Мироточива икона Светог Василија

b.brdo

Zainteresovan član
Poruka
259
МИРОТОЧИВА ИКОНА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА:


"Дан пред Светог Василија Острошког, док сам досипао уље у кандило, приметим да је икона влажна, али сам био уверен да је то од кандила које виси баш изнад ње. Истовремено, пријатан мирис који се ширио целом кућом потерао ме да потражим узрок. Жена и ја смо дуго тражили по кући и констатовали да мирис долази из правца иконе. Зорица је у једном тренутку додирнула кап која се скупила баш на кажипрсту десне руке Светог Василија. Изненадила се јер то није била вода него некаква уљана маса изузетно пријатног мириса, сличног ономе који мироточе мошти светитеља. Одмах сам позвао пароха Ивана Радовића да очита молитву. Док је читао, прва кап је клизнула низ руку свеца." - каже ђакон Александар Љубанић

Прве вечери су три свештеника читали молитве, друго вече њих девет. По селу се брзо прочуло шта се дешава, па је народ почео спонтано да долази. Ђакон Љубанић каже да је ту прву ноћ сигурно триста душа прошло кроз његов дом. Икона је стално и обилно мироточила...
(опширније на линку изнад)
 
Ni ja ne razumem koje je pitanje teme.
Па иконе не мироточе без разлога и ''случајно''.

Још је занимљивује да неко каже понешто о оцу Александру, пошто му новотарци и екуменисти у СПЦ не дају мира, има великих проблема са њима због правилног исповедања вере.
 
Kada je tu ikonicu kupio Djakon Aleksandar Ljubanić i odneo je kući posle nekog vremena ona postade mirotočiva. I šta sada...to je konstatovala njegova žena i on i to mora biti još jedno čudo božije. Gde li mi je boki da se obraduje...Malo o detaljima ima

O V D E

Pročitah T A M O.
Ispada da je velika nesreća za srpski narod kad ikone ponu da mirotoče, ali je prilično zgodno za onog ko prodaje minijaturne ikonice sa vatom natopljenom ruzmarinovim uljem. :worth:

Takođe pročitah da je još veća nesreća kada se rađa više Kineza nego Srba. :eek:
(Kažu da onda Rvati navale da biju Srbe)
 
Poslednja izmena:
Ikone plaču kad se rađaju kinezi... oooooo... bože...
i porede ''bljesak'' i ''oluju'' sa rađanjem dece...

Ko bre objavljuje takve ''vesti''? To sve treba poapsiti.
A dobri su im Kinezi kad im prodaju one fluorescentne prsluke.
Sad bi zinat popovi trebali da prestanu da kupuju te prsluke,plazu ikone,bojkot Kineza!
 
Poslednja izmena:
О неразумни и тврдокорна срца!
Молите се Богу а када се Бог јави кроз ово дивно знамење ви га одбацујете! Интересује ме колико ти је отац Александар "наплатио" ту вату и иконицу са "рузмариновим уљем"? Знам га лично и знам да никада није наплатио ни венчање ни сахрану ни било шта,знам да није дао да се икона носи у неке Цркве да би спречио трговину са Благодаћу Божијом. То је свештеник какав се данас ретко виђа,оличење хришћански врлина а ви тако, знам да живи од своје две руке и да се не воза џипом и да му није свилена мантија него у полураспаду. Јесте трагедија је када се у срцу Србије роди више Кинеза него Срба и велики разлог да и ми плачемо,нека их нека су живи и здрави али ме боли да кинескиње пуне наша породилишта а сркиње чекају у реду за абортусе. Да ли тнате да су највећи геноцид над Србима извршили српске мајке и очеви!? Зашто негирати чудо Божије,више хиљада верника и оних других видело је икону,видели су шта се догађа,доживели су чудотворна исцелења па уместо да кажете СЛАВА БОГУ и Неговом угоднику Василију Острошком ви се бавите осуђивањем "мученика без крви" Које сте ви вероисповести и да ли уопште у нешто верујете?
 
Свети Василије сишао у Мачву

Годину и по дана једна необична света слика у овом селу збуњује народ и свештенство, понајвише стручну јавност. Откада је 11. маја прошле године почела да из себе испушта необично уље прелепог мириса, видело ју је на хиљаде верника. Међу њима су и они којима је, кажу, помогла да се реше и многобројних здравствених тегоба





Пред необичном иконом светог Василија Острошког Чудотворца у мачванском селу Ноћају, надомак Сремске Митровице, још ниједан слепи верник није прогледао, ниједан хроми није проходао, али је, ипак, много разлога да је сматрају и светом и чудотворном. Још од 11. маја прошле године, тачније од дана уочи светитељеве славе, света слика скромне уметничке вредности збуњује и народ и свештенство, и новинаре и стручњаке, а понајвише можда њеног власника, ђакона Александра Љубанића. Не толико што се божја милост на такав начин указала, већ првенствено зато што се то догодило под кровом његовог дома.

