Astrologija u ćeliji smrti

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.249
Članovi Komiteta za skeptička istraživanja iz Kanzas Sitija došli su na ideju kako da podvrgnu proveri tvrdnju da astrologija "radi". Jedan od članova komiteta posetio je nekoliko najviđenijih i najskupljih lokalnih astrologa, sa zahtevom da mu pomognu oko izbora zanimanja jer mu je bio ponuđen posao u kome ima dosta rada sa decom. Trik je bio u tome što je on, umesto svog datuma, vremena i mesta rođenja, dao podatke Džona Gejsija (John Gacy), koji je tada u ćeliji smrti u Čikagu čekao izvršenje smrtne kazne za više svirepih ubistava.

Da bi se bolje razumela ličnost Džona Gejsija, treba znati detalje o zločinima za koje je osuđen na 12 smrtnih kazni i 21 doživotnu robiju. On je ubio 33 dečaka (uglavnom tinejdžera) tako što ih je namamio u svoju kuću, vezivao ih, silovao i ubijao. Za to je koristio poseban postupak: pošto je na prevaru svakog od njih doveo u kuću, sebi je na ruke stavljao lisice da bi pokazao kako može sam da ih skine. Kad je ponudio gostu da izvede isti trik, jednim pokretom prsta bi zaključavao lisice i nesrećnom dečaku vezivao usta u koja bi mu pre toga stavio donji veš, kako ne bi vikao. Zatim ga je silovao i potom ugušio tako što bi mu duboko u grlo gurnuo isti taj veš.

Za ovaj test odabran je Džon Gejsi jer bi profil ličnosti sadističkog, seksualno motivisanog masovnog ubice morao da bude jasno vidljiv pod ispravnim indikatorom; ako su astrolozi zaista u stanju da "vide" ličnost i sudbinu neke osobe gledajući natalnu kartu, onda će sa Gejsijem imati lak posao.

Prvi na listi bio je međunarodno priznati astrolog Nil Mičelsen (Niel Michelsen), ali od njega je zatraženo samo da izradi natalnu kartu, jer je specijalizovan za taj tehnički posao i u njegovu stručnost niko ne sumnja. A onda su ostali astrolozi dobili podatke o Gejsijevom rođenju i natalnu kartu, pa su se dali na posao. Evo šta mu je svaki od njih savetovao.

Džon Sendbak (John Sandbach), autor šest knjiga iz oblasti astrologije, dao mu je savet da “ne optužuje sebe što nije pružio više od sebe u nekim ranijim slučajevima, jer je preterano popustljiv i nije pokazao dovoljno odlučnosti". Savetovao mu je da svakako radi sa mladim ljudima zbog “sposobnosti da im pomogne da ispolje svoje prave kvalitete".

Lokalni astrolog Rendi Gudmen (Randy Goodman), koji je 1985. godine pobudio pažnju medija time što je istraživao fenomen “tajanstvenih letećih viršli„, rekao je za svog klijenta da je “zaista rođen za to da služi ljudima". Njegov rezime je bio: “Vaše prisustvo ima blagotvoran uticaj na ljude. U prošlosti ste koristili svoju energiju na veoma dobar način pa, prema tome, i u ovom životu možete dosta dobrog da učinite. Sve u svemu, može da se kaže da je vaš život vrlo, vrlo pozitivan".

Sledeći astrolog, Norma Najt (Norma Knight), opisala ga je kao “veoma senzibilnu osobu". Kad joj je pomenuo ponudu za posao u kome bi radio sa mladima, odgovorila je: “Vi možete da budete dobri u radu sa decom i za vas to može da bude dobar put da naučite da još više pružate i primate. Uvek ste spremni da pomognete drugima. Povremeno čak pokazujete preteranu naivnost prema svima koji zatraže pomoć... ljubazan, nežan, obziran kad se radi o potrebama drugih".

Beverli Forel (Beverly Farrel), koja u svojoj knjizi sebe predstavlja kao “međunarodno priznatog autora, predavača i nastavnika religije, metafizike i astrologije, sa 30 godina iskustva u domenu paranormalnog", takođe mu je savetovala rad sa mladima: “Imate veoma dobro zaokruženu ličnost i možete da budete dobar model drugima. Ako budete radili sa decom, nećete imati velikih problema. Vrlo ste upečatljivi i zračite nesebičnu ljubav. Vaša instinktivna svest i nesputan odnos prema životu može da oplemeni svakog s kim ste u kontaktu."
 
Zelim da odgovorim na ovaj "kljucni dokaz" da se oni manje upuceni u astrologiju ne bi razocarali i obeshrabrili.
Kao prvo zasto odmah zakljucak da astrologija "ne radi"?

