc.jpg


Posle zanimljivih životnih iskustvava, Luda je imala potrebu da zastane; da više oslušne šta se dešava unutar nje. Shvatila je - da bi išli napred, potrebno je da neko vreme odvojimo za introspekciju, samoposmatranje, čak iako će nas saznanja i zaključci krajnje iznenaditi!

Ova Arkana sadrži mudrost koja se dobija iz odvojenog posmatranja stvari, iz povlačenja iz života i uranjanja u svoju suštinu. Ona predstavlja i poruku koju nam donose viši autoriteti, i koja nas inspiriše da potražimo dublji smisao u svemu.

Kaže se, kada stupimo na stazu tragaoca za istinom, naša čula su suviše zagađena materijalnim svetom, i - kao da smo okruženi senkom neznanja. Preciznije, orkužuje nas tmina neznanja, dok smo željni otkrivanja vrhunskih tajni, koje će nam doneti samospoznaju i spokoj koji su tako očigledni kod prosvetljenih ljudi ...Međutim, ako imamo sreće, naletećemo na učitelja koji će svojom milošću da rastera taj mrak koji nas kružuje, i to je simbolika fenjera koji nosi Pustinjak (svetlost znanja koja raspršuje tamu u kojoj se nalazimo).

Pustinjak ukazuje i na potrebu da se miruje, da se ne dela, već da se malo izdvojimo iz toka stvari, da usporimo (što zna biti teško pri savremenom načinu života).

Mene Pustinjak uvek upozori da mogu dobiti veoma mudar savet ili uvid.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/pustinjak.html
 
Poslednja izmena:
Točak Sreće

110zt5i.jpg


Nakon što je Luda rešila da uplovi u simboliku Pustinjaka, i da se prepusti preispitivanju i introspekciji, tim svojim gestom je otvorila mogućnosti za jako duboke uvide. Došla je do Točka Sreće, Arkane koja sadrži velike tajne kosmosa.

Prvo što primećujemo je točak koji se neprestano okreće. On ukazuje na večite tokove karme, ali i cikličnost i promenljivost tog toka. Nikad se život ne može odvijati pravolinijski, nakon uspona uglavnom dođe do opadanja, a nakon pada, moramo se nakon izvesnog vremena početi penjati nagore. Mudrost Točka Sreće je upravo u tome da prihvatimo tu večitu promenjivost, i da postanemo svesni doga da u materijalnom svetu stvari nikad nisu nepromenljive.

Četiri neobična bića u uglovima karte su četiri kerubima; i oni između ostalog predstavljaju i četiri fiksna (nepokretna) znaka u astrologiji. Anđeo predstavlja Vodoliju; lav predstavlja Lava, bik predstavlja Bika, dok je orao predstavnik Škorpije. Oni su svi krilati (ukazujući na brzinu i promene), ali njihova fiksna priroda im donosi neku vrstu stabilnosti u materijalnom svetu. Kakva je to stablnost, šta njih čini fiksnim? Osvrnimo se na knjigu koju čitaju (po nekim tumačenjima, to je Tora i predstavlja mudrost). Duhovno znanje je upravo ono što nas čini stabilnim u ovom promenljivom i nepostojanom materijalnom svetu!

U samom točku su prisutni i simboli alhemičarskih elemenata, žive, sumpora, vode i soli. A po nekim tumačenjima, oni koji su oko samog točka, predstavljaju i alhemičarske elemente, sfinga - sumpor, Hermanubis - živu i Tifon - so. Za zaljubljenike u alhemiju ova Arkana svakako može mnogo značiti.

S jedne strane točka je zmija, koja predstavlja silazak duhovne energije u materiju, mada može predstavljati i negativan aspekt prisutan u tokovima karme, jer je u pitanju Tifon. S druge strane se uzdiže Hermanubis, predstavljajući inteligenciju i mudrost koja se uzdiže. A na vrhu je Sfinga; koja je oličenje mudrosti, i ona u svojoj mudrosti deluje vrlo postojano na tom točku, uprkos njegovom okretanju.

