Kafana Kompjuterska svaštara

Од чега зависи брзина рачунара? Од процесора (оно што је у гигахерцима) или од РАМ меморије? Нечег трећег?
Овај садашњи ми кочи, на шта да обратим пажњу ако будем куповао нови.
 
Од чега зависи брзина рачунара? Од процесора (оно што је у гигахерцима) или од РАМ меморије? Нечег трећег?
Овај садашњи ми кочи, на шта да обратим пажњу ако будем куповао нови.

Od procesora,Ram memorije,Grafike i normalno maticne ploce.
 
Од чега зависи брзина рачунара? Од процесора (оно што је у гигахерцима) или од РАМ меморије? Нечег трећег?
Овај садашњи ми кочи, на шта да обратим пажњу ако будем куповао нови.

Najvecu razliku ces primetiti kad budes presao sa hard diska na ssd. Zamisli hard disk kao puza i onda predjes na ssd koji ide brzinom svetlosti. E, tolika je razlika. Komp se gasi odmah, pali se odmah, otvara programe odmah. Nema cekanja na bilo sta.
To me onako bas, bas odusevilo kod ssd-a. To ti je prva komponenta koja ti je obavezna, makar kupio najjeftiniji i stavio samo sistem na njega. Odusevices se.

Bitno ti je da imas sto vise ram memorije. Razlika izmedju 2 i 4 gb je velika, a izmedju 4 i 8gb je ogromna. Ako moze, uzmi 16gb ili vise, a ako nemas love, uzmi barem 8. Ako je amd procesor uzmi sa sto vecim klokom, ako je intel uzmi sta hoces.

Kod procesora je bitna njegova frekvencija, broj jezgara i broj tredova. Sto vise, to bolje. Ispod 3 ghz, 4 cora, 4 treda nemoj da ides. Samo jaci procesori od ovoga.

Uzmi neku low end grafiku gtx 1030 ili rx 550, ispod toga nemoj ici i imas masinu da kida osim ako nije namena gejming. Mozes sa njom povremeno da se razonodis sa nekom igricom, gledas sve u fhd, i mozes da se bavis pravim poslom umesto da drkas igrice.

E, ploca je isto bitna, ali ne znam sta bih ti tu rekao. Nemoj samo da kupujes najjeftinije jer je to komponenta koju ces poslednju menjati. Gledaj da imas mogucnost da nabudzis masinu u buducnosti. Npr to neces moci ako kupis neku plocu sa 2 memorijska slota i sl.
Kupi neku sredinu, uzmi neku plocu od 10k ili skuplju i neces pogresiti.

Danas ti treba preko 100k da bi kupio neku krstenu masinu.
 
Од чега зависи брзина рачунара? Од процесора (оно што је у гигахерцима) или од РАМ меморије? Нечег трећег?
Овај садашњи ми кочи, на шта да обратим пажњу ако будем куповао нови.

Brzina kompjutera ti zavisi od toga koliko vremena mozes da odvojis da ucis o kompjuterima, jer to nije jednostavan odgovor. Treba da naucis sta su sve komponente i kako i cemu sluze, ali i da zapamtis da to sto sada naucis ces ponovo morati da ucis kada dodju nove tehnologije jer ovde se radi o stvarima koje napreduju, koje se dinamicki menjaju i koje zavisno od toga cime ili sta zelis da radis na racunaru imaju i drugaciji pristup.

Ukratko, u tome koliko je zahtevan proces koji radis na kompjuteru u odnosu na to koliko su ti jake i sposobne hardverske komponente.

Opsirnije :

Razliciti procesi zahtevaju razlicit pristup hardverskim resorsima (CPU, RAM, VRAM itd).

Razliciti procesi zahtevaju razlicitu softversku dinamiku, a to znaci da ti je potrebna neka softverska podloga preinstalirana na PC-u kako bi mogao da koristis neki drugi proces koji koristi datu podlogu za bolji ili uspesniji rad.

Pritom, neke od novijih podloga nece imati najbolju mogucnost da adekvatno podrze starije podloge s obzirom da se struktura CPU-a menja, te to moze uticati na starije procese da slabije rade iako bi u teoriji trebalo da rade brze. A ponekad takvi procesi mogu da rade toliko brzo da jednostavno ne mozes ni da ispratis sta se desava.

Tako da se nikada ne gleda BRZINA kompjutera, vec samo sta je idealna konfiguracija za neki proces i koliko je isplativo uzimati konfiguraciju u okviru tog procesa (ili slicnih procesa koje imas u planu).