У међувремену, икона је била изложена и у манастирима на Фрушкој гори, Раковцу и Петковици, у многим црквама и храмовима у близини Шапца, видело ју је на хиљаде људи, верујућих и оних других, али нико до сада није дао неко разумљиво објашњење. Сем, наравно, да је реч о чуду божјем!

Нико је није хтео

Трагом ове необичне приче упутила се недавно и екипа „Илустроване”. У центру Ноћаја, крај парохијске цркве, дочекао нас је домаћин и још на путу до своје куће, онако узгред, замолио нас да не пишемо о чудима и чудесима, о сензацијама и мистеријама, већ једноставно, о необичној милости божјој. „Икона је за мене и пресвета и чудотворна”, каже, „али не значи да то мора бити и за друге. Све док се и сами у то не увере.”




У дому Љубанића, кроз који је последњих месеци прошло на стотине људи из свих крајева земље, ништа не указује да је реч о некаквом светом месту. Кућа је, додуше, и велика и лепа, али ни по чему посебна. Да у њој живи свештено лице са својом породицом наслућује се само по малом олтару у углу дневне собе, где је ђакон поставио молитвеник, иконе, кандила и свећњаке.

- Свака од ових икона има своју причу - каже нам Александар. - Или сам је добио од неког духовника, купио у неком од већих манастира или, једноставно, има везе са моштима неког од светитеља. Једино се ова са ликом светог Василија Острошког не може похвалити неком „славном” историјом. Купио сам је у малој црквеној продавници у Сремској Митровици и тиме силно обрадовао продавца. Наиме, причао ми је касније да је имао доста оваквих икона, да их је одавно све распродао, али да му ова никако није ишла. Готово две године је премештао с једног краја на други, истицао је на видним местима у радњи, стављао је и у излог, али залуд. Једноставно, пре мене је нико није хтео.

Љубанић је икону унео у кућу, пронашао јој место на зиду и временом готово на њу заборавио. Све до споменутог дана.

- Тог јутра сам кренуо да долијем уља у кандила и приметио да је икона влажна - каже ђакон. - Најпре сам помислио да ју је супруга нечим брисала, па да се није добро осушила. Никакво чудо ми није падало на памет. Међутим, кап која се првобитно појавила на десној руци светитеља, оном којом благосиља, почела је да се увећава. Да је реч о нечем несвакидашњем схватио сам тек када сам позвао сеоског свештеника Ивана Радовића, односно када смо заједно почели да читамо молитву. Током ње кап је толико нарасла да је склизнула до ивице рама, а на њеном месту су се појавиле друге, све веће и веће.




Сумњали и свештеници

Сутрадан, на дан светог Василија, у кући Љубанића се сабрало чак деветоро свештеника. Читан је први акатист када је упаљено кандило изнад иконе почело да се помера и прави знак крста.

- Њихало се лево-десно, напред-назад, иако ту нема никаквих електричних уређаја или магнета, иако су сва врата и прозори били затворени - сећа се Александар. - У међувремену, са иконе је почело да се слива на три места, а цео догађај је један свештеник забележио и камером.

Чуда често призивамо, њима се надамо и за њих се молимо, али када се појаве, као да у њих не верујемо. Тако је било и у овом случају. Нису сумњали само скептици, већ и само свештенство, понајвише можда њен власник.




- Нисам сумњао да је реч о чуду, јер другог објашњења нисам ни имао - признаје млади ђакон. - Ипак, био сам веома опрезан, јер се са оваквим стварима не игра. Најпре смо посумњали да је подлога иконе од неке боровине, да је можда она испустила смолу. Али, није. Стручњаци су установили да је реч о обичном папиру залепљеном на подлогу од медијапана, који не испушта ни влагу, нити може да кондензује. Иначе, икону је израдио мајстор Драган, а радио ју је на обичном папиру који је касније прелакирао. Уметничку вредност нема, али после свега то је најмање важно.

Окупљени свештеници су се споразумели да се о овоме ћути док свака сумња не буде отклоњена. Али ко ће од народа шта сакрити. Исте вечери људи из села су почели да се окупљају пред ђаконовом кућом, тражећи да се и сами у чудо увере. И тако је то трајало десетак дана.

