Matematicke funkcije u Delphi-u
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Matematicke funkcije u Delphi-u

Početnik encoMil (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Cool Matematicke funkcije u Delphi-u

da li neko zna kako da napisem funkicju limesa kad x tezi nuli, ili beskonacnosti, totalno je nebitno cemu tezi, za neki izraz, i da li to uopste moze da se uradi u delphiju? onda me i zanima kako da stavim logaritam za neku drugu osnovu, posto on prepoznaje osnovu 10 kad se samo napise log. i ako moze neko da pise i ostale specificne matematicke funkcije koje zna... mislim da bi ovakva tema mnogima pomogla...

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano Re: Matematicke funkcije u Delphi-u

Malo sam se udaljio i od Delphija i od matematike, ali u principu, da bi implementirao limes funkcije, moras da je predstavis kao red, pa da onda kroz seriju iteracija sabiras clanove. Isto tako i sa logaritmom i bilo kojom drugom funkcijom, moras prvo matematicki da smislis kako da nesto resis, a posle je programiranje puka fizikalija.
    Čiste ruke
    Hladna glava
    I vatreno srce

Početnik encoMil (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

shvatam da trebam prvo da to resim matematicki, ali ocigledno te nisam razumeo za redove i serije... meni je ustvari naveci problem sto sam upisao gimnaziju. u osmom razredu sam radio u VBasic-u, isao sam cak i na takmicenje, onda sam upisao 13.beogradsku gimn i tu je moje napredovanje sto se toga tice stalo. U trecoj godini smo radili Pascal, a tek sad posle 4god radimo iz informatke Delphi. dosta toga sam zaboravio ali ne mogu ni da napredujem kad bolje znam i od moje profesorke. inace zena je celoj godini ispredavala lose sortiranje, ja je inace ne slusam na casu i onda kad sam iso otraku da obj pred kontrolni video da je zena pogresila, i namerno na kontu napisao ispravno da vidim sta ce da uradi. kad je pregledala napisala je da mi je netacno i dobio 3, a onda sledeceg casa me pozvala do katedre i rekla samo da cutim, priznala mi je da je pogresno ispredavala, ali da ne bi trebalo da pricam ostalima. i zakljucila mi je 5 za kraj 4god, samo da cutim. KRETEN!

Inace za logaritam sam shvatio kako mogu da uradim, i to ustvari i nije toliko tesko (neka me neko ispravi ako ovo nije tacno: Log[a]y=x, odn x^a=y posto je to definicija logaritma, pa odatle sledi x=y^(1/a)?)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

logxy=log10x/log10y

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio encoMil Pogledaj poruku

Inace za logaritam sam shvatio kako mogu da uradim, i to ustvari i nije toliko tesko (neka me neko ispravi ako ovo nije tacno: Log[a]y=x, odn x^a=y posto je to definicija logaritma, pa odatle sledi x=y^(1/a)?)
    Naravno da nije tako. a^x=y

Slične teme

1. Matematicke igrarije
    Autor koca chemist u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 95
    Poslednja poruka: 15.05.2009., 21:54
  2. matematicke gimnazije
    Autor stimilaiz u forumu Škole
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.11.2008., 09:28
  3. Funkcije i granicne vrednosti funkcije
    Autor andrijana_andi u forumu Prirodne nauke