Sto rece User Friendly, HDD jeste najsporija komponenta u kompjuteru za ocitavanje. Bitan ti je prenos podataka, a on je ujedno najbrzi preko m.2

A sto rece bmaxa, od novca.

- Maticna ti sluzi kao podloga za buduce nadogradjivanje u smislu toga koliko mozes da iskoristis neke slotove iliti potencijal. Iako bi ljudi generalno smatrali da kupovinom slabije maticne ploce resavaju sve probleme, situacija nije zaista takva u realnosti jer novije maticne ploce poseduju i neke od eksperimentalnijih tehnologija koje su posebno namenjene za odredjene procese, te im daju dodatan boost.
Kada kupujes maticnu plocu obavezno gledas koje sve specifikacije ima, koju vrstu RAM podrzava kao i do koliko Mhz kao i u kojoj varijanti (standard ili OC). Ne moze svaka maticna da ti podrzi svaku RAM. Mozes da proveris koji RAM najbrze radi na kojoj maticnoj posmatrajuci sta su drugi ljudi stavljali na svojim konfiguracijama, te da to koristis kao svog vodica za dalju kupovinu.

- Kada kupujes RAM bitno je da imas iste RAM kartice jer ce bolje medjusobno komunicirati i bice lakse i brze za CPU da im pristupi. Razlika nije uvek ogromna, ali je svakako bolje imati iste. Od CPU-a zavisi koliko moze da iskoristi dati RAM efikasno.

- Kada kupujes CPU, bitno je da znas koje sve vrste tehnologija nosi sa sobom. Neki procesi koriste novije ili raznovrsnije tehnologije, a bitno je da ih CPU moze podrzati. Iz tog razloga uvek moras pogledati koje su specifikacije CPU-a. Istina je da u danasnje vreme brzina CPU-a ne igra toliko bitnu ulogu, ali svakako vazi pravilo da je brzi CPU idealniji po pitanju odradjivanja procesa. Pri tome, bitno je i da temperatura CPU-a bude relativno niza (ne preko 40+ stepeni) kako bi rad istog bio optimalan. To zahteva i konstantno ciscenje racunara, kao i adekvatno hladjenje CPU-a. Pregrevanje bilo koje komponente u racunaru ce de facto dovesti do kocenja racunara, a to je nesto sto je bitno izbeci maksimalno.

- Hladjenje. Osim cinjenice da ti je potrebno hladjenje za sve novije vrste kompjutera, takodje je bitno i da ono ima smisla. Ne mozes samo da uguras 5 hladnjaka/ventilatora i da mislis da je zavrsen posao. Bitno je i kakvo kuciste posedujes, te na kom principu ce se raditi intake i outtake vazduha. Bitno je i na kojoj lokaciji drzis racunar. Ako zelis da zabijes racunar ispod stola, negde na neki tepih do zida, ocekuj da ce biti prljaviji od indijske ulice. Prasina ce se nakupiti pre ili kasnije i bitno je odrzavati adekvatnu higijenu kompjutera. O hladjenju treba da se dodatno informises da bi razumeo sta sve ono podrazumeva.

Ostale stvari su ti ljudi manje-vise rekli i smara me da dalje pisem. Pozdrav
 
Хвала свима на одговорима.
Не требају мени никаква чуда; не обрађујем фотографије, не играм игрице, поготово не захтевне.
Само треба да ми одмах подигне Гугл Ерт, да не кочи и не заледи се ако поред Гугл Ерта отворим још браузер са 5-6 табова.
 
Ssd i ram su ti onda presudni. Moze bilo koji procesor sa 3ghz i minimum dual core koji je proizveden 2017-2018. godine.

Kupi neki ryzen procesor 2200 ili ako ti je to skupo uzmi intel g4560 ili i3 6100.
ram 8gb
ssd patriot ili kingston od 120gb za sistem i programe
1tb hdd za sve ostalo.

pc ima da radi kao metak ako te igrice ne interesuju.

- - - - - - - - - -

Ako volis i da odigras nesto ponekad, kupi gtx 1050 i resio si problem. Sasvim dovoljno za tvoje potrebe.
 
Sta nije tacno? :lol:

Kada govorimo o memorijskoj opciji brzina prenosa podataka cini nesto standardom, a to sve vise postaje preko direktnog pci(express) slota u vidu m.2

SATA III ide u penziju isto kao sto je i 22pinski ATA.

