Kafana Kompjuterska svaštara

Лепо је Mike MC написао... и твоја интерпретација је сасвим на месту...
Суштински, Разлика не би требало да буде нешто много велика јер капацитет (mAh) линеарно расте и једнако линеарно повећава трајање... Оно што је ставка је сам квалитет батерије и поверење које стављамо у руке кинеза који штампају налепнице...
мене је недавно неки преварант измувао и продао ми неки прост телефон с батеријом од 2200 mAh а која не може два дана у фиоци да састави... док ми на некој старој нокији сродних техничких карактеристика, чак и бољег екрана батерија од 800 траје и по 5-6 дана...
Реално не може се ту много шта, али пробајд а замениш... или за исти модел, неке друге серије или нешто другачије... декларисан капацитет не би смео тако брзо да се празни... то слободно сме да се подведе под -дефектна батерија...
 
Moze li neko da mi napise koliko godina mogu racunarske komponente da rade?

Znam da HDD i CD diskovi mogu max da izdrze 10 godina, a koliko mogu npr procesor i maticna ploca?

Takodje, zelo bih da pitam da li je normalno da kuciste bude toplo na mestu gde se nalazi procesor?

Pozdrav, Juzer frendli.
 
Тешко да постоји нека дефинисана мерка... постоји неки номинални период при нормалној употреби... све већ према спецификацији произвођача, али то највише зависи од коришћења... не времена који се користи него интензитета...
Те компоненте имају два стања, миравња и оперативности, а до њиховог, хабања да кажем, долази управо у преласку из јендог у друго... наравно, у оперативном периоду док су компоненте под напоном, долази до загревања и то узима највећи данак на животни век...
у суштини, добро хлађење, избегавање форисраних циклуса (паљењ/гашење), разумни интентизет коришћења ... би требало да буду ваљан рецепт за дуг век комоненти...
ја имам неке ... рачунарске елементе старе и по 30 година који још увек раде, али то су неке друге ствари...
КОнкретно, матична и не би требалод а се осетно загрева, осим око процесора и чипсета... а и ту су повишене температуре предвиђене... процесор ако се не греје, не ради... а ако се та топлота расипа ван, то је добро...значи да хладњак одводи топлоту са њега...
а ако се кућиште рачунара греје ту, онда имаш озбиљан проблем, јер то значи да се и плоча прегрева и то не мало, чим та топлота успе да загреје ваздух између плоче и носача, и између носача и површине кућишта.. осим ако није неки лапси топс... они иначе и не трају нешто посебно дуго јер су тако стрпани и збијени, па се све међусобно греје... као пилићи у кутији...
површина не би смела да буде непријатна на додир... ако се греје тако да се баш примети, онда можда не би било лоше да се провере температуре и евентуално мало очисти прашина, замени паста... или да се купи декстоп...:mrgreen:
мислим, немам ја појма о томе...него ето, одокативном методом из досадашње праксе...
 
Тешко да постоји нека дефинисана мерка... постоји неки номинални период при нормалној употреби... све већ према спецификацији произвођача, али то највише зависи од коришћења... не времена који се користи него интензитета...
Те компоненте имају два стања, миравња и оперативности, а до њиховог, хабања да кажем, долази управо у преласку из јендог у друго... наравно, у оперативном периоду док су компоненте под напоном, долази до загревања и то узима највећи данак на животни век...
у суштини, добро хлађење, избегавање форисраних циклуса (паљењ/гашење), разумни интентизет коришћења ... би требало да буду ваљан рецепт за дуг век комоненти...
ја имам неке ... рачунарске елементе старе и по 30 година који још увек раде, али то су неке друге ствари...
КОнкретно, матична и не би требалод а се осетно загрева, осим око процесора и чипсета... а и ту су повишене температуре предвиђене... процесор ако се не греје, не ради... а ако се та топлота расипа ван, то је добро...значи да хладњак одводи топлоту са њега...
а ако се кућиште рачунара греје ту, онда имаш озбиљан проблем, јер то значи да се и плоча прегрева и то не мало, чим та топлота успе да загреје ваздух између плоче и носача, и између носача и површине кућишта.. осим ако није неки лапси топс... они иначе и не трају нешто посебно дуго јер су тако стрпани и збијени, па се све међусобно греје... као пилићи у кутији...
површина не би смела да буде непријатна на додир... ако се греје тако да се баш примети, онда можда не би било лоше да се провере температуре и евентуално мало очисти прашина, замени паста... или да се купи декстоп...:mrgreen:
мислим, немам ја појма о томе...него ето, одокативном методом из досадашње праксе...

