Zašto Srbija nije dala više filozofa?
Strana 1 od 9 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 212

Tema: Zašto Srbija nije dala više filozofa?

Aktivan član
    Učlanjen
    23.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Zašto Srbija nije dala više filozofa?

Jeste li razmišljali o tome da je filozofija, odnosno sklonost filosofa ka ovoj veštini - da je donekle uslovljena geografskim poreklom, etničkim... i naravno genetskim. Odnosno društevno-ekonomskim. Ovo postavljam isključivo na nivou "ćaskanja", naravno, nisam kompetentna za naučni nivo rasprave na ovu temu. Samo mi se učinilo da Srbi nisu dali znamenite filosofe jer su po prirodi nestrpljivi i skloniji materijalnom načinu posmatranja značenja reči - svrsishodno. Biti filosof najpre znači biti beskrajno strpljjiv, a onda i misleći (misleći kao imenica, ne kao glagol) sa prevashodnim ciljem da se nešto domisli i objasni, ne i da se zaradi. Kod nas su oni koji bi možda bili skloni filosofiji "bežali" u književnost, da ih sunarodnici ne bi proglasili ludim jer "filosofiraju". Taj se pojam i inače kod nas koristi kao uvredljiv (Šta mi tu filosofiraš, kao - šta tu pričaš bez veze). Ili su, pričam o Srbima sklonim filosofiji, odlazili iz Srbije. Šta vi mislite?

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    362

Podrazumevano Re: Zašto Srbija nije dala više filozofa?

мож бити да је наука изучена на високим школама ретка и млада србадији...
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Poznat G.H.O.S.T. (avatar)
    Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    109

Srbi vise vole da prakticno nesto urade, engo da tu nesto filozofiraju...
    Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Veoma poznat QueenOfClubs (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Citat Original postavio BettyBlue Pogledaj poruku
    Jeste li razmišljali o tome da je filozofija, odnosno sklonost filosofa ka ovoj veštini - da je donekle uslovljena geografskim poreklom, etničkim... i naravno genetskim. Odnosno društevno-ekonomskim. Ovo postavljam isključivo na nivou "ćaskanja", naravno, nisam kompetentna za naučni nivo rasprave na ovu temu. Samo mi se učinilo da Srbi nisu dali znamenite filosofe jer su po prirodi nestrpljivi i skloniji materijalnom načinu posmatranja značenja reči - svrsishodno. Biti filosof najpre znači biti beskrajno strpljjiv, a onda i misleći (misleći kao imenica, ne kao glagol) sa prevashodnim ciljem da se nešto domisli i objasni, ne i da se zaradi. Kod nas su oni koji bi možda bili skloni filosofiji "bežali" u književnost, da ih sunarodnici ne bi proglasili ludim jer "filosofiraju". Taj se pojam i inače kod nas koristi kao uvredljiv (Šta mi tu filosofiraš, kao - šta tu pričaš bez veze). Ili su, pričam o Srbima sklonim filosofiji, odlazili iz Srbije. Šta vi mislite?
    Мислим да Срби нису имали кад да философирају.
    Вечито у неком рату, људи су се борили пре свега за голи живот.
    Таман нешто стекну, скуће се, кад ето га неки рат, нека криза, нека болест...
    Зато су се окренули "животнијим" стварима.
    Не философирај, него гледај од чега се живи.

Elita Moderna Pevacica (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    191

Eto, pocnimo od ovog foruma. Mene banuju za sve sto kazem. Gusi se sloboda izrazavanja i kako ja, kao filozofkinja, da dodjem do izrazaja, kada me guse?
    Ja kazem istinu i niko mi ne veruje. A sta da lazem...?
    Ceterum censeo Russiam esse delendam.

Beban, napolje!

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Budi glupa kao ja, onda te nece banovati...