- Све време док је икона мироточила, ми смо на ивицу рама стављали вату на коју се сливало уље и то смо делили народу - вели наш домаћин. - Међутим, 22. маја она је осванула потпуно сува. У међувремену, пронео се и глас о некаквим исцељењима оних који су се миропомазали том ватом, што нас је и обрадовало и збунило. Иако се на њој више ништа није примећивало, решили смо да је изложимо у сеоској цркви. Било је то на дан светих апостола Петра и Павла, 12. јула 2008. године, и тада нас је задесило ново чудо. Наиме, чим је унета у храм, пустила је јак млаз, а током најсветијег дела литургије сва је била преплављена. И таква је и дан-данас. Некад мање, некад више, али је увек влажна и притом готово свакодневно добијамо потврду и о новим, чудесним исцељењима.




Прекинута литургија

Икона је ношена у више цркава и манастира. У Раковцу је била у два наврата, где јој се поклонило више од пет хиљада људи. Први пут, када су организовано дошли људи из Бањалуке да се помажу њеним светим уљем, била је потпуно сува. Међутим, када је кренула херувимска песма на светој литургији, кренула је и права поплава уља. Међу присутнима је настао жагор, сви су одједном желели да приђу и то виде, па је чак и сама служба на тренутак прекинута. Уосталом, тврди наш домаћин, о томе и данас сведочи тада окупљени народ.

- Ношена је и у фрушкогорски манастир Петковицу, у већину цркава у околини, као и у неколико храмова у Шапцу - вели Љубанић. - Носимо је где год народ изрази потребу, јер не могу сви да дођу у Ноћај. То од срца прихватам, јер ова икона није почела да мироточи ни због мене, ни за мене.

Једно време је била и у владичанском храму епископа Лаврентија, а почетком фебруара ове године у Патријаршији је покренут поступак за установљење празника Мироточиве иконе светог Василија Острошког Чудотворца. Занимљиво је, међутим, да када су у томе обавестили и монахе у манастиру под Острогом, чини им се да нису били превише изненађени. Ваљда навикнути на свакојака чуда и необјашњива исцељења, само су им рекли: „Будите срећни, свети Василије вам је сишао у Мачву.”

Непознато порекло, непознат мирис

У Ноћају се сећају да је прошле године дошла и група људи из Београда која је, наводно, тражила да за једног болесника понесу мало уља. Нису желели да користе вату, већ су га узели директно са ове иконе. После извесног времена су се јавили телефоном, рекли да су стручњаци Технолошког факултета и да су обавили хемијске анализе. Једино што су успели да закључе да се та материја не поклапа ни са једним познатим хемијским елементом, али и то да је мирис толико специфичан да се не може поредити ни са једним другим.

Чуда се, ипак, дешавају

Иако наши домаћини не воле да причају о чудотворним исцељењима, чињеница је да је ова икона, ипак, многима помогла.

- Пре месец дана овде је била и једна ђачка екскурзија из Србобрана - сећа се Љубанић. - Било је педесетак ученика и наставника, који су нас недавно позвали и најавили нови долазак. Разлог је необично исцељење једне девојчице, које се ми не сећамо. Рекли су нам да је била с њима, само неколико дана уочи најављене операције неког коштаног обољења. Овде се, кажу, миропомазала и помолила за здравље. Када су лекари поново радили анализе, немало су били изненађени да од болести више нема ни трага.

Ђакон тврди да је долазила и мајка једног младића који је данима био у коми после саобраћајне несреће. Уље је носила у болницу, ватом му начинила крст на челу и рукама, после чега је почео да долази себи. Онда је дошла по још уља, да му помаже и ноге и остале делове тела.

- Више него дирљив је био призор када је младић, здрав и прав, дошао овамо - каже ђакон. - Дуго је клечао пред овом иконом и плакао. А лекарима, тврди његова мајка, није рекао ни хвала, ни до виђења.

Ретка појава

Процењује се да само у Русији има око три хиљаде мироточивих икона, али да у већини случајева пусте само један млаз и убрзо уље нестаје. Колико се зна, само једна икона Богородице на једном грчком острво годинама већ мироточи. У Румунији и Русији се са дубоким поштовањем односе према оваквим појавама, одмах се служе свечане литургије и таква места, по правилу, постају места ходочашћа. Нажалост, Српска православна црква је по том питању доста конзервативна и углавном о тим појавама ћути. Иначе, по речима сеоског свештеника Ивана Радовића, постоји велика разлика између појаве мироточења и сузења иконе.

- Плач углавном предсказује несрећу и таквих појава је у нашем народу последњих година било доста - вели овај свештеник. - Примери мироточења су веома ретки и, колико се сећам, пре неколико деценија, забележен је само случај у једној православној породици у Немачкој.

