Zašto Srbija nije dala više filozofa?

BettyBlue

Aktivan član
Poruka
1.482
Jeste li razmišljali o tome da je filozofija, odnosno sklonost filosofa ka ovoj veštini - da je donekle uslovljena geografskim poreklom, etničkim... i naravno genetskim. Odnosno društevno-ekonomskim. Ovo postavljam isključivo na nivou "ćaskanja", naravno, nisam kompetentna za naučni nivo rasprave na ovu temu. Samo mi se učinilo da Srbi nisu dali znamenite filosofe jer su po prirodi nestrpljivi i skloniji materijalnom načinu posmatranja značenja reči - svrsishodno. Biti filosof najpre znači biti beskrajno strpljjiv, a onda i misleći (misleći kao imenica, ne kao glagol) sa prevashodnim ciljem da se nešto domisli i objasni, ne i da se zaradi. Kod nas su oni koji bi možda bili skloni filosofiji "bežali" u književnost, da ih sunarodnici ne bi proglasili ludim jer "filosofiraju". Taj se pojam i inače kod nas koristi kao uvredljiv (Šta mi tu filosofiraš, kao - šta tu pričaš bez veze). Ili su, pričam o Srbima sklonim filosofiji, odlazili iz Srbije. Šta vi mislite?
 
Jeste li razmišljali o tome da je filozofija, odnosno sklonost filosofa ka ovoj veštini - da je donekle uslovljena geografskim poreklom, etničkim... i naravno genetskim. Odnosno društevno-ekonomskim. Ovo postavljam isključivo na nivou "ćaskanja", naravno, nisam kompetentna za naučni nivo rasprave na ovu temu. Samo mi se učinilo da Srbi nisu dali znamenite filosofe jer su po prirodi nestrpljivi i skloniji materijalnom načinu posmatranja značenja reči - svrsishodno. Biti filosof najpre znači biti beskrajno strpljjiv, a onda i misleći (misleći kao imenica, ne kao glagol) sa prevashodnim ciljem da se nešto domisli i objasni, ne i da se zaradi. Kod nas su oni koji bi možda bili skloni filosofiji "bežali" u književnost, da ih sunarodnici ne bi proglasili ludim jer "filosofiraju". Taj se pojam i inače kod nas koristi kao uvredljiv (Šta mi tu filosofiraš, kao - šta tu pričaš bez veze). Ili su, pričam o Srbima sklonim filosofiji, odlazili iz Srbije. Šta vi mislite?
Мислим да Срби нису имали кад да философирају.
Вечито у неком рату, људи су се борили пре свега за голи живот.
Таман нешто стекну, скуће се, кад ето га неки рат, нека криза, нека болест...
Зато су се окренули "животнијим" стварима.
Не философирај, него гледај од чега се живи.
 
Ja pricao o uopste uspehu, a za filozofe bi Srbija trebala da bude plodno tle, narocito zato sto se sukobljavaju dva idejna sistema, ali tu je jezik koji je neprecizan i uprosten do bola, zatim primitivizam koji relativizuje sve pojmove, relacije, sprecava da se dublje zadre u sustinu, zatim jing i jang, tj pored toliko camotinje u okolini pojedinac stvarno treba da je jos od malog prodiranja u sustinu totalno nepodrzan i neshvacen od okoline i da bukvalno sve sam odradi, bez spoljnih motiva i podrske...

Plus ekonomsko kaznjavanje svega sto naginje ka necemu sto nije tolerantno ili sto prikazuje primitivizam u ruznom svetlu...

Zatim silna egomanija, opste lidersko , a nikakvo kvalitetno pojedinacno svojstvo sto totalno gusi otvorenost ka icemu osim hijararhijskog...i konformnog...

Ja mislim da je jezik, opsta neobrazovanost , zatim detinjstvo u primitivnoj sredini koja jasno pokazuje negativnu selekciju prema znanju, da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
A kad dodas da ne postoji izgradjena kvalitetna konstruktivna scena filozofske misli, onda imas prazno...
Nasa scena je toliko opterecena konformnim, toliko je pretvorena u sukob autoriteta, tj ne postoji timski duh ni toliko da bi se oformila jedna korektna radna atmosfera filozofskog pokreta, a da to ne bude sklono dogmatskom i idolopoklonickom grupisanju.
Da bi imao istaknutog pojedinca moras imati hranjljivu podlogu negovanja i kanale produkcije i izrastanja takvog velikog mislioca...

A ne on je rekao, super je decko , bas je dobar, ili nije simpatican, ma zanosi se , lupa gluposti , nema decko veze sa realnoscu , skupio svasta ko korpa za otpatke...
A da ne pricam o tome da se trazi autoritet pa se vecina krije iza velikih imena, a to je plagijanje do u nemilost....

Ko hoce istinu u zemlji koja obiluje seljacima i samo je teznja jednih da lakse manipulisu drugima , a drugima da im ne pojasnjavaju koliko su ovce, u svakom slucaju nijedna od te dve grupe ne zeli bas da se suoci sa trenutnim stanjem , ma koji trenutak bio....
 
Ja mislim da je jezik..., da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
QUOTE]

Sve se slažem, ali šta zameraš jeziku? To što smo se sveli na oskudan rečnik od desetak hiljada reči i na "'nači", "mis'im", "je.. ga", ovaj, pa..., "tipa".... to nije manjkavost jezika, nego društva. A pojedincu niko ne brani da se udukuje, pa pošto filosofija nije "grupni sport" nego pojedinačna disciplina milsim da ti manjkavost jezika nije argument ni tačan ni postojan.
 