Vrlo složena simbolika, ali je očigledna potreba da se shvati promenljivost tokova karme, da se shvati neophodnost prisutnosti i negativne i pozitivne strane naših iskustava (pa i strana naših ličnosti), i da se uvidi da je izlaz u širenju svesti putem duhovnosti i učenja (simoblika Tore koju drže kerubimi). Dakle, na ovoj tački, Luda je shvatila da uprkos nepostojanosti tokova, mora postojanost tražiti u sebi i svom Putu, svojoj svesnosti koju se trudi da proširi.

U praksi, ova karta će ukazivati na preokrete, obrte, jak uticaj karme koji se ne može zaobići, na stvari koje se ubrzavaju, na širenje svesnosti ...
Meni je uvek donosila iznenadne obrte posle kojih sam mogla imati dublji uvid u razloge određenih dešavanja.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/tocak-srece.html
 
Poslednja izmena:
Vezano za slova TARO u spoljašnjem krugu Točka Sreće, Mek Gregor Maters 1888. u knjizi „Tarot“, navodi nekoliko anagrama za reči Taro, otkrivajući na taj način dubinu kombinacije tih slova:
Tora – Zakon na hebrejskom
Troa – Vrata na hebrejskom
Rota – Točak na latinskom
Orat – Govor, moliti, hvaliti na latinskom
Taor/Taur – Egipatska boginja tame
Ator/Athor – Egipatska boginja radosti – Hator.

Izvor je http://sr.wikipedia.org/wiki/Тарот
 
Hvala Fenix na pozitivnim utiscima :).
Idemo dalje... Pravda !

t71vnc.jpg


Nakon svih Ludinih putešestvija, ona je uvidela koliko su zakoni i uređenje neophodni za bilo koju sferu delovanja. Pravda je arhetip kosmičkih zakona, uređenja i ispravnosti. Koliko god se trudili da poštujemo određen smer ciklusa, ponekad je potrebno preusmeravanje i preuređenje, i tada stupa na snagu energija ove Arkane.

Na slici su dominantne boje koje su potpuno suprotne (kontrasne) na skali boja - crvena i zelena, i ljubičasta i žuta. Pretpostavljam da gospodin Vejt nije slučajno dao instrukcije da se upotrebe baš te boje, jer u slikarstvu se one smatraju najjačim kontrastom, i svakako je da njihova kombinacija budi i privlači pažnju, ističući time značaj ove Arkane.

Osoba na karti u jednoj ruci drži mač (koji predstavlja sposobnost da se presudi, preseče), a u drugoj ruci drži terazije, koje prikazuju da li je određena situacija ili stvar u balansu, ili ne. Ako nije u balansu, tu je mač koji će "prepraviti" stvari tako da se dovedu u prirodni poredak stvari. Na glavi osobe je kruna, predstavljajući autoritet osobe.

Oko nje su dva stuba (primetićemo sličnost sa dva stuba kod Prvosveštenice). Posmatrano kroz simbolizam Kabale, to su Stub Milosti i Stub Strogosti, a osoba na karti se nalazi upravo između ta dva stuba, predstavljajući ravnotežu i harmoniju.

U divinacijskoj praksi, ova Arkana predstavlja posledice prethodno učinjenih dela, pravdu, odonošenje odluka i odgovornost. Kada je moje lično iskustvo u pitanju, ona me najčešće opominje da preuzmem odgovornost za posledice mojih učinjenih dela.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/pravda.html
 
Poslednja izmena:
Obešeni čovek

2cp2l3t.jpg


Odjednom je Luda došla u situaciju da bude - obešena naopačke!
Ali šta je neobično na ovoj slici?
Ovaj čovek jeste obešen, i u krajnje je nepovoljnom položaju, ali oko njegove glave je oreol. On je očito doživeo prosvetljenje i duboke uvide. Kako to?