Текст и фотографије Владимир КРСТИЋ ИЛУСТРОВАНА ПОЛИТИКА
http://www.ilustrovana.com/tekst.php?broj=2657&tekst=02
 
Свети Василије сишао у Мачву
Годину и по дана једна необична света слика у овом селу збуњује народ и свештенство, понајвише стручну јавност (koju stručnu javnost - prim.zaz.). Откада је 11. маја прошле године почела да из себе испушта необично уље прелепог мириса, видело ју је на хиљаде верника (lista imena? -prim.zaz.). Међу њима су и они којима је, кажу, помогла да се реше и многобројних здравствених тегоба

Пред необичном иконом светог Василија Острошког Чудотворца у мачванском селу Ноћају, надомак Сремске Митровице, још ниједан слепи верник није прогледао, ниједан хроми није проходао, али је, ипак, много разлога да је сматрају и светом и чудотворном. Још од 11. маја прошле године, тачније од дана уочи светитељеве славе, света слика скромне уметничке вредности збуњује и народ и свештенство, и новинаре и стручњаке (koje stručnjake? - prim. zaz.), а понајвише можда њеног власника, ђакона z:mrgreen: Александра Љубанића. Не толико што се божја милост на такав начин указала, већ првенствено зато што се то догодило под кровом његовог дома.

У међувремену, икона је била изложена и у манастирима на Фрушкој гори, Раковцу и Петковици, у многим црквама и храмовима у близини Шапца, видело ју је на хиљаде људи (spisak? -prim.zaz.), верујућих и оних других, али нико до сада није дао неко разумљиво објашњење. Сем, наравно, да је реч о чуду божјем! (čudo božje je razumljivo objašnjenje z:lol:)

Нико је није хтео

Трагом ове необичне приче упутила се недавно и екипа „Илустроване”. У центру Ноћаја, крај парохијске цркве, дочекао нас је домаћин и још на путу до своје куће, онако узгред, замолио нас да не пишемо о чудима и чудесима (sramota ga z:lol:) , о сензацијама и мистеријама, већ једноставно, о необичној милости божјој. „Икона је за мене и пресвета и чудотворна”, каже, „али не значи да то мора бити и за друге. Све док се и сами у то не увере.”

У дому Љубанића, кроз који је последњих месеци прошло на стотине људи из свих крајева земље, ништа не указује да је реч о некаквом светом месту. Кућа је, додуше, и велика и лепа, али ни по чему посебна. Да у њој живи свештено лице са својом породицом наслућује се само по малом олтару у углу дневне собе, где је ђакон поставио молитвеник, иконе, кандила и свећњаке.

- Свака од ових икона има своју причу - каже нам Александар. - Или сам је добио од неког духовника, купио у неком од већих манастира или, једноставно, има везе са моштима неког од светитеља. Једино се ова са ликом светог Василија Острошког не може похвалити неком „славном” историјом. Купио сам је у малој црквеној продавници у Сремској Митровици и тиме силно обрадовао продавца. Наиме, причао ми је касније да је имао доста оваквих икона, да их је одавно све распродао, али да му ова никако није ишла. Готово две године је премештао с једног краја на други, истицао је на видним местима у радњи, стављао је и у излог, али залуд. Једноставно, пре мене је нико није хтео.

Љубанић је икону унео у кућу, пронашао јој место на зиду и временом готово на њу заборавио. Све до споменутог дана.

- Тог јутра сам кренуо да долијем уља у кандила и приметио да је икона влажна - каже ђакон. - Најпре сам помислио да ју је супруга нечим брисала, па да се није добро осушила. Никакво чудо ми није падало на памет. Међутим, кап која се првобитно појавила на десној руци светитеља, оном којом благосиља, почела је да се увећава. Да је реч о нечем несвакидашњем схватио сам тек када сам позвао сеоског свештеника Ивана Радовића, односно када смо заједно почели да читамо молитву. Током ње кап је толико нарасла да је склизнула до ивице рама, а на њеном месту су се појавиле друге, све веће и веће.




Сумњали и свештеници
Окупљени свештеници су се споразумели да се о овоме ћути док свака сумња не буде отклоњена. Али ко ће од народа шта сакрити. Исте вечери људи из села су почели да се окупљају пред ђаконовом кућом, тражећи да се и сами у чудо увере. И тако је то трајало десетак дана. (Devet svešteika ne može da drži jezik za zubima :eek: :mrgreen:)