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Zainteresovan član Fint Mehanika (avatar)
    Učlanjen
    09.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Nisu imali vremena a i do skorasnji mentalitet nasih ljudi je to onemogucavao u smislu "ajd nemoj filozofirati" i takve ljude su smatrali rijetkim primjerkom.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Ako pogledamo mali broj nacija je i dao poznate filozofe ( mislim sad samo na zapadnje ) - Grci, Nemci, Englezi, Francuzi. Je l čuo neko za nekog belgijskog ili španskog filozofa?
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ma imamo i mi dobrih filozofa, izmetne se uvek poneko....
    Ali to se ubija dok je malo ili slabasno, ne ceka se da naraste...a i ne moze, kakva je sredina...
    Dza Bu demokratija....

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Nisu svetski poznati...ili evropski.
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

Poznat Курир_Ђокица (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    106

Zato što je razmišljanje i korišćenje mozga u Srbiji smrtni greh.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Citat Original postavio Truman Pogledaj poruku
    Nisu svetski poznati...ili evropski.
    Ako ces iskreno , sve sto je postalo svetski poznato je prvo pobeglo odavde pa onda postalo svetski poznato.

Nadam se da Cecu ne racunas u svetski poznate.....

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

A gde su onda ti svetski filozofi što se prezivaju na ''ić''?
    Šri Ramana Maharši

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ja pricao o uopste uspehu, a za filozofe bi Srbija trebala da bude plodno tle, narocito zato sto se sukobljavaju dva idejna sistema, ali tu je jezik koji je neprecizan i uprosten do bola, zatim primitivizam koji relativizuje sve pojmove, relacije, sprecava da se dublje zadre u sustinu, zatim jing i jang, tj pored toliko camotinje u okolini pojedinac stvarno treba da je jos od malog prodiranja u sustinu totalno nepodrzan i neshvacen od okoline i da bukvalno sve sam odradi, bez spoljnih motiva i podrske...

Plus ekonomsko kaznjavanje svega sto naginje ka necemu sto nije tolerantno ili sto prikazuje primitivizam u ruznom svetlu...

Zatim silna egomanija, opste lidersko , a nikakvo kvalitetno pojedinacno svojstvo sto totalno gusi otvorenost ka icemu osim hijararhijskog...i konformnog...

Ja mislim da je jezik, opsta neobrazovanost , zatim detinjstvo u primitivnoj sredini koja jasno pokazuje negativnu selekciju prema znanju, da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
    A kad dodas da ne postoji izgradjena kvalitetna konstruktivna scena filozofske misli, onda imas prazno...
    Nasa scena je toliko opterecena konformnim, toliko je pretvorena u sukob autoriteta, tj ne postoji timski duh ni toliko da bi se oformila jedna korektna radna atmosfera filozofskog pokreta, a da to ne bude sklono dogmatskom i idolopoklonickom grupisanju.
    Da bi imao istaknutog pojedinca moras imati hranjljivu podlogu negovanja i kanale produkcije i izrastanja takvog velikog mislioca...

A ne on je rekao, super je decko , bas je dobar, ili nije simpatican, ma zanosi se , lupa gluposti , nema decko veze sa realnoscu , skupio svasta ko korpa za otpatke...
    A da ne pricam o tome da se trazi autoritet pa se vecina krije iza velikih imena, a to je plagijanje do u nemilost....

Ko hoce istinu u zemlji koja obiluje seljacima i samo je teznja jednih da lakse manipulisu drugima , a drugima da im ne pojasnjavaju koliko su ovce, u svakom slucaju nijedna od te dve grupe ne zeli bas da se suoci sa trenutnim stanjem , ma koji trenutak bio....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    19.10.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    32

Citat Original postavio Курир_Ђокица Pogledaj poruku
    Zato što je razmišljanje i korišćenje mozga u Srbiji smrtni greh.
    A oni koji ipak hoce da ga upotrebe bivaju uguseni od strane laznih filosofa!