Da bismo to shvatili, možemo se osvrnuti na legendu o Odinu, boga rata i mudrosti, a navodi se da je bio i bog lova, poezije i čarolije. "Da bi saznao tajnu runa žrtvovao je sebe viseći razapet na Yggdrasilu proboden kopljem devet dana i noći bez hrane i pića. Proniknuvši tajnu runa, pao je s drveta, a kada je uskrsnuo iz mrtvih znao je mnoge stvari skrivene od ljudi." (izvor Wikipedia http://hr.wikipedia.org/wiki/Odin ). Njegov obrnut položaj i askeza su mu poslužiti da poprimi stanje svesti i duboke uvide, kakve nije mogao doseći u normalnom, običnom položaju.

Tu dolazimo do bitne poente arhetipa Obešenog čoveka. Ponekad je potreban potpuno drugačiji pogled na stvari da bismo shvatili bitnu poentu!!!

Ludu su obesili i stavili je na muke.. ali ona je rešila da iskoristi to svoje stanje. Odlučila je da izvuče pouku iz svog stanja, i shvatila je da SVE što nam se dešava, bilo dobro ili loše, ima određeni smisao za nas, i ima svrhu da nas nauči nečemu.

U praksi, Obešeni predstavlja žrtvovanje, izokrenutost, prihvatanje situacije takva kakva jeste, pauziranje ... Meni lično je obično predstavljala blokadu iz koje mogu izići samo ako shvatim zbog čega je uopšte nastala (to je taj meditativni aspekt Obešenog).

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/obeseni-covek.html
 
Poslednja izmena:
Smrt

jb43v5.jpg


Do sada je Luda prolazila kroz različita iskustva. Na kraju su je čak obesili naglavačke i došlo je naizgled do prekida, do kraja. Došli smo do karte Smrt.

Smrt je sastavni deo života, a opet većina nas ne voli da misli o tome. Štaviše, mnogi imaju utisak kao da će večno živeti. To je i tačno i nije tačno, jer naše suptilno ja je zaista večno, no pod iluzijom mi nekad imamo utisak kao da će i naše fizičko telo trajati večno (a ono je to koje svakako propada).

Zatim, kad naiđu prvi znakovi propasti, propadanja (jer sve što je materijalno podložno je uništenju) to nas jako uznemiri, i to saznanje nas potresa ... Na slici je prikazana Smrt u vidu kostura, kako je uglavnom zamišljaju, okrutnu i neumoljivu.

Ona odvodi sa sobom ne praveći razliku. Taj simbolizam je prikazan u slici kralja koji nepomično leži na zemlji. A to je i poruka koju takođe nosi ova karta - sve što steknemo materijalno, jednog dana ćemo se oprostiti od toga. Zato nema smisla da se vezujemo isključivo za materiju. Kraljeva kruna leži odbačena od njega i ona mu sada ništa ne znači...

Ispred Smrti je biskup, i on moli sklopljenih ruku. U tom momentu mu jedino preostaje njegova vera. Ako je iskreno gradio svoju svest i ako je izgrađivao duhovnost, to je ono što mu preostaje u tom momentu.

Očajna žena na slici psredstavlja tugu koju osećamo kada neko nama blizak premine; dok zbunjeno dete na slici prikazuje neznanje koje većina ljudi ima kada je u pitanju Smrt i sve o njoj.

Da li je Smrt samo kraj?

Iako naše materijalno telo propada, naša duša odlazi dalje, u nove tokove. To je prikazano crnom zastavom sa belom ružom, koja predstavlae preporod i ponovno rođenje. A primećujemo da u daljini izlazi sunce.. i kao što nakon zalaska sunca ono ponovo mora izaći, tako ćemo se i mi obreti u novom telu, spremni da se uhvatimo u koštac sa novim karmičkim lekcijama.