- Све време док је икона мироточила, ми смо на ивицу рама стављали вату на коју се сливало уље и то смо делили народу - вели наш домаћин. - Међутим, 22. маја она је осванула потпуно сува. У међувремену, пронео се и глас о некаквим исцељењима оних који су се миропомазали том ватом, што нас је и обрадовало и збунило. Иако се на њој више ништа није примећивало, решили смо да је изложимо у сеоској цркви. Било је то на дан светих апостола Петра и Павла, 12. јула 2008. године, и тада нас је задесило ново чудо. Наиме, чим је унета у храм, пустила је јак млаз, а током најсветијег дела литургије сва је била преплављена. И таква је и дан-данас. Некад мање, некад више, али је увек влажна и притом готово свакодневно добијамо потврду и о новим, чудесним исцељењима. (Bilo bi interesantnije da mi dobijemo tu potvrdu z:lol:)


Прекинута литургија

Икона је ношена у више цркава и манастира. У Раковцу је била у два наврата, где јој се поклонило више од пет хиљада људи. Први пут, када су организовано дошли људи из Бањалуке да се помажу њеним светим уљем, била је потпуно сува. Међутим, када је кренула херувимска песма на светој литургији, кренула је и права поплава уља. Међу присутнима је настао жагор, сви су одједном желели да приђу и то виде, па је чак и сама служба на тренутак прекинута. Уосталом, тврди наш домаћин, о томе и данас сведочи тада окупљени народ. (Banjalučki desantni korpus :mrgreen:)

- Ношена је и у фрушкогорски манастир Петковицу, у већину цркава у околини, као и у неколико храмова у Шапцу - вели Љубанић. - Носимо је где год народ изрази потребу, јер не могу сви да дођу у Ноћај. То од срца прихватам, јер ова икона није почела да мироточи ни због мене, ни за мене.

У Ноћају се сећају да је прошле године дошла и група људи из Београда која је, наводно, тражила да за једног болесника понесу мало уља. Нису желели да користе вату, већ су га узели директно са ове иконе. После извесног времена су се јавили телефоном, рекли да су стручњаци Технолошког факултета (koji stručnjaci? z:lol:)и да су обавили хемијске анализе. Једино што су успели да закључе да се та материја не поклапа ни са једним познатим хемијским елементом (moža je trebalo da probaju sa jedinjenjima :hahaha1:), али и то да је мирис толико специфичан да се не може поредити ни са једним другим.

Иако наши домаћини не воле да причају о чудотворним исцељењима, чињеница је да је ова икона, ипак, многима помогла.(na primer? z:mrgreen:)

- Пре месец дана овде је била и једна ђачка екскурзија из Србобрана - сећа се Љубанић. - Било је педесетак ученика и наставника, који су нас недавно позвали и најавили нови долазак. Разлог је необично исцељење једне девојчице, које се ми не сећамо (a koja je svakako morala postojati :rotf:). Рекли су нам да је била с њима, само неколико дана уочи најављене операције неког коштаног обољења. Овде се, кажу, миропомазала и помолила за здравље. Када су лекари поново радили анализе, немало су били изненађени да од болести више нема ни трага.(kao ni od devojčice, uostalom :hahaha:)

Ђакон тврди да је долазила и мајка једног младића (neznana majka neznanog junaka :D) који је данима био у коми после саобраћајне несреће. Уље је носила у болницу, ватом му начинила крст на челу и рукама, после чега је почео да долази себи. Онда је дошла по још уља, да му помаже и ноге и остале делове тела.

- Више него дирљив је био призор када је младић, здрав и прав, дошао овамо - каже ђакон. - Дуго је клечао пред овом иконом и плакао. А лекарима, тврди његова мајка, није рекао ни хвала, ни до виђења. (lepo ga majka vospitala :confused:)

Процењује се да само у Русији има око три хиљаде мироточивих икона, али да у већини случајева пусте само један млаз и убрзо уље нестаје. Колико се зна, само једна икона Богородице на једном грчком острво годинама већ мироточи.

Ovde vidimo kao proverivo samo ime falsifikatora i njegovog nadređenog. Da nije da to malkice blagosmrducka? Il jok?
 
Теби тешко ко може помоћи,иди и види а не да лупеташ глупости,колико би требало папира и места да се све испише,Савет ти да одеш и погледаш и знај Свети Василије брзо помаже али брзо и кажњава!

Pretpotaviću da kao svež korisnik/klon nemaš pojma da nije lepo nekome reći da lupeta gluposti. Zato te obaveštavam da je to pitanje regulisano kao i u realnom životu.

Svakako mi ne pada na pamet da idem za novinarskim patkama. Pogotovo za "vestima" novinara amatera koji ni ne pokušava da svoju svesnu laž makar formalno pokrije uobičajenom novinarskom praksom.
Bilo bi lako među tim "hiljadama" isceljenih" naći jednog koji bi posvedočio, uz medicinsku dokumentaciju, kada bi taj jedan postojao.

