Deca u nama....

MUDRICA

Primećen član
Poruka
811
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?
 
MUDRICA:
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?


Isto što i Radovan III - ći !!!
 
MUDRICA:
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?
Ne čuvam dete u sebi jer nisam uživala u svom detinjstvu (iako sam imala sve normalne uslove). I tada sam želela da što pre odrastem, upravljam svojim životom i budem samostalna.Tako vaspitavam i svoju decu.Ne čudim se više ničem i svakako se ne uzbuđujem oko svega i svačega.Ono što sam zadržala kao trajnu crtu je želja za istraživanjem i experimentisanjem.

Mislim da je jako lepa tema.
 
Kad pogledas malo dete,pravi andjeo!A jednog dana odraste u kriminalca!Uopste,deca su tako divna i nevina...dok ne dodje pubertet i sve pokvari.
Dostojevski je rekao da ceo svet nije zasluzan jedne detinje suze!
Ovo su bile dve misli za dalje razmatranje.
 
Hektor:
Kad pogledas malo dete,pravi andjeo!Uopste,deca su tako divna i nevina...dok ne dodje pubertet i sve pokvari.
Dostojevski je rekao da ceo svet nije zasluzan jedne detinje suze!

E , ovo sam ja, samo sto mi pubertet nije mogao nista! :P
I svet nije dostojan nijedne moje suze! Uta-ta, uta-ta! Iako sam nestasna, ponekad! :P
 
Pa, razvijanjem tvojih stavova !!! Kad nevina deca izrastu u prevejane kriminalce, onda će izazvati suze neke nove, nevine dece koja rastu ... i tako u krug !!! Jedino rešenje si sam implicirao, a ja kao praktičar, spartanski jasno, izrekao !!!
 
Ma sali se krvolok.

Nego tema:

Nesto se ne sacam kad ja ono bih dete. Oduvek sam zelela da se osamostalim. Prvi "odlazak u svet" bio je sa 7 godina, kada sam, kao najbitniju stvar spakovala stoljnjak za rucavanje. (moras na necemu da jedes, a mozes njime i da se pokrijes ako je hladno).
Ali, cudim se. I iznenzadjujem. Mada mislim da to u mom slucaju nema veze sa ocuvanjem deteta u sebi, nego sa mojim internim dozivljajem dogadjaja i sveta, koji se cesto ne poklapa sa realnoscu (ako se tako moze nazvati misljenje i vidjenje vecine drugih ljudi iz moje okoline).
 
Hektor:
Kad pogledas malo dete,pravi andjeo!A jednog dana odraste u kriminalca!Uopste,deca su tako divna i nevina...dok ne dodje pubertet i sve pokvari.
Dostojevski je rekao da ceo svet nije zasluzan jedne detinje suze!
Ovo su bile dve misli za dalje razmatranje.


Ma, pekmeze se za gluposti pa se posle tri minuta cerekaju. Nije baš svaka suza teška trauma i nije baš svako malo dete anđelče, ima i manipulanata, lažova, ucenjivača, razmaženih prinčeva i princeza, aljkavaca, jedača slina itd....
Bez idealizacije molim.... :roll:
 
Jedača slina :shock: ...

A šta je sa odraslim primercima gutača mrava, crva i ostale gamadi? To je društvo nametnulo kao stomačnu korisnu stvar. :P
Misliš da dete sve samo treba da zna, čim se rodi da zna šta je dobro, a šta zlo....Čemu služi vaspitanje, čemu roditeljstvo...
 
MUDRICA:
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?

Ako je odlika dece da ih sve cudi(a i ja smatram da jeste)al onako naivno i nevino(nakon toga sledi odusevljenje ili razocaranje)onda sam ja potpuno neodrasla.Zena, a veliko dete.
 
kocka_vesna:
MUDRICA:
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?

Ako je odlika dece da ih sve cudi(a i ja smatram da jeste)al onako naivno i nevino(nakon toga sledi odusevljenje ili razocaranje)onda sam ja potpuno neodrasla.Zena, a veliko dete.
Postoje brojne decije osobine,koja je najistaknutija?Po mom misljenju:BEZAZLENOST!Ako odrastemo a sacuvamo bezazlenost=ne zeleti nikome nista lose,odnosno zeleti svako dobro;biti NEISKVAREN!
 