Ne znam da li sam skoro video neki HDD da ovako izgleda. Ne bih ga sada koristio ne znam sta da je. :mrgreen:

s-l640.jpg
 
Nepravilno je reći da je M.2 interfejs za prenos podataka, jer M.2 je samo vrsta fizičkog konektora. Imaš razne bus-ove na M.2 interfejsu. Jasna ti je valjda razlika između protokola (bus-a) i vrste interfejsa (konektora)?
PCI-e je recimo bus koji se koristi kod NVMe interfejsa. Ali imaš i SATA diskove koji koriste M.2 konektor (evo imam jedan takav ovde u kancelariji) i oni su znatno sporiji od NVMe diskova u M.2 formatu. (tj. nisu ništa brži od standardnih SATA diskova sa SATA konektorom iako se kače na M.2 konektor.)
 
Sto je nepravilno?

Sama indikacija konektora u odnosu maticne ploce implikuje na prenos podataka, a s obzirom da govorimo striktno o prenosu podataka memorisjke sorte, ne vidim zaista u cemu je problem.

SATA diskove, mozda MSATA diskove?

MIslim da kapiram gde je miscommunication, ti govoris o kompjuterskoj TERMINOLOGIJI, a ja govorim o POTROSACKOM standardu u okviru cene/brzine/mogucnosti.
 
Uh... nije samo terminologija, nego i praksa.

Evo na primer ova dva M.2 diska - ADATA je relativno spor, isto kao i bilo koji SATA SSD (oko 500 MB/s), a Samsung je 4 puta brži (preko 2000MB/s), a oba su M.2, jer ADATA je SATA disk, a Samsung je NVMe disk, iako koriste isti standard konektora. Nadam se da je sad jasnije šta sam hteo da kažem. :) (žvaka na levoj strani je nebitna :mrgreen:)

maxresdefault.jpg
 
Okej, ali to mozes da premostis i obicnim adapterima :mrgreen:

2-5-NVME-PCIe-SSD-SFF-8639-U-2-NGFF-M-2-PCIe-SSD.png


Ima pun djavo ovih adaptera i konvertora. To su i dalje sve digitalni prenosi podataka, bez potrebe da se 7200 standard promovise. I dalje je SSD koncept brzi do te mere da je, naravno, logicnije da se konektuje direktno na pcie slot (ili koji bilo drugi slot preko adaptera, isti djavo tehnologija, a druga fabricka varka za moneymaking). Ne menja nikako cinjenicu da M.2 postaje standard za kupovinu radi brzeg prenosa, a SATA III kablovi idu u penziju.

Toshiba-HG5-D-M-2-Vantage-Chart-Highlighted.png
 
Uh... nije samo terminologija, nego i praksa.

Evo na primer ova dva M.2 diska - ADATA je relativno spor, isto kao i bilo koji SATA SSD (oko 500 MB/s), a Samsung je 4 puta brži (preko 2000MB/s), a oba su M.2, jer ADATA je SATA disk, a Samsung je NVMe disk, iako koriste isti standard konektora. Nadam se da je sad jasnije šta sam hteo da kažem. :) (žvaka na levoj strani je nebitna :mrgreen:)

Pogledajte prilog 516141

To je nesto iz ove price ?

 
Pozdrav svima.
Imam ovakav laptop:
HP ProBook 4540s (H4R27ES) (Core i7 3632QM 2200 Mhz/15 6GB/5000Gb/
I HD sentinel mi je prijavio 16 bad sector-a,to znaci da hitno moram da menjam HD.Planiram da ubacim SSD,ali bih da se posavetujem sa vama ovde koji,posto nisam nesto upucen u njih.
Ne bih neki preskup,generalno mi ne treba,na kompu ne igram igrice,ponekad nesto pogledam i odstampam u ACad,ostali programi koje koristim su ne toliko zahtevni.

240 ГБ SSD Toshiba OCZ TR200
ovaj mi je pao kao neka jeftina varijanta,oko 45e
Njemu je brzina 555 mb/sec broj zapisa 60 TBW

240 ГБ SSD Kingston SSDNow mS200
Ovaj je oko 70e,njemu je brzina nesto veca,ali je broj zapisa na njemu drasticno veci 585 TBW

480 ГБ SSD Kingston A400
Cena oko 75e,ali broj zapisa 160TWB

Da,ovaj drugi je bez korpusa,predvidjen za manje sisteme,cak ne znam da li bih mogao (i da li ima potrebe) da ga postavim u laptop.
Voleo bih da cujem vase misljenje,meni laicki ovaj od 450GB deluje sasvim pristojno,a i cena nije nesto preterana.

---------------------------
Ispravka,sentinel mi je prijavio 16 week sektora,ako to ima neke razlike od bad sector-a
 
Poslednja izmena:

Back
Top