Razlika u pritisku

zaludnik

Primećen član
Poruka
511
Imam 39 god i vec par godina mi se povremeno pojavi povisen krvni pritisak .
Maksimalno oko 140/100 i to traje po nekoliko dana, pa dva - tri meseca normalan 125/80 .
Posle svih mogucih ispitivanja i pregleda jedino mi je kardiolog nasao neki zalizak ( nisam siguran kako se zove) da je malo opusten . To , kaze doktor , hoce da se javi kod hiperaktivnih ljudi , i kao terapiju mi je preporucio manje nerviranja i po potrebi nesto za smirenje .
Redovno merim pritisak , ali pre neki posle vrlo jake glavobolje , izmerim pritisak na obe ruke . Desilo se nesto sto je meni vrlo cudno : leva ruka 130/85 a desna 145/110 ???
I do sada sam ponekad merio pritisak na obe ruke i vrednosti su se razlikovale vrlo malo oko 5 .
Nisam se obracao lekaru .....
Sta li je sad ovo i usled cega je moguce da dodje do ovolike razlike ?
 
Da bi se utvrdilo da li imate povisen pritisak ili ako ga imate koliki je, merite ga cetiri uzastopna radna dana, dva puta ujutru i dva puta uvece i belezite dobijene vrednosti. Pola sata pre merenja pritiska ne treba da radite ništo fizicki, da ne pusite i ne pijete kafu.

Ruku, na kojoj merite pritisak, postavite na sto tako da Vam nadlaktica, na koju stavljate manzetnu aparata, bude u visini srca.
Ako merite pritisak na obe ruke, zabelezite visu vrednost.
Razlika u visini pritiska na jednoj i drugoj ruci ne treba da bude veca od 10, a ako je veca izmerite pritisak ponovo. Ako se odrzava i dalje ta velika razlika obavestite o tome svog lekara!!!
Kada racunate prosecan pritisak, ne uzimate vrednosti izmerene prvog dana. Saberete vrednosti gornjeg pritiska (dijastolni) i podelite ga brojem merenja. Isto uradite i sa donjim (dijastolni) pritiskom. Ako Vam je ovo komplikovano, ponesite lekaru blokcic u koji ste belezili rezultate merenja da vam izracuna srednju vrednost pritiska. Tako dobijena prosecna vrednost bi trebala da bude niza od 135/85 mmHg. Ako je veca znaci da imate povisen krvni pritisak i da vam je potrebna adekvatna terapija koju cete dobiti od strane svog lekara interniste u Domu zdravlja.
 
Poslednja izmena:
Hvala!
Ali me jos uvek zanima odakle ovolika razlika ???
I sama kazes da je normalna razlika do 10 .....
Usled cega dolazi do ovolike razlike tj. sa cime je to povezano ?

Uvek postoji razlika u merenju,zato internista i meri pritisak na obe ruke svakom pacijentu da bi uzeo srednju vrednost.
A to sa cime je povezano,pa ocigledno je sa jedne strane da imate neke spoljne ili unutrasnje faktore koje dovode do skoka tenzije.Kao sto ste sami naveli ''nerviranje'' ;)
 
Hvala!
Ali me jos uvek zanima odakle ovolika razlika ???
I sama kazes da je normalna razlika do 10 .....
Usled cega dolazi do ovolike razlike tj. sa cime je to povezano ?

Зависи којим апаратом мериш, односно на којем принципу ради. Ако мериш класичним, мануелним апаратом, могуће је да неправилно постављаш манжетну, ако си дешњак, претпостављам...
У сваком случају, притисак ти је у границама нормале и зашто се уопште оптерећујеш мерењем? Само постижеш психолошки контраефекат.:)
 
granice normale???
srcani 110 normalno ???

Сам си рекао да ти се то дешава 4-5 пута годишње, а и тада ти је крвни притисак у доњем делу благо повишеног. Потпуно здравом човеку може да се деси, у тренутку веће раздражености, глади и премора, да му крви притисак скочи на 170/120, али то не значи да болује од хипертензије и да треба да узима терапију. Чим се човек смири, односно елиминише узрок напетости и стреса, притисак се враћа у нормалу.
Повремени притисак 140/100, под условом да је са срцем и крвним судовима све у реду, није ништа алармантно, треба само редовно да шеташ, да се бавиш спортом, одмараш и здраво храниш.
Ако мислиш да си болестан и да треба да се кљукаш лековима, нико ти не брани.:)
 

Back
Top