Ma imam bas matore delove, komp sljaka ok, ali se iskreno bojim neke havarije.
Ploca je iz 2010te, memorije iz 2009te i 2011te, procesor 2008me. Nije sad ni HDD nesto puno mladji, tu je i on negde pri isteku resursa. Najveca mi je frka to sto da mi ovo vrisne, ne bih mogao skupiti pare da kupim nesto jednako ili bolje od ovoga sto imam.
Malo se vise i greje jer mi je toplo u sobi, ali definitivno bi prijalo procesoru neko bolje hladjenje od stock kulera. Hvala na odgovoru. :ok:
 
Ma imam bas matore delove, komp sljaka ok, ali se iskreno bojim neke havarije.
Ploca je iz 2010te, memorije iz 2009te i 2011te, procesor 2008me. Nije sad ni HDD nesto puno mladji, tu je i on negde pri isteku resursa. Najveca mi je frka to sto da mi ovo vrisne, ne bih mogao skupiti pare da kupim nesto jednako ili bolje od ovoga sto imam.
Malo se vise i greje jer mi je toplo u sobi, ali definitivno bi prijalo procesoru neko bolje hladjenje od stock kulera. Hvala na odgovoru. :ok:

Отвори га ти, мало усисај и издувај прашину, евентуално убаци још који кулер да удувава ваздух у кућиште...
те генерације су робустније и издржљивије...
погледај која ти је плоча и сокет (лежиште за процесор) па види ако можеш да нађеш неко озбиљније хлађење...ту би ти легла и нова паста и то би било бомбона... а за плочу и меморије се не брини много... Хард диск је једино ... ризична ставка... они имају доста покретних делова и изложени су великим оптерећењима и они најлакше врисну... али они ти и нису нешто скупи... ако можеш с тим се прво понови... новији хард се мање греје и самим тим не додаје нову топлоту у кућиште...

- - - - - - - - - -

Dragi forumasi.
Hitno mi je potrebna pomoc...

Kako spojiti na komp 3 monitora, ali da svaki prikazuje drugaciju sliku?

Графичка картица са три излаза... лична препорука је радеон и његов eyefinity софтвер и само да звижди...

Ее, како бих ја волео да имам паре за бацање...
 
Ma imam bas matore delove, komp sljaka ok, ali se iskreno bojim neke havarije.
Ploca je iz 2010te, memorije iz 2009te i 2011te, procesor 2008me. Nije sad ni HDD nesto puno mladji, tu je i on negde pri isteku resursa. Najveca mi je frka to sto da mi ovo vrisne, ne bih mogao skupiti pare da kupim nesto jednako ili bolje od ovoga sto imam.
Malo se vise i greje jer mi je toplo u sobi, ali definitivno bi prijalo procesoru neko bolje hladjenje od stock kulera. Hvala na odgovoru. :ok:

Realno stanje stvari je da što je stariji komp, to će duže raditi i obrnuto... znam ljude koji imaju kompove u ispravnom stanju starije od 15 god.... jedino mi nije jasno čemu tebi služi taj kompjuter, pošto teško da na njemu možeš bilo šta kršteno da radiš? :roll:
 
ради све што је могло да се ради пре 6-7 година...
што се технике тиче, ја сам заговорник идеје да се све искористи максимално... мени је куЧиште из 2002...:mrgreen:
изнутрице му мењам периодично и делимично, али у суштини, то је то...
 
Pa kako da nije normalno kada se tu vrše sve kalkulacije :hahaha:

Zbog toga postoje i kuleri koji hlade procesore.

Pitanje je kada si ti poslednji put menjao pastu i uradio detaljno čišćenje, sigurno je da kompu to najviše jeste potrebno.

Pa ima mozda godinu dana, ili malo manje kad sam menjao pastu. A kuciste s vremena na vreme odnesem u selo i kompresorom izduvam svu prasinu iz njega. Nije da sad ima neke prasine unutra, a kuciste je non stop otvoreno sa leve strane, napred i pozadi, drzim samo gornju i desnu stranu zatvorenu. Vise ga muci to sto su mi leti temparature u sobi i do 30 stepeni.

Отвори га ти, мало усисај и издувај прашину, евентуално убаци још који кулер да удувава ваздух у кућиште...
те генерације су робустније и издржљивије...
погледај која ти је плоча и сокет (лежиште за процесор) па види ако можеш да нађеш неко озбиљније хлађење...ту би ти легла и нова паста и то би било бомбона... а за плочу и меморије се не брини много... Хард диск је једино ... ризична ставка... они имају доста покретних делова и изложени су великим оптерећењима и они најлакше врисну... али они ти и нису нешто скупи... ако можеш с тим се прво понови... новији хард се мање греје и самим тим не додаје нову топлоту у кућиште...

Hteo sam da uzemem prosle godine kuler, ali znam da je bio problem oko teskobe unutar kucista. A oni bolji kuleri su bili oko 5-6000. To mi ne pada na pamet da dam jer toliko vredi procesor, ako ne i jeftinije.
Soket je 775.