Pre bih rekao da doticni astrolozi nemaju pojma a i citav eksperiment je tako postavljen da oni te nasilnicke i morbidne elemente nisu ni trazili!
Bili su pod pogresnom impresijom,tj.namagarceni su,jer serijske ubice obicno ne dolaze kod astrologa da se raspituju za posao :)(oni su ga vec nasli)

Nego covece da ti lepo ne bi ostario i umro u neznanju,malo bolje prouci materiju koju kritikujes.
Od literature uzmi za pocetak "Suncevi znaci" Linde Gudmen.

Inace za kraj sam ostavio mali prilog tome da astrologija itekako funkcionise.
U poslednje vreme smo svedoci pojacanih pritisaka haskog lobija da se izruce cetvorica nasih generala(Pavkovic,Lazarevi,Obradovic i jos jedan-zaboravih mu prezime koji je trenutno u Rusiji).
Neko ce pitati pa sta sad s tim?

E vidite ono sto "bode oci" je da su sva cetvorica rodjena sa Suncem u znaku Ovna.Znak Ovna i njegov vladar Mars predstavlju rat,borbu,komandovanje,vojsku u celini kao i policiju,agresiju,potrebu za protivnikom i drugo.Sa druge strane Sunce ukazuje na uspeh,moc,rukovodjenje,ispoljavanje ega i one oblasti u zivotu gde imamo realne sanse za uspeh i samoostvarenje.
Da napomenem da je i Vuk Obradovic bivsi general i neuspesan politicar(politika je ipak u domenu Vage) takodje rodjen kao Ovan.
Rekao bih previse da bi bilo slucajno.
8)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ni nauka a Bogami ni Bog se ne slažu sa astrolozima. Pa zašto bi se vi? Pogledajmo nekoliko fakata:

Natalne karte koje se koriste, pisane su pre više od 2000 godina. Za to vreme "zvezdano nebo" pomerilo se za jednu čitavu "kuću". Znači, neko ko je bio tada x znak, on je sada x+1 znak, što generalno gledajući, sasvim menja karakter i "sudbinu" čoveka, kako jih tumači astrologija.

Nekad se mislilo, da su sve zvezde jedna udaljene, no sada znamo, da čine sazvežđa "životnijskog kruga" zvezde, koje su samo prividno u nekoj grupi. Udaljenosti između njih inače sasvim su slučajne.

Planet Pluton odkriven je ne tako davno. Kada su ga astrolozi uzeli u obzir? Sada je odkriven, tako pišu, još jedan planet na robu našeg sunčevog sistema. Kada će(te) njega uzeti u obzir?

Danilo 2:27
Odgovori Danilo caru i reče: Tajnu koju car ište ne mogu kazati caru mudraci ni zvezdari ni vrači ni gatari.

Otkrivenje 22:15
A napolju su psi i vračari i kurvari i krvnici i idolopoklonici i svaki koji ljubi i čini laž.

A pogledajte, ako želite i Isaiju, 47 poglavlje:
7 I govorila si: Doveka ću biti gospođa; ali nikad nisi to uzimala na um, niti si pomišljala šta će biti na posletku.
8 Sada dakle čuj ovo, koja živiš u slastima i bez brige sediš i govoriš u srcu svom: Ja sam, i nema druge osim mene, neću biti udovica niti ću osiroteti.
9 To će ti oboje doći ujedanput, u isti dan, da osirotiš i obudoviš, doći će ti potpuno, radi mnoštva čini tvojih i radi velike sile čaranja tvog.
10 Jer si se pouzdala u zloću svoju govoreći: Niko me ne vidi. Mudrost tvoja i znanje tvoje prevariše te, te si govorila u srcu svom: Ja sam, i osim mene nema druge.
11 Zato će doći na te zlo, a nećeš znati odakle izlazi, i popašće te nevolja, da je nećeš moći odbiti, i doći će na te ujedanput pogibao, za koju nećeš znati.
12 Stani sada s vračanjem svojim i s mnoštvom čini svojih, oko kojih si se trudila od mladosti svoje, ne bi li se pomogla, ne bi li se okrepila.
13 Umorila si se od mnoštva namera svojih; neka stanu sada zvezdari, koji gledaju zvezde, koji proriču svakog meseca, i neka te sačuvaju od onog što će doći na te.
14 Gle, oni su kao pleva, oganj će ih spaliti, ni sami sebe neće izbaviti iz plamena; neće ostati uglja da se ko ogreje, ni ognja da bi se posedelo kod njega.
 
Nisu astrolozi vidoviti, oni samo tumace simbole... a kako ce ih protumaciti zavisi puno od pitanja koje im se postavlja. Takodje, nemaju prava da nekom kazu da se ne bavi necim ako taj neko bas zeli to da radi u zivotu. Da je taj ludak imao trip sa decom ukazuje i cinjenica da je bas na njih atakovao. Ko zna sta se njemu desilo, pa se ta inicijalno pozitivna energija preokrenula. Neka veca trauma moze citavu natalnu sliku da promeni i dodatno iskomplikuje.

