NOCNA PARALIZA

tokom sna, misici tela se iskljuce (u bukvalnom smislu), ne bi li se odmorili. medjutim, u toku noci mozes da se probudis (svesno) ali nit mozes oci da otvoris, nit usta, nit da mrdnes... ljudi se uplase jer ne znaju o cemu se radi, pa mogu i da se uspanice. jedino sto na taj nacin postizu jeste da dizu sebi krvni pritisak i ubrzavaju puls, pa mogu lako da se nadju u predinfarktnom stanju. pa i dalje...

u svakom slucaju, "lek" je znati sve ovo gore, smiriti se i pokusati nastaviti sa snom. misice ne mozemo nikako da "nateramo" da se probude a nema ni potrebe, nek nam se telo odmara.
 
ovo je tema za medicinu a ne za npim ;)

Pa, pored toliko nuspojava, spam tema i poruka, ova svakako, bar delom, pripada ovom podforumu, tako da ce se vratiti... ;)

Evo nesto sto sam pronasao na internetu o ovome i znam odranije:

Postoji jedan uobičajen, premda nedostatno poznat, psihološki sindrom koji se zove paraliza sna. Mnogi ljudi su ga iskusili. Do njega dolazi u onom sumračnom svijetu kada više ne spavamo, ali se još nismo potpuno probudili. Nekoliko minuta, možda I duže, nepomični ste I napeti. Osjećate težinu na grudima, kao da netko sjedi ili leži na vama. Kucanje srca vam se ubrzava, a disanje je otežano. Možete doživjeti auditorne ili vizualne halucinacije ljudi, demona, duhova, ptica ili životinja. U pravim okolnostima, ovo iskustvo može imati “punu snagu I utjecaj stvarnosti”, prema Robertu Bakeru, psihologu sa Sveučilišta Kentucky. Ponekad postoji I seksualna komponenta ove halucinacije. Baker tvrdi da su ovi uobičajeni poremećaji sna iza većine, ako ne I svih priča o napadima izvanzemaljaca. (On I ostali sugeriraju da možda postoje I druge klase ovakvih priča, koje su stvorili pojedinci skloni pretjeranom maštanju, ili obične varalice.

Slično, časopis Harvard Mental Health Letter iz rujna 1994. komentira:
Paraliza sna može trajati nekoliko minuta, I ponekad je praćena živih snolikim halucinacijama koje su temelj priča o posjetima bogova, duhova I izvanzemaljskih stvorenja.


Paraliza sna- karakterise se trenutnom nemogucnoscu za govor ili pokrete tokom zapadanja u san ili nakon budjenja. Traje nekoliko sekundi do nekoliko minuta.



Dakle, moze biti i da to svakako nisu ni halucinacije, ni nocne more, moze biti stvarnost, uostalom, tema pripada pdf-u Natprirodne pojave i misterija, sta ce na Prirodnim naukama??? :rtfm:
 
Dakle, moze biti i da to svakako nisu ni halucinacije, ni nocne more, moze biti stvarnost, uostalom, tema pripada pdf-u Natprirodne pojave i misterija, sta ce na Prirodnim naukama??? :rtfm:

U stvari, potpuno odgovara, pošto se radi o neurologiji.

Naime, dobar deo našeg mozga proizvodi istu aktivnost bez obzira da li mi razmišljamo o kretanju, ili se stvarno krećemo (delovi su aktivni čak i kada prosto posmatramo druge ljude kako se kreću). Dok smo budni, važni aktivacioni centri u okviru našeg mozga, takozvane bazalne ganglije, potiskuju zamišljene pokrete i "puštaju" voljne do mišića.

U snu, međutim, ovaj mehanizam više ne može da funkcioniše, i otud se aktivira drugi, koji aktivno potiskuje impulse iz motornog korteksa ka mišićima. Koliko je ovo važno možeš da vidiš kod ljudi kojima je ovaj sistem oštećen: oni se zaista kreću u toku sna, i to tačno onako kao što sanjaju da se kreću. Dakle, čovek sanja da trči po poljani, a u "budnom svetu" njegovo telo počne da trči usred sobe i pravo u zid...

(Ima i gorih primera. U jednom slučaju, u toku noćne more u kojoj se branio od nekakvih provalnika koji su ga napali, čovek je na smrt pretukao svoju ženu.)

Noćna paraliza je ono što se događa mnogima (meni se nekoliko godina događala bar jednom mesečno) na ivici sna: uključi se ovaj mehanizam koji potiskuje voljne pokrete, a pritom se mozak ne deaktivira potpuno.