No, svrha i nije da se čitaoci informišu, već da se indukuje smutnja. Kako bi takvi ko ti mogli na osovu teksta da seju prikrivene poruke pretnji "višom instancom". Zadatak ateista je da ukazuju na ove šeme, kako bi pomogli ljudima da razmišljaju nezavisno i oslobode se manipulatora.

Svakako niko neće prestati da veruje zbog onoga što ja pišem. Niti će čudo nestati ako ga Zazijavalo kritikuje.
 
Чудо је Божије значи критикујеш Бога,али пошто кажеш да си атеиста заиста ми је испод части да полемишем са тобом

Ovo je suština. Ne znamo da li je čudo božje, ili želja đakona da se malo proslavi.

Ovakav medijski pritisak koji treba da stvori atomosferu bajkovite zemlje u kojoj se dešavaju čuda, može dovesti do kratkoročnih rezultata u raspaljivanju primitivinih svesti poput tvoje (koja me doživljava kao niže biće), ali je na duži rok poguban za samu insittuciju indukovanih čuda, jer takvima kao ti hoće se novih i novih čuda da zadrže fokus svog rudimentarnog uma.

S druge strane, nekritično prikazivanje svakog... hidrauličnog sistema kao čuda božjeg unapred će odbiti ljude otvorenog duha, jer prevara smrdi na puškomet.

Znači, na kraju kampanje, proizvođači čuda ostanu samo sa takvima kao što si ti, a to nije dovoljno jer jedina vaša akcija je navijačka, pa se kao takva može lako pretvoriti u odanost drugom klubu čiji propagandni aparat bolje deluje.
 
Када знаш да није чудо онда сигурно знаш шта је,мада ти је грешка и то велика јер изводиш закључке на основу рекла - казала,мада ма какав текст да анализираш ипак треба имати исувише дрскости да исмејаваш такву појаву а да ниси се лично уверио.
 
Када знаш да није чудо онда сигурно знаш шта је,мада ти је грешка и то велика јер изводиш закључке на основу рекла - казала,мада ма какав текст да анализираш ипак треба имати исувише дрскости да исмејаваш такву појаву а да ниси се лично уверио.

Pojava koju sam ja analizirao je pojava fabrikovanja čuda.
Kako je sav rezultt fabrikacije bio na internetu, nisam morao da idem u to selo, pa da gledam da li ikona postoji. Sasvim sam siguran, da sam otišao, video bih i ikonu i ulje na njoj.

Kao juče, na Nikoljdan, kad sam video tragove ulja na motoru automobila. Pomislio sam da bi to moglo značiti da mi se javio Sveti Nikola, al sam prvo pogledao da se nije izjela ona guma ispod čepa na glavi motora. I zamisli - izjela se ona guma ispd čepa na glavi motora. :D
 
Poslednja izmena:
3225778205_280bb4679b_b.jpg
 
8. decembar 2012.

POTRESNA ISPOVEST MONAHA SA KOSOVA: Brisao sam suze sa ikone, ali su one samo navirale

Jeromonah Aleksej priča o čudu koje se desilo u metohijskom manastiru Budisavci, koji jedva opstaje u čisto albanskom okruženju, bez ičije pomoći i zaštite, često bez struje i hrane, izložen stalnim pritiscima
Jeromonarh Aleksej

ČUDO IZ METOHIJE! Suze na ikoni Presvete Bogorodice podsetile su mnoge koji su to zaboravili da u srcu Metohije i dalje postoje srpski manastiri, među njima i manastir Budisavci, gde se ovo čudo i desilo. Jeromonah Aleksej priča za Telegraf kako se dogodilo čudo da najstarija ikona u manastiru, na praznik Svetog Jovana Zlatoustog zaplače, ali i kakav je život u potpuno albanskom okruženju, bez ičije zaštite, često bez struje, osnovnih životnih namirnica i onoga što im najteže pada - bez ljudi.

Kada su proplakale oči Bogorodice na ikoni, pomislio sam da je reč o slučajno prosutom ulju, te sam ga obrisao sa ikone, kaže otac Aleksej, i dodaje:

- Međutim, svaki put kada sam obrisao, suze su se ponovo pojavljivale. Vratio sam se u sobu i negde oko 8 sati, pošto mi nešto nije dalo mira, vratio sam se u crkvu i video sam da Majka Božija plače. Prijavio sam to sestrama, a ljudi koji su bili u manastiru na noćenju su slikali. Nismo nikome objavljivali, tek kada je vladika došao, rekli smo mu da je ikona mirotočiva. Potom je došlo još dosta monaštva i svi su se složili da nije dobro kada ikona toči suze. Kao i kada čovek plače, to je uvek jer ima neku muku, niko ne plače kad je dobro - priča jeromonah.