Aktivan član
    Učlanjen
    23.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

[QUOTE=Tuzni_patak;12126607]
    Ja mislim da je jezik..., da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
    QUOTE]

Sve se slažem, ali šta zameraš jeziku? To što smo se sveli na oskudan rečnik od desetak hiljada reči i na "'nači", "mis'im", "je.. ga", ovaj, pa..., "tipa".... to nije manjkavost jezika, nego društva. A pojedincu niko ne brani da se udukuje, pa pošto filosofija nije "grupni sport" nego pojedinačna disciplina milsim da ti manjkavost jezika nije argument ni tačan ni postojan.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

[QUOTE=BettyBlue;12129789]
    Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    Ja mislim da je jezik..., da su to jaka uporista slabog opsteg kvaliteta.
    QUOTE]

Sve se slažem, ali šta zameraš jeziku? To što smo se sveli na oskudan rečnik od desetak hiljada reči i na "'nači", "mis'im", "je.. ga", ovaj, pa..., "tipa".... to nije manjkavost jezika, nego društva. A pojedincu niko ne brani da se udukuje, pa pošto filosofija nije "grupni sport" nego pojedinačna disciplina milsim da ti manjkavost jezika nije argument ni tačan ni postojan.
    Predosecaj, pretpostavka, predubedjenje, predumisljaj, predrasuda...

Prizeman, primitivan, nekulturan,

Inteligentan, pametan, mudar, glup, budala, pajser,....

Ovo su manjkavosti jezika...

Zatim tumacenje da je ideja nesto nalik percepciji stvarnosti, tj totalno razlicito od ideje kao sistem odredjenih odnosa, znanja i objekata na koje se primenjuje...ili pojmova...

Ima toliko puno primera ofrlje izjednacenih ili uopste ne postojecih pojmova , tj reci za nesto sto bi pojacalo percepcionu mrezu pojmova..

Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    191

Citat Original postavio Moderna Pevacica Pogledaj poruku
    Eto, pocnimo od ovog foruma. Mene banuju za sve sto kazem. Gusi se sloboda izrazavanja i kako ja, kao filozofkinja, da dodjem do izrazaja, kada me guse?
    Ja i jesam glupa, ali i naivna, mada mogu da kazem i veoma iskrena. Ipak, u meni se jos uvek krije mala naivna devojcica, koja voli da pita.

Beban, napolje!

Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    362

Moderna Pevacica;

покушај да разговараш и са другима, макар и мртвима...
    Poslednji put ažurirao/la goranbeograd : 15.12.2009. u 01:38

Učlanjen
    09.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Naveo sam vec sta mislim, ali da se nadovezem. Pored mentaliteta "nasih" ljudi Srbija i Srbi su imali mnogo problema da sacuvaju glavu i to u vise navrata(da ne nabrajam ratove, sankcije...). Pa zato nisu imali vremena a ni volje da filozofiraju. Bila je filozofija "uh, daj mi da imam sta jesti i eto ga". A danas kada imaju vremena opet se vise okrecu nekim drugim temama.

Gotovo je, skupilo se...

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Pazi da nije.
    Svako ko imalo zna o filozofiji zna da se ona javlja i jaca kod pojedinca kad su rasedi...

Jer covek primecuje ili kad je nesretan ili kad su promene drasticne i njemu ne logicne...

Vrlo mali broj ljudi radi misaone eksperimente koji su precizni , koji su planirani , koji su odmereni.

Za ostale je za osvescivanje mnogo bolje biti sa glavom u torbi u smislu nema posla , nema ni leba...

Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    191

Pazi da nije.
    Svako ko imalo zna o filozofiji zna da se ona javlja i jaca kod pojedinca kad su rasedi

Tako misli Hegel, a ja mislim da je to glupo. Najbolje filozofske rezultate sam postigla kada sam bila u super formi, pored toga, ni Aristotel se ne bi slozio sa Hegelom, ali bi se slozio sa mnom. Dakle, ko je veca faca?! Hegel ili ja?

Beban, napolje!