Hektor:
kocka_vesna:
MUDRICA:
Sta znaci "ocuvati dete u sebi"?
Razmisljate li o tome? Tezite li da cuvate decije u vama, bez obzira na to koliko vam je godina...?

Nedavno sam citala jednu knjigu J.Gordera u kojoj je tako lepo objasnio znacaj toga. Kada smo deca, svemu se cudimo. Kazu da je to izmedju ostalog i prvi korak ka filozofiji, zacuditi se... Kako rastemo, navikavamo se na svet oko sebe i vise se ne uzbudjujemo niti posmatramo svet ocima onog deteta koji smo nekada bili...

Sta mislite o ovome?[/quote

Ako je odlika dece da ih sve cudi(a i ja smatram da jeste)al onako naivno i nevino(nakon toga sledi odusevljenje ili razocaranje)onda sam ja potpuno neodrasla.Zena, a veliko dete.
Postoje brojne decije osobine,koja je najistaknutija?Po mom misljenju:BEZAZLENOST!Ako odrastemo a sacuvamo bezazlenost=ne zeleti nikome nista lose,odnosno zeleti svako dobro;biti NEISKVAREN!
Ja se potpuno slazem sa ovim sto si rekao, ali mislim da postoji razlika izmedju decije i bezazlenosti odraslog coveka.Dete tu osobinu dobija rodjenjem(bar najveci broj dece) ili vaspitanjem u ranom detinjstvu,a kod odraslog coveka se ona, moje je misljenje, javlja kao rezultat nekih iskustava ili jednostavno bude stvar odluke ili principa(primer su verujuci ljudi)
 
Hektor:
Draga apotekarka,kao intelektualka i majka istovremeno,molim te odgovori mi na moje pitanje koje sam zapoceo:Kako deca postaju ono sto ne bi trebalo i sto niko ne bi zeleo?

Kada se granice ne postave jasno i kada se zbog njihovog prelaženja ne primenjuje odgovarajuća sankcija dosledno i bez agresivnosti, to sasvim sigurno formira APP način razmišljanja (ako prođe - prođe :roll: ) što se kasnije nadograđuje sticanjem iskustva i potvrđivanjem istog u praksi.
Roditelj koji se žali kako ga dete ne sluša a onog drugog sluša u stvari govori o sebi i svojoj doslednosti i volji u vaspitavanju.
Naravno da je ljudski da nam se smuči da se preganjamo sa decom po sto puta za istu stvar ali moramo biti svesni da ako pustimo da ono što ne treba da prođe ipak prođe, formiramo mufljuza.

I da, ima ih koji jedu svoje sline a neki zamaču prste i u nošu pa probaju....ima toga još puno, da ne smaram .....
 
ms:
Jedača slina :shock: ...

A šta je sa odraslim primercima gutača mrava, crva i ostale gamadi? To je društvo nametnulo kao stomačnu korisnu stvar. :P
Misliš da dete sve samo treba da zna, čim se rodi da zna šta je dobro, a šta zlo....Čemu služi vaspitanje, čemu roditeljstvo...


Mislim da ne znaju ništa pod milim bogom osim da se deru i to obilato koriste. :lol:
Roditeljstvo služi da se prisetimo svih onih stvari koje smo uzimali zdravo za gotovo kod naših roditelja i da nam bude muka kad pomislimo šta smo im rekli ili radili kad smo bili u pubertetu.
To je jedan divan životni ciklus koji nas oslobađa misli o sebi kao centru univerzuma zauvek.
Naravno, dobra strana je i to što opet ideš na sankanje i spuštaš se kao lud a vadiš se da to radiš zbog deteta :wink:
 
Hektor:
Draga apotekarka,kao intelektualka i majka istovremeno,molim te odgovori mi na moje pitanje koje sam zapoceo:Kako deca postaju ono sto ne bi trebalo i sto niko ne bi zeleo?

stvarno je jako jednostavno kao i sve istine

strah i egoizam(kompleksi,nagon za opstankom,za sexom,preterivanje u samo uzdizanju,pa zelja za dominacijom,pa manipulacija,pa vlast,pa apsolutna vlast,pa zelja za kontrolisanjem ljudi i nakraju nanosenje zla + sve ovo zajedno===djavo)

tako je sve i pochelo(djavo buducji da je dobio sve najbolje osobine odluchi da bude bog)
 

Back
Top