Pitali su, kaže, i duhovnike, i rečeno im je da se samo mole Bogu jer "nije dobro".

- Otac Joil nam je kazao da će biti velikih stradanja i iskušenja, ali za ceo svet. Ne odnosi se to samo na naš narod na Kosovu i Metohiji. I među monaštvom je bilo onih koji nisu poverovali dok nisu došli da vide. Međutim, znate, za nas to nije čudo jer monasi često prisustvuju čudesima. To je čudo za narod koji ne veruje - objašnjava on, i dodaje da su mnogi koji su se molili pred ikonom Bogorodice doživeli čudo. Ikonu je na platnu 1860. godine naslikao otac Rafailo, jeromonah manastira.

Među ljudima koji su došli da vide ikonu, bilo je kaže, i Albanaca.

- Jedan je čak, pre nekoliko dana, izrazio želju da se krsti u manastiru, ali, nažalost, morao sam da ga odbijem i uputim na nekog drugog jer nemam uslova za to.

Srpski narod je dole, podseća on, uvek prolazio golgotu, a Majka Božja moli svog sina da prestanu stradanja.

- Ona voli svakog, pa i najvećeg grešnika, i moli se svom sinu da prestanu bol i tuga. Više od 1.000 crkava i manastira je srušeno. Ipak, stradanja nisu samo na Kosmetu, već i u Beogradu. Svaki dan se dešavaju ubistva, samoubistva, droga...

Nekad sam služim liturgiju jer nigde nikog nema...

Manastir je inače okružen isključivo šiptarskim selima, Srba gotovo da nema. Preživeli su dosta toga, pa i napade na manastir.

- Uništen nam je konak, ali borimo se da opstanemo na našoj zemlji. Slabo ima naroda koji dolazi. Nedeljno možda dvoje-troje ili niko. Nekad sam služim liturgiju. Budu samo sestre i pojac. Nikakvu pomoć nemamo, šta nam Bog i Majka Božja pošalju, imamo. Nekad dobri ljudi pošalju hranu i ulje - priča otac Aleksej.

U okolini, u tri sela u blizini manastira ima, kaže, povratnika, ali je sa njima Srba ukupno desetak. Nema uslova.

- Posle svega ovoga, nije dobro. Biće još teže za Srbe, ali i za manastire, jer manastiri i narod ne mogu živeti jedni bez drugih. Dobili su ljudi i traktore i stoku, ali sve im je uglavnom pokradeno. Vladika Jovan je skoro obezbedio kravu jednom povratniku jer ima decu da bi imali mleka. I čim se to pročulo, krava je ukradena. Prošle nedelje nama je na manastiru razbijena kapija i odneto je seno - kaže on.

Prijavili su Euleksu, ali, kao i svaki put, kako kaže, međunarodne snage se trude da sakriju istinu.

- Od kada je prestao rat i došli Kfor i Euleks, nijedan slučaj nije rešen. Nije tim lopovima potrebna ta krava. To je samo pritisak i poruka da bi se ljudi odselili. Teško je živeti kad znaš da te Srbija ne prima ili te zaboravlja, a na Kosovu te ne žele. Mi moramo biti nečiji građani. Imali smo pritiske da izvadimo kosovska dokumenta, policija nam je rekla da ne možemo bez njih da se krećemo po Kosovu. Teško mi je bilo tada, jer je ispalo da sam građanin Kosova, a ne Srbije. A Kosovo je Srbija i nikad ne može biti drugačije. Ja sam se tu rodio i dokle god se služi sveta liturgija i ima makar i jednog Srbina, biće srpsko - poručuje jeromonah.

U manastiru nemaju kompjuter, televizor, a retko kada imaju mrežu za telefon. Žive u potpunoj izolaciji.
- Za oslobađajuću presudu Haradinaju javili su nam telefonom, nemamo nikakav izvor informacija. Niko nam ne dolazi, izolovani smo od svega. Teško smo primili vest o oslobađanju. Imao sam tužan osećaj poraženosti. Narod se jedva bori da opstane dole, jer mi nemamo gde da odemo. A tu je i neprestani strah od odmazde. Policija je tu, na 500 metara od nas, ali kao da nije. Manastir nema kome da se obrati sem Bogu - kaže jeromonah manastira Budisavci.

Često nemaju ni hranu. Do njih ne stiže pomoć iz drugih manastira.