Aktivan član lanavi (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    339

Tako je Moderna, slazem se s tobom. Covek koji brine o rupi u stomaku i budjelaru, tesko da ce biti u stanju da se jos pozabavi i gnoseologijom a logika, makar i aristotelovska slabo da moze da dokuci principe etike. Za estetiku u takvim okolnostima takav ne mari (osim u jednom drasticnom slucaju), aksiologiju je ionako pregazio realni zivot a antropologija ionako nema veze sa njegovim licnim zivotom. Prema tome, prosecan Srbin ne moze objektivno da se bavi filozofijom. Najpre mora da se razracuna sa kolevkom i valutnim kursom, Farmom i Velikim Bratom, precima koji nikako da umru i potomcima koji ce im pojesti ushi.

Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    362

Citat Original postavio lanavi Pogledaj poruku
    Tako je Moderna, slazem se s tobom. Covek koji brine o rupi u stomaku i budjelaru, tesko da ce biti u stanju da se jos pozabavi i gnoseologijom a logika, makar i aristotelovska slabo da moze da dokuci principe etike. Za estetiku u takvim okolnostima takav ne mari (osim u jednom drasticnom slucaju), aksiologiju je ionako pregazio realni zivot a antropologija ionako nema veze sa njegovim licnim zivotom. Prema tome, prosecan Srbin ne moze objektivno da se bavi filozofijom. Najpre mora da se razracuna sa kolevkom i valutnim kursom, Farmom i Velikim Bratom, precima koji nikako da umru i potomcima koji ce im pojesti ushi.
    кад год не разумем измислим нову реч. па, пошто ми ни то није јасно користим и опис да бих рашчланио живот. као да их имам на претек, живота...

Učlanjen
    09.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Pazi da nije.
    Svako ko imalo zna o filozofiji zna da se ona javlja i jaca kod pojedinca kad su rasedi...

Jer covek primecuje ili kad je nesretan ili kad su promene drasticne i njemu ne logicne...

Vrlo mali broj ljudi radi misaone eksperimente koji su precizni , koji su planirani , koji su odmereni.

Za ostale je za osvescivanje mnogo bolje biti sa glavom u torbi u smislu nema posla , nema ni leba...
    Da, ali hocu da kazem da je jednom narodu na umu stalno golo prezivljavanje i to se genetikom prenosi na potomke. A o filozofiji znam i previse(mada sam student opste fizike)ali sam procitao toliko knjiga i vjeruj mi znam sta govorim. Ako imas neki drugi predlog zasto Srbi nisu imali filozofa, a vecinom su bila ratna desavanja od staroslovenskih plemena do savremenih Srba. Svakako da je bilo i filozofa i kod nas i govornika ali se nije uspjelo cuti za njih iz razloga sto su Srbi, e to je vec politika.

Jedan Nikola Tesla(nevezano za filozofiju) po meni najveci ljudski um svih vremena u savremenom pa i u cjelokupnom ljudskom postojanju se i danas diskrimise iz razloga sto je Srbin, ima radova i priznanja njemu kao naucniku, ali zamisli sta bi bilo da je Edison bio kao Tesla, ja mislim da bi bilo nametnuto da mora biti u svakoj kuci njegova slika.

Primjeni ovo i na filozofiju.

Strana 1 od 9 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. zasto registra nije vise moderator
    Autor _isidora_ u forumu Politika
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.08.2009., 11:39
  2. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.05.2008., 17:21
  3. Za DS i G17+ Kosovo vise nije Srbija?
    Autor Markowac u forumu Politika
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.03.2008., 16:37
  4. EVO ZASTO SRBIJA NIJE DOBRODOSLA U EU !
    Autor SH0GUN u forumu Politika
    Odgovora: 91
    Poslednja poruka: 11.03.2008., 23:02
  5. Drzava Srbija dala radne dozvole za 1500 stranaca
    Autor Luciferko u forumu Politika
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 10.10.2007., 13:13

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku