Kako formatirati USB fles ?

valjda je fat32 za veće diskove što će reći podržava do 32 MB (po sećanju)

ranije su usb fleške kada su imale kapacitet do 100 ~ 200 MB mogle i sa fat16 (valjda)

fat32 međutim ima ograničenje od 2GB il 4GB po jednoj datoteci/fajlu pa se za prenos većih fajlova pribegava obično ntfs formatiranju (mada bi i ext2 vršio posao ali mora poseban drajver za windows)

ovde detaljnije
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems
 
Eh to secanje. Ja se secam da nisam nikako mogao da prekopiram fajl od 2 i nesto giga na fat32 particiju koju sam napravio da bih sa nje prebacio neke stvari na win98 (sto je jos jedna razlika izmedju ntfs i fat). Davno je to bilo ali siguran sam kao da je juce. Znam da je poruka glasila nesto u stilu nije moguce smestiti vajl veci od 2 giga. Medjutim ako je verovati onom sto pise na wiki max je 4GB.

Uglavnom, flesku treba formatirati u fat32 ili exfat ako je moguce. To fat je valjda fat12 ? Nisam siguran.

Po kom sistemu sitni fajlovi zauzmu vise mesta? Recimo jako mnogo malih .txt fajlova.
 
mislim da na bilo kom sistemu sitni fajlovi zauzmu puno mesta :think: ima doduše specijalnih nekih cramfs ili drugi
koji kompresuju interno (aufs )

postoji i overhead (neiskorišćen prostor)
ne bih znao koji je najpogodniji , obično je fat32 car za fleške
(maksimalna kompatibilnost kao i performanse u većini upotreba)
 
Hm, ja sam zaboravio malo detalje o hardu. Sektor se pocevaca kako se udaljava od centra? Za ntfs je od 512 do 4096 ili je to nesto drugo. Znaci ako su fajlovi blize centru bolje se koristi prostor. Za fat je valjda 16-32? A kako je kod fleske, jel i kod nje isto vazi da sektori idu u krug i povecavaju se...
Em sto sam zaboravio i ono sto sam znao (nisam puno znao :) ), em sto sam sad sam sebe zbunio... nista mi nije jasno. lol Moracu da procitam malo nekog teksta...
 
@prognanik
Nisam pitao sta je bolje sto se tice veka trajanja (mada bi bilo lepo da objasnis zbog cega tacno ntfs nije dobar po tom pitanju) nego po kom sistemu (fat16, fat32, ntfs...) bilo koji nosioc podataka vise mesta koristi za male fajlove velicine par kb.

sto se tice bezbednog uklanjanja hardvera to je od koristi kada je nakacen eksterni hdd gde se nesto okrece, postoje igle itd pa da budes siguran da su prestali sa radom kako nebi doslo do ostecenja istih. Kada je fleska u pitanju gde je samo elektronika bez mehanike moze samo fajl da bude kopiran do pola i samim tim neupotrebljiv. Cak i kada bi uticalo na neki nacin na vek trajanja takvih nosioca podataka sanse da prestane raditi bas zbog toga su neuporedivo manje nego da dobije nekoliko sedmica za redom na lotou. Ako fleska pobrljavi kojim slcajem (meni se desilo) format resi sve. Nema uticaja na samu flesku samo na podatke - without using safely remove. ;)
 
Poslednja izmena:
kod ntfs su manji klasteri i na njega stati vise manjih fajlova. druga prednost je sto mozes upisivati i fajlove vece od 4 gb. treca prednost je sto ntfs podrzava kompresiju, a fat ne.takodje podrzava i sifrovanje datoteka i samim tim vecu bezbednost.
E sad, starije verzije vindovsa (95, 98, me) kao ni drugi operativni sistemi nece raditi sa usb flesom formatiran u ntfs, takodje neces moci kopirati muziku ili film i pustiti je preko usb prikljucka na radio u kolima ili tv koji imaju podrsku za usb. Fles memorije imaju ogranicen broj upisivanja i brisanja i radi samog nacina zapisivanja ntfs brze ''trosi'' flesku. Radi toga je upozorenje da se nakon izvrsenih potrebnih radnji skine sa kompa.
 