Rezultat je stanje u kome se čovek oseća budnim, ali nije u stanju da se pomeri. Takođe mu izgleda kao da ima teškoća sa disanjem, zbog čega se mnogi ljudi strašno uspaniče (kao što je i opisano u prethodnoj poruci). Povrh toga, čovek je samo delimično budan: njemu se čini da može da vidi i čuje, ali u većini slučajeva on samo halucinira - tj. sanja, ali misli da je budan. Ovo onda dodatno proizvodi strah i paniku.

Savet koga je iznad dao chaterex je tačan: ako vam se ovo desi, ne paničite, smirite se, i znajte da je ovo iluzija (uključujući i teškoću disanja: ono što osećate je vaše normalno disanje u toku noći, kada nad njime nemate svesnu kontrolu; ali tada je, u normalnim okolnostima, i osećaj disanja takođe "isključen", zbog čega nismo navikli na taj osećaj i čini nam se da teško dišemo). Najbolje je pokušati da se vratite u san, mada možete i polako da se probudite, bez panike, tako što se koncentrišete na svoje telo i osećaje iz njega.

Vredi primetiti da se ova paraliza većini ljudi dešava ako postoji neki spoljni faktor koji dovodi do delimične budnosti. Recimo, ako čovek zaspi ispred televizora na kome počne neka buka, ili zaspi u osvetljenoj sobi, ti stimulusi drže mozak delimično budnim i dovode u stanje noćne paralize...
 
Hvala za ovaj detaljan odgovor, posto o tome dosta nisam znao, a interesovalo me, posto sam slusao o tome dosta, ali na forumu najvise, na internetu skoro nista nisam nasao, samo ono sto sam ovde postavio. Nikad mi se to nije desilo, ali bas zbog toga o cemu si i ti govorio, o nekim halucinacijama(koji ne moraju biti san ! ) i ubistvu zene od strane muza, bas zato bi tema trebalo da se razvija na podforumu gde je i bila, mada je i ovako ok.... ;)
 
Ja kad me televizor probudi, skacem na noge lagane, i to od vojske...
Tamo te nauce da spavas i da se kreces...

Pre nego sto dodjemo do vojske, da kazem da sam dva puta iskusio paralizu sna i to jedanput kad je ispred mojih vrata vikala devojka silovanje, medjutim iako sam se potpuno probudio, oci otvorio, na pola, ali otvorio, nisam mogao da pomerim nijedan deo tela, osim ocnih kapaka, jer znam da sam razmisljao da li sanjam ili ne, i posto je prolazila svetlost ispod vrata, video da ne sanjam..
Zatim je pocela glava da moze da se pomera....
Ali oko 5minuta nije mogla ni ruka ni telo ni jedan misic, kao da je dusa otisla iz tela van...

To me cudi, jer obicno reagujem tako sto sam spreman na gotovs...

E sad vojska....Tu sam imao duplu strazu duplog trajanja i na -18C...
Dupla znaci neregularno strazarim 4h pa 2h pauze, pa 4h pa 2h pauze i tako 7 dana, pa dupla znaci 14 dana...
E tada sam naucio da spavam stojeci, samo sam cuo za to, ali sam video da je moguce..
I dalje smatram da je to vrlo stetno za srce jer sam se osecao kao kad nosim punu ratnu opremu , tj 50kg na ledjima i vratu...
Interesantno da tih 30min ili 45min ili 1h, ne znam spavanja stojeci na strazi, znaci nema oslonca, ipak daje neku podlogu za odmor...
Medjutim , cujes sve, jer na najmanju skripu sam se budio, i kad je bila kontrola htedoh da ih upucam sto nece da stanu po propisu...(kad me vec vozaju 4h umesto max 2h kao sto treba)...

Po tome ispada da vojska uci da spavas a da nikad ne prepustis parasimpatikusu ili kako ih vi nazvaste, kontrolu kretanja tela u snu...
Znam samo da bi ovako stajati u mestu bez pomeranja 1h bilo takodje mucenje....
 
A sto su bre, te Nocne paralize pracene kosmarima?? :confused:

Iz mase razloga, ali uzmimo dva najčešća.

Prvi je taj što se emocionalni sistemi često probude pre svesti, registruju "gušenje", i čoveka uvedu u noćnu moru izazvanu strahom koja se onda (kako se čovek polako budi) pretapa u noćnu paralizu.

Drugi je situacija u kojoj kod čoveka počne košmar, koji dovede do oslobađanja adrenalina i pojačanog rada srca, što onda dovede do delimičnog buđenja, i otud do noćne paralize (u neku ruku, "s obrnute strane" od prethodnog).

Ima i masa drugih mogućih razloga, ali su efektivno van dometa forumskog objašnjenja.
 
Iz mase razloga, ali uzmimo dva najčešća.