Ja mislim da je jezik..., da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
QUOTE]

Sve se slažem, ali šta zameraš jeziku? To što smo se sveli na oskudan rečnik od desetak hiljada reči i na "'nači", "mis'im", "je.. ga", ovaj, pa..., "tipa".... to nije manjkavost jezika, nego društva. A pojedincu niko ne brani da se udukuje, pa pošto filosofija nije "grupni sport" nego pojedinačna disciplina milsim da ti manjkavost jezika nije argument ni tačan ni postojan.

Predosecaj, pretpostavka, predubedjenje, predumisljaj, predrasuda...

Prizeman, primitivan, nekulturan,

Inteligentan, pametan, mudar, glup, budala, pajser,....

Ovo su manjkavosti jezika...

Zatim tumacenje da je ideja nesto nalik percepciji stvarnosti, tj totalno razlicito od ideje kao sistem odredjenih odnosa, znanja i objekata na koje se primenjuje...ili pojmova...

Ima toliko puno primera ofrlje izjednacenih ili uopste ne postojecih pojmova , tj reci za nesto sto bi pojacalo percepcionu mrezu pojmova..
 
Naveo sam vec sta mislim, ali da se nadovezem. Pored mentaliteta "nasih" ljudi Srbija i Srbi su imali mnogo problema da sacuvaju glavu i to u vise navrata(da ne nabrajam ratove, sankcije...). Pa zato nisu imali vremena a ni volje da filozofiraju. Bila je filozofija "uh, daj mi da imam sta jesti i eto ga". A danas kada imaju vremena opet se vise okrecu nekim drugim temama.

Gotovo je, skupilo se...
 
Pazi da nije.
Svako ko imalo zna o filozofiji zna da se ona javlja i jaca kod pojedinca kad su rasedi...

Jer covek primecuje ili kad je nesretan ili kad su promene drasticne i njemu ne logicne...

Vrlo mali broj ljudi radi misaone eksperimente koji su precizni , koji su planirani , koji su odmereni.

Za ostale je za osvescivanje mnogo bolje biti sa glavom u torbi u smislu nema posla , nema ni leba...
 
Tako je Moderna, slazem se s tobom. Covek koji brine o rupi u stomaku i budjelaru, tesko da ce biti u stanju da se jos pozabavi i gnoseologijom a logika, makar i aristotelovska slabo da moze da dokuci principe etike. Za estetiku u takvim okolnostima takav ne mari (osim u jednom drasticnom slucaju), aksiologiju je ionako pregazio realni zivot a antropologija ionako nema veze sa njegovim licnim zivotom. Prema tome, prosecan Srbin ne moze objektivno da se bavi filozofijom. Najpre mora da se razracuna sa kolevkom i valutnim kursom, Farmom i Velikim Bratom, precima koji nikako da umru i potomcima koji ce im pojesti ushi.
 
Tako je Moderna, slazem se s tobom. Covek koji brine o rupi u stomaku i budjelaru, tesko da ce biti u stanju da se jos pozabavi i gnoseologijom a logika, makar i aristotelovska slabo da moze da dokuci principe etike. Za estetiku u takvim okolnostima takav ne mari (osim u jednom drasticnom slucaju), aksiologiju je ionako pregazio realni zivot a antropologija ionako nema veze sa njegovim licnim zivotom. Prema tome, prosecan Srbin ne moze objektivno da se bavi filozofijom. Najpre mora da se razracuna sa kolevkom i valutnim kursom, Farmom i Velikim Bratom, precima koji nikako da umru i potomcima koji ce im pojesti ushi.

кад год не разумем измислим нову реч. па, пошто ми ни то није јасно користим и опис да бих рашчланио живот. као да их имам на претек, живота...
 
Pazi da nije.
Svako ko imalo zna o filozofiji zna da se ona javlja i jaca kod pojedinca kad su rasedi...

Jer covek primecuje ili kad je nesretan ili kad su promene drasticne i njemu ne logicne...

Vrlo mali broj ljudi radi misaone eksperimente koji su precizni , koji su planirani , koji su odmereni.

Za ostale je za osvescivanje mnogo bolje biti sa glavom u torbi u smislu nema posla , nema ni leba...

Da, ali hocu da kazem da je jednom narodu na umu stalno golo prezivljavanje i to se genetikom prenosi na potomke. A o filozofiji znam i previse(mada sam student opste fizike)ali sam procitao toliko knjiga i vjeruj mi znam sta govorim. Ako imas neki drugi predlog zasto Srbi nisu imali filozofa, a vecinom su bila ratna desavanja od staroslovenskih plemena do savremenih Srba. Svakako da je bilo i filozofa i kod nas i govornika ali se nije uspjelo cuti za njih iz razloga sto su Srbi, e to je vec politika.

Jedan Nikola Tesla(nevezano za filozofiju) po meni najveci ljudski um svih vremena u savremenom pa i u cjelokupnom ljudskom postojanju se i danas diskrimise iz razloga sto je Srbin, ima radova i priznanja njemu kao naucniku, ali zamisli sta bi bilo da je Edison bio kao Tesla, ja mislim da bi bilo nametnuto da mora biti u svakoj kuci njegova slika.

Primjeni ovo i na filozofiju.
 

Back
Top