Ne verujem da astrologija moze da da odgovore na sva pitanja jer ipak pojedinac sam kreira svoju sudbinu... i tako preslikava svoj karakter na istu.
 
etotako:
Neka veca trauma moze citavu natalnu sliku da promeni i dodatno iskomplikuje.
Tu i jeste problem, ako tako postavimo stvari, onda astrologiju nikako ne možemo kritikovati jer će se uvek naći pametnjaković koji će reći "pa on je svakako imao neku traumu koja je preokrenula natalnu sliku". Dakle, ta tvrdnja nema vrednost, jer je bezvredna ona tvrdnja za koju se ne može zamisliti način opovrgavanja.

Ono što ja hoću da kažem je da je astrologija nekima zabavna razbibriga, ali da ne može doneti nikakve informacije o budućim događajima, jer ovi prosto nemaju veze sa trenutnim položajem komada stene 6 milijardi kilometara udaljene od Zemlje.

A što se tiče prvog komentara na post, i opaske da su "to astrolozi koji nemaju pojma" ne mogu ništa više reći nego da su to najpoznatiji astrolozi koji pišu knjige o astrologiji iz kojih uče ovakvi kao što je sam autor komentara. Dakle, ne na učitelje! :wink:

P.S. Znaš li ti nekog astrologa u Beogradu koji će gledajući natalnu kartu da dođe do nekog neobjašnjivog zaključka? Teško. Jer astrologija nije nauka već praznoverje koje se zasniva na davno proučenim metodama Forerovog efekta, selektivne percepcije, itd.
 
Ti si izgleda od onih sto vade iz konteksta samo ono sto njima odgovara.Ali svejedno cu pokusati da ti dodatno priblizim materiju i ukazem ti odakle da pocnes da istrazujes.

Dovoljno je da naucis osnovne osobine Sunca u znacima zodijaka i da to uporedis sa faktickim stanjem u tvom okruzenju.Prirodno pocni prvo od sebe.Tako sam ja uradio pre nekih 10 godina iz ciste radoznalosti(do tada nisam verovao niusta).Posle prvobitnog soka vremenom se sve to pretvorilo u prvorazrednu zabavu i istrazivanje.

Jako je vazno poceti od Sunca jer je njegov uticaj najuocljiviji.
Nema sanse da ne primetis zapanjujuce poklapanje.
Vremenom ces moci ljudima da pogodis suncev znak to ti garantujem(dobro ne svima jer negde je bas "zamaskiran")

Inace,do sada sam ucio uglavnom od domacih autora :!: jer su neuporedivo bolji i konkretniji od americke(psiholoske) skole astrologije.
8)
 
mislim da je astrologija vishe kao genetski kod, i moze da ti ukaze na neke 'predispozicije'. e sad posto je on kod njih dolazio s tom pricom onda su oni mozda psiholoski automatski odbacivali 'crne strane licnosti' u tumacenju. a da je imao neki trip sa ljudima sigurno da jeste, kada je uspevao da namami klince u kucu i da ih ubedi da stavljaju lisice na ruke! ali mozemo da kazemo i da moze d abude opasno oruzje ako se prima suvise zdravo za gotovo.
 
Sto se tice astrologije ja sam laik (dobro, ne bas totalni, znam neke osnovne stvari- osobine znakova, znacenje kuca planeta itd.), a po prirodi sam realista i vrlo skepticna osoba. Ono sto me je zainteresovalo za astrologiju nisu nikakve teorije, nadmudrivanja i apologije, vec jednostavna cinjenica da sam ustanovila da funkcionise u praksi. Suvise ima poklapanja izmedju vecine ljudi i npr, njihovog suncevog znaka da bi to bila slucajnost. Ako na osnovu necijeg ponasanja u velikom broju slucajeva mogu da pogodim horoskopski znak, onda to mora nesto da znaci. Sto se tice gornjeg primera, mislim da se astrologija ne bavi pitanjima dobra i zla, vec uglavnom moze da ukaze na talente i sklonosti, temperament osobe itd. a da se oni uvek mogu zloupotrebiti stoji.
 
Shto se tiche Dzona Gejsija,u knjizi Aleksandra Imshiragica "Tochak sudbine" bash ima njegova natalna karta i objashnjenje zashto je ubijao.U njegovom horoskopu(17.03.1942.,Chikago,00:45 AM CDT-ovo sam prepisala,naravno) je uochljivo pomrachenje Sunca u Ribama u opoziciji sa Neptunom,shto bi,naravno,moglo i da ukazuje na prevaranta i ko zna josh shta.Takodje,Merkur u kvadratu sa Mars-Uranom shto bi znachilo i da ga je kao dete drmnula struja.Ali,kako bi rekao Dupor "posle bitke su svi generali pametni".
 

Back
Top