Prvi je taj što se emocionalni sistemi često probude pre svesti, registruju "gušenje", i čoveka uvedu u noćnu moru izazvanu strahom koja se onda (kako se čovek polako budi) pretapa u noćnu paralizu.

Drugi je situacija u kojoj kod čoveka počne košmar, koji dovede do oslobađanja adrenalina i pojačanog rada srca, što onda dovede do delimičnog buđenja, i otud do noćne paralize (u neku ruku, "s obrnute strane" od prethodnog).

Ima i masa drugih mogućih razloga, ali su efektivno van dometa forumskog objašnjenja.

Hvala na ovom objasnjenju, mada, mene interesuje zasto ponekad to budu bas "ziva", da tako kazem, iskustva i zasto se ponekad ljude kunu da im je zmija stajala na grudima ili slicno, ovako nesto sam citao u temi "Vasa najstrasnija iskustva", na Svastari, gde su dogadjaji u snu pre toga bas izgledali kao "Nocna paraliza", i ponavljali se....
 
Nisam ni ja, ali mnogi jesu, i vrlo je lose, za psihicki, za mentalni sklop osobe je da se tako nesto dozivi, jer je to nesto vrlo stresno, zato se i nadam, jos posle procitanih prica na Netu, da necu ni doziveti....
 
Pa, pored toliko nuspojava, spam tema i poruka, ova svakako, bar delom, pripada ovom podforumu, tako da ce se vratiti... ;)

Evo nesto sto sam pronasao na internetu o ovome i znam odranije:

Postoji jedan uobičajen, premda nedostatno poznat, psihološki sindrom koji se zove paraliza sna. Mnogi ljudi su ga iskusili. Do njega dolazi u onom sumračnom svijetu kada više ne spavamo, ali se još nismo potpuno probudili. Nekoliko minuta, možda I duže, nepomični ste I napeti. Osjećate težinu na grudima, kao da netko sjedi ili leži na vama. Kucanje srca vam se ubrzava, a disanje je otežano. Možete doživjeti auditorne ili vizualne halucinacije ljudi, demona, duhova, ptica ili životinja. U pravim okolnostima, ovo iskustvo može imati “punu snagu I utjecaj stvarnosti”, prema Robertu Bakeru, psihologu sa Sveučilišta Kentucky. Ponekad postoji I seksualna komponenta ove halucinacije. Baker tvrdi da su ovi uobičajeni poremećaji sna iza većine, ako ne I svih priča o napadima izvanzemaljaca. (On I ostali sugeriraju da možda postoje I druge klase ovakvih priča, koje su stvorili pojedinci skloni pretjeranom maštanju, ili obične varalice.

Slično, časopis Harvard Mental Health Letter iz rujna 1994. komentira:
Paraliza sna može trajati nekoliko minuta, I ponekad je praćena živih snolikim halucinacijama koje su temelj priča o posjetima bogova, duhova I izvanzemaljskih stvorenja.


Paraliza sna- karakterise se trenutnom nemogucnoscu za govor ili pokrete tokom zapadanja u san ili nakon budjenja. Traje nekoliko sekundi do nekoliko minuta.



Dakle, moze biti i da to svakako nisu ni halucinacije, ni nocne more, moze biti stvarnost, uostalom, tema pripada pdf-u Natprirodne pojave i misterija, sta ce na Prirodnim naukama??? :rtfm:

nisam stigla da procitam sve ali vidim da toliko toga znate.Da li postoji lek?
 
Meni su se takve situacije desavale samo kada me nesto u snu jako uplasi. Nije prijatno iskustvo uopste. Kako se objasnjavaju zvucne halucinacije za to vreme? Jednom mi se desilo da je jako pistanje pratilo budjenje tela... bilo je nesnosno.
 
EVO ja sam upravo otvorio jednu takvu temu jel nisam znao da ova vec postoji. Meni se to uglavnom desava kada poremetim san(npr legnem popodne pa uvece ostanem do kasno...) i da skratim pricu posto vidim da su gore svi lepo napisali sta se desava u tim trenucima. Ima i halucinacija, ja se secam kada odem sam u vikendicu i probudim se u sred noci tako paralizovan i imam utisak da cujem nesto u vikendici. Imam utisak da mi neko ulazi u sobu. Ali posto sam toliko svestan ja kazem sebi da sam zakljucao sve i da haluciniram i ti zvuci prodju. Ali problem nastaje kada treba da nastavim san. Ja pokusavam ali nece imam utisak da tesko disem i recimo ako lezim na ruci osecam teret na njoj i nema sanse da nastavim da spavam. Onda moram da se probudim a budjenje su tantalove muke...
 

Back
Top