- Nemamo baštu. Kad se mora, beremo koprive, pa to kuvamo. Od države nemamo ništa, ona ni ne zna da Budisavci postoje. Nekad po nekoliko meseci, pa i čitavu godinu ne vidim nikoga u manastiru. A i mi smo ljudi, voleli bismo da nekoga ugostimo, s nekim da porazgovaramo. Većinu vremena provodim sam, sa Bogom i molitvom - priča on setno, ali sa osmehom na licu i očima punim neke smirujuće nade.

Ima, kaže, dece među Srbima dole, ali je njihovo detinjstvo tužno jer ga provode izolovani, retko izlaze iz kuće.

- Najbliži naš grad je Mitrovica, koja je na dva i po sata vožnje, i to ako ima prevoza. Mi u manastiru nemamo ni kola niti bilo kakvo prevozno sredstvo. Kad god je potrebno da negde idemo, zamolimo jednog od naših ljudi da nas odveze kolima gde treba. Ali, ne daj Bože, kad nešto hitno zatreba, noću, ne možemo ništa. Monahinje su stare, a čak i ja, mlad, bio sam bolestan i nismo mogli ni do lekara. Najbliže selo je Osojane, koje je tri kilometra od manastira. Kad padne sneg, putevi se ne čiste i budemo zatrpani. Često nema ni struje i po nekoliko dana. Sediš u hladnom, moliš se. Dobili smo 20 metara drva, pa koliko potraje - kaže otac Aleksej.

Oca Stefana kidnapovala OVK i ni dan-danas se ništa ne zna

- Otac Stefan je 1999. godine kidnapovan iz manastira, zajedno sa jednim učiteljem, i dan-danas se ne zna gde je njegovo telo. Kada se zaratilo i srpski narod počeo da beži, otac Stefan je hteo da spasi narod i da ih sakrije u manastir, ali, nažalost, Albanci su ga kidnapovali. Oca Haritona, u Prizrenu, jesu pronašli, ali bez glave. Na putu do episkopije, krenuo je kod vladike Artemija, iz kola su ga izvukli i bio je mučen od strane OVK. On je sahranjen u Crnoj Reci - priča Aleksej.

Ipak, trudi se da bez obzira na sve šta su ljudi dole preživeli, u njima pronađe snage za praštanje.

- Hrišćanski je praštati i ne poželeti zlo nikome. Čak i najvećem neprijatelju. Gospod je rekao: "Molite se za svoje neprijatelje". Teško je narodu da prašta, pa čak i monaštvu. U nama mora da bude mnogo ljubavi, jer moramo da je prenesemo i na vernike - priča on.

Od stranih kontigenata Kfora, među kojima su Italijani, Francuzi, Nemci, u manastir svrate samo Slovenci, i to ponekad.

Budisavci su zadužbina sestre svetog Stefana Dečanskog, koji ga je napravio još pre nego što su izgrađeni Dečani.

- Majka je mene i sestru dovela u manastir kada sam imao pet godina i tu smo ostali. Sestra i majka su monahinje u Gračanici, a ja sam u Budisavcima od 2008. godine. Živeo sam i sa patrijarhom Pavlom, on mi je dao blagoslov da budem u manastiru, u kojem ću, nadam se, ostati do kraja života - konstatuje jeromonah Aleksej.

https://www.telegraf.rs/vesti/44463...ao-sam-suze-sa-ikone-ali-su-one-samo-navirale

Је ли неко био у манастиру Будисавци?
 
МИРОТОЧИВА ИКОНА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА:


"Дан пред Светог Василија Острошког, док сам досипао уље у кандило, приметим да је икона влажна, али сам био уверен да је то од кандила које виси баш изнад ње. Истовремено, пријатан мирис који се ширио целом кућом потерао ме да потражим узрок. Жена и ја смо дуго тражили по кући и констатовали да мирис долази из правца иконе. Зорица је у једном тренутку додирнула кап која се скупила баш на кажипрсту десне руке Светог Василија. Изненадила се јер то није била вода него некаква уљана маса изузетно пријатног мириса, сличног ономе који мироточе мошти светитеља. Одмах сам позвао пароха Ивана Радовића да очита молитву. Док је читао, прва кап је клизнула низ руку свеца." - каже ђакон Александар Љубанић

Прве вечери су три свештеника читали молитве, друго вече њих девет. По селу се брзо прочуло шта се дешава, па је народ почео спонтано да долази. Ђакон Љубанић каже да је ту прву ноћ сигурно триста душа прошло кроз његов дом. Икона је стално и обилно мироточила...
(опширније на линку изнад)
Lepo smisljena prica. Reci mi, kako si dosao do zakljucka da taj zejtin, tj. ta kap zejtina mirotoci bas kao i mozti svetaca. I kako je uspela da probije staklo na ikoni? Gde si ti i tvoja supurga to mirisao mosti svetaca.
 

Back
Top