Ovo je jedna od najtežih lekcija koju će Luda (odnosno mi u ulozi Lude) morati da nauči.
Smrt nije kraj; ona je kapija ka novim tokovima. Ne smemo dopustiti sebi žalost (simbolizam žene na slici) niti neznanje (simbolika deteta), to nam neće pomoći. Jedino ako sebi otvorimo vidike i proširimo svest dovoljno da shvatimo da energija ne biva uništena, već samo menja oblik, možemo da shvatimo i prirodu same Smrti. Ona je samo jedan prelaz. Upravo zato se i nalazi u sredini ciklusa Velikih Arkana, a ne na samom kraju!!

U praksi, ova karta predstavlja veliku transformaciju, nakon čega više ništa nije isto. Isto tako nas uči da se neke stare stvari moraju odstraniti, da bi na njihovo mesto mogle doći nove. A nekad može čak i značiti novo rođenje!!
Meni je uvek predstavljala ogromnu promenu.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/smrt.html
 
Poslednja izmena:
Umerenost

vxg1m8.jpg


Lekcija koju je Luda naučila prošavši kroz Arkanu Smrt ju je potpuno izmenila i transformisala. Da posle najcrnje tame mora doći svetlost, potvrđuje i ova Arkana, jer dolazi odmah posle Smrti. Takođe, ukazuje i na to da posle velikih transformacija i promena, dolazi do pročišćenja i svesti, ako smo imali dovoljno mudrosti da iz takvih velikih promena naučimo nešto.

Posle svega toga, Luda je naučila da balansira između akcije i neaktivnosti (Obešeni) i čak i između života i smrti (Smrt), shvativši da su sve to samo lice i naličje jednog te istog ciklusa. Sada Umerenost simbolizuje ujednačenost između dve opozitne sile, potrebu da se uzmu u obzir i lice i naličje, i "svetla" i "tamna" strana.

Anđeo prikazan na slici je jednom nogom u vodi, a drugom na kamenu. Postoje teorije koje navode da je voda naša podsvest (ili unutrašnji svet), a kamen svest (ili spoljašnji svet, konkretan), a anđeo ukazuje na mudrost umerenosti i harmonizaciju između te dve sfere.

U daljini se vidi kruna koja je blještava, simbol mudrosti, ali i Ketera na kabalističkom Drvetu Života, ukazujući da je naš cilj dostizanje apsolutne istine, iako smo svesni da nam sleduje dug put do nje (putanja koja vodi do krune). A opet, samo prisustvo te krune na slici ukazuje na duhovni preporod.

Inače, anđelu na čelu sija astrološki simbol Sunca, a poznato je da je ono na Drvetu Života u sferi Tifareta, sefiri lepote i harmonije, koje se nalazi u samom središtu Drveta, oličavajući balans.

Ova karta sadrži i elemente alhemije, oličene u presipanju supstance anđela iz jednog pehara u drugi, dok mu je na grudima simbol Vatre, pokretača svega. Podstiče nas da istražimo tajne našeg mikrokosmosa, i da ih harmonizujemo.

Inače, umerenost je osobina koju je teško steći, a to se posebno odnosi na ezoteriste. Zato je jedna od lekcija koju moramo naučiti je ta da iako se bavimo ezoteričnim disciplinama, i duhovnim, ne smemo zanemariti i materijalni svet. Sve moramo dovesti u sklad.

Ovo je i karta zdravlja, a već je poznato da je zdravlje nusposledica ravnoteže svih elemenata.

Za mene, ona često predstavlja signal da moram naći ravnotežu.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/umerenost.html
 
Poslednja izmena:
I stigli smo do Arkane - Đavo !

1ibkb4.jpg


Neko će se zapitati, pa kako sad posle onolike harmonije i balansa... (izraženo kroz Umerenost) odjednom dolazimo do vezanosti i blokade?

Na žalost, takva je priroda ovog materijalnog sveta. I posle decenija svetačkog života punog harmonije može se desiti da neosvetljeni i potisnuti deo nas izbije na površinu i unazadi nas, ako ga nismo osvetlili i preobrazili. Upravo nas u ovom momentu Tarot upozorava da svako od nas ima svoju mračnu stranu, i da potiskivanjem nje ništa nismo postigli... osim da to što smo potisli jednom ne izbije u mnogo gorem, mutiranom obliku.