u stvari mislim da su oni unapredili fat32 u exfat
baš zato što je ntfs manje pogodan za fleške (ako je eksterni običan hard drive u kućištu onda valjda može bilo šta?) :think:

workaround je da se onemogući vreme pristupa :)
http://www.pctools.com/guides/registry/detail/50/
to donekle pomaže ali to je za sve drajveove u sistemu
(da li ima koristi od access time ,da li koristi neko ?)
i samo je za ntfs

na linuksu je moguće da se eksplicitno mountuje bilo koji sistem sa islključenim accesstime (noatime parametar)
pa i da se eksplicitno mountuje kao read only (tada se updatuje samo superblock , bar mislim :think:)

nisam još probao ext2 na flešku
(ext3 i ext4 imaju veći overhead)

glllleeee novi smajliji :snesko3:

evo ovde je ext2 drajver za windows
http://www.fs-driver.org/
(ali ako je snimano sa linuksa neće da se vide poneke datoteke koje imaju specijalne karaktere zabranjene na windowsu u imenu )
verovatnoća je da nećete da se susretnete sa ovako formatiranom fleškom
ali na ext2 takođe mogu fajlovi veći od 4GB
:D
da li i ext2 smanjuje vreme trajanja fleške ?
 
u stvari mislim da su oni unapredili fat32 u exfat
baš zato što je ntfs manje pogodan za fleške (ako je eksterni običan hard drive u kućištu onda valjda može bilo šta?) :think:

workaround je da se onemogući vreme pristupa :)
http://www.pctools.com/guides/registry/detail/50/
to donekle pomaže ali to je za sve drajveove u sistemu
(da li ima koristi od access time ,da li koristi neko ?)
i samo je za ntfs

na linuksu je moguće da se eksplicitno mountuje bilo koji sistem sa islključenim accesstime (noatime parametar)
pa i da se eksplicitno mountuje kao read only (tada se updatuje samo superblock , bar mislim :think:)

nisam još probao ext2 na flešku
(ext3 i ext4 imaju veći overhead)

glllleeee novi smajliji :snesko3:

evo ovde je ext2 drajver za windows
http://www.fs-driver.org/
(ali ako je snimano sa linuksa neće da se vide poneke datoteke koje imaju specijalne karaktere zabranjene na windowsu u imenu )
verovatnoća je da nećete da se susretnete sa ovako formatiranom fleškom
ali na ext2 takođe mogu fajlovi veći od 4GB
:D
da li i ext2 smanjuje vreme trajanja fleške ?

Nisam imao prilike da isprobam exfat file sistem, ali koliko mi je poznato, to je naslednik fat32 i nema ogranicenja velicine fajl koji se upisuje. kompatibilan je sa ostalim vanjskim uredjajima. donosi i podrsku za poboljsanje perfomansi i potrebna mu je mnogo manja snaga procesora i manja kolicina memorije. Sa windowsom je kompatibilan tek od viste sp1 (valjda su se pojavile i ispravke i drajveri za xp). Sto se tice veka trajanja nema negativnih efekata kao ntfs.
 
Da znao sam da je jedan pogodniji od drugog.. i mislo sam da se objasnjenje svodi na klastere i sektore. Radi secanje jos uvek koliko-toliko. :D

Nego nije mi poznato to da se sa ntfs skracuje vek trajanja fleske. Mozes li bar grubo da objasnis razliku u upisu izmedju fat i ntfs tj. kako utice na vek trajanja?
U oba slucaja podatak ce biti upisan, ako postoji odredjen broj upisa pre nego sto fleska prolupa, taj max broj upisa bice ispucan jednom bez obzira da li je fat ili ntfs. Mislim, nece sa ntfs da se upisuje dva puta pa da se pre potrosi. Cak mi logicnije da sa ntfs duze traje jer mozes upisati ceo fajl od 4gb, a za fat bi bila dva upisa jer ga moras podeliti.
Ako kazes da je ntfs los, ok verujem ti, samo me zanima na koji nacin tacno? :) Inace kod mene je u exfat a ovo pitam iz znatizelje.
 
Nisam rekao da je ntfs los, nego da je dosta aktivniji i skracuje trajanje fles memorije. Kad je memorija formatirana u ntfs korespondira sa kompom i kada je samo u USB.

NTFS is a journaled file system. journaled file systems will perform more read/write cycles to the device and this will dramatically decrease the life expectancy of the device. i would not suggest formatting the device to NTFS. if you would still like to try you will need to optimize the device for performance. to do this go to device manager under disk drives right click the device and select properties. then choose the policies tab and select optimize for performance. after this is done you will have NTFS as an option when formatting the device. (note if you optimize the device for performance you MUST use the safely remove hardware before disconnecting the device to prevent data corruption.)

.
 
Poslednja izmena:

Back
Top