Realno stanje stvari je da što je stariji komp, to će duže raditi i obrnuto... znam ljude koji imaju kompove u ispravnom stanju starije od 15 god.... jedino mi nije jasno čemu tebi služi taj kompjuter, pošto teško da na njemu možeš bilo šta kršteno da radiš? :roll:

Nisam to znao. Pa nije da ne mogu nista bas da radim. 6gb rama, procesor q9650 i grafika 7750 hd. Ploca ima jos jedan soket za ram. Mozes sa njim da igras vecinu novijih igrica, uz bolju grafiku picile bi sve.
Ako bi zeleo nesto novo da kupim, to ne bi moglo bez minimum 60 000 dinara, a ako bi hteo neko zaista veliko unapredjenje to bi kostalo minimum 100 000. Cemu bacanje tolikih para kad i ova baba radi posao. :D
 
Pa ima mozda godinu dana, ili malo manje kad sam menjao pastu. A kuciste s vremena na vreme odnesem u selo i kompresorom izduvam svu prasinu iz njega. Nije da sad ima neke prasine unutra, a kuciste je non stop otvoreno sa leve strane, napred i pozadi, drzim samo gornju i desnu stranu zatvorenu. Vise ga muci to sto su mi leti temparature u sobi i do 30 stepeni.

Eto ga problem.

Probaj da kupiš novo kuućište.
 
То је велика ставка... и код мене у соби се кад сма ту прекод ана и уз рачунар, нагрува и преко 30 степени...а у кућишту то оде у... ко зна ге...
ја ставим вентилатор од аспиратора или један други, већи, да тера ту врелину из кућишта, на рачун мог додатног кувања...
али и мени је исто као и теби велика грешка што је кућиште отворено...
Кад се оно затвори и опскрби макар с паром кулера, један који ће да удувава и један који ће да издувава ваздух из њега, оно генерлано може боље да ради... тј, кад му се направи циркулација боље се одводи топлота... ја то решавам brute force методом... крнем вентилатор од пола метра поред, али није то то...
ако још имаш странице, пробајд а га оћистиш, затвориш и тако, наместиј једну десетку, не мора већи, да удувава ваздух с једне и једну да издувава ваздух позади...
напајање је исто добро да се добро очисти од прашине јер и оно добро греје а ако је затрпано, уме тек одна да се додатно загрева...
 
evo da ja pokusam...kao prvo sve ocisti od prasine a zatim sredi sve kablove i to povezi ih ili
plasticnim vezicama ili onim malim savitljivim zicama.Nepovezani kablovi ometaju protok vazduha
u kucistu a to ne zelimo...:mrgreen:
nabavi dve 12-ice ventilatore, makar i one najjeftinije kineske(imas u svakoj specijalizovanoj radnji cca 250-300din) i
montiraj jedan napred da uvlaci vazduh a jedan iza na kucistu da izvlaci...i ako mozes i imas montazu na stranici za
bilo kakav vent. makar i 8-icu da vuce toplotu sa proc.
Takodje nemoj da zaboravis da ocistis eventualno zamenis vent. na napajanju i to posebno onaj koji se nalazi sa donje
strane napajanja....
Obavezno udalji kuciste od zida ili bilo koje prepreke koja moze da ometa izduvavanje toplog vazduha iz kutije...
nadam se da sam pomogao koliko sam mogao...:hvala:
 
Ventilator koji direktno duva u otvoreno kućište će vremenom da nagruva prašinu na isti.

Poenta je da kućište ima filtere kao i ulaz i izlaz za topao vazuh. NPR napred vuče vazduh unutra, hladi komponente, zatim izbacuje topao vazduh negde pri vrhu gde se najviše toplote skuplja.

Izbegavajte ovakve lokacije za kucista, ovo je masovna glupost.

sto-za-kompjuter-tresnja-sa-belim-vratima-25mm-4786-700x700.jpg


Još kada ga roknete uz zid, a ispod tepih, ijao :)
 
мени лично не прави проблем та прашина... и онако га на сваких апр недеља детаљно чистима вентилатор служи и мени и њему...
:mrgreen:
 
Народе, имам проблем. Не могу да учитам екстерни хард диск, на коме ми је окко 250 GB меморије. Нисам га дуже време прикључивао на рачунар, а данас кад га прикључих, прво није могао све лепо да учита, а сад га уопште не учитава - можда и зато што сам га пар путао морао вадити без Safely Remove Hardware & Eject Media. Не знам шта да радим, а на њему су ми баш важне ствари. При том, има му близу десетак година. На другом рачунару ми нуди форматирање. Да ли смем то да урадим? Стресира ме сад ово, да не могу описати...
 
Народе, имам проблем. Не могу да учитам екстерни хард диск, на коме ми је окко 250 GB меморије. Нисам га дуже време прикључивао на рачунар, а данас кад га прикључих, прво није могао све лепо да учита, а сад га уопште не учитава - можда и зато што сам га пар путао морао вадити без Safely Remove Hardware & Eject Media. Не знам шта да радим, а на њему су ми баш важне ствари. При том, има му близу десетак година. На другом рачунару ми нуди форматирање. Да ли смем то да урадим? Стресира ме сад ово, да не могу описати...

Na starom kompu sam imao i Win i Linux Mint , pa sam sa Linuxom otvarao skoro sve kada bi Win pobrljavio ...
 
Na starom kompu sam imao i Win i Linux Mint , pa sam sa Linuxom otvarao skoro sve kada bi Win pobrljavio ...

То сам и ја својевремно приметио, да у неком ради, а у неком не... нпр. некада сам имао Windows XP, тамо је хтело кад даље није... али сад немам нигде XP, све су ове Windows 7.
 

Back
Top