Došlo je takvo doba da mnogi odbijaju da sagledaju tamni deo svoje ličnosti i negiraju da čak i postoji, tvrdeći da nemaju tamnu stranu sebe, dok je onima sa strane jasno koliko je takva izjava neutemeljena.

I ne samo to, Đavo predstavlja arhetip svega što nas okiva lancima, što nas vezuje - to su prevashodno naši strahovi, posesivnost, ljubomora, izopačenosti .. i sve što je tamno, a što se može ugnjezditi u ljudskom umu. Kao što dan ima noć, svetlost ima tamu, tako i svako lice ima naličje.. primetićemo da Arkana Lljubavnici ima sličnosti sa ovom kartom (pogledajte gore Ljubavnice). Isto je u pitanju ljubavni par, dok kod ih kod Ljubavnika anđeo blagoslovi, i uzvišeni u u božanskoj ljubavi, ovde ih je Đavo (neznanje, mrak, izopačenost) vezao lancima, učinio ljubomornim, posesivnim... ako pogledamo bolje sliku, videćemo da su lanci oko njihovih vratova labavi, i da se oni mogu osloboditi kada god i otići, ali oni to ne čine!!

Razlika je u stanju svesti, i to je ujedno glavna razlika između Arkane Ljubavnici i Arkane Đavo!! Jer kad smo pročišćeni, kad smo introskepcijom izneli na svetlost dana naše mane i vezanosti, radili na njima, preobražavali ih, onda smo i sposobni za čistu i uzvišenu Ljubav (Ljubavnici), a ako to ne činimo, onda se obavijamo iluzijama, a onda smo skloni da nazovemo ljubavlju mnogo toga što ona nije (Đavo).

Zato, kada osetimo strah, blokadu, posesivnost ili neku drugu negativnu osobinu..nije dovoljno samo to da vučemo oko vrata poput ovo dvoje svezanih na slici, već je potrebno da aktivno menjamo situaciju (da svučemo te lance).

Značajan je i simbol obrnutog pentagrama na ovoj Arkani. Pentagram je drevni simbol čoveka inače (kada je uspravan) simbolišući jedinstvo četiri elementa ( Vatra, Voda, Vazduh, Zemlja) sa petim, duhovnim; vremenom se stvorila "fama" upotrebe pentagrama u negativne svrhe, a za obrnut pentagram se vezivalo negativno tumačenje, jer je gornji kraj (koji predstavlja Akašu i apsolutnu istinu) stavljan na dno, i stoga je našao primenu i na ovoj Arkani, poredstalvjajući ovde potisnut element duhovnosti i apsolutne istine.

Đavo predstavlja neznanje naspram znanja. Znanje nam je doneo Hierofant (Prvosveštenik), dok nas Đavo obavija mrakom neznanja. To je oličeno u sledećoj simbolici: "Desna ruka (Đavola) je podignuta i ispružena u izvrnuti blagoslov, nasuprot pravom znaku blagoslova koji pokazuje Hierofant na petoj karti. U levoj ruci drži upaljenu baklju, okrenutu ka zemlji. Na čelu mu se nalazi izvrnuti pentagram" (Slikovni ključ za Tarot, Artur Edvard Vejt).

Vidi se kako bakljom pali rep muškarca, i zato ova karta predstavlja nekontrolisanu strast naspram uzvišene ljubavi (Ljubavnici).

Inače, ova karta predstavlja veću vezanost za materijalne stvari nego za duhovne... čak ona može biti jako i dobra za neke konkretne materijalističke poduhvate.

Meni lično ona uglavnom predstavlja lične strahove i blokiranosti koje će doći do izražaja.

http://tarot-ana-bencic.blogspot.com/2010/04/avo.html
 
Poslednja izmena:

Back
Top